Şimdi Ara

AMD FX 8320 Overclock Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
2
Favori
2.065
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar, bir kaç senedir bu işlemciyi kullanıyorum ve henüz hiç Overclock yapmadım ve pek de bir bilgim yok. Yeni yeni araştırmaya başlasam da, anakartlara göre değişiklik gösterdiği için kurcalamaya korkuyorum biraz da. AMD Overdrive diye bir program kullanılmasını önermişler, onu indirdim. Biraz direktif isteyeceğim bilen arkadaşlardan. Ama gerçekten bir çocuğa anlatır gibi anlatın lütfen, gram bir şey bilmiyorum Overclock hakkında.

Sistemim ;
    Anakart : MSI 990FXA-GD80 (BIOS'u yeni güncelledim)
    İşlemci : AMD Fx 8320 (Termal macununu dün değiştirdim)
    İşlemci Soğutucu : Thermaltake CONTAC 21 (Elimde Fx 8320'nin stok fanı da bulunuyor ama çok gürültülü olduğu için kullanmıyorum)
    Ram : GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram
    PSU : XIGMATEK CENTAURO SERİSİ 80PLUS 700W
    Ekran Kartı : Zotac GeForce GTX 1080
    Kasa biraz tozlu kusura bakmayın, bugün temizlemeyeceğim.

Bu arada sistem boştayken 27-30c arası, adını unuttuğum arkadaşımın önerdiği bir programla da stres testi yaptığımda işlemci %100'deyken 65 derecede sabitleniyor uzun sürede yavaşça yükselerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agathadaemonn -- 30 Ocak 2019; 10:27:25 >

• 2013'ten beri giga 990fx ile 8320 kullanıyorum şimdi ikinci makinemde ve 5250 mhz yapmışlığım var su soğutma.

65 derece çok fx8 için artık daha iyi soğutucu mu alırsın kasa içi soğutmayı mı ayarlarsın bir şeyler yap.intel gibi 80 85 ver baba değildir 70 üzeri kapanabilir fx sevmez sıcağı.

ikincisi oc kolaydır alışmak için biosta cpu çarpanı 20x seçip kaydedip çıkabilirsin.tüm çekirdekler 4 ghz olur.

az daha zorlayalım hobi hem 1080'e para etsin dersen işlemcin iyi oc olanlardansa -çünkü 4.2 diyip kalanlar da var- iyi bir soğutmayla 4.8 kullanabilirsin günlük ama bence çok para etmez ben gtx1060'la 4.4 4.8 5 denedim faydası olmamıştı ama 1080 daha güçlü belki 3 5 bişi atabilir.her neyse voltaj vermen gerekir 4.4 ghz için 1.35 1.37 gibi yiyebilir ama 4.8 için 1.5v vermen gerekir ki aradaki voltaj saçmalığını görüyorsun 400 mhz için o yüzden hedefin 4.4 olsun.voltaj vermeyeyim dersen LLC ayarı vardır biosta onu Allah ne verdiyse arttır extreme ultra ya da 1 2 3 diye gidiyorsa.LLC hafif voltaj verir 4.4 için 1.3 stok yerine dediğim gibi 1.35 1.37 falan vermen gerekiyor yani artış bile sayılmaz ve bu kadar arttırır LLC.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

2013'ten beri giga 990fx ile 8320 kullanıyorum şimdi ikinci makinemde ve 5250 mhz yapmışlığım var su soğutma.

65 derece çok fx8 için artık daha iyi soğutucu mu alırsın kasa içi soğutmayı mı ayarlarsın bir şeyler yap.intel gibi 80 85 ver baba değildir 70 üzeri kapanabilir fx sevmez sıcağı.

ikincisi oc kolaydır alışmak için biosta cpu çarpanı 20x seçip kaydedip çıkabilirsin.tüm çekirdekler 4 ghz olur.

