Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

AMD'den dünya rekorları | 5.4GHz'de çalıştırılan Ryzen 9 3950X kırdı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
38
Cevap
1
Favori
1.974
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> AMD'den dünya rekorları | 5.4GHz'de çalıştırılan Ryzen 9 3950X kırdı
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    866 Mesaj
    Engineering sample hatta perfect pick engineering sample ile 5.4 yapmışlar, helal. Düne kadar ln2 ile 5ghz zor görüyorlardı. Pazarlama olarak i7 9700K'nın karşısına Ryzen 3800'ü, 9900K'ün karşına da ryzen 3900'ü koymayarak ölümcül bir hata yaptılar. Leak haberlerdeki gibi olmalıydı, işlemcilerimiz bu sefer iyi oldu diyip şımardılar. Bu lansman ikinci hatayı kaldırmaz. Balonu şişirdikçe şişirdiler, patlarsa AMD altından kalkamaz.
  • Yarbay
    6370 Mesaj
    16/32 4.7ghz boost intelden yüksek ipc li bir işlemci çıkmış hemde ayni soket yok efendim 1 pin ekle 1pin cikart ayak oyunları yapmadan...

Hala eleştiren var mı?

İlginç bu arada muadil intelin yarı fiyatininda altında.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Orijinalden alıntı: cronus75

Bellek hızı değil, işlemci hızı. İyi izleyin. 16 çekirdek aktif, 5.4Ghz. Bellek hızı 5100Mhz max. Yarım yamalak izleyip bir de başkasını düzelmeye kalkmayın.

Alıntıları Göster
    Yarım yamalak anlayıp millete ders vermeye çalışma. Cinebenc ve geekbench'te 16 çekirdek sınıfında dünya rekoruna sahip. Tabi sen videoyu izlemeden 9900k 7.3 ghz çalıştı falan demişsin. :) Sadece ghz'den bahsedeceksen yukarıdaki arkadaşın dediği gibi 8.79 ghz de çalışan fx 8350 de var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onkuba -- 14 Haziran 2019; 0:5:46 >
    |
    |
  • Yarbay
    5182 Mesaj
    quote:

Ne rekorları ya? i9-9900K 7,3Ghz'de çalıştırıldı , neyin rekoru? Çoklu çekirdek performansında 8+8 çekirdek kılıflama sebebi ile çok zayıflayan performansından bahsedin. Tamam AMD'ye destek ama bu kadar reklamasyon fazla.
    Bahsedilen rekorlar benchmark rekorları. 16 çekirdek kategorisinde rekor kırmış.
    Videoda 8:39'a gelin.
    |
    |
    Intel® Xeon® Processor E5-2697 v2, Nvidia Geforce GTX 1080, Kingston HyperX 8x8=64 GB RAM DDR3 1866 MHZ, Logitech G910, Logitech G700s, Logitech G230 G930, Logitech Z506 5.1 Sound System, MSI Optix AG32C
  • Yarbay
    5182 Mesaj

3900x'nin tanıtımda hep 9900K ile karşılaştırıldı. 3800x için de aynısı geçerli. 3900x bir de Intel'in 9920x ile karşılaştırılmıştı. Fiyat ve performans olarak 3900x önde, 9920x şuan 1200$'dan satılıyor.

|
    |
    kaptan666 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Intel® Xeon® Processor E5-2697 v2, Nvidia Geforce GTX 1080, Kingston HyperX 8x8=64 GB RAM DDR3 1866 MHZ, Logitech G910, Logitech G700s, Logitech G230 G930, Logitech Z506 5.1 Sound System, MSI Optix AG32C
  • Yarbay
    8586 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    SEO-Uzmanı

yanlış yolda ilerlemeye devam !

neden yanlış yolda ilerleniyor.

işletim sistemi adı altında

gereksiz daha doğrusu belli bir işe veya işleme hizmet etmeyen ne kadar çok olası fonksiyon işlemciyi arka planda her an bu tarz bir işlem gelebilir diye bekletildiği sürece

50 ghz bile olsa işlemci ! geri planda çalışan 500 bekleyen uygulama
    sistemi çöpe çevirmeye devam edecektir.

