Şimdi Ara

AMD'nin 32 çekirdekli Zeppelin işlemcisi detaylanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
843
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin 32 çekirdekli Zeppelin işlemcisi detaylanıyor

AMD'nin bu yıl hem grafik hem de işlemci tarafında büyük hamlelerine şahit olacağız. Grafik tarafında Polaris mimarisi ile kendisine pazar payı arayacak olan AMD, işlemci tarafında da yeni nesil Zen mimarisine güveniyor. Bu iki mimari genelde birbirinden ayrı olarak faaliyet gösterecek ancak en üst seviyede güçlerini birleştirdiklerine şahit olacağız. 

AMD'nin yüksek performanslı sistemlere yönelik olarak geliştirdiği HPC APU'ları; Zen çekirdekleri, Polaris tabanlı entegre ekran kartı ve HBM bellekler ile çıtayı daha da yukarı çekmeyi amaçlıyor. AMD'nin çoklu yonga modülü - MCM tarzında hazırladığı APU içerisinde Zeppelin adı verilen yeni bir işlemci yer alacak. 

32 adet Zen çekirdeği barındıracak olan Zeppelin, AMD'nin yeni iç bağlantıları sayesinde 100GB/s hızında grafik birimi ile haberleşecek. Polaris mimarisinin amiral gemisi sayılan Greenland veya Vega 10 ekran kartını entegre edecek olan APU, HBM bellek teknolojisi sayesinde 500GB/s bant benişliğine ulaşabilecek. APU, dışarıdaki DDR4 RAM bellek ile de 100GB/s hızında haberleşecek. 4TFLOPS performans seviyesini yakalaması beklenen APU'lar sayesinde, devasa bant genişliklerine sahip çok hızlı sistemler çıkacak. 

HPC APU'larının son kullanıcıdan ziyade, kurumsal çözümlere yönelik olarak pazarlanması bekleniyor. AMD mühendisleri de, yeni APU'ların varlığını doğruladı ancak Zen mimarisi nedeniyle en erken 2017 yılında APU'lardaki yerini alacak. Bu bakımdan Zeppelin işlemcilerin de 2017 içerisinde piyasaya çıkacağı düşünülüyor. Ayrıca Zeppelin ismi sadece işlemci için mi yoksa tüm APU için mi kullanılacak bilinmiyor. 

• Bu sene ve bir daha ki sene ye kadar AMD çıtayı yükseltti yükseltti yoksa bir daha zor toplar kendini.

Hala bir umuttur bekliyorz inşl. güzel işler başarırlar da piyasa biraz daha dengelenir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BiilimAdamı -- 3 Şubat 2016; 17:09:02 >
  • amd ile ilgili hep heyecanlı haberler veriliyor ama sonuç hüsranla bitiyor.

• 2016 - 2017 amd icin en buyuk sicrayis olacak gibi.Insallah husranla sonuclanmaz.Amd icin kalbimle dusunuyorsam intel icin beynimle dusunuyorum.Amd sadece duygusal kisminda.Amd cikardigi son rezil islemcilerle cok gozumden dustu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4 tane 8300'ü birbirine bağlamasınlarda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nacker -- 5 Şubat 2016; 11:20:25 >
  • çıksın artık şu zen
  • quote:

Orijinalden alıntı: bonser24

2016 - 2017 amd icin en buyuk sicrayis olacak gibi.Insallah husranla sonuclanmaz.Amd icin kalbimle dusunuyorsam intel icin beynimle dusunuyorum.Amd sadece duygusal kisminda.Amd cikardigi son rezil islemcilerle cok gozumden dustu.

aynen oyle phenomdan sonra yeni seride batirdi resmen buyuk firmalarin bu hatasi beni cok sasirtiyor hani daha iyisini yapamicaksan hic bulasma okadar zamaninda bosa gitmez

bende hem vga da hem cpu da amd ciyim ama fanatik degilim
    ekran kartinda yine yirtiyor en azindan performans olarak

r9 290 ve 2500k kullaniyorum ama keske perdormansli olsaydida 8350 falan kullansaydim diyorum hep.

amd benim gonlumde tahti amd64 3000 1.8 ghz venice ile kurdu intelin 1000 dolarlik extreme edition 3.7ghz cpu larini tokatliodu zamaninda hey gidi gunler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • yeni pc alıçam bekliyorum habire şu zenler çıksada intelmi amd mi karar versem amd laptop aldık bin pişman olduk

• zdniz Z kullanıcısına yanıt
    Pc alacaktım yandığı icin intele kaydım sonra zen dediler sonra üni sınavı aklıma geldi

• Bu konulara biraz uzak kaldim ama zen islemciler çıktığında yeni soketlemi gelecek yoksa fx leri kullandigimiz her hangi bir anakarta takip kullanabilecek miyiz ?

• Yeni konsolların kullanacağı işlemci belli oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zdniz

yeni pc alıçam bekliyorum habire şu zenler çıksada intelmi amd mi karar versem amd laptop aldık bin pişman olduk

O hatayi bende yapmistim.zar zor elimden cikardim.masaustunden daha berbat.

• 250w tdp 5960x performansi.

• H@$@N kullanıcısına yanıt
    AM4 soket ile zen tabanly fx ve apu i?lemciler tek sokette birle?ecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: redoracle

AM4 soket ile zen tabanly fx ve apu i?lemciler tek sokette birle?ecek.

GIGABYTE 990FXA-UD3 anakartta zen mimarili islemci kullanabilecek miyim yani ?

AM3 soket senin anakart olmaz yani,ddr4 e geçiliyo artık.
    Hayır. Senin anakart AM3+ uyumlu değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 860K -- 3 Şubat 2016; 18:39:27 >
  • kurtarın artık intelin zulmünden, adam gibi sıçrama olsun, yıllardır hep boyayıp cilayıp aynısını sürüyorlar.
  • kurtarın artık intelin zulmünden, adam gibi sıçrama olsun, yıllardır hep boyayıp cilayıp aynısını sürüyorlar.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.