Şimdi Ara

Anal Fissür - Makat Çatlağı ( makatını seven okusun ) (234. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
6.079
Cevap
130
Favori
1.620.332
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
33 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 232233234235236
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben özel sağlık sigortası üzerinden muayene olduğumdan sadece küçük bir fark ödedim. Muayenesi ne kadar bilmiyorum.

Çok insancıl ve esprili biri. Halden anlıyor diyebilirim. Benim durumum için operasyon önerdi. Maddi durumum yetersiz olduğundan şimdilik erteledim. Ayrıca farklı birkaç hekime daha görünmek istiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yaşınız çok genç, fazla da bilginiz olmadığını gördüğüm için yazmak istedim. Belki faydası dokunur. Kabız olmamalısınız. Beslenmenizi duzeltin. Üç öğün, fazla ekmeğe, hamura, tatlıya ve fast fooda yüklenmeden dengeli hem et hem sebze yemelisiniz. Kahvaltınızı düzgün yapın. Yumurta peynirin yanında domates salatalık mevsimin bir porsiyon meyvesini yiyin. Anestol ağrı kesici etkisi olan bir kremdir. Iyilestirici hicbir etkisi yoktur. Dr anüsü görmediği için, hemoroid veya fissur olduğunu bilmediği için sanırım acıyor dediniz diye yazmış o kremi. O bölgede bir şişlik vs bulunmuyorsa dış hemoroidiniz yok demektir. Proctoglyvenol adlı kremi hekiminize sorun. Hem iç hemoroid hem de fissurde kullanılabilir. Kortizon içermez. Hafif bir kremdir. Yan etkisi bulunmaz. Eğer acı veya kaşıntı bulunursa kullanırsınız. Bence beslenmenizi düzeltirseniz birkaç aya tamamen toparlanır. Eğer illa ki bir hekime gidecekseniz gastroenterologa gidin cerrah ile işiniz yok şu aşamada, ameliyat olmayacaksanız sonuçta. Muayenenizi yaparken alet kullanmaması konusunda uyarın. Zaten o bölge hassas, çoğu düzgün hekim göz ile muayene ediyor, parmak muayenesi yapmıyor. Akut durumda yara varken böyle birşey yapabilen hekimler o bölgeyi iyice de hassaslastırmayı göze almış oluyor. Çok endişeniz varsa gaytada gizli kan baktırın. Iltihabi bağırsak hastalıklarını, kanseri vs yi elersiniz. Ama sizin için gerek olduğunu hic düşünmüyorum. Kontrole gideceğiniz hekim bile hayatında bir dönemde yanlış beslenip kabız olarak makat çatlagı yaşamış olabilir. Ama hem doktora gitmeyip hem de 1 yıl oldugu gibi kabız olmaya devam ederseniz o bölgedeki travmayı kroniklestirebilirsiniz. Dikkat edin. Geçmiş olsun.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Çok teşekkürler hocam insan tırsıyor biraz böyle şeyler olunca

• Anal Fissür olduğunu bilmeden bu derdi Hemoroid diye uzun süre çektim. Tesadüfen gittiğim bir doktorda bu teşhisi öğrenip Botox yaptırdım. Uzun süre rahat ettim. Tekrar geçen sene nüksetti.

Ama bu defa hazırlıklıydım. Çin'de bulunduğum zamanda bunun bir ilacı olduğunu öğrenmiştim. Çin Tıppı deyince koca karı ilaçları olduğunu düşünmeyin. Binlerce yıllık geçmişi olan bir bilim. İlacı pandami nedeniyle getirtemedim. Ama ülkemizde bunun benzerini satan ve güvenilir bir yer var. Eskiden eczanelerde de satılıyormuş ama kur farkından dolayı artık yok zannımca. Ben bu ilacı kullandım ve geçti arkadaşlar. İster inanın ister inanmayın. Burayı o zamanlar okuyordum ve içimden geçerse yazacağım demiştim. Ama safsakladım. Beyaz Şakayık tablet diye aratırsanız bulacaksınız. Hapı ve kremi kullandığınız da böyle bir sorununuz kalmıyor. Ve de bol su için. İnanın pazarlamacı değilim.

