Şimdi Ara

Amazon Yurtdışı PlayStation 5 Sipariş Konusu (982. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
22.950
Cevap
300
Favori
1.560.478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
186 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 980981982983984
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Playstation Türkiye bir güzellik yapıp 8300 tl de yaptığı indirimi yaparsa çok daha ucuza bile gelebilir. Kaldı ki az bir fark olması durumunda sırf garanti durumundan dolayı -özellikle ortaya çıkan bazı Dualsense sorunları var- yurtiçinden almak çok daha mantıklı olacaktır. Ben de Ps türkiyenin fiyat açıklamasını bekleyip öyle karar vereceğim.

• Yazdığınız şeyde "GÜMRÜK VERGİSİ" yazıyor hala ÖTV diyorsunuz. ÖTV Özel Tüketim Vergisidir. Gümrük vergisinden farklıdır.

"Türkiye'de ÖTV uygulanarak satılan ürünler, yurt dışından posta veya kargo yoluyla getirildiğinde de %20 oranında ÖTV alınmaktadır." Bu ne demek biliyor musunuz? Türkiye'de bir ürün üzerinde ÖTV yükümlülüğü varsa o ürünü yurtdışından alarak ÖTV'den kaçamazsın demek. Örneğin araba.

Konsollar üzerinde ÖTV yok Türkiye'de. Dolayısıyla yurtdışından alıp kargoyla getirtsen de yok. Yıllardır uygulanan standart gümrük vergisi, son 1 senedir uygulanan ilave gümrük vergisi ve KDV var.

Sony Türkiye ürünü ithal edip mağazadan satılırken fiyata eklenen vergiler;

• %20 standart gümrük vergisi
    • Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle getirilen %20 ilave gümrük vergisi (2020 sonuna kadar %50 uygulandı)
    • Katma Değer Vergisi

(%20+%20%18)

Amazon Almanya ya da İngiltere'den alırken hesaplanıp fiyata yansıtılan vergiler;

• %20 standart gümrük vergisi
    • Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle getirilen %20 ilave gümrük vergisi

(%20+%20)

KONSOLLARDA ÖTV YOK. İLAVE GÜMRÜK VERGİSİNİN ADI ÖTV DEĞİL.

Bunlara ek olarak bir de ÖTV olsaydı eğer PS5 fiyatı 9000 liradan aşağı olmazdı zaten. Hesap kitap yapın bari.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intercityfirm1895 -- 14 Ocak 2021; 1:31:44 >

• https://vergiyedair.com/2020/09/17/playstation-5-vergili-fiyat-hesabi/

Vergi uzmani Ozan Bingöl ün yazisini okuyabilirsiniz....
    4000 TL baz fiyat ğzerinden hesapla şu şekilde

Gümrük Girişi: 4.000 TL,
    Gümrük Vergisi : 800 TL,
    ÖTV: 960 TL,
    KDV: 1.035,8 TL,
    Vergiler Toplamı: 2.796,8 TL
    Vergili satış fiyatı: 6.796,8 TL.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • intercityfirm1895 kullanıcısına yanıt

Gümrük vergisi ayrı bir şey ÖTV ayrı bir şey. İkisinin farklı şeyler olduğunu idrak edecek durumdayım. Maddelerde ÖTV diye yazılmış onu da mı okuyamıyorsunuz anlamadım. Daha ne kaynak göstereyim size?

"Türkiye'de ÖTV uygulanarak satılan ürünler, yurt dışından posta veya kargo yoluyla getirildiğinde de %20 oranında ÖTV alınmaktadır."

'Video oyun konsolları ve makinaları, eğlence merkezleri için oyun eşyası, tilt makinası, bilardo, kumarhane oyunları için özel masalar, salon veya masa oyunları ve otomatik bowling oyun ekipmanları dahil %20'

Bu iki kısımda üzerine basa basa söylenmiş işte. ÖTV ALINIYOR.

En basitinden 500 dolarlık cihaz 8299 TL, şu anki kurdan zaten 1121 dolara geliyor. Gümrük vergisi,ÖTV, KDV dahil 621 dolar vergiye uçuyor.

Şunu da ekleyeyim;

Özel Tüketim Vergisi Kanununa Ekli (IV) Sayılı Liste

ÖTV alınmıyorsa neden bu listede alındığına dair madde var peki?

Siz olmadı alınmadığına dair kaynak gösterin tamam diyelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serdar1978 -- 14 Ocak 2021; 2:6:42 >

• serdar1978 S kullanıcısına yanıt

https://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/otv_oranlari_tum/15_06_2012_IV_Sayili_Liste.htm

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı mevzuatı. Ben oyun konsolu vs göremiyorum.

