Şimdi Ara

Amsterdam/ Hollanda hakkında sorular gezmek için gelecekler

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
2
Favori
2.094
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Daha önce neden böyle bir konu açmadım bilmiyorum ama yaklaşık 4 seneyi aşkın süredir Amsterdam'da yaşamaktayım. Gezi veya yaşam amaçlı buraya gelmek isteyen forumdaşlar sorularını sorabilirler. Umarım foruma katkısı olur.

iyi forumlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Deniztns

Selamlar,

Daha önce neden böyle bir konu açmadım bilmiyorum ama yaklaşık 4 seneyi aşkın süredir Amsterdam'da yaşamaktayım. Gezi veya yaşam amaçlı buraya gelmek isteyen forumdaşlar sorularını sorabilirler. Umarım foruma katkısı olur.

iyi forumlar

4 senedir ne yapıyorsunuz meslek nedir ;) benim icin tek önemli konu vize meselesi alması kolay mı uğraştırir mı bizi ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Selamlar,

iyi forumlar

O zaman selamlar hocam

Kiz arkadasim ile birlikte 28 Aralik - 1 Ocak arasi Amsterdam'da olacagiz. Ne yapalim, nereye gidelim, ozellikle yilbasi gecesi nerede olmamizi tavsiye edersiniz?

Benim 2-3 yil once tek basima 1 gunlugune gezme imkanim olmustu. Belli basli muzeleri gezmistim ve bolca yurumustum. En cok begendigim de Amsterdam dungeon olmustu Mutlaka goturucem oraya

Sizin tavsiyelerinizi de mutlaka okumak isterim..

Tesekkurler,
  • Sevgili ile gidilebilecek güzel ve ender yerlerdendir, Prag ile birlikte kendilerini çok severim. Yine de, Prag daha başka benim için. :)
  • Bilgisayar muhendisiyim IT sektorunde egitmen olarak calisiyorum. Diyar diyar musteri gezip egitim veriyorum. Sirketin ana ofisi Amsterdam'da o sebeple bende burada ikamet ediyorum diyelim. x) Vize almasi is sahibi iseniz kolay. Ne amacla geleceksiniz o da onemli tabi. Online bir randevu sistemi var konsoloslugun. Kredi karti ile odeme yapiyorsunuz size bir kod veriyor o kodu sakliyorsunuz ve randevu gunu gidip formlari ve evraklarinizi ibraz ediyorsunuz. Akabinde ikinci bir randevu veriliyor ve vizenizi aliyorsunuz geliyorsunuz. gecislerde biraz ingilizceniz olursa cok rahat edersiniz. Genelde insanlara ne amacla gelindigi , nerede kalinacagi , ne kadar sure ile kalinacagi ile ilgili sorular sorulur havalimaninda. Sonra ulkeye girisinizi yapar valizinizi alir yesil kapidan cikarsiniz. Buyuk bavul getirirseniz genelde valizinizle sizi cikis oncesi bir bolume davet ederler ve valizinizi acmanizi rica ederler. Bu tamamen rastlantisal bir bicimde yapilir. Bu bolumu de gecince, amsterdam a gitmek icin tren bileti aliyoruz. Isterseniz otomatik atm benzeri sistemler var oradan kredi kartiyla isterseniz giselerden bileti alabilirsiniz. 4EU civari olur genelde biletler. Amsterdam CS *merkez istasyon a trenler 1 veya 2 numarali peronlardan kalkar. Trenler genelde saatinde gelir gider ve demiryollari gelismistir ve nezihtir. Sari lacivert trene biner ve yaklasik 15dk lik seyahat sonu amsterdam merkeze gelirsiniz. x) Aslinda ben uzun uzadiya bir yazi hazirlayayim en iyisi bugun..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elguug

quote:

Selamlar,

iyi forumlar

O zaman selamlar hocam

Kiz arkadasim ile birlikte 28 Aralik - 1 Ocak arasi Amsterdam'da olacagiz. Ne yapalim, nereye gidelim, ozellikle yilbasi gecesi nerede olmamizi tavsiye edersiniz?

Benim 2-3 yil once tek basima 1 gunlugune gezme imkanim olmustu. Belli basli muzeleri gezmistim ve bolca yurumustum. En cok begendigim de Amsterdam dungeon olmustu Mutlaka goturucem oraya

Sizin tavsiyelerinizi de mutlaka okumak isterim..

Tesekkurler,

Oncelikle simdiden Amsterdam'a hosgeldiniiz. x)

Kis aylarinda Amsterdam ziyaretinde dikkat edilmesi gereken en onemli husus bence soguk gecirmeyecek elbiseler + atki + eldiven + bere 3lusudur. x) bunlar varsa her turlu her yer gezilir tozulur. Zaten kar kis kiyamette olsa cocuklari bebekleriyle bisiklet tepesinde goreceksiniz amsterdamlilari. Bu biraz olsun icinizi isitacaktir.

