Yüzbaşı
07 Nisan 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 146 (Bu ay: 1)
Gönderileri

Arkadaşlar ben bu ssd'yi genel olarak oyun için kullancağım. Normalde sata ssd düşünüyordum. Fakat psu da eksik modüler sata kablo olmadığı için m2 ssd almak zorunda kaldım. Aklımda xpg sx8200pro vardı. Fakat bu ssd ile ilgili yeni üretimde performans kaybı gibi haberler okudum. 600 ile max 650tl civarında bana 500gb m2 ssd önerebilir misiniz. Oyunlarda performans kaybından sorun yaşatmıyacak.

AMD 1 ve 2 nesil işlemcilerini kullanmıştım. Fakat 3 nesil serileri neden bu kadar sıcak çalışıyor. Farklı soğutucular denedim nafile. Oyunlarda 70 ile 75 derece görüyorum. Bulunduğum ortam soğuk ve kasanın kapağı açık şekilde kullanıyorum. İşlemcinin voltaj ayarlarını yapmama rağmen sıcaklıklar düşmüyor. İşlemcinin %20 ile 30 kullandığı duruma neden 70 derece sıcaklık alıyorum çözemedim. Amd nin stok soğutucusunu kullansam ne olcak kim bilir. İşin ilginç tarafı işlemciyi %100 yük altına soktuğumda işlemci 65 derece max oluyor. Oyunda işlemci %30 kısmını kullanırken nasıl 70 derece alıyorum anlamadım. Forumda AMD çok övülüyor çok konuşuluyor. Fakat sanırım İNTEL tekrar tercih etcem gibi görünüyor. İNTEL işlemci sıcaklık ile ilgili böyle sorunum yoktu. Sürekli bios ile voltaj ayarı ile uğraşmıyordum. Ayrıca fan sesini bilmezdim. AMD geçtim geçeli kasada fan varmış dedirtti bana. Performans olarak sorunum yok. Fakat bu sıcaklık sorunu çözebilirsem devam edeceğim. Çözemezsem bırakcam gibi geliyor.
Arkadaşlar amd r5 2600x tekrar geçiş yaptım. Fakat önceden i5 8400 kullanıyordum. B360 cipsetli anakartim vardı. Oyunları sorunsuz ısı sorunu olmadan oynuyordum. Özellikle eski anakartımda manuel voltaj verebiliyordum. Şimdi r5 2600x ile msi b450 tomahawk anakartına sahibim. Anakart otomatik çok voltaj veriyor. Anakart ayarlarına girdiğimde manuel voltaj ayarını goremedim ne yaptıysam anakartta manuel voltaj desteklemiyor mu. Oyun oynarken psu dan çıkan fan sesi uçak motoru gibi beni çok rahatsız etti. Aynı psuyu kullanıyoruk intel ile birlikte böyle sorunum yoktu. Olmassa tekrar intele gecicem . Sizce ne yapmalıyım voltaj 1.456 gibi değerler gördüm sanırım yüksek voltajdan dolayı psudan çok ses geliyor. İntel ile voltaj ayarım. V.1024 de kullaniyordum ne ısınma vardı nede psu dan gelen ses performansındanda sıkıntı yaşamamıştım.
Arkadaşlar kullanmış olduğum monitörün panel bilgisini öğrenmek istiyorum. Bir program ile bakılıyordu. Fakat o programın adını unuttum. Monitörün panel kodunu komple gösteriyordu. Yanlış anlaşılmasın panel bilgisi olarak ips ve tn panel bilgisi değil. Panelin kendi bilgi kodu. Şimdiden teşekkürler.
Arkadaşlar bir süredir bilgisayardan ses geliyordu. Ben bunu hep fana bağlardım. Fakat işlemci ve kasa fanını durdurdum. Sonra baktım hayla ses devam ediyor. Psu dan şüphelenmeye başladım. Psudaki fanı durdurdum. Ses de az bi azalma oldu. Fakat ses hayla rahatsız edici seviyede geliyordu. Sonra sesin kaynağını çözdüm. Ses hdd'den geliyor. Sanki yüksek rpm dönen fan gibi ses geliyor. HDD yeni 4 aylık felan sizce hdd problem mi var. Hdd modeli WD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM'dir şeklinde sizce ne yapabilirim.