az daha zorlayalım hobi hem 1080'e para etsin dersen işlemcin iyi oc olanlardansa -çünkü 4.2 diyip kalanlar da var- iyi bir soğutmayla 4.8 kullanabilirsin günlük ama bence çok para etmez ben gtx1060'la 4.4 4.8 5 denedim faydası olmamıştı ama 1080 daha güçlü belki 3 5 bişi atabilir.her neyse voltaj vermen gerekir 4.4 ghz için 1.35 1.37 gibi yiyebilir ama 4.8 için 1.5v vermen gerekir ki aradaki voltaj saçmalığını görüyorsun 400 mhz için o yüzden hedefin 4.4 olsun.voltaj vermeyeyim dersen LLC ayarı vardır biosta onu Allah ne verdiyse arttır extreme ultra ya da 1 2 3 diye gidiyorsa.LLC hafif voltaj verir 4.4 için 1.3 stok yerine dediğim gibi 1.35 1.37 falan vermen gerekiyor yani artış bile sayılmaz ve bu kadar arttırır LLC.
    Hmm, biraz anladım gibi. Direkt 20x seçip biraz öyle takılmayı düşünüyorum şu an, pek voltaj işlerine girmek istemiyorum anlamadan, tam da parasız zamanımda işlemciyi yakıp ortada kalmayayım

Bir de bir saat önce falan Overdrive'da stability test başlattım, bir saat sürdü ve maksimum 70c'yi görmüş işlemci. Dün termal macunu değiştirmeden önce 85c'yi falan görüyordum AC Odyssey'deyken, zaten 10 dakika sonra da kapanıyordu bilgisayar hiç uyarı falan vermeden, macunu değiştirirken de eski macunun su gibi olduğunu fark ettim. Baya 10 liralık uyduruk bir macundu, büyük ihtimalle kalitesizliğinden dolayı olmuş olmalı, bir kaç ay önce sürmüştüm daha. Macunu değiştirdikten sonra 65 derecede sabit çalışıyor artık AC Odyssey'de. Biraz daha zorlayabilirim herhalde diye düşünüyorum işlemciyi.

• agathadaemonn kullanıcısına yanıt
    yok yakmazsın kapatır makineyi hani fxler yansa benim elimden 5 sene geçti kesin yanardı.750w xilence patlatmış adamım oc denerken.

20x save exit hiç uğraşma.girmişken o LLC dediğim ayara da bak nasıl gidiyor?yaparsan ilerde max LLC 4.4 ghz yeter fazlası fantezi.

kasa kapağı açık dene odysseyi eğer daha iyi oluyorsa kasaya giriş çıkışlarda sorun var demektir yeterli hava girip çıkmıyordur.65'i geçmiyorsa sorun yok ki dediğin oyun 9900k süründüren bir oyun yani onda 65 ise diğerlerinde o kadar da olmaz.4 ghz yaparsan etki etmez sıcaklığa hiç voltaj vermeyeceksin çünkü ve zaten turboyla bazı çekirdekleri çıkarıyor.sen hepsini çıkaracaksın 20x ayarıyla.hatta sana tavsiye cpu voltaj auto ise onu elle 1.3v yap belki anakart fazla voltaj veriyor 1.4v gibi.baya farkeder ısıda.cpu-z programından bak bir şey ellemeden önce.1.3v'tan çoksa sabit 1.3v olsun biostan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 30 Ocak 2019; 14:9:38 >

• https://m.youtube.com/watch?v=wk6d5vwgWjw
    4.8 ghz bios ayarları sonda

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba hocam, FX 8320 kullanıyorum 2 gündür ben de merak saldım. 970A UD3P 8+2 faz anakart ve CM 212 soğutucu kullanıyorum.
    Fakat heavy load testi açıkken coretemp ile sıcaklığı izlerken farkettim ki bazı çekirdekler 2.9'a çıkıp yükseliyor.

22,5 x 200 4.5 GHZ ' de 1.425 de kullanıyorum çünkü benimkinin nedense stok hali 1.3625

Bu durum normal mi acaba? Isım max 57'ye çıkıyor 1 saat. Denediğim diğer frekanslar 4.3 4.7 hepsinde voltajı 5 er kademe ufak ufak artırıp azaltsam da bir türlü o coretempteki hızların düşüp çıkması geçmedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kubycane

Merhaba hocam, FX 8320 kullanıyorum 2 gündür ben de merak saldım. 970A UD3P 8+2 faz anakart ve CM 212 soğutucu kullanıyorum.
    Fakat heavy load testi açıkken coretemp ile sıcaklığı izlerken farkettim ki bazı çekirdekler 2.9'a çıkıp yükseliyor.

22,5 x 200 4.5 GHZ ' de 1.425 de kullanıyorum çünkü benimkinin nedense stok hali 1.3625

Bu durum normal mi acaba? Isım max 57'ye çıkıyor 1 saat. Denediğim diğer frekanslar 4.3 4.7 hepsinde voltajı 5 er kademe ufak ufak artırıp azaltsam da bir türlü o coretempteki hızların düşüp çıkması geçmedi.
    Hocam soket sıcaklığına da aida64 tarzı farklı bir uygulamadan bakabilir misiniz?

