Şimdi Ara

AMD 3000 serisi düşünceleriniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
2
Favori
7.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amd ryzen 3000 serisi beklentilerinizi karşıladı mı? İntel'e yeterli seviyede meydan okuyabildi mi? Düşünceleriniz nedir

• Anlaşamadığımız nokta en iyi işlemciyi aramıyor oluşum.Şuan zaten 9900k oyunlarda en iyi işlemci.Benim derdim 3900 ile 3700 arasında ki fark ile.Biri 12 çekirdek 3700tl diğeri 8 çekirdek 2700tl.Oyun performanslarına bakıyorsun kafa kafaya şimdi gidip 3700x e 2700tl verip almak varken neden 3900x e 3700tl vereyim.Arada ki 1000tl lik fark ve fazladan 4 çekirdeğin gördüğüm oyun incelemelerinde oyun oynamak için bu paraya değmediğini görüyorum.
    Bana göre söylentilere göre abartılanlara göre beklentilerin altında kaldı. Neden çünkü forumda o kadar çok fanboy varki anlatamam. Yok AMD inteli 2'ye katladı. Yok AMD intel'in içinden geçti. Yok artık İNTEL alınmaz çöp gibi saçma sapan yorumlar konular gördüm. Forum bildiğim AMD fanboyluğu baş göstermiş. Nerde AMD'nin İNTEL işlemcilerin 2'ye katladığı daha geçemediler bile. Adamların 2 nesil önceki işlemcilerine anca yaklaştı AMD. Ben burda abartılanlara ve çok boş yapanlara göre yazıyorum. Zamanında dedim AMD intel oyun konusunda anca yaklaşır geçemez 2'ye katlamaz. Yok sen fanboysun yok sen anca İNTEL savun gibi saçma yorumlar aldım. Yinede söylüyorum ne oldu AMD İNTEL'i kaça katladı kaça böldü. Adamlar daha geçemdi bile 2'ye katlasın. Bunların dışında kendi düşüncelerime geçince AMD şuan İNTEL işlemcilerine performans anlamında yaklaşmış oldu aradaki %5-9 fark için fiyat konuşur. AMD güzel işler çıkarmış fakat dediğim gibi beklenen şeyi veremedi diye düşünüyorum. Tekli çerkidek performans IPC değerlerinde artış 7nm teknoloji gibi önemli yenilikler açıkcası İNTEL yapsa durum ciddi anlamda farklı olurdu diye düşünüyorum. Önceki nesil Ryzen işlemcilerine bakınca arada 5-6 fps kazıncı olmuş. Bu fark oyununa göre değişiklik gösteriyor. Bence R5 2600 veya r5 2600x kullanan biri geçmesi mantıksız olur. Hatta İNTEL kullanıpta boşuna anakart masrafı yapılıp yine geçilmez. Asıl soru İNTEL şuan ne yapacak. Adamların işlemcileri evet pahalı ama şuan AMD pek ucuz olmayacaktır. Yinede İNTEL arasında fiyat farkı olacaktır. İNTEL yeni serilerinde bence aradaki performans farkını artıracaktır diye düşünüyorum. Hem AMD hemde İNTEL işlemcili evde ve dukkanda ayrı ayrı bilgisayar kullanıcısı olarak AMD işlemcinin abartıldığını düşünüyorum. Kötü demiyorum sadece çok abartılıyor.
    3600 serisi 8700 e bakış atmış ancak onun yerine alt modelleri düşürmüşe benziyor.
    8700k 6/12 sağlam bir işlemci olarak kalıyor.

bariz fark kavramı minumuma indirilmiş.

......................

intel 8700k ve 9000 serisi i5 ve üstü ile anılır şekilde ki bu aralık açık ara pahalı. bu seviyede para dökebilene de 3700-3800 kollarını açmış şekilde bekliyor.

3600 ile amd intelin geçmişle olan bağını kesti diyebiliyoruz. intelin eline 6/12 8/8 8/16 konseptini verdi oyuncu için anılabilir ürün gamını bir anda daralttı. 7700k 8600k 9400 gibi türevler elbette halen etkili ancak 8700k ya bakış önemli idi. hem performans hem de fiyat olarak ciddi bir bakış bu.

.......................

profesyonel denebilecek kesim zene yönelecektir. bu kesim 3700-3800 civarında toplanacaktır.

gamer kesimde fiyat/performans baskısı nedeni ile 6/12 işlemcilere yönelim olacak ve 8700k ve üstü 9000 serisine yönelmek isteyecektir. bu kesim de bir şekilde ikna olursa intel 3700-3950 karşısında ciddi sıkıntı yaşayabilir.

.......................

ben tercihimi stabil platforma oynardım. zen bunu tam manası ile başarırsa 12/24 ciddi bir çekim gücü olacaktır. zira uzun vadede aynı ıpc değerine sahip 8/16 cpuları da çok ne şekilde geride bırakacağı açık.