• 5.520beş 5 kullanıcısına yanıt

Cok sık doktor değişmemin sebebi uygulanan tedavilerin olumlu sonuç vermemesi,dediğim gibi akut dönemde olan problem onemsenmeyip hemoroid ilaçlarıyla tedavi edilmeye calisildi ve ilk bu hastalık baş gosterdiginde mide problemim yüzünden kolonoskopi dahi yapilirken bu kaşıntı ve ağrı problemlerimi söylememe rağmen birşey yok dedi doktor,sanki ben uyduruyor musum gibi tavır takindilar.

Mesela şuan kuyruk sokumu ağrım var o da aynı şekil 5 ayrı doktor hepsi farklı konuşuyor ve enjeksiyonlar ftr vs ağrıyı geçirebilen yok maalesef bizde işini bilen doktor pek yok.tahlil sonuçlarında birşey yoksa onun için yapacak birşey yok,alternatif çözüm sunmadiklari gibi o bölgeyle alakalı olacak diğer hastalıklara bakilmak üzere diğer hekimlere ve bölümlere yönlendirmiyorlar bile.Agrim geçmiyor oturamiyorum diyorum,zamanla geçer BELKİ diyor ya da ömür boyu kalabilir.Hocam şaka mı yapiyorsunuz diyorum,günlük oturma eylemini omur boyu yapamamak size normal mi geliyor??

Ben tıp öğrencisi gibi araştırmalar yapıp tecrübeler edinip doktorların hiç onermedigi tedavi yöntemleri buluyorum.Youtube videolarında öğrendiğim tedavi yöntemlerini doktorlara sorduğumda ne dediğimi den bir haber olan o kadar doçent prof varki Şok oluyorum resmen.Allah hepimizi insanın halinden anlayan kendini sizin yerine koyabilen ve doktorluğu sadece mezuniyetiyle yeterli sanmayan doktorlarla karşılaştırsın..

• Durumunuz nasıl hocam

• her wc çıkışı makat içi bir ağrı var. Sağ altlarda böyle hemoroid sanırım wc çıkışında bir kaşınıyor bir yandan ağrıyor.

• erkeycin E kullanıcısına yanıt

Ayrintili bir yazi yazacagim biraz daha zaman gecmesini bekliyorum. su an iyiyim daha da iyiye gidiyorum dikislerimin dökülmesini bekliyorum. Diskilama yaparken ameliyat agrisi mevcut ancak catlak agrisindan kat kat asagida

• Ben de Ramazan hocama 1 eylül de ameliyat oldum.

• aramızda sigara içenler var mı bu hastalığı olup? ben bugün bırakma kararı aldım günde 17 dal içer iken 3 tane içtim. O makatımın kasılması sanki baya bir miktar azaldı. Yarın hiç içmemeyi düşünüyorum, ben de faydası olduğu aşikar. Sigarayı 3-4 gün içmemeyi deneyebilirsiniz alternatif olarak sonuçları burada konuşabiliriz. Hatta arkadaşlar telegram grubu kuralım bu hastalık ile ilgili hepimiz tecrübelerimizi paylaşır orads konuşabiliriz?

• Profeson kullanıcısına yanıt

Ben ilk ameliyattan sonra 1.5 sene günde 5 adet içtim hep. Psikolojik olarak da iyi gelmediği aşikar. Geçen haftaki ameliyattan sonra bırakmaya karar verdim. Içmeyeceğim artık

• quote:

Orijinalden alıntı: erkeycin

Ben ilk ameliyattan sonra 1.5 sene günde 5 adet içtim hep. Psikolojik olarak da iyi gelmediği aşikar. Geçen haftaki ameliyattan sonra bırakmaya karar verdim. Içmeyeceğim artık

çok iyi düşünmüşsünüz. Ben günde 15-16 tane içerdim bir de gece uyanınca da yakardım. Azalttım artık günde 1-2 bugün 1 tane içtim başka içmem direkt makat kasılmasına iyi geldi. Çok ilginç

