Şimdi Ara

AMD Ryzen 3600 kullanıyor isen sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın? (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
268
Cevap
12
Favori
29.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Uyurgezzer

Stock fan R5 3600 ve tomahawk max

1.244 voltta 4.1 stabil oluyor. Ryzen master uygulamasıyla OC yaptım.

Ortam sıcaklığına göre rdr2 76 stres testlerinde 80-90 arası.

1.25,1.27 voltta 4.2 denemelerim başarısız oldu. Stock fanla mı alakalıdır yoksa biostan mı değiştirmem lazım? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Not: içerisi sıcak olduğunda sıcaklıklar 90ı geçtiği de oluyor.
    Stok fanla voltaj 1.25i geçmesin. Yazın çok sıcak olur.

Başarısız olmasının sebebi silikon kalitesi.
    1.3 civarı voltaj istiyor işlemcin 4.2 için.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • acura07 kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam teşekkürler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hiç ryzen masterdan ccxlere baktın mı? Ben geçen benim r5e baktığımda her ccx de bir tane kötü çekirdek vardı. O sebeple ccx oc yapamadım. SEn bir kontrol et istersen. Eğer bir ccx diğerine göre iyiyse birini 4.5ghz yapıp ötekini 4.4te tutabilirsin.
  • İmzamdaki sistemi yeni aldım. Öncelikle performansından çok memnunum. RX 5700 Ekran kartının performansı beklediğimin oldukça üstünde... İşlemci olarak BIOS güncellemesi yaptıktan sonra Core Performance Boost kısmı açık olarak varsayılandı. Windows yüklemesi sonrasında Rise Of The Tomb Raider oyununda İşlemci sıcaklığı çok değişken değerler veriyordu. Bende biraz araştırma yaparak Core Performance Boost ayarını kapatınca sorunun çözüleceğini okudum. Ve öyle de oldu.. İşlemci frekansı 3.6GHZ değerinde sabitlendi ve işlemci sıcaklığı oyun içinde maksimum 55-60 derecelere çıktı (Wraith Stealth) böylelikle sistem tam istediğim gibi oldu. Eğer ısıdan şikayetçi olan varsa denemeli kesinlikle çünkü performansa en ufak bir etkisi olmadı bende (Sadece oyun testi yaptım).
  • brokengineer kullanıcısına yanıt
    kötü çekirdek nereden anlasılır bılmıyorum valla

şöyle bırakayım
    2 tane en ıyı 2 tane 2. en ıyı cekırdek var gorunuyor.AMD Ryzen 3600 kullanıyor isen sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın?
  • arkadaşlar r5 3600 almayı planlıyorum kısa ve orta vadede overclock falan uğraşmayı düşünmüyorum. Muhtemelen ekran kartı olarakta 5600 XT veya 1660 super alıcam yanına da fazlasıyla yetecektir zaten.

Benim sorum şu şimdi ben bu R5 3600'ü alırsam stok değerlerle stok fan ile ısınma sorunu yaşar mıyım ? Şuan bende i5 6400 var stok fan ile 65 dereceyi geçmiyor memnunum yani sıcaklık olarak ama bu konu biraz kafamı karıştırdı.

Ha ileride OC olaylarına ihtiyacım olursa zaten kule tipi bi soğutucu alırım.
  • İşlemciye voltaj(1v-1.5v) dalgalı geliyor. O yüzden voltaj sabitlemek gerekiyor. Voltaj sabitler 3.9 - 4 ghz kullanırsanız, oda sıcaklığı normal ve kasa içi sirkülasyonu iyi olursa 55 65 derece arası alırsınız.

Eğer stok hiç bir ayar yapmadan kullanırsanız, boşta 60 derece görürsünüz. Oyunlarda 80 dereceyi de görürsünüz. Maalesef bu voltaj sorunu yüzünden, kutudan çıktığı gibi kullanılmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _M-U-E_ -- 24 Mayıs 2020; 18:54:34 >
    Yıldız olanlar iyi nokta olanlar fena değil noktasız olanlar takoz olanlar. Eğer bunlar bir ccxde olaydı yıldızlı olanları oc yapardın.

