Şimdi Ara

AMD Ryzen 3600 kullanıyor isen sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın? (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
268
Cevap
12
Favori
29.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: acura07

evet dediğiniz gibi olacak :D
    yüke girince sıcaklık artacak.
    AMD çok garip firma ya taş gibi mimari yapıyorsun şöyle bişeyi kullanıcıya bırakıyorsun.

PC'den çok anlamayan adam sırf şununla uğraşmamak için gider Intel tercih eder.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Man in the Suit

o nasıl saçmalık ya cidden bu amd bişeyi çok iyi yapıyor çok basit bişeyi de hiç yapamıyor.

Voltajı sabitlersem boşta da mı 55-65 arası kalıcak sürekli ? yani yüke girmeden de kafasına göre mi takılıyor. Bunu sorma sebebim amd ekran kartlarında böyle bir saçmalık var acaba işlemcide de mi bu tarz bişey oluyor.

Ha siz diyosaniz ki voltajı ayarladıktan sonra stabil bi şekilde boşta 30-40 arası takılıp yüktede 55-65 arası kalıcak, hiç sorun değil bios'dan kurcalar ayarlarım bi şekilde basittir zaten.

Alıntıları Göster
    Kesinlikle son kullanıcı işi değil, önce onu söyleyeyim.

Ben kendimden örnek vereyim.

Şuan 3.9 Ghz de, 1.16v ile kullanıyorum.(stabil) Bu voltaj da 4 denedim yemedi.
    Oda sıcaklığı 25.
    Boşta 37-50 derece arası diyeyim. Çalışan programlara ve oda sıcaklığına bağlı olarak.

Oyunda ise, ortalama 60 diyebilirim. (GTAV, Assetto Corsa şuan sadece bunları oynuyorum. İkisi de Online)

Kutudan çıktığı hali ile boşta 55 ile 70 arası bişi alıyordum. Pubg oynuyordum o dönem, 75-80 leri görüyordu. Özelikle, 59 da gezerken 70 e fırlayıp yavaş yavaş düşüyordu. Sonra geri peak. Sürekli böyle dalgalanıyordu. Şuan stabil stok fan ile olabildiğince serin ve performanslı kullanıyorum diyebilirim.
    Oda sıcaklığı 30 un üstüne çıktığı zaman tekrar paylaşıcam sıcaklık değerlerimi. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _M-U-E_ -- 24 Mayıs 2020; 23:23:31 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: _M-U-E_

Kesinlikle son kullanıcı işi değil, önce onu söyleyeyim.

Ben kendimden örnek vereyim.

Şuan 3.9 Ghz de, 1.16v ile kullanıyorum.(stabil) Bu voltaj da 4 denedim yemedi.
    Oda sıcaklığı 25.
    Boşta 37-50 derece arası diyeyim. Çalışan programlara ve oda sıcaklığına bağlı olarak.

Oyunda ise, ortalama 60 diyebilirim. (GTAV, Assetto Corsa şuan sadece bunları oynuyorum. İkisi de Online)

Kutudan çıktığı hali ile boşta 55 ile 70 arası bişi alıyordum. Pubg oynuyordum o dönem, 75-80 leri görüyordu. Özelikle, 59 da gezerken 70 e fırlayıp yavaş yavaş düşüyordu. Sonra geri peak. Sürekli böyle dalgalanıyordu. Şuan stabil stok fan ile olabildiğince serin ve performanslı kullanıyorum diyebilirim.
    Oda sıcaklığı 30 un üstüne çıktığı zaman tekrar paylaşıcam sıcaklık değerlerimi. :)

Alıntıları Göster
    acaip soğudum şuan valla acaba 1600 AF alıp 200 lira civarında F/P bir soğutucu mu alsam diyorum. İleride overclock ihtiyacım olursa da soğutucu olduğu için problem yaşamam.

İşim gücüm yok bi de CPU voltajıyla falan uğraşıcam daya otomatik bir ayar kullanalım işte. Intel'i gram almak istemiyorum açıkcası ama AMD'de hiç pratik çözümler sunmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Man in the Suit -- 25 Mayıs 2020; 19:58:29 >

• quote:

acaip soğudum şuan valla acaba 1600 AF alıp 200 lira civarında F/P bir soğutucu mu alsam diyorum. İleride overclock ihtiyacım olursa da soğutucu olduğu için problem yaşamam.

İşim gücüm yok bi de CPU voltajıyla falan uğraşıcam daya otomatik bir ayar kullanalım işte. Intel'i gram almak istemiyorum açıkcası ama AMD'de hiç pratik çözümler sunmuyor.

