Şimdi Ara

AMD soket değiştirmeyecek hikayesi hah

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
1
Favori
2.458
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şimdi arkadaşımla konuştum dedim al Ryzen 3000 serisi kullan yok abi diyor onların anakarti 1500tl başlıyor

Dedim b450 anakartina tak yok diyor bu anakartlarda 4-5 tane dandik vrm var AMD bile önermiyor ben takmam o işlemcileri bu anakarta güvenemem , o 8/16 , 12/24 işlemciler çalışmaz bu anakartlarda , zaten PCI-E 4.0 vs vs hiç birşey yok diyor

Dedim o zaman soket degistirmemenin ne manası kaldı piyasadaki 10 AMD anakarttan 7 tanesi b350/b450 diyor ki sende ne Intel fanboyu oldun

E bakıyorum eski x470 anakartlarda 1000tl den aşağı değildi çoğunda iyi kalite bile yoktu?

Hani nerede kaldı soket degistirmeme mantığı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu soket değiştirmeme muhabbeti bugün başlamış gibi anlatıyorsun hikayeni.
    5.5.2017'de aldım işlemcimi, 2 senedir kullanıyorum, anakartımda aynı şekilde. 1000 serisinden sonra bir başka seri çıktı, 2000 serisi, soket değişmedi. İsteseydim gider 2000 serisinden bir işlemci alır "aynı soketi kullanan anakartıma" takar çalıştırırdım. Birkaç gün önce 3000 serisi çıktı, yine dilersem gider 3000 serisi işlemci alır kullanırım. "Soket değişmeyecek hikayesi"nin ne demek olduğunu biraz olsun idrak edebilmişsindir umarım.
    Bu konu saf fanboyluk başka bir şey değil.
    1.si zaten her karta bios update ile takabiliyorsun yani soket desteği var.
    Pcie 4.0 gibi şeyler gökten inmiyor, eski anakartta olmaması normal.
    B450 anakarta tak yok olmaz yazmışsınız. B450 bile değil, b350'lerden ortalama üstü asus b350 plus bile stokta 3800x i çok rahat çalıştıracak. Bakın 2 yıl öncesinin orta alt seviye kartı bu. Gördüğümüz gibi bal gibi destek var.
    Ha ben a320 anakartıma 3950x koyamıyorum diyorsan bir taraftan da g4560+h110 alanların kaçının sonradan 7700k aldığını düşün. O a320 anakartlara zamanında 1800x, 2700x takmazdın, şu an da 3800x takmıyorsun. O anakart bu en üst seviye işlemciler için yapılmadı bu kadar basit.
    Aynı zamanda bakan da sanki yeni işlemciler 9900k gibi yükte 200w üstü çekiyor sanacak, 3700x en üst seviyede en az çeken işlemcilerden biri ve 65w da tdp si var. Ve bu işlemci 9900k ile gerçek hayatta neredeyse aynı veya bir tık daha iyi, oyunlarda son derece yakın bir tık geride. 2017 baharında aldığın anakarta bunu takabiliyorsun daha ne olsun. 2017 baharında aldığın intel sisteme şu an ne takıyorsun, 7700k.
    "hani nerede kaldı soket değiştirmeme mantığı" demişsin bende insan gibi sana soket değiştirmeme mantığını anlatıyorum.
    kimse gidipte 500 dolarlık işlemciye (12/24) 50-60$'lık anakart almaz. Ama madem merak etmişsin o zaman buyur aşağıda videosu var, çıkan körpe bioslara rağmen adam kullanıyor son seri işlemciyi (3900x / 12c24t) ilk seri anakartta.
    AMD 2020'ye kadar soket değiştirmeme sözü verdi, 4 seri çıkartacak inşallah. Birgün İntel aynı sözü verirse gelip AMD'ye teşekkür eder misiniz? Hiç sanmıyorum. Anca boş işlerle uğraşın.

