Şimdi Ara

Anakart Boot Yardım

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • M5A97 R2.0 Anakart aldım. Anakartı monteleyip pcye sıfırdan format attım. Bilgisayarı kapattıktan sonra (uyku modu felan değil direkt kapatma) tekrar açmaya çalışınca ekteki resimdeki hatayı verdi. HDD kablolarını kontrol ettim. Yaptığım işler şunlar:
    - HDD kablolarını anakartla gelen SATA kablosuyla değiştirdim. DVD ROMdaki kabloyuda değiştirdim.
    - Powerden gelen sıfır güç kablosunu taktım.
    - BIOStan açılışı HDD seçtim, yani 1.HDD 2.DVD seçtim.
    - BIOS son sürüm güncelledim.
    - DVD olmadan çalıştırdım.
    - HD Tune ile HDD denetledim sıfır problem. Ekte resmi mevcut.
    - HDD hız testi yaptım gayet iyi.

Bu işlemleri teker teker denedim ama hiçbiri de işimi görmedi ve halen başlangıçta hata geliyor.
    Anakart modelim ASUS M5A97 R2.0
    Bilgisayarı sırf açılışta uğraşmamak için kapatmıyorum, uyku moduna alıyorum. Artık kapatıyım kendine gelsin :D
    Şimdiden teşekkürler
     Anakart Boot Yardım Anakart Boot Yardım

• Biri yardımcı olabilir mi?
  • Hocam kullanmış olduğun PSU hangisi kaç WAT yetersiz geliyor olabilir ? Ya HDD görmüyor yada HDD hepten silinmişken veren hata mesajı.
  • Psu olabilir. Bios ta Hdd gözüküyormu ? Birde bazı bioslarda tuş kombinasyonlarıyla girseniz dahi bios a girmeden biryerlerden boot ayarı yapılmakta. örnegin bir bilgisayara format atmam gerekıyordu bios tan boot ayarlarını yapmama ragmen CD yi görmüyordu. Bios a girmeden f12 ye basip oradan boot ayarı yapmiştik. Denemenizde fayda var :) Post ekranında gözüküyormu acaba alt tarafta

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PcKolikq

Hocam kullanmış olduğun PSU hangisi kaç WAT yetersiz geliyor olabilir ? Ya HDD görmüyor yada HDD hepten silinmişken veren hata mesajı.

750w cooler master kasanın kendi psu su ekran kartı için aldım problem zannetmiyorum çünkü hddyi biostan görüyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Ersn06

quote:

Hocam kullanmış olduğun PSU hangisi kaç WAT yetersiz geliyor olabilir ? Ya HDD görmüyor yada HDD hepten silinmişken veren hata mesajı.

750w cooler master kasanın kendi psu su ekran kartı için aldım problem zannetmiyorum çünkü hddyi biostan görüyor

UEFİ olarak windowsu tekrar yükleyin. PSU sistem için yeterli özellikle Bios ekranında gözüküyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bravo.qwertuu

Psu olabilir. Bios ta Hdd gözüküyormu ? Birde bazı bioslarda tuş kombinasyonlarıyla girseniz dahi bios a girmeden biryerlerden boot ayarı yapılmakta. örnegin bir bilgisayara format atmam gerekıyordu bios tan boot ayarlarını yapmama ragmen CD yi görmüyordu. Bios a girmeden f12 ye basip oradan boot ayarı yapmiştik. Denemenizde fayda var :) Post ekranında gözüküyormu acaba alt tarafta

Biosta hdd gözüküyor. Format atarken f8 ile flash disk seçtim ve öyle attım başka birşey yapmadım. Bios girdiğim zaman sol altta dvd-> hdd olarak görüküyo ama ben onu hdd-> dvd yapıyorum

• quote:

quote:

quote:

UEFİ olarak windowsu tekrar yükleyin. PSU sistem için yeterli özellikle Bios ekranında gözüküyor..

Peki herhangi bir öneriniz var mı format konusunda flash disk? Boot işlemi? Vb

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Peki herhangi bir öneriniz var mı format konusunda flash disk? Boot işlemi? Vb

EFI kurulun tavsiyem oldu. Bios ekranını biraz karıştırarak UEFİ modu Enable olarak ayarlayın. Win 8 kurduğunuza göre Flash diske boot özelliği kazandırmak yeterlidir.

CMD yönetici olarak çalıştırın ve flash diski takın.. Sırasıyla kodları yazın ve entere basın.

Diskpart

List disk

Select disk 1 (1 sırasını ben attım flash hangisiyse onu yazın. Farklı disk seçmemeye dikken edin dosyalarınız UÇAR !)

Clean

Create partition primary

Active

Format fs=fat32 quick (FAT32 OLMAK ZORUNDADIR)

Assing (Yazılmasa da olur..) Son işlem olarak Win 8 kurulum dosyalarını Flash diske kopyalayın. Format atarken tüm diski silerek tekrar oluşturun. Burası çok önemli !! 350 MB alan 128 MSR alan C oluşacaktır. C üzerine kurulum..

Baş harfler büyük olmak zorunda değil bendeki el alışkanlığı..

• Anakartın özelliklerine baktım. Win 8 uyumlu bir anakartmış Bios Default ayara getirip kurulum yapmanız yeterlidir. Flash disk ayarlanması gerekiyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saiph -- 17 Nisan 2014; 23:34:26 >
  • Dediğim gibi kurulum yapınca Win 8 logosu gözükmeden bilgisayar açılacak. Win 8 modunda kurulduğunda açılış videodaki gibiymiş.. Biraz geç açılıyormuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saiph -- 17 Nisan 2014; 23:41:06 >
  • Pc kapat aç düzelir

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.