Amsterdam tam bir muzeler sehri. Sehrin en onemli muzeleri tabi ki, Van Gogh, RijksMuseum,TarihMuzesi. Bunun disinda sehrin birkac unlu meydani , bir kac unlu sokagi, birkac unlu bolgesi bulunmakta.

Meydanlar, Dam Square, LeidsePlein, Rembrandtplein , Museumplein.
    Unlu sokaklar , Albert Cuypt Market , Haarlemerdijk , Leidsestraat , Spui , Rokin , Kalverstraat *bizim istiklal caddesi muadilinin dar versiyonu
    Unlu bolgeler , tabii ki Red light *aksam gidilir pusetinde bebegiyle aileler de ziyaret eder , sehir az disarisinda Nieuwendammerdijk *burasi klasik yerel hollanda halkinin yasamina yerlesimine dair guzel bir ornektir , Zaanse Schans *buraya trenle 20dk da gidilir. yel degirmenleri var. Jordaan bolgesi .

Daha aklima gelmeyen tabii ki pekcok aksiyon ve guzelligi icerisinde barindiran bir sehir Amsterdam. Ve son derece guvenlidir. Yalniz Yilbasinda biraz ipin ucu kacar cunku buradaki insanlar havai fisek hastasi ve ortalik biraz savas alanina donuyor xD

PM den telefonunuzu vs paylasirsaniz buraya geldiginiz de telefonlasalim isteriz esimle size minik bir tur yapabilir harita uzerinde birkac gorulmesi gerekli yer de gosteririz.

Dikkat. Bobrek.avi icerir Saka saka...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Be Happy

Sevgili ile gidilebilecek güzel ve ender yerlerdendir, Prag ile birlikte kendilerini çok severim. Yine de, Prag daha başka benim için. :)

Prag Amsterdam'a gore daha dokunulmamis derin, sessiz, masalsi bir havasi var bence. Amsterdam daha kozmopolit bir yer. Biz de bir rota belirledik onumuzdeki yil subat gibi Berlin-Prag-Viyana yapacagiz. Lapa lapa kar yagacak sekilde denk getirebilirsek harika olucak kanaatindeyim
  • Enfes enfes.. burayi takibe aldim hocam!

Devamini bekliyoruz, doktur gelsin
  • merhaba usta bende 2014 temmuzda amsterdama gelmeyi düşünüyorum terslik olmazsa.geliş amacım coffee shop ve red light ağırlıklı
    ordaysan illaki uğraşmışsındır.coffee shoplarda bong kiralama gibi bişey var mı? çok değişik bonglar var ya satın hepsinden almaya kalksan para yetmez.
  • Lasor07 kullanıcısına yanıt
    Ben sigara dahi içmediğim için coffee shop eş dost ziyarete gelip merak ediyorlarsa gittiğimiz bir yer sadece. Bong kiralanıyor evet onu biliyorum. Coffee shop için gelmeni anlayabilirim de Red light için amsterdama gelinmez Körfez savaşı başladıktan sonra parayı Irak lirasına çevirmeye çaba göstermek neyse Redlightta o hesap bence.
  • quote:

Ben sigara dahi içmediğim için coffee shop eş dost ziyarete gelip merak ediyorlarsa gittiğimiz bir yer sadece. Bong kiralanıyor evet onu biliyorum. Coffee shop için gelmeni anlayabilirim de Red light için amsterdama gelinmez Körfez savaşı başladıktan sonra parayı Irak lirasına çevirmeye çaba göstermek neyse Redlightta o hesap bence.

neden öle dedin acaba pahalı olmasından mı kızların çirkin olmasından mı?bu arada yanlış anlaşılmasın çaresizlikten veya abazalıktan son çare para karşılığıyapayım diye demedim.sadece hatunların vitrinde kendilerini pazarlamaları ve canlı sex showları görmek ilginç olur diye düşünüyorum.Ama gözüme kestirdiğim olursa ekonomiye destek olurum tabii
    Bir de sölemek istedim.Belki garip gelebilir ama bende sigara kullanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lasor07 -- 19 Kasım 2013; 9:36:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lasor07

quote:

neden öle dedin acaba pahalı olmasından mı kızların çirkin olmasından mı?bu arada yanlış anlaşılmasın çaresizlikten veya abazalıktan son çare para karşılığıyapayım diye demedim.sadece hatunların vitrinde kendilerini pazarlamaları ve canlı sex showları görmek ilginç olur diye düşünüyorum.Ama gözüme kestirdiğim olursa ekonomiye destek olurum tabii
    Bir de sölemek istedim.Belki garip gelebilir ama bende sigara kullanmıyorum.