3000 serisi için 570 anakart şart değil.bir incelemede asrock taichi 570 bi 570 daha ve 470 gaming 7 denemişler az da olsa gaming 7 öpmüş diğerlerini.iyi anakart olduktan sonra 300 serisi bile olabilir.3000 serisi zaten oc olmuyor takacaksınız kullanacaksınız biosu da düzgünse belki beta meta derken biraz zaman alır ama iyi vrm'li her ryzen anakartında çalışır TDP konusunda da uyuyorsa.320 falan demeyin onları ben 1000 2000 serisi için bile önermiyorum.
    Ryzen işlemcilerin çıkmasıyla piysaaya sürülen

900-1200 lira arası X370 anakartlar, 3xxx serisini çalıştırıcak ve hepsi kendi güç yapısınca overclock imkanı sağlayacak.

400-750 arasına satılmış B350 anakartlar 3xxx serisini çalıştırıcak ( 39xx serisini katmıyorum buna ) fakat bir overclock imkanı muhtemelen sunmayacak

Yani ilk çıktığı zaman olan 2017'de dönemin dolar kurula 500 liraya satılan B350 Tomahawk aldığı bios desteği ile 3xxx serisni çalıştırıyor olacak.

Ama o dönemde var olan z170-z270 anakartlar ile şuan hiç bir yeni nesil intel işlemci kullanılamıyor.

Yani bu hesaba göre AMD kullanıcısına bir imkan sağlamış, bunu bu kadar yerecek ne var anlamıyorum. Umarım hayatta başka dertleriniz de vardır.
  • Forumda özellikle Msi şovelyeleri tarafından ateş yağmuruna tutulan B450 Aorus ile kullanılan 4.2ghz çıkartılmış r5 3600. O arkadaşlara diyeceğim Tomahawk harici bunlar stok hızda bile çalıştırmazdı aha örnek burada. Siz gidin tomahawkın üzerinde sucuk kızartın.

• Zamanında iyi anakart alanlar şimdi ekmeğini yiyor uzun süre aynı platformda kalmayı düşünüyorsan anakarta parayı kıymak lazım :)

• Özet geçiyorum: Bir intelci ağlıyor

• 3000 serisi için 570 anakart şart değil.bir incelemede asrock taichi 570 bi 570 daha ve 470 gaming 7 denemişler az da olsa gaming 7 öpmüş diğerlerini.iyi anakart olduktan sonra 300 serisi bile olabilir.3000 serisi zaten oc olmuyor takacaksınız kullanacaksınız biosu da düzgünse belki beta meta derken biraz zaman alır ama iyi vrm'li her ryzen anakartında çalışır TDP konusunda da uyuyorsa.320 falan demeyin onları ben 1000 2000 serisi için bile önermiyorum.
  • Para varsa her zaman Asus, sonra Msi, sonra Gigabyte.

Asla ve asla asrock almayın, hem kendim hem de arkadaşımda yıllarca sorunlarla uğraştık. X570 çipset fanlarına en dandik fanlardan koymuşlar filan vsvs aman diyim.
  • Bu soket değiştirmeme muhabbeti bugün başlamış gibi anlatıyorsun hikayeni.
    5.5.2017'de aldım işlemcimi, 2 senedir kullanıyorum, anakartımda aynı şekilde. 1000 serisinden sonra bir başka seri çıktı, 2000 serisi, soket değişmedi. İsteseydim gider 2000 serisinden bir işlemci alır "aynı soketi kullanan anakartıma" takar çalıştırırdım. Birkaç gün önce 3000 serisi çıktı, yine dilersem gider 3000 serisi işlemci alır kullanırım. "Soket değişmeyecek hikayesi"nin ne demek olduğunu biraz olsun idrak edebilmişsindir umarım.
  • Bence bu yeni nesil ryzenlern en ucuzu 1500tlden başlayan 570 anakartlarla da çalışmaz.

Intel anakart konusunda en doğrusunu yapıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tanhu11 -- 8 Temmuz 2019; 23:4:48 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 570 anakart kimsenin bir işine yaramıyor şu an, üzerindeki teknolojiler tamamen hype. Next genler beklenmeli kesinlikle, çipset fan filan rezillik, olacak işler değil...
  • Kım ne derse desın bır anakart 5400tl olmaz, olamaz, olmamalı
    https://www.vatanbilgisayar.com/msi-meg-x570-godlike-am4-ddr4-amd-ryzen-m-2-usb-3-1-anakart.html

Anakart kardesım bu anakart oyundakı fpsye, yayıncılıktakı uploada, render ıslemlerıne, program kullanımına hıcbır faydası olmayan sadece seklı olan ve parcaları ustunde bırlestırdıgımız bır parca bu yaw

Iyıce showa dondu bu pc ısı amac olmaktan cıktı resmen show ve ego ve aygıtı oldu

Ister amd ıster ıntel olsun almayın kardesım bunları.Yakıp ısınacak kadar paranız bıle olsa almayın...

