Şimdi Ara

Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
2
Favori
1.934
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Ücretleri hiç yazmayacağım, sadece alım gücü karşılaştırması olacak. Resimleri gözüken yemekleri kaç saat çalışarak yiyebiliyor iki ülke insanı, bunu göstereceğim.

  Amerika'daki emek hesabında kendi kazancımla kıyaslayacağım, ama hiç Türkiye'de çalışmadığım için orada çalışan aynı mesleği yapan arkadaşlarımın kazancını baz alacağım.

  Amerika'da saatlik $62.50 mühendislik kazancımı baz aliyorum.
  Türkiye'de saatlik 156.25 lira mühendislik kazancı olan sözleşme ve ihale danışmanı arkadaşımı baz alıyorum.

  Fiyatlar pizza hariç adam başıdır. Kaç kişi yerseniz o miktarla çarpın.

  Kısaca hesaplayabilelim diye Amerika'da dakikada $1 dolar kazandığımı düşüneceğim, Türkiye'deki inşaat mühendisi arkadaşımın da dakikada 2.5 lira kazandığını düşüneceğim.


  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası
  Sınırsız sushi ve sashimi menüsü. Amerika'da emek: 36 dakika, Türkiye'de balık ürünleri çok pahalı olduğundan 400 dakika (1000 lira hesap ediyorum)

  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası
  Parkta sosisli sandwich ve içecek. Amerika: 5 dakika, Türkiye 6 dakika


  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası
  şehrin en lüks meydanında sabah kahvaltısı: Amerika: 50 dakika, Türkiye 50 dakika

  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası
  Sınırsız biftek ve salata menüsü. Amerika: 50 dakika, Türkiye: 100 dakika  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası
  Öğle vakti Taco keyfi (Türkiye için döner menü hesap edeceğim) Amerika: 25 dakika, Türkiye 25 dakika
  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası
  Christian Dior cafede öğlen çayı ve kahvesi. Amerika: 90 dakika. Türkiye: 160 dakika (lüks bir tatlıcı da 400 lira çay menüsü koydum)

  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası
  Miami'de deniz kenarında Tost ve Hindistan Cevizi keyfi: Amerika: 25 dakika, Türkiye 100 dakika (Çeşme ya da Bodrum da 250 lira tropik içecek ve tost)  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası
  Kamyoncu lokantasında 750 gram T Bone Steak keyfi, Amerika: 25 dakika, Türkiye (Et Evi): 80 dakika


  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası
  Somun ekmek ama lüks model. Amerika: 7 dakika, Türkiye 10 dakika  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası
  Öğlen pizza keydi (bol malzemeli). Amerika: 50 dakika, Türkiye 50 dakika (125 lira)  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası
  1 kg pastırma: Amerika: 56 dakika, Türkiye: 200 dakika


  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası

  Sushi teknesi. Amerika: 35 dakika, Türkiye: 200 dakika  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası
  Güllüoğlu baklava 4kg. Amerika: 80 dakika, Türkiye 400 dakika (1000 TL)  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası

  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası
  Ucuz öğle yemeği sınırsız menü. Amerika: 20 dakika, Türkiye: 100 dakika (250 liralık ne kadar istersen ye salaş cafeler olduğunu tahmin ediyorum)
  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası
  Mc Donalds double quarter pounder menü: Amerika: 10 dakika, Türkiye: 32 dakika  Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası

  Lüks yerde sushi sınırsız. Amerika: 50 dakika, Türkiye: 800 dakika (2000 lira Japon sınırsız sushi)  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensaura -- 10 Şubat 2022; 18:30:14 > • 200 yıldır dünyanın en güçlü sanayisine ve en iyi eğitim kurumlarına sahip, altın, petrol gibi her türlü doğal kaynağın zengini dünyanın 1 numarası ülke ile son 30-40 yıldır yavaş yavaş sanayileşmeye çalışan, doğru düzgün doğal kaynağı olmayan, bir türlü savaşlardan başı kurtulmayan ülkemizi kıyaslamaktaki amaç nedir ? Tamam çok iyi alım gücü var hayat daha rahat anladık, her yerden gözümüze sokmaya çalışıyor 5. kolcular zaten, bunların bize ne faydası olacak ülkeyi bunlar mı kurtaracak ?
 • Hemen hemen 4-5 kat fazla alım gücü var Amerika'da.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Şu konuya bakan yok iyi mi :D millet kedi köpek yasaklansınla uğraşıyor :D

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Anladık biliyoruz amariga daha güçlü. Ne yapalım zaten halimiz boktan hallice bi de bunları görerek daha mı depresif olalım?

  Amerika'ya göç kurtul diyebilirsin ancak birkaç on bin kişinin ülkeyi terk etmesi kalan 80 milyon insanın acısını dindirmiyor maalesef.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 200 yıldır dünyanın en güçlü sanayisine ve en iyi eğitim kurumlarına sahip, altın, petrol gibi her türlü doğal kaynağın zengini dünyanın 1 numarası ülke ile son 30-40 yıldır yavaş yavaş sanayileşmeye çalışan, doğru düzgün doğal kaynağı olmayan, bir türlü savaşlardan başı kurtulmayan ülkemizi kıyaslamaktaki amaç nedir ? Tamam çok iyi alım gücü var hayat daha rahat anladık, her yerden gözümüze sokmaya çalışıyor 5. kolcular zaten, bunların bize ne faydası olacak ülkeyi bunlar mı kurtaracak ?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CeremiKılarksın -- 11 Şubat 2022; 0:39:50 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • arkadasin gunde 150 tl ye calisip dakikada nasil 2,5 lira kazaniyor?