Alıntıları Göster
    3600 e odaklandıysanız alın bence. Uğraşacağınız iki ayar var. Biri voltaj, biri ghz. 1.2v a falan ayarlar 4 denersiniz, silikon iyiyse stabil çalışır. Değilse ghz düşürür, biraz da voltaj kısarsınız benim gibi. Ondan sonra sorunsuz kullanırsınız. Yine sizin fikriniz, iyice araştırın bakın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _M-U-E_ -- 25 Mayıs 2020; 20:49:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: _M-U-E_

3600 e odaklandıysanız alın bence. Uğraşacağınız iki ayar var. Biri voltaj, biri ghz. 1.2v a falan ayarlar 4 denersiniz, silikon iyiyse stabil çalışır. Değilse ghz düşürür, biraz da voltaj kısarsınız benim gibi. Ondan sonra sorunsuz kullanırsınız. Yine sizin fikriniz, iyice araştırın bakın.

Alıntıları Göster
    3600 bana daha uzun vadeli geliyor açıkcası ondan AMD'de sevdiğim bir firma RX470 driver sorunları olsa da 4 senedir yüksek ayarlarda götürdü hep. RDR oynayalım dedik orda biraz eskidiğini hissetirmeye başladı sistem ondan macera arıyorum açıkcası :) Ama çokta fazla para harcamak istemiyorum dolar yüksek iken.

Elimde bir sistem olduğu için yeni intel işlemcilerin piyasaya çıkmasını bekleyeceğim eğer dolarda ani bir sıçrama olmazsa tabi. Intel işlemcilerin çıkışıyla birlikte fiyatta kırılmalar olur alırım diye tahmin ediyorum. Baktık soğutamıyoruz paraya kıyıp bi soğutucuda alıcaz artık :)

Yardımların için çok teşekkür ederim hocam

• quote:

3600 bana daha uzun vadeli geliyor açıkcası ondan AMD'de sevdiğim bir firma RX470 driver sorunları olsa da 4 senedir yüksek ayarlarda götürdü hep. RDR oynayalım dedik orda biraz eskidiğini hissetirmeye başladı sistem ondan macera arıyorum açıkcası :) Ama çokta fazla para harcamak istemiyorum dolar yüksek iken.

Elimde bir sistem olduğu için yeni intel işlemcilerin piyasaya çıkmasını bekleyeceğim eğer dolarda ani bir sıçrama olmazsa tabi. Intel işlemcilerin çıkışıyla birlikte fiyatta kırılmalar olur alırım diye tahmin ediyorum. Baktık soğutamıyoruz paraya kıyıp bi soğutucuda alıcaz artık :)

Yardımların için çok teşekkür ederim hocam

Alıntıları Göster
    Rica ederim, Allah gönlüne göre versin.

• uzun vade kullanırım gayet güçlü diye ryzen 5 3600 aldım topluyorum ama ısı konuları ve şikayetleri okudukça başa bela mı aldım diye düşünmeye başladım.
  • selam herkese, bu konuya daha önce yazmıştım ancak 5 aylık kullanım sonrası tekrar yazayım:

4150 mhz ve 1.125v değerlerinde stabil şekilde kullanabiliyorum. oyun oynuyor, render alıyor, bazı anlarda 32 gb ram'in neredeyse tamamını dolduracak kadar yüklü işlemlerin çıktısını alıyorum ve şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım.

normalde macos kullanıcısıyım ve bana zaman kaybettirecek donanımları pek sevmem ancak yukarıda da söylendiği gibi sadece bios üzerinden 2 adet ayar yapıp yolunuza bakacaksınız.

işlemci üzerinde thermaltake ux200 hava soğutma mevcut ve boşta 42 derece etrafında dolanırken, yükte 67 dereceyi geçmiyor.
  • Bende de durum bu şekilde. Boşta sıkcaklık yüksek geliyor banada. Bios a girdiğimde işlemci 50 derece gösteriyor voltaj 1.45 görünüyor. Stock olarak kullanıyorum overclock felan yapmadım. Cooler master hyper 212 evo ile birlikte. İlginç olan boşta 50 derece oluyor oyunlarda max 60 gördüm. Oyunda otomatik 4100 mhz felan oluyor en fazla birkaç saniye 4150 oluyor sonra geri iniyor. Biosta görünen 1.45v bana fazla gibi geldi. Bunu değiştirmem gerekli mi?
    AMD Ryzen 3600 kullanıyor isen sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın?
    Yarım saat test sonucunu da ekledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krmtrylcn -- 26 Mayıs 2020; 18:33:15 >

• hersey stock ayarlarda. dark freezer x126 var. oyunda 58-59 tam yukte 69-70 max oluyor. ryzen isinan bir islemci degil. AMD nin tek hatasi bu islemciyi sogutucuyla beraber satmakti. 100 lira ucuza satip sogutucusuz verse forumda milletin agzina sakiz olmazdi

• quote:

Orijinalden alıntı: krmtrylcn

Bende de durum bu şekilde. Boşta sıkcaklık yüksek geliyor banada. Bios a girdiğimde işlemci 50 derece gösteriyor voltaj 1.45 görünüyor. Stock olarak kullanıyorum overclock felan yapmadım. Cooler master hyper 212 evo ile birlikte. İlginç olan boşta 50 derece oluyor oyunlarda max 60 gördüm. Oyunda otomatik 4100 mhz felan oluyor en fazla birkaç saniye 4150 oluyor sonra geri iniyor. Biosta görünen 1.45v bana fazla gibi geldi. Bunu değiştirmem gerekli mi?