Etik veya dinsel boyutundan tamamen ayrıştırarak ekonomik olarak ele alırsak 15dakika neyle karşılaşacağını bilmediğin bir hizmete 50EU vermek bence saçmalık. =) Zaten vali yavaş yavaş bu coffeeshopları ve kırmızı fener bölgesindeki fuhuşu yokediyor. Biz Amsterdamlılar olarak destek veriyoruz açıkçası çünkü bu olaylardan arındırılan yerlere açılan butik dükkanlar ve kafeler çok nezih ve şehrin dokusuyla gerçekten örtüşmekte.
  • amsterdam'ın merkezinde ucuz ve uygun otel, hostel nerede var? tavsiye edebileceğiniz yerler var mı?
  • boombip kullanıcısına yanıt
    Haarlemmerdijk bolgesinde Hotel Ramenas var. Sehrin en islek caddelerinden birinde. Hostel olarak hizmet vermekte. Bu bolgenin disindaki hosteller icler acisi aslinda. Bolgeye gore filtreleyip bakin derim.
  • Amsterdamda orta kalite şehrin çok uzağında kalmıyacak otellerin günlük 1 kişilik ücreti nedir. Şehiriçinde otobüs tramvay tren gibi şeyler ucuz mu.Yani başka semtlere gitmek için vb
  • Blizzard Days kullanıcısına yanıt
    Aslında sorduğunuz soruya en güzel booking.com dan yanıt alabilirsiniz. Fiyatlar şehirdeki etkinliklere göre değiştiğinden şu şu kadar fiyattır deme şansınız yok. Öte yandan fırsatlardan yararlanmak için de expedia booking gibi sitelere bakmak yine en mantıklısı.

En ucuz otel fiyatı bugüne kadar gördüğüm günlük 29eu idi ama ortalama fiyatlar günlük 70eu gibi diyebiliriz.

Şehiriçinde tramvay çalışıyor ve 3günlük - 1 haftalık bilet alırsanız uyguna gelir. Tek bilet 2.8EU ve çok pahalı. Taksilerde oldukça pahalı bu arada. Araç kiralamanızı tavsiye etmem çünkü Amsterdam'da araçla rahat gezemezsiniz ve park ücretleri de çok yüksektir. Havalar sıcakken gelip bisiklet kiralamak en iyisi aslında. O şekilde şehrin heryerini rahat rahat gezip görebilirsiniz.

Trenler de ucuz değil bu arada misal havalimanı şehir merkezi arası 2,6EU gidiş. 15dk mesafe.

Özetle Avrupa'nın en pahalı ülkelerinden birisi Hollanda. Ondan pahalısı Norveç,İzlanda gibi daha kuzeydeki ülkeler.
  • Selam,
    Tam da konu açıcaktım amsterdam hakkında, senin konunu gördüm süper hizmet

Bende 28 aralık -2 ocak arası amsterdamda olcam. bu benım 3. gidişim olacak (bu sene)
    İş için değil daha çok eğlence amaçlı geldim. Çoğu yeri gezdim sayılır, öyle müze hastası olmadığımdan hiç gezmedim.
    Daha çok Wondelparkta truffle denedik, ufkumu açtı denilebilir coffeeshoplarda takıldık, clublara gittik yedik içtik eğlendik..
    Ama yine sana sormak istediğim bi kaç şey var;
    1. olarak her akşam bir evente gitmek istiyorum, güzel clublar nelerdir? (Escape çok apaçi kaynıyor-inanılmaz ama gerçek full erkek)
    Daha çok progressive, house, deep dinlediğimden (tam rave kafaları) öyle çalan yerleri arıyorum (http://www.djguide.nl den bakıyorum birçok evente ama karmakarışık geliyor) Kesinlikle kaçırma dediğin eventler var mı?
    2. Kız arkadaşım yılbaşında havaifişek gostersıını ızlemek ıstıyor, bi videoya görmüş 5 dkklık şey için kafamı aymak istemiyorum yılbaşında açıkcası ama yinede nereyi önerirsin?
    3. Kahvaltı benim için büyük bi problem. Otelde vıttırıvızk bi kahvaltı yapasım yok, dışarı cıktıgımda da fast food tarzı yerleri goruyorum. (otelim Rembrandtplein Groenburgwal'da) buraya yakın yumurta peynir düzgün kahvaltı yapabılecegım yer var mı? (hollanda peynirleri de denenebilir :D) uzak da olsa olur. (Ağır spor yaptığım için beslenmeme dikkat etmem gerekiyor)
    4. Akşam yemeği için nereleri önerirsin? Damak tadı değişiktir kesin ama mesela ünlü çin yemeği yapan yer biliyormusun?
    5. Coffee&smart shoplar hakkında bişey sormıcam ama sen yinede bi gelen kutunu kontrol et
    6. Alışveriş hiç yapamadım, marka kıyafetleri elektronıklerı ucuza alabılecegımız bı yer var mı?
    7. Amsterdama o kadar gelip görmediğim yerler doludur kesın ama kesin burayı da gör diyebilceğin yer var mı? (merkezden çok ayrılmamak koşuluyla)
  • Güzel konu takip edeyim. Türkiyede çok yeri gezme şansım oldu. Sıra avrupaya geldi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sp250 kullanıcısına yanıt
    Selam kısa kısa cevap vermeye çalışayım