• By_KeReMM kullanıcısına yanıt
    Soket sıcaklığı olarak kastettiğiniz hangi sıcaklık hocam? Bu arada bu dediğim olay sadece %100 loadda gerçekleşiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kubycane -- 3 Şubat 2019; 5:43:6 >
  • Ben de bu işlemciyi 7870xt ile kullanıyorum. Ekran kartı 83 dereceye varınca kendini kapatıyordu. Hem işlemcinin hem soğutucunun macunlatını değiştirdim. Ekran kartı şimdi full yükte max 74 derecede çalışıyor. İşlemci de 60 ları görüyor.

Ekran kartını fazla zorlamak istemiyorum. Malum soğutma kısıtlı.Ama 8320 ye oc yapsam oyunlarda etkisi olur mu acaba?

• Kubycane kullanıcısına yanıt
    bakarak kediler ne kadar öğrenebiliyormuş bakalım?yükte çekirdekler 2.9 görüyorsa coolquiet diye bir ayar var onu kapatabilirsiniz ya da c6 mıydı her neyse o intel'deki speedstep gibi bir ayar işlemci hızını anakart düşürüyor misal film izliyorsunuz gerek yok 4.5 ghz diyor daha fazla bile düşürüyor olması lazım ısı ses enerji tasarrufu için.bakın dediğim ayarlara disable yapıp tekrar deneyin de gene wilson hoca söylesin.
    Benim işlemcinin de çekirdekler prime 95 testinde 2.9'a inip çıkıyor anlık. Sıcaklıklar 50 derece max. Galiba bu normal. Eğer düşmesini istemiyorsanız biostan apm'yi kapatıp, hpc'yi açarsanız düşme olmuyor. Yalnız bu durumda sıcaklıklar biraz daha yükselecektir..

• İşlemcinin frekansı otomatik düşürmesini istemiyorsanız yani pc yi genellikle oyun için kullanıyorsanız denetim masası / güç seçeneklerinde yüksek performansa almak yeterli olacaktır.
    arkadaşlar anlatmışlar şundan bundan diye yanlış demiyorum ben şöyle bi toplayayım sadece.

öncelikle apm ayarını biostan kapatabiliyor musun bi bak çünkü o ayar voltaj verir oc için istenmeyen bir şey ama her anakartta kapatılamıyor.kapatırsan iyi olur.HPC aç demişler ben açmıyordum onu.

işlemci bir saat %100 yükte kalırsa zorlanabilir ısınabilir ya da canı sıkılabilir o yüzden düşebilir hızlar.coolnquiet ve c6 denmiş evet bunlar kapatılmalı oc yaparken.

güç planı yüksek ya da win10'a ultimate performance Türkçesi Nihai Performans ayarı da geldi netten öğrenebilirsin nasıl yapılıyor.

voltaj işinde bir yanlışlık yok bence 4.5 için 1.4 gerekir ama apm varsa 1.425 de olmuş olabilir.gereğinden fazla verirsen ısınır ama az verirsen sapıtabilir illa mavi ekran almak değildir işlemcinin stabil olmadığını anlamak bazen nette gezerken ya da film izlerken bile saçma sapan şeyler olabilir o yüzden bir saat prime'de tutmak falan iş değil bence.en güzel stabilite testi senin bir iki gün kullanmandır.4.5'ten yukarısını da tavsiye etmem bu arada yeterli 4.4 4.5 bu işlemciler için.ben 4.4 ile 4.8 - 5 yıllarca test ettim ve o kadar voltaja boğduğuna değmiyor düşük voltajlı oc iyidir.

incelemek istersen:
    https://forum.donanimhaber.com/1600-8320-1060-380-benchmark--129142275

