Şimdi Ara

Amerika mı Türkiye mi(yaşamak hakkında seçim)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
351
Cevap
4
Favori
20.644
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiyede Gazi üniversitesi iktisat mezunu oluyorum bu sene fakat Amerikaya gitme şansımda var şuanda. Orada yapabilieceğim işler market- garsonluk gibi şeyler yani vasıfsız işler. Ya da Türkiye'de kalıp masabaşı iş de çalışabilİrim elim ayağım temiz olur.

Bugün bir bankada çalışsam takım elbise sabah 9 akşam 5 yani 8 saat çalışcam rahatım. Amerika'da 12- 13 saat pis işlerde çalışacağım kararsız kaldığım nokta burası. Amerika mı Türkiye mi iyi kıyaslaması yapmıyorum benim şartlara göre yorum istedim arkadaşlar

Siz olsanız hangisini seçersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasan yılmazer -- 7 Mart 2017; 21:31:34 >

• Git diyemem ama kal demekte gelmiyor icimden gibi bisey bu ☺

Oralari gorunce TR'de ozellikle buyuksehirlerde sayginin olmadigini goruyorsun, bir cok sey amerikada buradan daha ucuz, orn: burda 2000 lira kazaniosan orada 2000$ kazanacaksan emin ol orda cok daha huzurlu ve rahat yasarsin.

Bu arada oraya nasil yerlesiosunuz greencard felan mi cikti.
  • İİBF okumak gereksiz, okumasan daha iyi idi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Age of Proteus A kullanıcısına yanıt
    Şuan iyi pozisyonda çalışan arkadaşlarım var hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasan yılmazer

Şuan iyi pozisyonda çalışan arkadaşlarım var hocam.

İlginç, şaşırdım. Yine de gözümde 5 kuruş değeri yok o fakültedeki tüm bölümlerin, özellikle siyasetin.

• Söyle düşün burada alacağın maaş en fazla 2000 tl yani kabaca 500 dolar orada alacağın maaş 1300 dolar ortalama. Eğer mesai yaparsan daha da fazla. Türkiye'de mesai anlayışı yok çok fazla.

• modifci kullanıcısına yanıt
    Öyle düşünmeyin hocam burda 2000 Tl orda 2000 $ gibi bakın olaya.Çünkü Tl Türkiye için geçerli dolar da ABD için.

Yani 2000 $=2000 TL
  • Sivas Divriği ye git bi caybahcesi ac .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Matematik İçin Doğmuşum

Sivas Divriği ye git bi caybahcesi ac .

Sivas'da güzel hocam ama bana göre iş değil
  • modifci kullanıcısına yanıt
    Kardeş burda aldığı 2000 lirayı neden dolara çeviriyorsun? Burda kira 700 liraysa ABD'de 1000 dolar, burda domates 4 liraysa ABD'de 4 dolar.

Araba, benzin ve teknoloji ürünleri haricinde genelde Türkiye de fiyatlar daha ucuz.

Türkiye'de masa başı işte çalışıp 2600 TL alırsa ABD'de ayak işi yapıp 1300 dolar kazanır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mimar SaNAN

Kardeş burda aldığı 2000 lirayı neden dolara çeviriyorsun? Burda kira 700 liraysa ABD'de 1000 dolar, burda domates 4 liraysa ABD'de 4 dolar.

Araba, benzin ve teknoloji ürünleri haricinde genelde Türkiye de fiyatlar daha ucuz.

Türkiye'de masa başı işte çalışıp 2600 TL alırsa ABD'de ayak işi yapıp 1300 dolar kazanır.

Sonuç olarak burdan bir şey söyleyebiliyor musunuz hocam ben halen karar veremedim.

Ordaki insanlar daha fazla saygılı bu kadar terör olayları yok çalışanın hakkı yenmiyor bunlar güzel tarafları ama yapacağım iş işin kötü tarafı.
  • hasan yılmazer kullanıcısına yanıt
    ABD'de rekabet çok fazla olur. Bir sürü Afrikalı, Çin ve Hint var. Bu adamlar kendi vatanlarında zor şartlarda çalışan insanlar, ABD'de çok çalışırlar.

Doktor, hemşire gibi ihtiyaç duyulan bir mesleğin olsa iyi para kazanırsın ama vasıfsız olarak işin zor olur. Sırf kendi vatandaşında. 2-3 milyon homeless (işsiz-evsizi) var adamların. Yaklaşık 11 milyon kaçak olduğu söyleniyor, bu adamlarla rekabet zor olur.

Bence burda kalmak daha mantıklı, en azından diploman var.

• Mimar SaNAN kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam dikkate alıcam yorumunuzu
  • 7 aydir amerikadayim burada kultur multur yok nefret ettim tamam is imkanlari iyi olabilir yasam kalitesi de iyi ama benim icin degerler daha onemli. burdaki vasifsiz islerde para yok is tamamen bahsislere bakiyor oda buyuk bi sehirde yasarsan iyi bahsis kaldirirsin aylik full calissan 1500 2000 alirsin oda evdi faturalardi marketti kit kanaat yeter ben olsam turkiyede kalirdim imkanin varsa gel gor buralari en az bi 3 4 ay yasa sonra kararini temelli ver derim
  • Eğer şuanda 1970-80'lerde olsaydim direk Amerika derdim ama şuanda demem.

• İibf okumak boş diyenler çok mu bilgili fakülte hakkında?

Bir kere olay kişide bitiyor şunu artık anlayın. Bir şirketin yöneticisi ceosu iibf'den çıkmadır. Sen kendini geliştirme okulu bitir açıkta kaldım diye ağla. Yeminli mali müşavirlerin ayda kaç milyar para aldığını sanıyorsunuz? YMM'de iibf'den çıkma.

Günümüzde İK hangi fakülteden çıkıyor? İşçi istikdamını kim belirliyor sanıyorsunuz,şirketin ekir giderini kim kontrol ediyor sanıyorsunuz?

Çok küçük açıyla bakıyorsunuz herşeye. Sen oku doktor,avukat ol iibf okuma sana lazım değil zaten.

• yaşam kalitesi istiyorsan yani o bilindik amerikanvari bir hayatı istiyorsan durma git,

hem ekonomik rahatlık hem de meslekte rahatlık istiyorsan kal, belki amerika'da da masa başı işte çalışırsın ama türkiye'de daha rahat edeceğin kesin,

bu senin tam olarak ne istediğinle alakalı, ama amerika'da yaşamak da herkese nasip olmaz, iyi şanslar,

• biz gençlere doğduğumuz toprakları terk ettirme raddesine getiren siyasilerin allah belasını versin bu arada,

• Git diyemem ama kal demekte gelmiyor icimden gibi bisey bu ☺

Oralari gorunce TR'de ozellikle buyuksehirlerde sayginin olmadigini goruyorsun, bir cok sey amerikada buradan daha ucuz, orn: burda 2000 lira kazaniosan orada 2000$ kazanacaksan emin ol orda cok daha huzurlu ve rahat yasarsin.

• Para kazanmak için türkiye daha akıllıca görünüyor parayı burda kazan abd ye paranla tatile git çilesini değil keyfini sür

• quote:

Orijinalden alıntı: marmarascorpion

Git diyemem ama kal demekte gelmiyor icimden gibi bisey bu ☺

Akrabamın restorantın var hocam sponsor olacak bana Card daha önce3 kere başvurdum ama çıkmadı
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.