Şimdi Ara

AMD phenom x6 1090T vs Intel I5 2500

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
1
Favori
6.147
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yeni bir sistem topluyorum

İşlemci hususunda kafam çok karışmış vaziyette. Intel I5 2500 almayı düşünürken Sandy Bridge olayındaki sıkıntıdan sonra AMD Phenom x6 1090T işlemciye yöneldim. Ancak bu sırada da B3 revizyon anakartlar çıktı :)
    Bu arada bir oyun sistemi kuruyorum.

Öncelikle B3 revizyon anakartlarda sorun çözüldü mü? Yani gönül rahatlığıyla alabilir miyiz?

İkincisi de AMD phenom x6 1090T işlemci kullanan var mıdır performansından memnun musunuz, tavsiye eder misiniz vs?

Şimdiden teşekkürler, saygılar

• Kangal alır :) Pardon intel i5 2500k alır :)
  • B3 revizyon anakartlarda sorun çözülmüş gönül rahatlığıyla alabilirsin ve i5 2500k oldukça performanslı bir işlemci
    AMD phenom x6 yani 6 çekirdek işlemcilerin AMD phenom x4 4 çekirdekli işlemcilere göre günlük kullanımda oyun vb. hiçbir farkı yok, başkalarının yorumlarınıda dinle.
  • bende sizle aynı ikilemde kalmıştım. aradada 90 lira gibi bir fark vardı. anakartlarda b3 değildi hatta. 2500k aldım sorun olmadı memnunum b3 le değişincede sorun ihtimalide kalmayacak. sata3lere raid kurdum. diğer depo hdd ve optik zaten her zaman kullanılmadığı için belki sorun olsada farkına varmadım. pek etkilemedi yani beni
  • Oyun için ise kesinlikle 2500k.Ama yok ben video encoding,render vs ise 1090T.Oyun içinse hiç düşünme bile toplamaya başla.hd6950 ile besle birde 3.3ghzyi 4.0ghz yap allah oynama öylece seyret:)
  • Phenom II 1090T'nin onde oldugu bir iki test var.. ama Core i5 2500 biraz daha onde...

su sekilde bakmak iyi olur;
    Core i5 ile yapacaginiz sistemin en ucuz bilesenlerine bakin... bir taban fiyat belirleyin.. ayni seti 1090T ile de yapin ama guncel olan 800 serisi cihpsetli anakartlara bakin...
    Karsilastirin.. Hangisi daha ucuz..

Tahminimce Phenom islemci ile kuracaginiz sistem daha ucuza gelecektir.. artan parayi daha iyi bir iyi bir sogutucuya, ekran kartina, performansli ram'e ve SSD harddisk gibi ekstra bilesenlere harcarsaniz; performans olarak bazi islemlerde ilgili islemciyi gecmis olursunuz...
    Guru3D'de baktigim bir testte Phenom 1090T, Core i7 2600K'yi geciyordu..

Yine de ben fikri size birakiyorum..
  • AMD Bulldozeri bekle desem kafan daha çok karışacak ve ağustosa kadar da beklenilmezki şu an ben seninle aynı durumdayım ve karar verme konusunda kafam çok karışık
  • i5 2500k daha iyi bir seçim olur. 1090t nin gerisinde kaldığı uygulamalrda oc kapasitesi ile açığı kapatır. gerek güç tüketimi, gerekse upgrade imkanı, 22nm ivybridge lerin bios güncelleme ile 1156 anakartlarda kullanılabilecek olması. (gerçi intelin sağı solu belli olmaz. 65nm core 2 duo destekleyen her anakartın, 45nm core2 duo ları desteklememesi gibi) intel i öne çıkarıyor.
    ucuz bir anakart ile kurulacak bir 1090t ya da 955be de iyi bir seçim olabilir. 2-3 yıl sonra satılıp , yeni çıkan çipset ve işlemcilerle ile güzel bir sistem kurulur.
  • Render da hangisinin daha performansı yüksekse onu almayı tercih ederim.. Eğer buldozer denildiği kadar güçlüyse
    onu da beklemeye razıyım.. Oyunla işim olmaz.. Olayı sadece render ve convert açısından ele alırsak x6 1090T işlemci
    sizce I5 2500'den daha mı mantıklıdır.Yani daha az paraya daha performans verebilir mi x6 işlemci..
    Kullandığım programlarda çoklu çekirdek seçme opsiyonları var.. Adobe kullananlar bilir... CS4,CS5 sürümünden itibaren
    AE, Premiere gibi programlar siz benim şu kadar çekirdeğim,şu kadar ram'im var derseniz sonuna kadar kullanıyor..
    Ama maalesef hala E5300 + 4 GB ile yola devam ediyorum... İki ay sonra değiştirmeyi düşünüyorum.
    Buldozer beklemeye değer mi acaba?..
  • quote:

Orijinalden alıntı: arokh

Render da hangisinin daha performansı yüksekse onu almayı tercih ederim.. Eğer buldozer denildiği kadar güçlüyse
    onu da beklemeye razıyım.. Oyunla işim olmaz.. Olayı sadece render ve convert açısından ele alırsak x6 1090T işlemci
    sizce I5 2500'den daha mı mantıklıdır.Yani daha az paraya daha performans verebilir mi x6 işlemci..
    Kullandığım programlarda çoklu çekirdek seçme opsiyonları var.. Adobe kullananlar bilir... CS4,CS5 sürümünden itibaren
    AE, Premiere gibi programlar siz benim şu kadar çekirdeğim,şu kadar ram'im var derseniz sonuna kadar kullanıyor..
    Ama maalesef hala E5300 + 4 GB ile yola devam ediyorum... İki ay sonra değiştirmeyi düşünüyorum.
    Buldozer beklemeye değer mi acaba?..

2 ay sonra değiştireceksen şimdiden bakmana gerek yok. Hel render , CS5 , gibi işlem ve programlarla işin varsa kesinlikle hiç düşünmeden intel&nvidia seçiceksin. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum.
    Keza test sonularıda benim söylediğimi doğrular nitelikte 2500k senin istediğin şartlarda 1090t den çok daha üstün bir işlemci. Heleki çok kolay hızaşırttırılan bu işlemci ile bu fark çok daha fazla açılıyor

Karşılaştırmai5 2600k vs 1090t

• Yorumlar için çok teşekkürler arkadaşlar,

Diyorsanız ki Sandy Bridge problemi çözüldü, o sistemi kuruyorum ben o vakit. Daha yorumları olan varsa tabii ki buyursun :) T
    opladığım sistemi de yazayım da temelli ona da görüş bildirirseniz sevinirim. Şu ana kadar hep AMD sistemlere baktığım için anakart konusunda çok araştırma yapamadım tabi, onu da araştıracağım. Monitör için de hala bi elektromarkete gidip görmem lazım.

: I5 2500
    : ASUS P8H67-M EVO
    : 4 GB KINGSTON 1333 X 2
    : POWERCOLOR HD6870
    : 1 TB WESTERN DIG SATA 3 CAVIAR BLACK
    : AEROCOOL VS-9 600 WATT KASA
    : 23" LG E2360 MONITOR

Bu arada AMD sistem bundan bir 50$ ucuz çıkıyor çok bir fark yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aykaya

Yorumlar için çok teşekkürler arkadaşlar,

Diyorsanız ki Sandy Bridge problemi çözüldü, o sistemi kuruyorum ben o vakit. Daha yorumları olan varsa tabii ki buyursun :) T
    opladığım sistemi de yazayım da temelli ona da görüş bildirirseniz sevinirim. Şu ana kadar hep AMD sistemlere baktığım için anakart konusunda çok araştırma yapamadım tabi, onu da araştıracağım. Monitör için de hala bi elektromarkete gidip görmem lazım.

: I5 2500
    : ASUS P8H67-M EVO
    : 4 GB KINGSTON 1333 X 2
    : POWERCOLOR HD6870
    : 1 TB WESTERN DIG SATA 3 CAVIAR BLACK
    : AEROCOOL VS-9 600 WATT KASA
    : 23" LG E2360 MONITOR

Bu arada AMD sistem bundan bir 50$ ucuz çıkıyor çok bir fark yok.

i5 2500k al! düz 2500 alma

• Fark nedir üstat?
  • farkı imzada
  • @5 ghz'te döndüyorum işlemciyi diyorsun yani üstat :))
  • eğer soğutucun iyiyse 5.5-5.8 arası valitade alabilirsin cpu dan günlük 5de sorun cıkartmıyor
  • Açıkçası alır almaz OC yapmak gibi bir niyetim yok :)

Senesini devirsin yeni işlemcilere ezilsin ondan sonra veririm gigahertz'i diye düşünüyorum bakalım
  • bu arada anakartınız h67 değil p67 olucak 1155 sokette bilğiniz olsun
  • Teşekkürler tekrardan bi gözden geçireyim..
  • Testlerde genellikle i5 2500K ön sırada çıkar haberin olsun. Oyun oynayacaksan kesin almalısın aradaki fark çok oluyor.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.