Şimdi Ara

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) (199. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
7.677
Cevap
138
Favori
357.022
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
69 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 197198199200201
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel)

R5 3600 Boştaki sıcaklığı bu şekilde. 1.225V 4.1Mhz

Anlık sıçramalar oluyor 5-10 derece, sonra tekrar düşüyor.
    Oyunlarda 60 ı görmedim henüz. Voltaj ayarlarıyla oynayabilirsiniz.
    Pbo kapalı. Artic freezer x34 duo soğutucu
  • mito1172 kullanıcısına yanıt
    Son ABBA Bios yüklü. Evet cold boot denen problem. Bu 3.nesilde hortlamış gibi yeniden.
  • Isbara I kullanıcısına yanıt
    aynen imzamdaki anakarta çıkan 2.Update AM4 Combo PI 1.0.0.3 Patch ABB biosda da hortladı ben geri aldım biosu henüz resmi abba çıkmadı beta var denemedim
    Muhtemelen çözecekler. Ama niye yapıyorlar arkadaş bunu ?
    Ürünü çıkarıyorsanız, güncelleme yayınlıyorsanız testini de adam gibi yapacaksınız. Kimsenin müşteriye ve kullanıcıya bunları yaşatmaya hakkı yok ki.

3000 MHz Cl14 olarak kullanabiliyorum şu an ramleri. Üstü patlıyor.
  • Isbara I kullanıcısına yanıt
    valla bende anlamadım imzamdaki anakarta 3000 serisine uyum için bios yaparken 1.ci seriyi yine bozmuşlar dediğim biosla şaka gibi
  • Dostlar ryzen 3600 ve stok soğutucu ile kullanıyorum MSI B450 gaming plus max modeli ile en son ABBA bios'u kurdum. Bf5 multide işlemci en fazla 67 68 derece görüyor. i5 8400 kullanırken 60 derecelere çıkıyordu. Bence bu aldığım sıcaklık değerleri gayet normal. Sizlerinde bilgisi olsun istedim. Bu arada işlemci Boştayken 36 derece masaüstünde (Ryzen Master'dan baktım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jimmy_Conway -- 24 Eylül 2019; 23:22:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1200gs

Arkadaşlar uzak kaldım
    Yeni anakartları incelemedim henüz :
    Üst düzey x570 lerde kaç tane usb 3.1 portu var (en fazla hangi kartta var?)
    Bir de usb 3.1 e uygun (kasa önü veya üstü port olan) pc kasası çıktı mı hiç gören var mı

usb 3.2 çıkmışhttps://www.amazon.de/ASUS-Crosshair-VIII-Mainboard-kompatibel/dp/B07TQWC5MT/ref=sr_1_1?__mk_tr_TR=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&crid=QXDSCEAGG2ND&keywords=asus+rog+crosshair+viii+hero+wi-fi&qid=1569312198&sprefix=asus+rog+crosshair+viii+hero++%2Caps%2C214&sr=8-1
    valla aklı olan bu fiyata almaz €409,00 evet 3.2 usb ama kasa hiç denk gelmedim

• R5 3600 ve B450m GamingPlus benide ekliyebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AzuLA -- 25 Eylül 2019; 3:45:13 >
  • Jeolog. kullanıcısına yanıt
    sorun bu konuda devam ediyor mesaj yazığım halde mesajım görünmeyip bir gerideki sayfa görünüyor ve görünen sayfa da son sayfa gibi görünüyor yazdığım mesajı anca cevaplanan bölümünden tıklayınca görebiliyorum. birde yüklenen resimleri büyütmek için tıklayınca açılmıyor ve resim sayfasını kapayınca konudan geri sayfaya atıyor bu nasıl bir garip sorun anlamadım

EKLEME: önceki arkadaştan alıntı yaptığım mesaj sayfada görünmüyor ama arkadaşın yazısının altında bu mesaja cevap geldi yazan yerde mevcut ama mesaja git deyince hiç bir yerde yok mesaj

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 25 Eylül 2019; 0:20:25 >

• 3600 kullanıcısıyım ama halen anlayamadım iki üç konu var. Öncelikle msi anakart kullanıyorum.

Şimdi advenced cpu configuration seçeneğinde core performance boost ve precision boost overdrive var. İkisi arasındaki farkı bilmemekle birlikte önce dedimki pbo yu disabled yapıyım cpb autoda yani olması gereken ayarda kalsın

Masaüstünden tutun cinebenchte ve oyunlarda işlemciyi otomatik oc uyguluyor. Burayı anladım. Daha sonra pboyu hem otomatik hemde enabled yaptım e gene otomatik oc yapıyor

Ben burayı anlamadım pboyu kapatsak bile cpb fonksiyonu zaten işlemciye otomatik oc yapıyormuş. Bu pbo nun ne anlamı kaldı o zaman ? Bide pboya giriyorum envai çeşit seçenek çıkıyor

Enabled
    Disabled
    Enhanced 1
    Enhanced 2
    Enhanced 3
    Enhanced 4
    Eco mode (45w)

Bilmem ne. Bu enhancedlerin ne işe yaradığınıda bilmiyorum. Ama benim anlayamadım pbo kapalıyken bile işlemci otomatik overclock yapıyor zaten

İkinci sorunum ise pbo kapalı yada açık fark etmez cpb açıkken voltajı override ile 1.30 a getiriyorum maksadım 1.30 voltaj gerektircek kadar oc yapsın üstüne çıkmasın. ama ne hikmetse verdiğim voltajı hiç dinlemeyip gene 1.40-1.45 arası uyguluyor. Yani otomatik oc yaparken bizim voltaj sözümüzü dinlemiyor mu bu işlemci ?

