Şimdi Ara

Android Tv Box için tavsiye. (1022. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Mkardes1903 Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 2 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
26.696
Cevap
520
Favori
1.724.800
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
76 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 10201021102210231024
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ibrahimyz

limanyakan hocam linkteki satıcıya mesaj attım olmaz dedi. telefondan cihaza çıkış sağlanmaz dedi. bende dun gece cihazın içini açtım. wifi anteninin lehimlerine baktım bir sıkıntı gözükmüyor. kırmızı ile işaretledigim yer anten ve lehim yerleri. diyorumki lehim yerlerine lehim attirsam sıkıntı orada ise duzelir mi acaba. birde anten kablosunun malzemesi ne acaba o kablodan eksra bi lehim atsam belki daha kuvvetli wifi olur düzelir se tabi
    Yazılımdan iyi anlayan bir kişi driver yazıp android içerisine gömer ise olur.
    Tabletlerdeki sürümlerde bu driverler var . OTG kablo ile tabletlere ethernet bağlanabiliyor.

Lehimlenen yerler zayıflamış olabilir. Lehimi kuvvetlendirmek sorunu çözebilir.
    Önce elektrik akımı var mı diye multimetre ile bakmakta fayda var.

• Limanyakan L kullanıcısına yanıt
    anladım hocam. önce lehim işine bakayım ben. yazılım işi biraz zor. bu cihazı fazla kullanan yok sanırım. o yüzden yazılım yazıp içine gömme işi epeyce zor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MarcosDH

Şu anda en uygun Android kutusu "A95X F3" isimli cihaz gibi gözüküyor. AliExpress'ten 40-50 dolara temin edilebilir. Amlogic S905X3 gibi yeni nesil bir donanıma sahip. 4 GB bellek ve 64 GB depolama fazlasıyla yeterli. Android 9.0 yüklü. Cihaz 10 üzerinden 8.9 puan almış.

Cihazda Dolby Atmos ve DTS HD ses desteği, gigabit ethernet yok. Kaliteli bir sinema ses sistemi yoksa ve 100 megabitin üzerinde uçuk bir internet bağlantısı yoksa, bunlar problem oluşturmaz. Çekirdekleri (DTS core/AC3 embedded) üzerinden duyulacaktır Atmos ve DTS HD sesler.

Bunun bir tık üstü olan Amlogic S905X4'lü kutularda AV1 kodlaması çözülebilecek. H96 isimli markanın S905X4'lü ve Android 10 yüklü kutusu çok yakında satışta olacak.

Şu anda AliExpress'te satışta olan Android 10 yüklü, H96 marka kutularda "Rockchip RK3318" var. Rockchip RK3318 çipi üzerindeki grafik işlemcisinin mimarisi de Mali-450 olduğu için, uzak durulmasında fayda var. Mali-450'nın 4K konusunda yetersiz performans verdiği, büyük beklentileri karşılayamadığı malum.

Android 10 yüklü kutularda rastlanan bir diğer SoC modeli "Allwinner H616". Mikroişlemci mimarileri ARM Cortex-A53 ve ARM Mali-G31 şeklinde. Bu da onu Amlogic S905X2 ile özdeş yapıyor.

Android 10 yüklü kutu arayanlar, Amlogic S905X4 olmasına çok önem versin. AV1 desteğinin oluşu, bilhassa Netflix konusunda önünüzü tamamen açacak, cihazı çok uzun vadeli kullanıma sokacaktır.
    Bu klasmandaki cihazlarda 1. sıraya A95X F3 ü koyuyoruz.

G.bit Ethernet olup olmaması çok da önemli değil 867M.bit e kadar ulaşabilen 2R2T MIMO özellikli
    G.bit WIFI var.

H96 modellerine her zaman temkinli yaklaşmakta fayda var.
    H96 max X3 versiyonu iyi çıktı.

H96 pro plus, H96 max, max plus gibi birçok versiyonunda sorunlar yaşandı.

benimki x96 air acaba o modellerle bi akrabalığı var mı. hep isimleri birbirine benziyor bu çin mallarının

• quote:

anladım hocam. önce lehim işine bakayım ben. yazılım işi biraz zor. bu cihazı fazla kullanan yok sanırım. o yüzden yazılım yazıp içine gömme işi epeyce zor
    Sorunun kaynağı bulunsa çözüm de bulunabilir.

Son çare olarak ethernet ile kullanma durumu olan bir kişi bu cihazı alır.

