Şimdi Ara

AMD Ryzen 3600 kullanıyor isen sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
268
Cevap
12
Favori
29.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: emreoguz177

ben de bunu almayı düşünüyorum ya, her şey otoda mı hocam
    Hiçbir şeye dokunmadım hocam. Şu core boost ayarı mı ne vardı, onu kapatınca çok serin max 58 derecede çalışıyor anlamadım nasıl bir sistemi var.
  • soğutucudan memnun musunuz peki
  • quote:

soğutucudan memnun musunuz peki
    Hocam soğutucu sessiz ama ne kadar verimli soğutuyor bilemiyorum. Dediğim gibi 80 dereceleri görüyor turbo boost açıksa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kamisama-

@4.2 1.2V

Boşta:

Yükte:
    fan stok mu?

• Arctic Freezer 34, Cougar Gemini S kasa 2 fan var.

Ryzen 5 3600 ve MSI B450M Gaming Plus Max Anakart ile 10 dakika cpu-z stress test yaptım bir şey olmadı. En fazla 67 derece gördü.

AMD Ryzen 3600 kullanıyor isen sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın?AMD Ryzen 3600 kullanıyor isen sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın?

• Woody WP W kullanıcısına yanıt
    h115i
  • ClaymoreCountry C kullanıcısına yanıt
    Ai Tweaker sekmesinde VDDCR CPU'yu manuel yapıp alttaki sekmeye istediğiniz değeri girebilirsiniz.

AMD Ryzen 3600 kullanıyor isen sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın?
  • Ben bu işlemciyi stok fanla kullanıyorum, oyunlarda 85 dereceye fırlayıp geri 75 dereceye düşüyor. Hiçbir ayara dokunmadım biostan. CPB kapatınca 60 dereceyi geçmiyor ama kapatmak istemiyorum, soğutucu alsam faydası olur mu veya illa voltaj işine mi girmem gerekiyor?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Ben bu işlemciyi stok fanla kullanıyorum, oyunlarda 85 dereceye fırlayıp geri 75 dereceye düşüyor. Hiçbir ayara dokunmadım biostan. CPB kapatınca 60 dereceyi geçmiyor ama kapatmak istemiyorum, soğutucu alsam faydası olur mu veya illa voltaj işine mi girmem gerekiyor?
    Soğutucu fiyatına bağlı olarak işinizi çözebilir. MA YETERLİ olurmu bilemem

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • acura07 kullanıcısına yanıt
    Arctic freezer 34 duo düşünüyorum hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hocam detaylı bios ayarlarını atabilir misiniz
  • sanoran kullanıcısına yanıt
    Bendede ayni anakart var yapabildin mi sen?

• stok soğutucu ile ve performance core boost kapatmadan, manual voltaj belirlemeden bu fotodaki sıcaklık değeri alınabilir mi sizce? Hiçbir müdahele yapılmadı ise baya düşük geldi.

Hazır kasa tanıtımı videosundan aldım ekran görüntüsünü.

(3500x ile 3600 sıcaklık değerleri olarak çok farklı davranmazlar diye düşündüğümden yada sandığımdan soruyorum)

• Ensarrrrr E kullanıcısına yanıt
    Oyun için normal diyebiliriz, sen onu bir stres testine sok görelim.
  • Ensarrrrr E kullanıcısına yanıt
    İnceleme videolarında oyun sürekli oynanmıyordur. Yani video toplasan 20 dk sürüyor zaten. E bide klima açık oluyor ortamda ordaki sıcaklık ile evdeki sıcaklığın bir olmaz klima kullanmıyorsan. Yani alacağın sıcaklık muhtemelen daha yüksek olacaktır.

• ben de yazayim o zaman insanlar bilgilensin. Sicaklik cok dalgalaniyor once onu soyleyeyim. Chrome'da gezerken 40-60 arasi. Eger oyundan yeni ciktiysam 50'nin altina dusmuyor kasaya bir tane daha egzos fan takarsam belki 45 falan olabilir chromeda ortalama. Cinebench r20 testinin sonunda maksimum 78 oldu. Oyunlarda 70'e sabitleniyor. Dedigim gibi kasa isindiktan sonra zor soguyor egzos fan takviyesi lazim. Bu arada overclock falan yapmadim ve chipset guncel.
    Kasa : Zalman S3 (2 tane onde fan takili bir tane de arkada dark marka egzos fan takili)
    Islemci sogutucusu : Dark Freezer X124 (icinden cikan macunla birlikte kullaniyorum)
    Anakart : MSI B450M PRO M2 MAX (7B84vA4)
  • Geçen hafta topladığım sistemde sıcaklık 100 dereceyi geçip 2 kere reset atınca sıcaklık sorununa çözüm bulmam gerekti. Sistem özellerini en alta ekliyorum.