Son olarak amd cool n quiet açık kullanıyorum açtıktan sonra hemen altında PState diye bi seçenek çıkıyor. Pstate 0 Pstate 1 Pstate 2 olarak. Pstateye ellemessem amd cool n quieti enabled yaptığımda pstate 0 geliyor otomatikman. Bu ne anlama geliyor

Herkese teşekkürler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Asus X370F için ABBA bios sürümünü yayınlamış.
    X470 B450 bekleyenler içinde yayınlanmış olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bedevi1903 -- 25 Eylül 2019; 8:35:19 >
  • MeGaDave06 kullanıcısına yanıt
    Core Performance boost sisteme üreticinin ön gördüğü sınırlar dahilinde boost uygular. Örneğin R54600 için bu 4.3 ghz ise o kadar.
    PBO ise kullandığın anakartın VRM kalitesi ve sistemindeki soğutma kalitesi iyiyse bu belirlenen sınırların üzerine çıkarır boost hızını.
    Eğer elle O.C. yapacaksan bütün offset voltaj ve boost ayarlarını disabled yapman lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Isbara -- 25 Eylül 2019; 9:44:34 >
  • Pek vaktim yok BIOS flash özelliği olmayan MSI x470 Pro Carbon a 3600x çalıştırmak için Hepsiburada dan Ryzen 1200 aldım. Bios işini halledip Ryzen 1200 ü geri iade etsem olur değil mi? Bootkit i beklemeye vaktim yok o yüzden bu yöntemi denemek istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Methoxyphenyl -- 25 Eylül 2019; 13:53:17 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jeolog. kullanıcısına yanıt
    Hocam daha 5 gün önce modem konusunda aynı şey başıma gelmişti. Daha başka konularda da ara sıra aynı sorun oluyordu. O yüzden bende bu mesajları görünce geri bildirimde bulunmak istedim.

https://forum.donanimhaber.com/tr-nin-en-buyuk-asus-modem-rehberi-ac51-n17u-n16-ac55u-ac68u-ac88u-vs--91268552-427
    6ay önce 3.1 bile yoktu: şimdi var ama oyuncu kasası çoğu
  • quote:

Orijinalden alıntı: SM0K

R5 3600 Boştaki sıcaklığı bu şekilde. 1.225V 4.1Mhz

Anlık sıçramalar oluyor 5-10 derece, sonra tekrar düşüyor.
    Oyunlarda 60 ı görmedim henüz. Voltaj ayarlarıyla oynayabilirsiniz.
    Pbo kapalı. Artic freezer x34 duo soğutucu
    Yeni anakarta uzağım, tam olarak ne ayarlacağım hakkında güzel bir video bulamadım. 3.8 GHZ a sabitledim bir nebze düştü. Soğutucuyu değiştirmem gerekecek ancak voltaj ayarını yapabilirsem alana kadar en azından içim rahat edecek.

• Asus x570 kullanıp Ryzen 3000 serisini overclock yapan var mı? varsa pm atabilir mi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Methoxyphenyl

Pek vaktim yok BIOS flash özelliği olmayan MSI x470 Pro Carbon a 3600x çalıştırmak için Hepsiburada dan Ryzen 1200 aldım. Bios işini halledip Ryzen 1200 ü geri iade etsem olur değil mi? Bootkit i beklemeye vaktim yok o yüzden bu yöntemi denemek istiyorum.
    Yaptiginiz hos bir sey degil bence. Neden sifir islemciyi acip macununu vs kullanip 2.el sinifina getirip iade ediyorsunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yani boost clocku 4.2 olan 3600 ü 4.3 4.4 lere kadarmı çıkarır bu pbo ? Peki enabledle otomatik arasında ne kadar fark ettirir bu pbo ?

Zaten sinirlendim ikisinden birini açınca verdiğim voltajıda kabul etmiyor. Bende gittim 1.30 voltaj 4 ghz sabitledim manuel olarak. başlarım böyle işe dedim stock soğutucu ile oyunlarda max 65 derecelerdeyim.

Bide amd cool n quiettaki pstate seçeneği için bi görüşünüz varsa hay hay

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • MeGaDave06 kullanıcısına yanıt
    Açıkçası benim de Ryzen tecrübem 3 günlük falan. Pazar günü kurdum sistemi daha. Kurcaladıkça çözüyorum ama. Epey tecrübeli Ryzencı arkadaşlar var buarada onlar yardımcı olacaklardır.

Tüm çekirdekler 4 ghz. Az sanki ondan daha verimli kullanan arkadaşlar var yardımcı olurlar sana. Son çıkan ABBA sürüm BIOS çok iyi geldi işlemciye. Aşırı yüksek voltaj verme, Idle'da bile yüksek sıcaklıklar gibi sorunlar ortadan kalktığı gibi, artık vaadedilen boost hızlarına da çıkabiliyor işlemciler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Isbara -- 25 Eylül 2019; 18:35:30 >
  • 
Sayfa: önceki 197198199200201
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.