........................

şu anki tabloda intel kısa vadede kazanabilir ki daralmış bir ürün gamı var. zaten onlar da bunun farkında olmalı ki yeni seriyi yakında piyasaya süreceklerdir.

........................

amd bu sefer salt çok çekirdeği değil ıpc yi de masaya sürdü. amd, en güçlü olduğu apu alanında onu kullanıcı ile barıştırıp gerçek manada tanıştıracak işlemcisi olan 3600g yi de masaya koymadı. bu işlemci sağlam olursa amd gerçek manada populer kültürün metası olmaya aday olacaktır diye düşünüyorum.

işin ilginç kısmı intelin bu cpuya vereceği cevabı yakın gelecekte yok. işte bu yüzden bu apu benzersiz şekilde cazibe oluşturup amd yi yeniden parlayan bir yıldız yapabilir.

.........................
    Ryzen işlemcilerden sonra nedense çoğu amd kullancısı renderci içerik üreticisi olmuş gibi konuşuyor. :) Neyse üretmek güzeldir. En azından render performansından bahsetmeseler, geleceğe yatırım amaçlı çoklu çekirdekten bahsetseler, oyunlardaki kullanılan çekirdek miktarının artışından bahsetseler daha inandırıcı olur. Amd 3000 serisi işlemciler hakkındaki kendi düşüncelerim bence tek çekirdekte iyi bir sıçrama yapmışlar ama bir miktar daha zorlayıp en azından intel işlemcilerle ayni performansı verip yada bir tık daha iyi performans verip işlemcilerin albenisini artırabilirlerdi. i9 9900K kullanıcısı olarak söyleyebilirimki şuan sistem toplayacak olsam 3900x tercih ederim. Onuda gerçekten render ile uğraştığım için seçerim. Oyun anlamında kimse yanlış anlamasın ama hala intelin hala arkasında koşturuyor fps. Bu 1fps olur 10fps olur ama gerçeği değiştirmez. Sevgiler saygılar.
    Hocam, bence konulara biraz daha vakıf olup, öyle yorum yapın. Oyun için artık 9900k alınmaz falan yazıp komik duruma düşmeyin, benden size tavsiye. Yazdığınız 2 oyunda da optimizasyon problemi var. 2 oyunda sorunlu. Ben 9900k 5ghz + rtx 2080ti ile stutter yaşıyorum BFV ile online oyunda bir çok yerde (9900k yetmiyor ondan stutter yaşıyorsunuz gibi birşey yazacaksanız lütfen benim mesajımı alıntılamayın, boşluğa yazın, çok rica edeceğim) daha da birşey demeye gerek yok sanırım.
  • Yeni teknolojı olmasına ragmen hala ıntelın gerısınde kaldı Ama hıc bır amd kullanıcısına bunu soyletemessın Amd ucuz derler ama az guc cekıyor derler amd bakkala ekmek almaya gıdıyor derler vs vs derlerde derler
  • Şu saatten sonra intel alan adam donanımdan anlamıyordur.
  • Cpu tarafında biraz beklentimin altında kaldı gpu tarafında ise iyi iş çıkarmış amd ama şunuda ekleyeyim 9400 f gibi bir işlemci alınacağına 1400 tl verip 3600 almak daha mantıklı niç olmazsa rtx 2060 ‘2070 gibi gpu larda darboğaz yaratmayacaktır
  • sukiyanen kullanıcısına yanıt
    hocam nasil geride kaldi onde olmak demek sadece oyun mu, oyunda geride kaldigi yuzdeyle amd nin coklu islem yayin render cart curt fiyat gibi onde oldugu islerde yuzde kac fark var ve bu durumda
    kim onde olmus oluyor olaya at gozlugu ile bakmayalim
  • tiger cage kullanıcısına yanıt
    Şuan 1400 tl verip 3600 almak yerine de 900 tl verip 2600 almak daha mantıklı. Ki fiyatı belki daha bile düşecek. 3600 ün f/p kısmında 2600 ün yerini alması daha çok sürer.
  • Saat hızları hala leş 3700x vaad ettiği fabrika çıkışı 4.4 ü bile zar zor görüyor umarım saat hızları sonraki üretimlerde biraz daha artar.
  • wolwes kullanıcısına yanıt
    işlemcilerin ilk adı duyurulduğunda eğer okadar çekirdek olacaksa 5ghz leri ilk seride göremez dedim 4.2 en fazla 4.4 olurda dedim millet 5i bırak 5.5 ghz hayalleri kurdu evet bir sonraki seri 4.8ghz lerde olacaktır oc ile ikinci olarakda tek çekirdekde büyük sıçrama olacaksada bu bazı oyunlara yansımayacak dedim ama insanlar ipc tek çekirdeği direk oyun performansı olarak algılıyor burada iş oyun yapımcılarına kalmakdadır mesala bu seridede Total War Attila oynanmaz hiç bir amd işlemcisindede oynanmaz ama yine diyorum yeni sistem toplayan varsa 2600 ,2200 yada bu işlemcileri almalıdır. İntel tarafı fiyatı ve soğutucusuz çıkan işlemcilerinden ötürü çöp vaziyette ha paranı çöpe atmışın ha gidip i5 9600k almışın aynı şey.
    Not: Yıl olmuş 2019 millet marsa yerleşecek bu insanlık için önemli bir gelişme ve bununla birlikde Yurdumuzda 9900k lı onbinlerce ₺ tutan Cs Go sistemi toplanıyor ve low ayarlarda oynamak için ben o arkadaşları anlayabilecek kapasitede değilim o yüzden eleştirmekde istemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MogoLKhan -- 7 Temmuz 2019; 23:51:19 >