performans sadelikte gizli !
    |
    |
  • Misafir Üyelik
    60311 Mesaj
    tamamen şov şimdiye kadar AMD almadım aldırmadım, xxx muhalefet partileri gibi hep yandan yol alıyorlar.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    365 Mesaj
    R5-2600 kullanıyorum ayrıca i9-9900K oyun makinem var. AMD bellek cash kullanımı az olan cinebench gibi benchmarklarda süper, ama oyunlarda intel yapısı kadar iyi değil, bu zen2'de de değişmemiş.
    |
    |
    DCS Simulation Rack: i9-9900K, AORUS Z390 Pro WIFI, 16GB GSKILL TRIDENT Z DDR4 3600MHZ, ASUS DUAL RTX2080, SAMSUNG 960 EVO, CRUCIAL MX500, TOSHIBA P300, EVGA 850G3, CORSAIR H115i PRO, CORSAIR 500D
    MM Rack: Ryzen 5 3600, MSI B450I Gaming Plus, Radeon RX Vega 56, Intel 512GB SSD, 2TB WD Blue HDD, 1Gb Seagate HDD, Cooler Master Lite AIO
  • Yüzbaşı
    365 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: sniper23

3900x'nin tanıtımda hep 9900K ile karşılaştırıldı. 3800x için de aynısı geçerli. 3900x bir de Intel'in 9920x ile karşılaştırılmıştı. Fiyat ve performans olarak 3900x önde, 9920x şuan 1200$'dan satılıyor.

O kadar çekirdek işe yaramıyor demek ki, görülen o. Mühendislik sistem kaynaklarını efektif kullanmaktır. Intel daha başarılı, aynı sayıda çekirdek olsa fark İntel lehine çok açılır.

AMD çekirdek sayısını daha fazla artırarak daha fazla öne geçemeyecek, çünkü mimarisi tıkandı.

AMD Zen mimarisinin en güzel, en efektif işlemcisi Ryzen5 2600. Herkese tavsiye ederim. Ryzen 7 ve 9 oyuncular için gereksiz.
    |
    |
    DCS Simulation Rack: i9-9900K, AORUS Z390 Pro WIFI, 16GB GSKILL TRIDENT Z DDR4 3600MHZ, ASUS DUAL RTX2080, SAMSUNG 960 EVO, CRUCIAL MX500, TOSHIBA P300, EVGA 850G3, CORSAIR H115i PRO, CORSAIR 500D
    MM Rack: Ryzen 5 3600, MSI B450I Gaming Plus, Radeon RX Vega 56, Intel 512GB SSD, 2TB WD Blue HDD, 1Gb Seagate HDD, Cooler Master Lite AIO

• Yüzbaşı
    365 Mesaj
    quote:

O kadar çekirdek işe yaramıyor demek ki, görülen o. Mühendislik sistem kaynaklarını efektif kullanmaktır. Intel daha başarılı, aynı sayıda çekirdek olsa fark İntel lehine çok açılır.

AMD çekirdek sayısını daha fazla artırarak daha fazla öne geçemeyecek, çünkü mimarisi tıkandı.

AMD Zen mimarisinin en güzel, en efektif işlemcisi Ryzen5 2600. Herkese tavsiye ederim. Ryzen 7 ve 9 oyuncular için gereksiz.

• Yarbay
    2874 Mesaj
    quote:

Alıntıları Göster
    tıkanma falan yok ortada, bugün en tepeyi de ortalama bir şey de alsan işlemcinin oyunlarda oluşturacağı fark aşağı yukarı belli.
    |
    |

Eski fx 8320 ,8gb,gtx 970,m5a99fx,zalmanz11,corsair vs650
    yeni ryzen1700,16gb,gigabyte x370,haf stacker,corsair rmx750

• Yüzbaşı
    365 Mesaj
    Mikro işlemci mimarisinden anlayan herkes AMD'nin bellek cache mimarisinin tıkandığını biliyor. Ben elektronik mühendisiyim, ingilizce makaleler de okuyorum. Bu mimari Zen2 ile bitti, devamı gelmesi çok zor. 7NM ile bile buraya kadar.
  • Yarbay
    3126 Mesaj

makale linki verir misiniz?
    |
    |
    cronus75 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    AMD Ryzen 7 1800X 3.6 GHZ//NOCTUA NH-U12S SE// ASUS C6H/ ASUS ROG GeForce GTX 1080 STRIX-A8G-GAMING// GSKILL 32GB (4x8GB) TRIDENT Z DDR4 3600MHz CL16 1.35V Dual kit RGB LED Ram// Samsung 512GB 970 PRO M.2 Sata NVMe SSD// NZXT Source S340 Elite - Mini tower ATX// ASUS 27" MX279H Full HD HDMI IPS Monitör// 8tb seagate// 4 gb WD// 2 gb wd (Asus Sabertooth x79, i74930K, 8x4gb ddr3 ram)//MacBook Pro 15"i7/T Bar/2.6GHz/512GB 8TH MR942TU/A-MR972TU/A //
  • Yüzbaşı
    365 Mesaj
    |
    |

• Yarbay
    6370 Mesaj

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Orijinalden alıntı: Buffon The Legend

'Mikro işlemci mimarisinden anlayan herkes AMD'nin bellek cache mimarisinin tıkandığını biliyor. Ben elektronik mühendisiyim, ingilizce makaleler de okuyorum. Bu mimari Zen2 ile bitti, devamı gelmesi çok zor.'