• dışkı tam boşalamama hissi var. Başka olan var mı

• Merhaba, öncelikle herkese çok geçmiş olsun, yaşamış olduğum süreci beni iyileştiren herseyi belki birilerine sifa olma ihtimaline karsilik paylasmak istiyorum, oncelikle iyilesen ve paylasim yapmayanlara tepkiliyim, bu hastalik oldurmuyor surunduruyor ve buna cozum bulan kisilerin paylasimlarinin bir borc oldugunu dusunuyorum, sadece bu bilgileri paylasmak icin uye oldum, oncelikle bu hastalikla 3 ay once tanistim, bu vakte kadar wcde uzun oturmalarim disinda ciddi bir kabizlik sorunu yasamiyordum, 3 ay once agir bir ishal gecirdim ve hastalik basladi, fakat bn doktora gitmedim, en buyuk hatam bu maalesef, cunku hemoroid ya da anal catlak vs. birbirinden bagimsiz tedaviside ve ilaclari farkli hastaliklar, ilk surecim 10 gun kadar surdu ve bn kendimin hemoroid oldugunu dusundugum icin eczane tavsiyeleri ile birseyler kullandim, o donem zaten diyetteydim ve catlagimda muhtemelen cok derin degildi, 10 gun sonra normale dondum, bu hastaligin bu kdr ciddi birsey oldugunu anlayamadim, 1,5 ay sonra uzun sure sonra kabiz oldum ve cam kesigi gibi diskilamam oldu, bu sefer digeri gibi degildi, lavabodan sonra 7_8 saat ne oturuyorum ne yatiyorum hatta aksamda lavaboya cikarsam gece uyuyamiyorum, 1 hafta olu gibi gezdim, doktora gitmeye karar verdim ve bu iste uzman bir profosore muayene oldum, arkadaslar bu iste uzman kisiler zaten anal catlagin cok yuksek duzeyde oldugu durumlarda parmakla muayene yapmiyor, bolgeye bakip catlagi direk gordu ve elle muayenenin canimi dahada yakacagini iletti, catlagimin cok derin oldugunu ve hizlica iyilesme beklemiyorum, eger iyilesmesse botox eger oda yaramazsa ameliyat dedi, aslinda o gunden sonra kabizligim yoktu ama yinede tedavi surecinde bana beyaz toz halinde gaita yumusatici, lacofen ve anestol verdi, bir hafta kadar kullandim, ama butun gun suren spazm agri hic bitmedi hatta beni anestol uyusturmaktan ziyade dahada agrimi arttirdi ve 7. Gun bir ilacla tanistim ve bir anda agrilarim 4 se bunu 1 e indirdi adini soylemeyi borc bilirim anrecta arkadaslar, formulunu aktaramicam ama ilac surdugunuz an ordaki kaslari felc, dondurma gibi birsey yapiyor ve agriniz hop 10 dk. Sonra yasayabileceginiz boyuta dusuyor, tabi bu ilacin iceriginddeki madde yaklasik 1 - 2 saat size bas agrisi yapiyor, bu ilacin kullanim dozu onemli bir nohut tanesinden fazla olmicak ve gunde 2 defayi gecmicek, bu arada bu benim fikrim ne kadar cok orayi kurcalarsaniz o kadar kotu, yani sadece sabah diskilama akabinde fiskiye banyosu surulup birakilmali, ama kesinlikle tavsiye ederim tabi anal catlak hastalarina, bu sekilde agrim hafiflemeye basladi fakat tamamen kesilmedi oglene kadar orta seviyede devam etti, tabi bu sure zarfinda yemegime dikkat ettim yani hamur cok yok muhakkak hergun meyve erik beyaz uzum ozellikle, bol su tukettim, bu arada az yedim yani gunde sadece bir diskilama yapacak durumda kalmaya calistim, orda ne kadar hareket o kadar agri ve hirpalanma, yani sabahlari sadece wc ye ciktim ilacimi surdum ve daha wcye cikmicak sekilde az yedim, eger istisna olursa anestolden cok daha eyi epi derm uyusturucu krem kullandim, biraz pahali bir ilac ve her eczanede bulunmuyor ama kesinlikle agiryi aliyor, diskilama yapmadan once hakiki zeytinyagi ile makat cevresine ve cikis yoluna yani icine surdum ama her diskilamadan once, kayganligi arttirmak zarar gormeden cikis olmasi icin, bunun disinda her tuvaletten sonra dus telefonu fiskiyesi ile ilikdan yavas yavas sicaga dogru oturur pozisyonda tuttum, kucuk gaita parcalarini o catlagin icinden hafif su tazigiyle cikartmaniz gerekiyor, yani oranin temiz olmasi cok onemli, 4. Hafta tedavi amacli akdenizde denize girene kadar agrim orta seviyede vardi, bu hastalik icin denize girin arkadaslar israrla soyluyorum denize girin ben denizle iyilestim, ilk gun denize girdim bildiginiz yaraya tuz basar gibi oramda tum gun suren bir yanma oldu, nasilki denizde yaralariniz iyilesir mantik ayni arkadaslar bildiginiz ordaki yarayi yakiyor deniz tuzu ve kapatiyor, 7 gun tatil yaptim ve bu sure zarfinda 10 dakika bile agrim olmadi sok oldum denizin mucizesine, su anda yaklasik 20 gune yakin hic agrim yok, ama tedavim tamamlanmasi icin locafen i sabahlari 2 hafta kadar surucem, ben kronikmiydim bilemiyorum ama catlagimin cok derin oldugunu iyilesmeme ihtimalinin yuksek oldugunu soyledi dr., Ama ven net cozumu deniz hatta olursa daha tuzlu deniz ile buldum, yani kisacasi bu hastalikta beni iyilestiren anrecta, epi derm, hakiki zeytinyagi diskilama oncesi, temiz olmam, fiskiye ile temizlenmem, yemeklerime dikkat ve bol su en onemlisi deniz deniz deniz bunlarla iyilestim, insallah birilerine faydam dokunur, sevgiler