• brokengineer kullanıcısına yanıt
    şuan yapılamıyor yani? :D
    Değmez.

• İyi bir soğutucum var 1.30-1.37 voltaj 4.4-4.5 ghz denesem mi? Performansta çok birşey fark eder mi ne dersiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: -Rusher-

İyi bir soğutucum var 1.30-1.37 voltaj 4.4-4.5 ghz denesem mi? Performansta çok birşey fark eder mi ne dersiniz?
    işlemciniz golden chip değilse 4.4ghz 1.27v vs yapmak zor.

1.32v üstünü pek tavsiye etmiyorum.
  • quote:

İyi bir soğutucum var 1.30-1.37 voltaj 4.4-4.5 ghz denesem mi? Performansta çok birşey fark eder mi ne dersiniz?
    1.37 ile 4.5 görüyorum şanslıysanız sizde görürsünüz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ` quaD.

işlemciniz golden chip değilse 4.4ghz 1.27v vs yapmak zor.

1.32v üstünü pek tavsiye etmiyorum.

Alıntıları Göster
    Deneyerek mi anlayabiliriz bunu hocam? 1 ay oldu alalı en fazla bir buçuk ay oldu diyeyim.

• quote:

Deneyerek mi anlayabiliriz bunu hocam? 1 ay oldu alalı en fazla bir buçuk ay oldu diyeyim.

Alıntıları Göster
    evet. Mesela 1.28v 4400ghz yapın işlemciyi. cbr20 testine sokun arka arkaya 4-5 kere. sonra oyunlarda test edin. sorun yoksa devam edin kullanmaya. res atarsa yemiyordur. 4.3ghz 1.3v deneyin. onda da yemezse 4.2ghz 1.27v bakın.
  • ` quaD. kullanıcısına yanıt
    Eyvallah hocam deneyeceğim bunları

• quote:

Orijinalden alıntı: _M-U-E_

İşlemciye voltaj(1v-1.5v) dalgalı geliyor. O yüzden voltaj sabitlemek gerekiyor. Voltaj sabitler 3.9 - 4 ghz kullanırsanız, oda sıcaklığı normal ve kasa içi sirkülasyonu iyi olursa 55 65 derece arası alırsınız.

Eğer stok hiç bir ayar yapmadan kullanırsanız, boşta 60 derece görürsünüz. Oyunlarda 80 dereceyi de görürsünüz. Maalesef bu voltaj sorunu yüzünden, kutudan çıktığı gibi kullanılmıyor.
    o nasıl saçmalık ya cidden bu amd bişeyi çok iyi yapıyor çok basit bişeyi de hiç yapamıyor.

Voltajı sabitlersem boşta da mı 55-65 arası kalıcak sürekli ? yani yüke girmeden de kafasına göre mi takılıyor. Bunu sorma sebebim amd ekran kartlarında böyle bir saçmalık var acaba işlemcide de mi bu tarz bişey oluyor.

Ha siz diyosaniz ki voltajı ayarladıktan sonra stabil bi şekilde boşta 30-40 arası takılıp yüktede 55-65 arası kalıcak, hiç sorun değil bios'dan kurcalar ayarlarım bi şekilde basittir zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Man in the Suit -- 24 Mayıs 2020; 21:3:8 >

• Nedir bu sıcaklık muhabbeti anlamiyorum sürekli ayni muhabbet dönüyor .ben de ryzen 3600 kullanmıyorum eşek gibi çalışıyor ne fanla ne de volt ile oynadım kendinden 4200 mhz yapıyor zaten.sicaklik ta en fazla 60 derece oluyor .bence bu karıştırma işleriyle çok uğraşmayın keyfinize bakın

• evet dediğiniz gibi olacak :D
    yüke girince sıcaklık artacak.
  • -Rusher- kullanıcısına yanıt
    denemekten baska care yok ..

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.