Ben de tam aksini mimarinin bitmek bir yana yeni başladığını düşünüyorum açıkçası. Her yeni nesilde müthiş gelişerek yol alıyorlar, kritik konularda çok akıllı müdahalelerle mimariyi geliştiriyorlar. Zen, Zen+ dan Zen2 ye alınan yol gözkamaştırıcı. işlemci=oyun fps'i, 3-5 fazla fps= çok üstün mimari diye bakılırsa core zen mimarisinden üstündür [3-5 fps] diyenler olacaktır-olabilir. Ben tam tersini düşünüyorum. Bu mimarinin üretim mantığı o kadar sağlam ki gecikmelerin az biraz yüksek olması gibi 1-2 konudaki sorun dışında daha iyi olduğu çok avantajlı olduğu çok konu olduğu söylenebilir. Server HEDT yanında masaüstünü bile domine edebilecek kadar güçlü ve gelişime açık bir mimari.

Hatta mimari o kadar avantajlı ki 1 sene önce Intel Amd ile siz masaüstü zarlarını tutkalla birleştiriyorsunuz ve server işlemcisi yapışıyorsunuz diye dalga geçerken geçen aylarda lafını yiyerek tutkalla birleştirilmiş xeon işlemcisi satışa sundu. Bu mimarinin babası diye söylenen adamı transfer etti. Düşünün ileride neler yapacaklar buna benzer bir mimari ile

Mimari sıkıntıya ve tıkanmaya örnek olarak verdiğiniz tüm makaleler 1 yıldır bilinen ve hepsi aynı şeyi anlatan makaleler. Diagramı incelediyseniz her bir zar parçacığında bellek kontrolcüsünün aktif olmadığını yani yapısal olarak 4 zarın sadece 2 sinin bellek erişimi olduğunu görmüşsünüzdür. Böylece 4 zar 2 zar üzerinden bellek erişimi sağladığı için bant genişliği sorun yaratıyordu. Bazen 32 çekirdek bellek yoğun programlarda neredeyse 16 çekirdek kadar ancak iş görüyordu. Bu mimari bir kısıtlama değil o gün bir zorunluluk veya basiretsizlik nedeniyle seçilen bir yöntemim ve [hatalı] tasarımın yan etkisi idi.

Zen2'de tasarım tümüyle geliştirildi ve yenilendi. I/O artık zarlardan çıkarıldı. Artık hangi I/O hangi bellek kanalı üzerinden hangi windows atamasıyla ne zaman çalışacak, neye erişecek, kimin önceliği daha fazla karmaşası tümüyle bitti. 4 zarda 4 I/O vardı. Bir ton cross die, cross CCX arası haberleşme karmaşası vardı. Hatta linux genelde serverlarda ve süper bilgisayaralarda çok kullanıldığı için bu konularda windows'a göre çok daha yetenekliydi ve bu threadripper işlemcileri linux üzerinde çok daha iyi çalışıyordu vesaire. Artık tek bir I/O ve tek bir IMC ve çevresine yerleşmiş saf çekirdekler ve büyük bir gurup var. I/O için çekirdeklerin hepsi aynı ve aynı kalitede erişim ve gecikme kalitesine/süresine sahip. Yani sizin bahsettiğiniz zen tıkanmıştır dediğiniz olay Zen2 ile tümüyle çözüldü

'Robert Hallock on Twitter: "From the view of memory access, two chiplets behaves as though it were a single monolithic die. Common latency access from any core to any destination in memory.'

Şu anda yeni nesil 2 çipletli masaüstü ile yeni nesil [çıkacak] threadripper için yukarıda yazılanların hiçbirisi geçerli değil. Yani mimari değil tıkanmak aksine alabildiğine hızlı bir şekilde ilerliyor her nesilde.

Belki okumuşsunuzdur yeni windows güncellemesi ile bu konuda müthiş gelişmeler yaşanıyor 2 günden beri. Değil mimarinin tıkanması windows bile nihayet topoloji geliştirmesine gitti 2 gündür. Piyasa kendini Zen mimarisine göre konumlandırıyor hızla. Hem donanım gelişiyor hem yazılımlar hızla zen mimarisine ayak uyduruyor. Ben açıkçası belirgin mimari ilerleme görüyorum her bir yeni nesilde

Alıntıları Göster
    Ayrntılı bilgiler için teşekkürler, zahmet etmişsiniz. Bakalım sonuçlarını göreceğiz, ben cache-bellek yoğun işlemlerde sorun yaşadıklarını düşünüyorum, ben de yaşadım. Gerçek hayat Benchmarklar'ı da bunu gösteriyor. Çoklu çekirdekte Intel mimarisi şu anda daha verimli. Intel de cevap verecektir Zen2'ye. Her halukarda eğer fiyatları aşağıda tutabilirse AMD sonucu bize yarar.