Yarım saat test sonucunu da ekledim.
    hocam o voltaj nedir öyle sakıncalı degilmi

• gktg06 kullanıcısına yanıt
    Bende onu soruyorum Anakart veriyor Anakart ROG STRİX B450F-GAMING
  • quote:

Orijinalden alıntı: krmtrylcn

Bende onu soruyorum Anakart veriyor Anakart ROG STRİX B450F-GAMING
    hocam onu 1.275 çekin
  • krmtrylcn kullanıcısına yanıt
    montajdan emınsenız konuyu gozden gecırın..
    https://forum.donanimhaber.com/amd-ryzen-serisi-sicaklik-dusurme-ve-overclock-rehberi--143448748
  • Herkese iyi forumlar. Öncelikle bu hız aşırtma işlerinde çok bilgili olmadığımı baştan söyleyeyim. Ben 1.20 volt 4.0 GHz olarak kullanıyorum. Prime95 testinde 68 derece aida64 testinde 62 derece civarı alıyorum. Herhangi bir hata veya kapanma ile karşılaşmadım. Oyunlarda ise, çok fazla oyun olmadığı için sadece GTA V, Metro Exodus ve Assassin's creed odyssey gibi oyunlarda test etme imkanım oldu ve 50 dereceyi görmüyorum genel olarak 44-45 derece. Aklıma takılan bir kaç şey var eğer cevap verirseniz çok sevinirim. Prime 95 gibi testlerde işlemci 1.16 volt gösteriyor. Bu değerler işlemci voltajını 4.0 GHz için daha da düşürebileceğim anlamına mı geliyor ? Birde sıcaklık olarak, oyunlarda genelde 60-70 derece olduğunu ifade edenler çoğunlukta. İşlemciyi almak isteyen arkadaşların içlerinin rahat etmesi için yazdım. Ortalama bir kasa ortalama bir soğutucu ile ben bu sonuçları alıyorum. ( Kasa: Dark N10 advanced. Soğutucu: Dark Freezer x124)

• 4200mhz - 1.1V , Kule tipi sogutucu ile .

• MaonLaoReaL M kullanıcısına yanıt
    işlemci hızında artışa ihtiyaç duymuyosam ben ellemezdim hiç bi ayarı
  • AMD Ryzen 3600 kullanıyor isen sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın?

Arkadaşlar ben işlemci voltaj fan oc işlerinden hiç anlamıyorum.

Değerleri bir atsam normal mi diye bakar mısınız? Boştaki kullanım.

Ryzen 5 3600 Stock Fan. MB: Asus b450 gaming plus.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mechatengu -- 11 Haziran 2020; 3:9:24 >
  • Sistemim:
    Msi b450m tomahawk max
    Ryzen r5 3600
    Msi Geforce rtx 2060 gaming
    Corsair Vengeance LPX 8GB 3200MHz DDR4 Ram C16 x 2
    MSI MPG Gungnir 100 Temperli Cam 1x A-RGB 3x 120mm Fan Kasa
    Aerocool 700W 80+ Bronze KCAS PLUS Serisi Güç Kaynağı
    Corsair Hydro H100X Beyaz Ledli 240mm Sıvı Soğutma

Aida64 sitres testinde baya 90 derecede falan çalışıyor.

Kendim biostan overclock falan yapmadım ancak Msi Dragon Center uygulamasını kullanıyorum orada oynanılacak oyun ekli ve gaming moda açıksa otomatik olarak extreme performance moduna alıyor ve 4200 mhz /1400 voltage da çalışıyor.. Bu haliylede Pubg'de max 80 derece olacak şekilde baya ısınıyor..Bu başlıktan incelediğim kadarıyla yine dragon center uygulamasından costumize modunda cpu fekansını 4200 mhz yapıp core voltage değerini de 1.225 değerine fanları da 60 dereceyi geçinde fulleyecek şekilde ayarladım bu şartlar altında da pubg esnasında ortalama 65 derecelerde dolaştı işilemci..

Önde 3 fan arkada 1 egzoz fan ve 240 mm lik sıvı soğutmayla bu değerleri yakaladım millet nasıl 55 derecelerde dolaşıyor çok anlayamadım açıkçası..

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.