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • En hanzonun bile anlayabileceği dil bu çok güzel yazmışsın

  yanlız o 2. ve 3. satırdaki ücretleri de silersen tam olacak, çünkü dolar görünce hemen çevirmeye başlarlar.

  Amerikanyada 21 tane çeyrek altın kazanırken Türkistanda 4 tane kazanıyorsun (en az maaş)
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi limbesh -- 11 Şubat 2022; 1:25:41 >
 • Saatlik olduğunu belirttim ilk mesajda. Yanlış görmüşsünüz muhtemelen. Aylık 25,000 lira alıyor Gaziantep'te. 25,000 lira / 160 saat ayda = 156 lira ama dakikasını 2.5 lira hesapladım düz hesap.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensaura -- 11 Şubat 2022; 1:43:23 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Boş baklava çıkmış Türkiye'de 19 lira kilosu. Ama eskiden de vardı pastanelerde.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Napalım ne istiyorsunuz tamam anladık fakiriz

 • Amerika'ya gitmeye gerek yok knk Bulgaristan'ın alım gücü bile bizden daha yüksek.

 • İyi de başkan, fakirlik kader midir? Koskoca Türkiye'de ekin ekmezsen, üretmezsen, parayı çar çur edersen tabiki fakir olursun. Bak Almanya fakir mi? 2 dünya savaşında da paramparça oldular, halen de ilk 5 ülke arasındalar.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • CeremiKılarksın kullanıcısına yanıt

  Hocam bırak şimdi sanayiyi falan. 4 kg baklava için Türkiye'de 5 kat fazla çalışmak zorundasın, ne sanayisi ya? Baklava bile alamadıktan sonra bu nasıl iş?

 • Birazdan hastaneye gidiyorum...ordaki faturayı da kıyaslarız :D bir tahlil ve ilaç reçetesi için 1 ay çalışmak lazım gelecek heralde :-D

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Aynısını asgari ücret ile de yapar mısınız ama hiçbir ücret yazmayın. Türkiye deki asgari ücret belli isteyen google dan araştırabilir. Amerika daki asgari ücret de belli isteyen yine araştırabilir. Benzer bir kıyaslama yapar mısınız?

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • THECERN kullanıcısına yanıt
  New Yorkta net saatlik asgari ücret $11, Türkiye'de 22 lira. Yani 1'e 2 oranı var. $62.5 dolar ile 150 lira saatlik arasında da 1'e 2.5 oranı var. Yani 4-5 kat fazla emek verme oranı değişmeyecek.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Kardeşim, sen okuyup mühendis olduğun için bunları yiyebiliyorsun olay bu. Mühendis olmadan önce ailenle yaşarken yiyebiliyor muydun böyle?Fakirlik okumamaktan da kaynaklı. Rahat bir hayat yaşamak için mimar, mühendis, yazılımcı vb. bir meslek sahibi olmak gerekiyor. Herkesin kafası basmıyor yada isteksizlikten dolayı. Bana kalırsa, insan istedikten sonra yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Biz insan olarak güzel bir hayat yaşamak istiyoruz ama bu hayatı elde etmek için çabalamıyoruz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aragorn Elessar -- 6 Mart 2022; 23:11:37 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Aragorn Elessar kullanıcısına yanıt

  Kardesim tamamen haklisin, ama bilmedigin cok sey de var, maalesef ailemle beraber yasiyorken ailemin yuzunu goredugumu hatirlamiyorum bile. Ben gece 2 de okuldan gelirdim, sabah 7 de geri donerdim. Bir pazar gunu ya da bir bayram gunu ailemle beraber bir kahvalti ya da bir aksam yemegine katildigimi hatirlamiyorum bile. Zaten sonunda ise yarar bir meslek sahibi olmak icin nerden baksan 15 yil ciddi bir emek vermek gerekiyor, bir de 4-5 yil universite okudugun icin degil de 20 yil geriden gelerek muhendis ya da mimar olunuyor. Ben is hayatimi da bilirim, okul hayatimi da bilirim. 15 yillik is hayatimla 21 yillik egitim hayatimi kiyaslarsak yemin ediyorum egitim hayatimin ozellikle Odtu'deki son 5 yili is hayatimin emeklilige kadar olan suresine bedeldir. Egitim hayatimdaki kadar ne Afrika'da, ne Afganistan'da, Ne Cibuti collerinde, ne Libya kum firtinalarinda, ne Rusya'da ne Amerika'da, ne Ukrayna'da, ne Azerbaycan'da, ne Yemen'de, ne de Italya'da zorlanmadim. Bu ulkeler arasinda en zorlu yer tabiki Amerika ama Odtu'deki 5 yillda cektigim zorluk tum ulkelerdeki zorluk yan yana gelse 1 yili etmez Odtu'nun zorlugunun.

 • sensaura kullanıcısına yanıt
  Ve İstanbul kadar nüfusu ve yüzölçümü olmayan ülkeler bile bizden önde. 725 bin kilometrekare toprağın var 4 mevsim yaşanan bir ülkedesin. Dünyada, tarım bakımından Türkiye çok şanslı bir ülke. Fakat yetmiyor işte. Yetenek şart....

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • ABD ile Türkiyeyi bir tutmak da ne bileyim... Amerika ve Türkiye alım gücü kıyası 


  Adamlar Apple, Microsoft, Dell, Visa, Mastercard, Tesla, NASA, Google, Cisco, Salesforce, Amazon kurucusu. Biz kimiz onların yanında cidden.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scientia -- 8 Mart 2022; 20:54:6 >
 • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.