• bb2409 B kullanıcısına yanıt

Insallah kurtulursunuz biz maalesef ameliyat olduk denize de girdik anrecta da kullandik sülük de taktirdik kurtulamadik. Bu arada sizde bekci meme mevcut muydu ?

• Alkol olarak viski ve bira içtiğimin ertesi günü çok garip tuvalette kanamam oluyor.

• Gecmis olsun, evet bekci meme var ve catlak derindi, aslinda muhtemelen agrilarim az da olsa devam edecekti ve ameliyat karari alir gibiydim, fakat gunde sadece 1 defa diskilama 24 saat makatin hareketsiz kalmasini saglamam agrimi biraz daha hafifletti, ama denize girdikten sonra su an gayet iyiyim, umarim tekrar etmez.

• Bir arkadaşımız özelden yazmış ama özelden cevap vermeyi bilmiyorum burdan yazayım; fissür ameliyatından sonra apsenin nasıl oluştuğunu sormuş?

Şöyle ameliyat yerim acıyordu zonklama şeklinde bir Ağrı vardı Amellyat yerinin yakınında bacağımızı doğru hafif sertlik vardı antibiyotik vs kullandım sonra o sertlik geçti ama acı devam ediyordu derken en son yine en ameliyat Bölgesinin yanı şişti elips şeklind evine yumurta gibiydi. Apse ameliyatı oldum aynı zamanda içeride bağlantı olduğu için seton takıldı antibiyotik tedavisine başlandı ama antibiyotik direncim çıktığı için tedavim yavaş ilerliyor. Siz bana yine özelden yazın ama ben özelden yazmayı bilemiyorum o yüzden buradan cevap veririm.