WIFI si stabil çalışan başka bir kutu bakarsın.
  • ibrahimyz İ kullanıcısına yanıt
    Yok X96 ile H96 farklı markalar.
    X96 lar kalite olarak biraz daha iyi.
    cihazdan cok memnundum aslında. hızı stabil ligi güzel. ama işte şu wifi durumu can sıktı. bakalım inşallah lehimle sorun çözülür hocam.

forumda tamir işi yapan varsa yada sorunu çözebilirim diyen cihazida yollayabilirim aslında

Lehimi kopmuş olabilir. Elektrik dalgaları karttan lehim ile geçiyor.
    telefonun internetini laptopa verip, laptopun ethernet portuna ve x96 air in ethernet portuna kablo ile bağlantı versem interneti verebilir miyim acaba

Yıllardır bu cihazları kullanan biri olarak; 1. Laptop wifi den aldığı İnterneti dağıtmaz 2. Adı üzerinde ethernet girişi denen yerden dağıtım yapmayan bir cihaz zaten çıkış vermez... bunlar benim düşüncem ama denemekten zarar gelmez

• quote:

telefonun internetini laptopa verip, laptopun ethernet portuna ve x96 air in ethernet portuna kablo ile bağlantı versem interneti verebilir miyim acaba
    Telefonda MHL özelliği varsa, MHL kablosu ile bağlantı sağlanabilir.

MHL, (Mobile High Definition Link) yada Mobil Yüksek Tanımlı Bağlantı, anlamına geliyor,
    bir telefonu veya tableti mini USB yuvasından, A Tipi HDMI kablosu kullanarak TV'deki MHL destekli HDMI yuvasına bağlanması sonucu kurulan iletişimin adı.

Burada da cihaza internet verilemiyor, kablo ile görüntü aktarılıyor.

TV ye kablo ile telefonu yansıtma

bir de şu şekilde bir kablo var.

• quote:

Evet, mümkün. Bağlantı şu şekilde gerçekleşecek:

Telefon (Mobile hotspot) ::W::I::F::I::> Notebook WIFI<>Ethernet ==L==A==N==> X96 Air Ethernet Portu

Notebookla telefona bağlandıktan sonra kablosuz ağ bağlantısı Özellikler-->Paylaşım-->Internet Bağlantısı Paylaşımı'nı aktif etmeniz ve menuden "Yerel Ağ Bağlantısı"nı seçmeniz gerekiyor. En azından Windows 7'de bu şekilde:

Android Tv Box için tavsiye.

Ya da benim yaptığım gibi eski yedekte duran bir modem ya da tercihen routerın Kablosuz İstemci Modu'nu (AP Client Router) kullanarak daha pratik bir yönteme başvuracaksınız. Ben 11-12 yıllık Tp-Link WR543G /b/g/n routerı kullanıyorum, 50Mbit Turksat Kablonetin Netmaster CBW-383ZN modemiyle bağlantı kurmak için:

Benim X96 Air Wifi arızalı olarak geldi. Çevredeki wireless ağları görüyor ama bağlan dendiğinde cihazı resetliyor, ve resetlenmeler sonrasında da devam ediyor, ağa otomatik bağlanmaya çalıştığı için. WiFi'ı kapatmaya bile fırsat bulamadigim icin modemi geçici olarak kapatmam ve sonrasında da tv boxın wifisını kapatmam gerekiyor. Aynı şekilde Miracast de calismiyor haliyle ve ekran yansitma da yapamiyorum, cihaz yine reset atıyor. Donanımsal bir arıza olduğundan neredeyse eminim ama yine de Coreelec kurup onda da problemin devam ettiğinden emin olmuştum ilk geldiği zamanlar. İcini acip wifi chipine ve PCB bağlantılarına bakacaktım ama vakit ayıramadım. Cünkü actıktan sonra havalandırma delikleri ve On/Off düğme de ekleyeceğim.

Bu modelde buna benzer wifi şikayetleri var. Sizdekine benzer şekilde wifiın sonradan bozulduğu ve açılmadığı şikayetlerini de görmüştüm yanlış hatırlamıyorsam.

Androidin icinde USB Wifi dongle kullanabilmek icin gerekli sürücüler olmuyor. Yani windowsta sorunsuz kullanılabilen ucuz Usb WiFi donglelar standart fabrika çıkışı Android işletim sistemlerinde kullanılamıyor. Belli başlı dongleların sürücülerinin kernele eklenmesi gerekiyor, yani sonradan driver kurmak gibi seçenekler mümkün değil bildiğim kadarıyla. Coreelec, Libreelec gibi custom romlarda birçok dahili ve usb harici wifi chiplerinin driverleri ekleniyor.

Yani Coreelecin desteklediği tipte bir USB wifi dongle alınırsa wifi kullanmak mümkün olur. Ancak dahili Androidde bunu kullanmak imkansız gibi bir şey. Yalnız Slimbox, ATV vs. türü custom Android versiyonlarında bu sürücüler ekleniyorsa mümkün olabilir. Onun için de bu custom romları denemek lazım, ve belki de yazılımcılarla görüsüp Coreelecin sürekli yenilerini eklediği wifi ve Bluetooth driverlarını kendilerinin de eklemeleri istenebilir. Ki bu da çok kolay olmayacaktır.