Ben mm makinemde RYzen 5 2600 kullanıyorum, bence Ryzen serisinin en güzel işlemcisi. Ama DCS oynadığım ve video işleme yaptığım makinemde bellek sorunları sebebi ile Ryzen 2 2700x makinemi satmak zorunda kaldım. Çünkü 3 bellek seti ile bile stabilizasyonu sağlayamadım EVGA anakartta, çok düşük bellek hızları kullanmak da zoruma gitti. 2 saatlik işlemden sonra makinenin göçmesini görmek sinir bozucu ve görüntü işlemede bellek hızı çooook önemli.

Ama MSI B450i gaming plus anakartta düşük hızdaki belleklerle sorun yok, çünkü oyunda, film izlerken vs çok az farkediyor. AMD'de 2 nesildir sorun bellek stabilizasyonu sorunu, çok düzeldi ama hala Die seçen bir cpu kontrolör yapısı var. Zen2'de bellek kontrolcüsünü iyileştirdik diyorlar umarım sonuçlarını görürüz.

Güzel bilgi alışverişi oldu.

• Yüzbaşı
    365 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Buffon The Legend

Ne demek hocam. Gerçekten çok ilginç günlerden geçiyoruz. Intel her halükarda hem oyun hem satış anlamında hatta belirli segmentlerde günlük performansta önde olacaktır Zen2'ye ve güçlü multithread gücüne rağmen. Intel çok sağlam da bir yanıt verecektir bir sonraki sıfırdan tasarımı ve nm düşüşü ile. Zaten böyle gitsin de monopol piyasası yerine rekabet dönemi yaşayalım. Fx vs Core döneminden çok çekti PC dünyası. Hatta en çok ekran kartlarında patlama yapmaları iyi olur. Mesajınız için teşekkürler
    Bak ekran kartında pek umudum yok. mm makinemde Vega56 kullanıyorum, uv ile 180W seviyesinde enerji tüketimi ile 1070Ti performansını geçiyor, buraya testlerini de koymuştum ayrıntılı. Ama çıktıktan 1 sene sonra adam oldu.

AMA, yeni nesilde HBM bellekten vazgeçmek, hala RT koymamak, hatta AI teknolojisi koymamak nedir? Fiyatları da yükseliyor. Olmadı bence bu 5700 serisi. 7nm ama performans VEGA 56 seviyesinde ve 200W enerji tüketimi var. Ben VEGA serisinden 100 dolar fazlaya ne alıyorum? Bence hiç. 1440P performansı için rakamlar çıktı ama bana gerçekçi gelmiyor, aynısı VEGA ilk çıktığında da olmuştu. Radeon VII ise alelalece çıkarılmış iş istasyonu kartı vasyetesi, devamı da gelmeyecek o mimaride. Boşluk doldurdu ama fiyat yanlış.

Umutlu değilim, ray tracing'in de insanların burun kıvırmasına rağmen çok önemli olduğunu düşünüyorum. RTX çekirdekleri için görüntü işleme kodları bile çıkmaya başladı, alıp yürüyecek logaritmik artacak kullanımı.
    |
    |

• Yüzbaşı
    866 Mesaj
    quote:

daha önce "rumored" haberlerde olduğu gibi tüm işlemciler +4 çekirdek + 4 thread olmalıydı. Yani 3900 şimdiki 3950, 3800 ise şimdiki 3900 olmalıydı. 3700 de şimdiki 3800. O şartlar altında kıyaslama yapmalıydı. Bu benchmark skorlarında sadece "daha çok çekirdek ile aynı performansı yakaladık" sonucu çıkıyor. Hiç olmazsa çıtayı bir tık yukarı çıkartmalıydı. Bak bu kadar zaman geçti hala piyasada olmayan AMD işlemcileri üzerine konuşuyoruz, raftaki İntel işlemcileri satılıyor.
    7nm kastılar, intelin 2/4 katı ön bellek koydular mhz olarak da yaklaştılar ancak hyperthreding olmayan 8 çekirdek 9700k karşısına performans olarak yettiğini düşündükleri 8 çekirdek 16 thread 3800 koydular. Yanlış. 9700k --> 12 çekirdek 12 thread ile eşleyip biz bu fiyat ranginde daha iyisini sunacağız demeleri lazımdı. Ben bunu demek istedim.

HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
son dakika
Masal
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
haberler
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,625
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.