• Burayı onlarca kez okumuş biri olarak, girip yazmayı bir borç bildim ve buradayım. Bu hastalık beni lise yıllarımda buldu, maksimum yılda 1-2 nüks ile atlatıyordum. Yılda 1-2 nüks olunca insan popoda ameliyatı asla göze alamıyor. Son bir yıldır ise ayda bir nüks yaşamaya başladım. Hastalık sanırım stres ve ishal ataklarıyla öyle bir hale geldi ki artık ne yiyeceğimi gerçekten şaşırdım. Sürekli bunu yiyeceğim ama ertesi gün tuvalette acı çekecek miyim diye düşünüyordum. Kırmızı eti tamamen kestim, çok sevdiğim patatesi unuttum, yemeklerimden zevk almıyordum, kilo almaya çalışıp alamıyordum. Kanamalar yüzünden korku içindeydim. Herkes bir şeyler yazıyor, söylüyor, çaresizlikle ne yapacağımı bilemeden kıvranıyordum. Benim çok ağrım olmuyordu, evet acı oluyordu ama devamında saatlerce geçmeyen ağrılarım yoktu. Hepinizin yaptığı gibi ot kremi vazelin vs vs her şeyi denedim ama nükslerden kurtulamıyordum 3-4 gün içinde iyileşiyordum, 20 gün sonra tekrar acı, tekrar kanama, tekrar korkular... Neden uzun uzun yazıyorum? Burayı belki yüz kez okudum tereddütlerim ve korkularım yüzünden. Artık duruma el koymak gerekiyordu, yıllık iznim için doktor aramaya başladım. Ne yalan söyleyeyim kendisi de buradaymış, sayın Ramazan Tarık Ünsal'ın bahsettikleri kafama yattı. Ege bölgesindeyim, İstanbul'a gitmenin yollarını arıyordum. Yol, dönüşte ne durumda olacağımın bilinmezliği, İstanbul'un korkutucu imajı kafamı bulandırıyordu. Daha sonra İzmir'de Dr. Burhan Karabağ ile ilgili yorumları gördüm doktor sitelerinde. Doktor Bey LİS ameliyatı yapıyordu ama hasta yorumları çok iyiydi ve yakınlık benim aklıma yattı. Doktor Beye muayene oldum arkasından da ameliyat oldum, Doktor Bey gerçekten sadece bu alanda çalışıyor ve gerçekten çok iyi bir hekim. Ne dediyse öyle oldu, bir acı çektiğimi söyleyemeyeceğim, direktiflerine uydum, verdiği ilaçları içtim, aklıma takılan bir şey olduğunda kendisine ulaşıp görüştüm... Zaten ameliyat sonrası onlarca kez sıkılmadan her soruma cevap verdi, her şeyi uzun uzun anlattı, sabırla... İnanılmaz ilgili bir hekim ve hemşireleri de aynı şekilde... Ameliyat olalı tam 2 ay oldu, son 1 aydır korkarak da olsa doğru düzgün bir şeyler yiyebilmeye başladım. (Doktor Bey istediğim her şeyi yiyebileceğimi ama sadece dengeli beslenmem gerektiğini uzun uzun anlatmıştı ama ben yine de korkudan bir süre az yemek yedim.) Yemek eşittir yaşamak, moralim yerine geldi... Birkaç yıl içinde bir sıkıntı yaşar mıyım veya yaşlandığımda bir sıkıntım olur mu bilemem ama bu kadar yazıyı şu yüzden yazdım: Bu derdi çeken arkadaşlar, dayanılmaz duruma gidiyorsanız, beklemeyin. Bu ameliyatı her gün yapan birilerine gidip ameliyatınızı olun. Kronik anal fissür hastalığım vardı, yılda 1-2 nüks ediyordu, durum o zaman çekilirdi ama sizin ağrılarınız geçmiyorsa hayat zehir oluyorsa beklemeyin. Beklemek kötü sorunlara da yol açabilir, benim fissürümün etrafında enfeksiyon da varmış, daha da beklesem daha da kötü olacaktı muhtemelen. Poponuza vazelin, yağ vs sürüp durmayın. Geçmiyorsa geçmeyecek, anlayın... Şimdi çok daha iyi anlıyorum ki, dışkı ne kadar yumuşak olursa olsun, benim çatlağım o kadar derinmiş ki, önünde sonunda yeniden çatlak açılıyormuş, yani ne yersem yiyeyim durum değişmeyecekti, boşa aylardır yediklerimi gözden geçirip duruyordum, evet tabii ki dengeli besleneceğiz ama o şekilde de olmuyorsa artık yapacak bir şey kalmamış demektir. Madem kendisi burada Doktor Ramazan Bey'e de Allah razı olsun demek istiyorum, Doktor Bey videolarınız gerçekten o kadar yol gösterici ki... Benim gönlümden geçen size ameliyat olmaktı ama olmadı, yoldan gözüm korktu, ayağımıza çağırmak gibi olmasın ama eminim benim gibi yüzlerce hasta var, belki ayda bir kez gelip atıyorum İzmir'de ameliyat yapsanız, çok hasta da şifa bulur. Benim ameliyat olduğum hekim de mükemmel bir hekim, sadece yöntem farklı. Bu işi yüzlerce kez yapmış birini bulun ameliyat olun ey bu derdi çekenler, buraya sırf bunu yazmak için üye oldum, şifalar herkese, Doktor Bey'e de saygılar, hürmetler...

• Aleyküm selam.Allah şifa versin.Videolarımızın faydalı olması mutlu ediyor tabii bizi.
    Her yerden çağrı var,haklısınız tabii.Yol konaklama vs. zor iş.Tabii ki mümkün olsa da davet edilen her yere gidebilsek ama mümkün değil maalesef.Dünyayı dolaşmak lazım o zaman:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi proktolog -- 2 Ekim 2021; 14:52:44 >
  • 
Sayfa: önceki 232233234235236
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.