• MogoLKhan kullanıcısına yanıt
    Ben 5.0-4.8 falanda istemiyorum all core 4.5ghz görsün kafi benim için,bu arada dediğiniz gibi işlemciler çıkmadan önce çok fazla anlamsız derecede hype yapıldı haklısınız ama en azından 4.5 u rahat görebilseydi tüm modeller çok güzel olurdu.
  • 8700k, 9700k bence öldü. 9600, 8600 çoktan ölmüştü. Şu anda sadece 9900K kaldı intelin elinde.

Frekanslar ve overclock istenileni vermedi gibi. 3600-3600x 6 çekirdek 4.5ghz görebilse direk F/P kralı olurdu. Şu hallerinde de fena değiller ama ben wow oynadığım için bana en az 4.5ghz görmeleri lazımdı.

Saf ipc'de zen2 intelden %20'ye kadar daha hızlı. İntel frekansla ve oyun optimizasyonları ile öne geçiyor.

Fiyatların 3600 için biraz daha düşmesini ve yeni biosları bekleyip duruma göre büyük olasılıkla 3600 alacağım gibi.
  • İşlemci beklentiyi karşıladı bence.
    Ekran kartı tarafında üst seviye karta alternatif çıkarmadı. En büyük problem orada.
  • Sahibinden'e baktım şimdi 6600K 1000-1250 tl arası.

Birisine yazsam "300 liraya verirsen satın alayım diye" çok küfür yer miyim?

Şaka bir yana bence 3600 ile 3600x karşılaştırmasını beklemek lazım. Büyük ihtimalle bir fark yoktur ama.
  • wolwes kullanıcısına yanıt
    Biosla düzelebilir bence neden derseniz benim 2600 eski biosdayken 1.375 voltaj aşağısında 4ghz kesinlikle olmuyordu geçen 1.330 aldım 4ghz sorunsuz kullanıyorum belki daha düşürsem düşerde şimdi sizin dediğiniz gibi uygun voltajla 4.5ghz olmaları gerekirdi bende öyle bir şey bekliyordum.
  • MogoLKhan kullanıcısına yanıt
    Haklısınız ilk mesajımda belirttiğim gibi 1-2 ay sonra 2.seri üretilen 3700x lerin bile overclock potansiyeli bir nebze artabilir. Umarım 4.5-4.6 ları rahat görmeye başlarızda hiç değilse 4.5 ghz baraji yıkılmış olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolwes -- 8 Temmuz 2019; 0:58:29 >
  • Techpowerupda 5700XT nin 92 derecede çalıştığı yazıyor diğer bir kaç sitede 70-80 derece arası neden böyle çıkarttılar kartı acaba sonuçlar doğru ise?
  • İncelemelere bakıyordum 9900k ile 3900X karşılaştırmasında 9900K nın ac:odyssey oyununda darboğaz yaptığını gördüm

AMD 3000 serisi düşünceleriniz
  • merhabalar güncel bir sistem topladım bütün parçaları aldım 1 tek işlemci kaldı almadığım 2600 ile 3600 arasına karar veremiyorum, fikirleriniz nedir?

en ucuz 2600= 918 TL
    en ucuz 3600=1419TL
    arada 500TL fark var sizce değer mi, amaç sadece oyun

Anakart : Msi B450 Tomahawk AMD
    Ekran Kartı: MSI GTX 1660 Ti ARMOR
    RAM : ADATA XPG SPECTIRIX D41 16gb (2x8GB) 3000MHZ RGB
    SSD : Toshiba TR200 480GB
    Kasa : Thermaltake view 27
    Psu : Thermaltake TR2 S 80PLUS 600W
  • Oyunda degil.9900k da sorun vardir. 3500 tl lik işlemci normal yani.
  • war3z kullanıcısına yanıt
    Bence deger. I7 8700 degerinde işlemci.
  • 3000 serileri a320 seri anakartlarda calismayacakmis. bu beni üzdü. saçmalık çünkü. 65 watt tdp değerine sahip iki işlemci ne gibi farkliliklara sahitpe 3000 serisini desteklemiyor anakart beyler detayini bilen yazabilir mi.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.