• DessoEldest kullanıcısına yanıt
    7870xt tahiti ve 7950'ye benziyor.ben 8320'yi 7970 ile kullandım bence oc ile uğraştığına değmez voltaj ver stabil mi diye bak ama dersen ki ucundan bi deneyelim o zaman gir biosa bul cpu çarpanı ya da multiplier diye de geçer yap 20x kaydet çık.işlemci sürekli 4 ghz çalışır ve ısılar da fırlamazsa oyna bak hiç stabil mi diye bakıp uğraşma.faydasını sen söylersin ama işlemci isteyen oyun vardır 5 ghz yaparsın para etmez vampyr gibi ya da oyun vardır stokta Allah bereket versin der.işlemci karta yeter mi dersen ölüsü yeter.8320 şimdi 1050 ti olan makinede az daha iyi seninkinden ve 4.4 denedim 4.8 denedim mübarek bir fps art hiç artmadı ama 1060 olsaydı kart illa faydası olurdu.1060 ile de kullandım ben bunu.istersen 3.2 ghz'ye düşür o karta yeter ama arıza oyunlar vardır görürsen onlarda biraz faydasını görebilirsin.
  • Hocam
    * Turboost > Disabled
    * Core 6 State > Disabled
    * Cool N Quiet > Disabled
    * CIE support > Disabled
    * HPC > Disabled (Enabled) hali de denendi.

CPU LOAD LINE CALIBRATION >> %100 >> MEDIUM

Sistem güç seçenekleri >> Yüksek performans >> İşlemci güç yönetimi : En düşük işlemci durumu %100 - En yüksek işlemci durumu %100

Fizik testinde mavi ekran aldım VCORE 1.425'e yükselttim. Fakat APM denen şeyi bulamadım acaba açılımı Powersaving mode gibi bişey mi? Gigabyte 970A UDP3 hemen hemen gördüğüm forumlarda videolarda vs hepsini kağıda not ettim. Nerde yanlış yapıyorum çözemedim.
  • warchief46 W kullanıcısına yanıt
    Hocam şimdi bakıyorum hemen not aldım kağıda deneyeceğim bu dedikleriniz gigabyte anakartta geçen isimleri mi hocam değil se gigabyte karşılığı nedir onu araştırayım şimdi bi reset atıp kurcalayayım.

EDIT : HPC Enabled - APM Disabled hepinize teşekkür ederim Allah razı olsun. Şimdi bakalım en fazla kaça kadar yükseliyor bu melet. Fan kontrolu de disabled edip full devirde çalıştıracağım bakalım 5 ghz yiyecek mi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kubycane -- 4 Şubat 2019; 7:49:10 >

• Herşey tamam fakat stabilite tutmadı bu sefer o voltajla, yani (1.425) ile.

* 3DMark11'de fizik testinde mavi ekran aldım (1.435 civarına çıkardım) tekrar test ettim bu sefer dondu reset attım.
    * 1.440'da prime95'de 2 çekirdek durdu, hiç 3dkmark11 açmadım bile.
    * 1.445'de tek çekirdek "work stopped" hatası verdi durdu fakat donma felan yoktu mavi ekran felan almadım,gene de 3DMark11 açmadım.

EN SON : 1.46650V STABILITE YAKALADIM >> BAŞKA BİR VİDEODA 1.47600V İLE yakalanmış gün içinde problem yaşarsam direkt bu voltaja çıkacağım ki şuan hiçbir test sıkıntı vermedi herşey yolunda gibi 3Dmark11 fizik ve combined testleri sıkıntısız geçti, prime95 halen açık şuanda ve hala sıkıntı yok.

============ FX 8320 4.5 GHZ Ayarlarım ========================= (Gigabyte 970A UD3P + CM 212 EVO)

22.5 x 200 = 4.500 MHZ
    VCORE = 1.46650V

Core performance boost : DISABLED
    Cool N Quiet : DISABLED
    C1E Support : DISABLED
    Core 6 State : DISABLED
    APM : DISABLED
    HPC Mode : ENABLED

VCORE Load Line CALIBRATION >> %100 >> MEDIUM

=================================================================

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kubycane -- 4 Şubat 2019; 10:35:6 >

• Önce kasanın içini güelce temizle soğtucu bloğunun yaprakları leş gibi toz içinde bu şekilde ısı sorunları yaşarsın termal macun değişip kasayı böyle toz içinde bırakmak ilginç olmuş.Bu şekilde ekran kartıdna fazla yaşamaz.

Oc için yarım ederdim ama metin abi varken bana düşmez profsyonel yardım alalım @metin abi 52

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkke -- 4 Şubat 2019; 12:47:22 >
  • 4.5 ghz için 1.46v çok.işlemciniz silikon piyangosunda kötü çıkmış.belki de 4.5 istemiyordur 4.4 için voltaj deneyin.8320'lerin ilk serileri iyi oc olmuyor sonrakiler 5'i bile geçti.
  • Sıcaklıklar nasıl,prime de.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.