1. olarak her akşam bir evente gitmek istiyorum, güzel clublar nelerdir? (Escape çok apaçi kaynıyor-inanılmaz ama gerçek full erkek)
    Daha çok progressive, house, deep dinlediğimden (tam rave kafaları) öyle çalan yerleri arıyorum (http://www.djguide.nl den bakıyorum birçok evente ama karmakarışık geliyor) Kesinlikle kaçırma dediğin eventler var mı?
    Yanıt: Amsterdam'da içinde plein(merkez) geçen herhangi bir bölgedeki gece kulübüne gitmeyin. İçinde weg(yol) geçen bölgeler hedefiniz olsun. Bunun nedeni şehir merkezlerindeki gece kulüplerine hollandalılar gitmez. Dışarıdan gelen turistler gider. Hal böyle olunca özellikle yılbaşlarında durum tam bir fiyasko oluyor. Bir de Hollandalılar çok düzenli ve odaklı eğlenirler. Yani maksat müzik dinlemek ve çılgınca dans etmekse ona göre bir organizasyon , maksat başka bir tatmini yaşamaksa ona göre bir organizasyon düzenlerler. Açıkçası bu organizasyonların bazılarına sadece kişisel davetlerle katılabilirsiniz. Diğerlerine ise bilet almanız şart. Bu arada her etkinliğin bir giysi tipi zorunluluğu bulunur.

2. Kız arkadaşım yılbaşında havaifişek gostersıını ızlemek ıstıyor, bi videoya görmüş 5 dkklık şey için kafamı aymak istemiyorum yılbaşında açıkcası ama yinede nereyi önerirsin?
    Yanıt: Dam meydanı bunun için bitilmiş kaftan. Ama geceyarısını biraz farklı bir mekanda geçirmek isterseniz doubletree hiltonun terasından da çok güzel şekilde izleyebilirsiniz. Şimdiden uyarıyorum dam meydanı biraz genç işi,biraz alternatif takılan insanların yeri olur yılbaşında.

3. Kahvaltı benim için büyük bi problem. Otelde vıttırıvızk bi kahvaltı yapasım yok, dışarı cıktıgımda da fast food tarzı yerleri goruyorum. (otelim Rembrandtplein Groenburgwal'da) buraya yakın yumurta peynir düzgün kahvaltı yapabılecegım yer var mı? (hollanda peynirleri de denenebilir :D) uzak da olsa olur. (Ağır spor yaptığım için beslenmeme dikkat etmem gerekiyor)
    Yanıt:http://www.vlaamschbroodhuys.nl/ şehrin belirli bölgelerinde bulunmakta.

4. Akşam yemeği için nereleri önerirsin? Damak tadı değişiktir kesin ama mesela ünlü çin yemeği yapan yer biliyormusun?
    Yanıt: Çin yemeği en güzel ve uygun Redlight ile Merkez istasyon arasında kalan çin mahallesinde yenir. Bir tane de suyun üzerinde bir restoran var ama genellikle çok pahalı ve yemek kalitesinin orta şeker olduğu söyleniyor. Ben çin/japon mutfaklarını pek tutmam ama japon seviyorsan şehir merkezinde Kyotoyu deneyebilirsin iyidir. Et seviyorsan Il Fiore, Lindengracht ta Lamb Schouder (lemp sığhkhaudır diye okunuyor) tavsiyemdir. Daha bir sürü yer var şu an aklıma bunlar geldi.

6. Alışveriş hiç yapamadım, marka kıyafetleri elektronıklerı ucuza alabılecegımız bı yer var mı?
    Yanıt: Amsterdam noord bovent ij deki Mediamarkt ta uyguna birşeyler bulmak mümkün. Misal şu ünlü B kulaklıklar geçen 100EU ya düşmüştü 350Eu dan.

7. Amsterdama o kadar gelip görmediğim yerler doludur kesın ama kesin burayı da gör diyebilceğin yer var mı? (merkezden çok ayrılmamak koşuluyla)
    Yanıt: Kesinlikle kütüphanesi. Evet gezmek için gezilebilecek bence en alternatif mekanı. Hem de amsterdam merkez istasyonun hemen yanı başında. Kalvertoren ın en tepe katındaki blue cafe (koningsplein)ye de çıkıp şehire 360 derece bakış fırlatılabilir.
  • Süpersin, çok teşekkür ederim :) @Deniztns
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.