Arkadaşlar sistemime işlemci soğutucu almak istiyorum. i5 8400 işlemci kullanıyorum stok fan ile ısı değerlerinden memnunum. Fakat sorun stok fan biraz sesli çalışıyor. Amacım sessiz bir işlemci soğutucu almak. Aklımda 2 tane model var sizce bu soğutucular iyi midir? Başka önerebileceğiniz soğutucu var mıdır? Bütçem 120-150tl max arası. Şimdiden teşekkürler.
https://www.teknobiyotik.com/donanim/overclock/islemci-sogutucu/akasa-venom-amd-am2-am3-am4-fm1-intel-775-1151-1156-1155-1366-2011-2066-islemci-sogutucusu-ak-ccx-4002hpa.html#!prettyPhoto
https://www.nanokatalog.com/urun/arctic-freezer-33-amd-intel-islemci-sogutucu?gclid=EAIaIQobChMIsdHxm4j_3wIVD853Ch3MJwR0EAQYASABEgIZ3fD_BwE
Arkadaşlar msi x470 gaming plus anakart aldım. Lakin memnunum fakat bitek sorunum var. Ne zaman pc yi yeniden başlat yaparsam veya biosa girerdiğim zaman cpu fanı son devirede çalışıyor. Fan hızı otomatik olduğu halde bunun sebebi nedir. Msi center uygulamasından düşürebiliryorum sadece ama her zaman bunu yapmak can sıkıcı oluyor.
Arkadaşlar elide hali hazırda amd r5 2600 işlemci var anakartım ve ssd yok. Geri kalan ram-hdd-psu-ekran kartı-kasa vs hepsi elimde var. Ekran kartı gtx 1070 bu arada onuda belirttim. Aklında şöyle bi durum var. İnternetten araştırdım biraz i5 8400 ile amd r5 2600 ikisilisi intel i5 8400 oyun performansının önde olduğunu gördüm. Fakat amd r5 2600 4.2ghz overclock ile daha iyi performans verdiğini gördüm. Lakin amd r5 2600 4.2ghz için x370 veya x470 anakart lazım. İşlemciye güzel bir soğucu masrafı beni düşündürdü. İntel i5 8400 oc siz gayet iyi performans veriyor. İntel tek kusurunu gördüm oyunlarda işlemci kullanımı bi hayli fazla %80 ila %90 larda geziniyor. Hatta yer yer 100 bile oluyor. Bunun oyuna etkisi olurmu. Amd ile devam etsem aklımda şöyle bi düşünce var. İşlemcim hali hazırda elimde msi b450 tomahawk anakart - fps windale 4 soğucu ve james donkey 120gb ssd almayı düşünüyorum. Bu parçalarla işlemcimi sorunsuz en azından 4.0ghz getirebilirmiyim. Elimde 8x2 16gb ddr4 3000mhz cl17 ram var bunuda belirttim. İntel sistem alsam i5 8400 ile asus rog gaming 360-g anakart düşünüyorum. Bu ikiliyi alırsam param bitiyor. Fakat ssd ilerleyen zamanlarda alma imkanım oluyor. Sizce hangisini alsam oyunlarda daha fazla performans alırım sorunsuz kulllanırım.
Arkadaşlar hem ramlerde hemde amd r5 2600 için rahat overclock yapmak istiyorum. Sorun yaşamıyacağım anakart tavsiyesi istiyorum sizlerden düşündüğüm anakart marka modelleri yardımcı olur musunuz?

Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming

MSI X370 Gaming PRO CARBON

Asus TUF X470-PLUS Gaming

Bunlardan hangisini tavsiye edersiniz?
Arkadaşlar işlemcimi anakarttan çıkarmak istiyorum. Fakat yapamadım. Amd r5 2600 işlemci asus b350 anakart kullanıyorum. İşlemcinin kendi stok fanının 4 tane vidasını iyice gevşettik. Hatta anakarttı bile tutmuyor. Fakat fan sanki işlemciye yapışmış gibi sıkıca duruyor. Hafif geri çekmeye çalıştım fakat oynama bile olmadı. Termal macunamı yapıştı naptı anlamadım. Sertçe çekmek istemedim. Nasıl işlemci fanını çıkartabilirim. Yardımcı olur musunuz.
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 8 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 735
İkinci El Bölümü Mesajları: 31
Konularının görüntülenme sayısı: 5.726 (Bu ay: 490)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 351 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.