Şimdi Ara

Amd Ryzen Serisi sıcaklık düşürme ve overclock rehberi (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
482
Cevap
46
Favori
26.020
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bl2k8g30c15u4b cricual 8x2 3000mhz hocam. ramler e-die olduğundan sorunsuz pushladım ve net 7fps fark var tüm oyunlarda. işlemci hakkında ise 5ghz bile o.c etsem 1 2 fps anca oynar çünkü zaten suyunu çıkarmışlar fabrika çıkışı deyimi yerindeyse, pek farkeden birşey olmadı intel gibi limitleri zorladıkça performansa pek etki etmiyor hatta neredeyse single core perf düşüp sadece multi artıyor bu da haliyle işime yaramaz. en iyisi stok halde en serin şekilde kullanıp kendi haline bırakmak olacak :D Kesinlikle elinizdeki ramleri o.c etmeye çalışın etkisi çok daha fazla oluyor.

ayrıca stok şekilde daha düşük voltajda vs çalıştırma şansım varmı? misal 3.6dan normalde 4.1e boost luyorsa 4.2 görmesi için?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Süleyman Çakır. -- 31 Mayıs 2020; 3:16:35 >
  • Konu sahibi olarak ben diyeyim o zaman

cinebench de işlemci stabilitesi mi ölçülür..

1.42 v 4.6 ghz ile 4 defa test tamamladım hem puan düşük geldi hemde aidata64 testinde cortladı.
    Doğru voltaj 1.456ymış.

Oyunlarsa crash yeme ihtimaliniz çok ama çok yüksek olur sadece cine testiyle.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Amd Ryzen  Serisi sıcaklık düşürme ve overclock rehberi
    arkadaşlar bu 204.9 dereceye fırlayan ccd 1 neyın nesıdır anlık yukselıp dustu
  • Selamlar,

Forumu hep takip ederim ama hiç yazmamıştım. Kısmet bugüneymiş.
    Aynı yada bi tık daha iyi bir ryzen 5 3600e denk geldim.
    i7 2600k'dan geçmiştim. Stok soğutucuyla bir iki denedim, sonra lga1155 için olan 250tlye ikinci el aldığım h100ü çapraz tutturdum fakat iş görüyor. boşta 33 dereceye kadar düşüyor. yükte 74 cinecbenchte. Testine göre 80leri de görüyor.
    ikinci el iki tane hızları farklı samsung b-die ram denk getirdim. dual channel çalıştırıyorum.

Özetle:
    ryzen 5 3600 4.5ghz @ 1.25V (fclock=1900mhz 1:1)
    tomahawk max b450
    gskill tridentz 3000cl14 ve 3200cl15 dual channel 3800mhzcl16 @ 1.37V

4.6ghz 1.3V'ta denedim çakıldı. Daha da zorlamadım, çok hızlı degrade olduğuna dair redditte yazılar var.
    aida yada prime kısa süreli koştum. Dakkalarca koşmadım açıkçası ama saatlerce cs:go ve pubg oynadım. Hiç çakılmad
    Stabildir diye tahmin ediyorum.

Şunu bilgi olarak vereyim: işlemciniz için verebileceğiz en yüksek sağlıklı voltajı görmenin yolu forumlarda şu şekilde geçiyor:
    1) overclock kapalı, sadece pbo açık
    2) hwinfo64 açık
    3) prime small fft testi koşarken hwinfo64te svi2 tfn voltaj değerine bakın.
    Bu voltaj sizin uzun süreli olarak sağlklı kullanabileceğiniz değerdir diyorlar. Benim bu değer 1.34 civarıydı. Yine de sıcaklık açısından 1.25Vta kaldım.

Amd Ryzen  Serisi sıcaklık düşürme ve overclock rehberi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zzonerr -- 1 Haziran 2020; 2:12:11 >

• Sanal Dilenci S kullanıcısına yanıt
    malesef takoza çare yok.

içinize sinmediyse satıp yenısını alın. 100 150 lira zarar edersınız.

performans olarak sıkıntınız yoksada hıc elleşmeyin 4.2 ye ugrasmak ıcın. alacagınız 4.1 olur gıbı max o da yuksek voltaj yer.
  • acura07 kullanıcısına yanıt
    şimdilik dursun. zaten kasadan da soğudum, msi güzel olur dedik aldık ön paneli sökmezsen makina hava almıyor, kapağı açık duruyor....
    sene içerisinde tekrar laptopa dönmeyi düşünüyorum o zaman komple elden çıkarırım.

ama merak ettiğim konu bu işlemcilerdeki fark ne? veya diğer bileşenlerdeki kalite farkından dolayı mı bunlar başıma geliyor?
    yoksa bu olası bir şey mi, kimisi oluyor kimisi olmuyor, diğer bileşenlerden bağımsız mı?
    slikon kalitesiyle alakalıymıs. bazıları 4.5 4.6 ya cok rahat cıkıyor bazıları ıste sızınkı gıbı 4 u anca goruyor
  • acura07 kullanıcısına yanıt
    akşam akşam canım sıkıldı , belki ilerleyen serilerde daha stabil ve standart olur. pişman mıyım hayır. tekrar alır mıyım 4000 serisi bir laptop evet

neyse sağlık olsun, belki ilerleyen günlerde 4ghz ama daha düşük voltajları denerim, maksat derece düşsün fan az çalışsın. şuan otomatik ayarlara tekrar aldım.fan derece/hız ayarları yapılmadı, ram overlocksuz,işlemci otoda aida 71 derece gördü. kasayının ön plastiğini kapattım (msi gungnir 100P almayın) 81 dereceyi gördü. 79 stabil.