Neredeyse tüm forumlarda stok fanın yetersiz olduğunu okuduğum için Arctic Freezer 34 eSports Duo CPU Soğutucu ve 3 adet de kule tipi soğutucunun üzerindeki aynı fanlardan Arctic Bionix P120 Pwm Pst 120mm Oyuncu Kasa Fanı satın aldım.

Kule tipi soğutucu diğer fanlardan 2 gün önce geldiği için, kutu içeriğinde bulunan Arctic Mx-4 4g Termal Macun ile montajını yaptım. Beklemede ve oyuniçinde aldığım değerler 15-20 derece civarında düştü. Beklemede ortalama 50-55 oyun içinde ortalama 70-80 derece görüyordum.

Sipariş ettiğim diğer fanlar da geldiğinde birini kasanın arkasına egzoz fan diğerini cpu fanı besleyecek şekilde içeriye hava basacak şekilde monte ettim. Üçüncü fanı sistemin gidişatına göre monte edeceğim. Unutmadan biosda CPB kapalı.

Fan yönleri 3 adet ön fan içeri, cpu fanları arka, kasa arkası egzoz fan arka, kasa üstü fan dışarı doğru havalandıracak şekilde konumlandırıldı.

Güncel Stabil Sıcaklıklar

Fan PWM Ayarlarım
    Cpu Fan

System Fan 2-3-4 Hepsi aynı ayardalar

Ryzen Master Ayarlarım

AIDA64 Sistem Kararlılık Testi Sonucum *(1 saatlik test yaptığımda da sonuç aynıydı, mesaj yazacağım için hızlıca 5 dakikalık test yaptım.)

Bios versiyonu

Cooler Master MasterBox MB511 RGB 650W 80+ Temperli Cam MidTower ATX Bilgisayar Kasası
    AMD Ryzen 5 3600 3.6 - 4.2 GHz AM4 İşlemci
    MSI B450 GAMING PLUS MAX DDR4 4133MHz (OC) AM4 ATX Anakart
    MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X 8GB 256 Bit Ekran Kartı
    XPG Spectrix D41 16GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL16 RGB Siyah Ram
    XPG SPECTRIX S40G RGB 512 GB M.2 SSD 3500/2400 MBs
    Arctic Freezer 34 eSports Duo CPU Soğutucu
    Arctic Bionix P120 Pwm Pst 120mm Kasa Fanı
    Arctic Mx-4 Termal Macun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ugur851 -- 22 Mayıs 2020; 15:0:10 >

• efemelih kullanıcısına yanıt
    selam bu dereceleri oyun veya normal sıradan gundelik zamandamı görüyorsunuz?

yoksa normal testler özellikle stres testlerinde veya cinebench20 gibi testlerde mi görüyorsunuz ?
    örneğin cine test ini yaptıysanız gördüğünüz dereceyi paylasırmısınız

bende 3600x ve ml240l sıvı sogutucu var max 69-73 arası göruyor bu cinebench testinde
    game mod on 73 derece
    game mod of 69 derece de kalıyor

anakart x570 msi pro carbon
  • Selamlar şuan ml120l soğutucum bozuk durumda ve 3900x içinden çıkan standart amd wraith prism rgb soğutucu ile kullanmaktayım sistemi, Kasanın genel havalandırması şu şekilde.
    Önde adet Ll120 altında ql140 üst tarafta 2 ll120 ve gpu a bakacak şekilde 2 adet nzxt standart kasa fanı mevcut.
    1.25v Tüm çekirdekler sabit 4.0ghz olarak kullanmaktayım. Oynadığım pek oyun olmadığı için net ısılar veremem suan için.
    Testin tam sonlarına doğru ısılar az çok tam oturduğunda ss almaya çalıştım sizin için.
    Buda fan ayarım. Aslında oyunlar bu ayar ile sesli diyemem zaten kulaklık sürekli kafamda günlük işlemlerde,kullanımda sessiz bana kalırsa.

Voltaj vs ayarlarını açıkçası çokta öğrenip araştırıp yapmadım. Varsa eksik veya hatalı bir şey bilen arkadaşlar yardım eder ise bi ayar daha yaparız.
    Test sırasında sistem de bulunan 6 fanda yüzde 25 ayarında dönmekte sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi efemelih -- 24 Mayıs 2020; 5:59:21 >

• Stock fan R5 3600 ve tomahawk max

1.244 voltta 4.1 stabil oluyor. Ryzen master uygulamasıyla OC yaptım.

Ortam sıcaklığına göre rdr2 76 stres testlerinde 80-90 arası.

1.25,1.27 voltta 4.2 denemelerim başarısız oldu. Stock fanla mı alakalıdır yoksa biostan mı değiştirmem lazım? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Not: içerisi sıcak olduğunda sıcaklıklar 90ı geçtiği de oluyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.