• WARTIME kullanıcısına yanıt
    ürünler ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkar, bunu da kullanıcılar belirler. üreticiler değil, bilinenin aksine.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yoizhik

Bu soket değiştirmeme muhabbeti bugün başlamış gibi anlatıyorsun hikayeni.
    1000 serisi ile 2000 serisi arasında fark yok zaten ama o b350/b450 anakartlar ile bu 8/16 , 12/24 işlemcileri çalıştırmak yürek ister

Ben ne yazmışım sen ne anlatıyorsun?

• quote:

Orijinalden alıntı: tanhu11

Bence bu yeni nesil ryzenlern en ucuzu 1500tlden başlayan 570 anakartlarla da çalışmaz.

Intel anakart konusunda en doğrusunu yapıyor.
    Burada katılıyorum

Elimdeki Asrock z370 gaming K6 anakartta 8700k var yarın 9900k alıp overclock yaparak kullanirim üzerine anakart daha yok mu der fiyatı aldığımda 1000tl idi yeni çıkmıştı

AMD tarafında 700-800tl lik anakartlar bile 8/16 , 12/24 işlemcilere gerekli dalgasiz stabil ve sabit voltaj akımını verecek gibi durmuyor

Zaten AMD mimarisi gereği anormal yapıda VRM sahip anakartlar istedi her zaman buda zaten pahalı olan anakart kısmını iyice pahalilastiriyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Brother ToLGa

Burada katılıyorum

Elimdeki Asrock z370 gaming K6 anakartta 8700k var yarın 9900k alıp overclock yaparak kullanirim üzerine anakart daha yok mu der fiyatı aldığımda 1000tl idi yeni çıkmıştı

AMD tarafında 700-800tl lik anakartlar bile 8/16 , 12/24 işlemcilere gerekli dalgasiz stabil ve sabit voltaj akımını verecek gibi durmuyor

Zaten AMD mimarisi gereği anormal yapıda VRM sahip anakartlar istedi her zaman buda zaten pahalı olan anakart kısmını iyice pahalilastiriyor

Alıntıları Göster
    Bende sana katılıyorum ama gülmekten katılıyorum.

• Buradan hangi anakartların hangi yeni seri işlemciler ile hızaşırtmalı veya hızaşırtmasız olarak kullanabilinir olup olmadığına bakabilirsiniz. Sağdaki bölümde ise anakartların kullandığı faz sayısı, fazların isimleri ve anakartın bios güncellemesi için işlemciye ihtiyaç duyup duymadığı görülmekte.

• tanhu11 T kullanıcısına yanıt
    Süper

• Hasikomen kullanıcısına yanıt
    Güzel mesaj teşekkürler forumda yararlı bir şey yapan insan görmek mutlu edici

• quote:

Orijinalden alıntı: Brother ToLGa

Burada katılıyorum

Alıntıları Göster
    Ryzen işlemcilerin çıkmasıyla piysaaya sürülen

900-1200 lira arası X370 anakartlar, 3xxx serisini çalıştırıcak ve hepsi kendi güç yapısınca overclock imkanı sağlayacak.

400-750 arasına satılmış B350 anakartlar 3xxx serisini çalıştırıcak ( 39xx serisini katmıyorum buna ) fakat bir overclock imkanı muhtemelen sunmayacak

Yani ilk çıktığı zaman olan 2017'de dönemin dolar kurula 500 liraya satılan B350 Tomahawk aldığı bios desteği ile 3xxx serisni çalıştırıyor olacak.

Ama o dönemde var olan z170-z270 anakartlar ile şuan hiç bir yeni nesil intel işlemci kullanılamıyor.

Yani bu hesaba göre AMD kullanıcısına bir imkan sağlamış, bunu bu kadar yerecek ne var anlamıyorum. Umarım hayatta başka dertleriniz de vardır.

• Amd anakartlar daha pahalı diyen de gördük ya sözün bittiği yer

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.