önü açık kasalar bıle tam verımlı degıl parcalar eskıye gore daha cok ısınıyor.

bide önünü kapatıyorlar guzel gorunsun dıye
  • 5 yıl öncenin kasası nere şimdiki kasalara nere hepsi sıvı soğutmaya göre dizayn ediliyor sanki simdikilerin

Nerde 20cm fanli kasalar nerde onu üstü kapağı mesh açık kasalar fiyatlara hiç deginmiyorum zaten 250 liraya iyi ki haf x almışım zamaninda

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mckhan

5 yıl öncenin kasası nere şimdiki kasalara nere hepsi sıvı soğutmaya göre dizayn ediliyor sanki simdikilerin

Nerde 20cm fanli kasalar nerde onu üstü kapağı mesh açık kasalar fiyatlara hiç deginmiyorum zaten 250 liraya iyi ki haf x almışım zamaninda
    hocam ne yaptın yahu

forumda o kasadan kısa tanıdıklarım var
  • Tabi bazı sıkıntılarımız var temizlik işi zor benim çocuktan ağır sanırım çocuğu her gün kucaklarim birşey olmaz kasayı kaldırınca belim ağrıyor :)

• Mckhan kullanıcısına yanıt
    Yani o kasayı temizlemek için gündelikçi çağırmak lazım

Nisan ve mayıs ayında sevkedilenler yeni tarihli ve yüksek performanslı. Öncesinde aldıysanız performans genelde daha düşük. Yeni seriden denk getirebilirseniz al sat riskine girilebilir.
    Ben bayramda sipariş etmiştim, sans değil yani, yeni seri böyle.

Amdnin xt serisini denemek için iyileştirdiği süreçle yeni ürettiği 3600leri piyasaya sürdüğü söyleniyor. 4ghz baz 4.7ghz boost olacak deniliyor. Bunlar r5 1600lerin sonradan cikan AF modeli gibi. Yakinda sahibindende "yeni seri r5 3600" gibi ilanlar goruruz
    Yeni seride genelde 1.35v ile 4.6ghz alınıyor. Fakat 1.35te haftalar mertebesinde 50mhz gibi kayıplar olduğu gözlemlenmiş. 1.27de yaklaşık 6ay.

XTler çıktığında bir bios güncellemesiyle boost olarak 4.7ghzleri göreceğiz tahminim. Pbo kisa sureli anlık olarak 1.4leri verdiği için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zzonerr -- 2 Haziran 2020; 2:24:36 >

• zzonerr Z kullanıcısına yanıt
    1.220 4300mhz kullanıyorum sorun olur mu?
  • simos35 kullanıcısına yanıt
    Günde 10 saat prime95 fft testi koşmuyorsanız yada 7/24 render almıyorsanız bu voltajla bir kayıp yasamazsınız.

Şu ana kadar test edenlerde görülmemiş en azindan.

• simos35 kullanıcısına yanıt
    stabılse yanı çekırdek kapatmıyor hatalar almıyorsanız "bence" sorun olmaması lazım..

daha serın calısan bır ıslemcının omru nasıl kısalır onu anlamak mumkun değil
  • https://www.reddit.com/r/overclocking/comments/eu3fbl/r5_3600_degradation_testing/?utm_source=amp&utm_medium=&utm_content=post_body

1.275 voltta 65 dereceyi geçmemesine rağmen 4 ay sonrasinda kayıp yaşadığını söylemiş.
    Gerilim düştükçe sureler uzamış.

Forumlarda eski yazılarda insanlar 1.35voltlari savunurken şimdiki yazılarda kayıp yaşadığını yazan bir sürü insan var. O sebeple gerilimi düşük tutmakta fayda var yıllar mertebesinde kullanmak istiyorsanız. 1 2 sene kullanır satarım zaten diyorsanız 1.35 voltta bile devam edilir

• Aynı konuda başka kişilerde demiş ki bende 6 aydır sabit voltaj sabit GHz calistiyorum ve yük altında oluyor işlemci sürekli ama bende problem yok pbo açık daha çok voltaj veriyor aynı GHz e diye cevaplar uzayıp gidiyor

Kayıplar genelde sıcaklık ile bağlantılı yazının devamında bu arada

AMD 95c kadar sorun yok desede 70 ler maksimum olursa çok daha iyi olur günlük kullanıcı için 200 TL lik kule soğutucu bu işi görür

Sürekli oyun oynayan teknoloji takibi yapan zaten iki seride bir işlemci değiştiği için maksimum 3 yılda işlemci değişir bu kayıp farklarini hissetmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mckhan -- 2 Haziran 2020; 19:43:9 >
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.