Coreelec'le çalıştığı belirtilen Wifi/Ethernet adaptörleri için örnek bir konu:
    Link: Working USB Wifi/Ethernet adapters for CoreELEC

Coreelecle calisan bazı örnek USB wifi donglelar:
    *https://www.aliexpress.com/item/33004182790.html
    *https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20200505154801&SearchText=rtl8188eu
    *https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20200505155358&SearchText=Ralink+7601

Ya da WiFi chipini yenisi ile değiştirmek çözüm olabilir riskli olsa da, örneğin şunun gibi bir yonga ile:
    *https://www.aliexpress.com/item/33058366591.html

Ancak bence en düşük maliyetli , en az yer kaplayan, router/AP'den daha düşük enerji harcamasına sahip şöyle bir WiFi-Ethernet dönüştürücü en mantıklısı olacaktır:

Link: https://www.aliexpress.com/item/32843831274.html

Üstteki örnekteki adaptörün WiFi AC ve 5GHZ desteği yok ne yazık ki, ancak enerjisini USB portundan alması ve repeater olarak da kullanılabilmesi gibi avantajları var.

Benim bulabildiğim ve öngördüğüm çözümler bunlar, ama yine de sizdeki durumda problemin donanımsal olduğundan emin olmanız gerekir. Coreelec yükleyip onda da problemin devam ettiğinden emin olun öncelikle.

Daha kalıcı ve mantıklı bir çözüm bulana dek notebooku köprüleyerek kullanmak ya da benim gibi router/AP ile istemci modunda X96 Air'ı internete bağlamak durumunda kalacaksınız gibi görünüyor. Eger boşta kullanabileceğiniz cihazınız yoksa AP istemci modunda kullanılabilen ethernet portu bulunan bir AP/repeater/extender cihaz almanız gerekebilir. (Çok satılan popüler Xiaomi WiFi Pro repeaterın ne yazık ki bu özelliği yok, oysa 100 TL civarına çok güzel bir seçenek olabilirdi!)

X96 Air güzel bir tv box aslında, 3 USB portu olması ve bendeki modelin Gigabit etherneti olması daha da çekici hale getiriyor. Ancak WIFI sorunu insanın canını çok fena sıkıyor tabii.

Bendeki cihazın özellikleri:
    X96 Air P3 S905X3 4/64GB (2.4G&5GHz Dual Wifi+BT4.1+1000Mbit LAN)
    Build Number: X96Air_P3_20191204-1754

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Be-Mine -- 26 Ağustos 2020; 21:6:42 >

• Be-Mine kullanıcısına yanıt
    epeyce uzunca yazmışsınız hocam hiç sıkılmadan okudum. bendeki modeli x96 air p2 diye geçiyor. 4/64 versiyonu. sizdeki de 4/64 sanırım. simdi elimde tt netin kablosuz 2 3 yıllık yeni sayilabilecek modem var. telefonun wifisini açıp modemi bağlayıp, ordanda ethernet kablosu ile tv box a interneti tasıyabilir miyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ibrahimyz -- 21 Ağustos 2020; 16:31:41 >
    cihazımın mhl desteği yok sanırım hocam. bakalım birazdan cihazı alıp telefoncuya gidip lehimlerin üzerine lehim attiricam. inşallah bu şekilde çözebilirim

• Amazon almayın. Tek diyeceğim bu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Limanyakan

Bu klasmandaki cihazlarda 1. sıraya A95X F3 ü koyuyoruz.

G.bit Ethernet olup olmaması çok da önemli değil 867M.bit e kadar ulaşabilen 2R2T MIMO özellikli
    G.bit WIFI var.

H96 modellerine her zaman temkinli yaklaşmakta fayda var.
    H96 max X3 versiyonu iyi çıktı.

H96 pro plus, H96 max, max plus gibi birçok versiyonunda sorunlar yaşandı.

Alıntıları Göster
    Gigabit Wi-fi de hiç önemli değil.

Yüksek hızlı internet aboneliklerinin aşırı pahalı olmasını bırakalım, internetteki 4K video akışlarında bitrate değeri hiçbir zaman 100 megabite yaklaşmıyor bile. 4K-Bluray film disklerinde bile veri akışı saniyede 55-60 megabit bandında.

Uçuk internet hızlarına zaten ihtiyaç duyulmamakta.

Android Box'larda gigabit internet olmasa da olur.

IPTV, Netflix, Youtube için 16-20 megabitlik internet hızı olsa yetiyor.

Önemli olan şey, gigabit değil, mikroişlemcilerin güncelliği ve gücü.

Bu konuda en iyisi S905X4'lü Android 10'lu cihazları beklemektir.

Ama A95X F3 almak da çok isabetli bir karar olacaktır.

• evde internet olmadığı için telefonun internetini modeme verebilir miyim arkadaşlar

• quote:

cihazımın mhl desteği yok sanırım hocam. bakalım birazdan cihazı alıp telefoncuya gidip lehimlerin üzerine lehim attiricam. inşallah bu şekilde çözebilirim
    Sıradışı bir sorun. Her yolu denemeli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: beco93

Amazon almayın. Tek diyeceğim bu
    TiVo Stream 4K ile Mi Stick ler yerleşik choremecast özellikleri ile önplana çıkıyorlar.
  • 
Sayfa: önceki 10201021102210231024
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.