Her şeyi geçtim PS5 fiyatı belirlendiğinde ülkede dolar 8 liraydı. Bu cihazın maliyeti 1121 dolar olsa nasıl oluyor da 8300 fiyat belirleniyor bir düşünmek lazım. Tabi Sony'nin üstüne kar eklemeyi geçtim cihaz başına 500-600 lira zararla satış yaptığına inanacak kadar hayal aleminde yaşıyorsanız orası başka. Ticari şirket değil hayır kurumu ne de olsa.

konsol'da ötv var, amazon'dan alırken bile gümrük(%18) + ötv(%20) ödüyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi b0Ni -- 14 Ocak 2021; 2:25:53 >
  • Burada uzun uza mevzu yaratmaya gerek yok. Şu bir gerçek ki Sony Türkiye ye özel bir fiyatlandırma vs yapmıyor, o iş tamamen yalan yani. Bu mevzuyu ortaya atan kişiler bizim yalaka içerik üreticilerinden başkası değil.
    Bu konsol 410-420 euro dan (hatta daha düşük deniyor ama neyse) giriyor zaten ülkeye.
    Sony babamızın oğlu değil ya da bizim kara kaşımıza kara gözümüze bakıp da özel fiyatlandırma vs yapmıyor.
    Kimse kendini kandırmasın bence :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi T-Plasma -- 14 Ocak 2021; 2:27:28 >
  • b0Ni kullanıcısına yanıt

Yahu ÖTV bir tüketim vergisidir. Tıpkı KDV gibi. Hiç bir yurtdışı şirket Türk vatandaşından tüketim vergisi tahsil etmez, edemez. Bu mantıkla KDV'yi de alması lazım Amazon Almanya'nın. KDV ve ÖTV aynı tür vergidir. Tüketim üzerinden alınırlar. Satış esnasında yükümlülük doğar. Amazon aldığı vergiler tamamen gümrük vergileridir. Gümrük anlaşmaları kapsamında tahsil ediyorlar onu da. Yurtdışı yabancı bir kuruluş gidip de devlete ÖTV, KDV ödeyemez. Bunun için Türk Ticaret Kanunu kapsamında Türkiye'de yerleşik, ticaret siciline kayıtlı, vergi sicil nosu olan bir ticari şirket olmak gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intercityfirm1895 -- 14 Ocak 2021; 3:4:16 >

1000 tane link atılmış sana hala aksini iddia ediyorsun, bilmiyorsan tamam siz haklıymışsınız der geçersin. amazon yıllardır konsollardan neden %18 değil de %38 vergi alıyor açıkla herkese de bilgilenelim bari

Bakın son kez paylaşıyorum sizin için. Daha da uzatmayacağım. Belli ki anlamamakta ısrarlısınız.

"Türkiye'de ÖTV uygulanarak satılan ürünler, yurt dışından posta veya kargo yoluyla getirildiğinde de %20 oranında ÖTV alınmaktadır."

Amazon ÖTV alıyor diyen var mı? ÖTV'yi alan kim? Türkiye. Neden? Türkiye'de konsollara ÖTV alındığı için Amazon'dan da alsanız Türkiye'ye girdiğinde ÖTV ÖDEMEK ZORUNDASINIZ. Bu kadar basit.

• quote:

Orijinalden alıntı: intercityfirm1895

Yahu ÖTV bir tüketim vergisidir. Tıpkı KDV gibi. Hiç bir yurtdışı şirket Türk vatandaşından tüketim vergisi tahsil etmez, edemez. Bu mantıkla KDV'yi de alması lazım Amazon Almanya'nın. KDV ve ÖTV aynı tür vergidir. Tüketim üzerinden alınırlar. Satış esnasında yükümlülük doğar. Amazon aldığı vergiler tamamen gümrük vergileridir. Gümrük anlaşmaları kapsamında tahsil ediyorlar onu da. Yurtdışı yabancı bir kuruluş gidip de devlete ÖTV, KDV ödeyemez. Bunun için Türk Ticaret Kanunu kapsamında Türkiye'de yerleşik, ticaret siciline kayıtlı, vergi sicil nosu olan bir ticari şirket olmak gerekir.

Resmi gazeteye inanmayan adam.jpg

Resmi bulup atardım da uğraşmaya değmez...

• hagiosmann kullanıcısına yanıt

Yok cidden uğraşmayın. Ben pes ettim mesela :)

• hagiosmann kullanıcısına yanıt
    Amazon Yurtdışı PlayStation 5 Sipariş Konusu
    ÖTV’yi Amazon değil zaten Türkiye alıyor gümrükte. Amazon peşin olarak sizden tahsil ediyor. Bizim gümrüğe girişte ödüyor. Yani ödeme yükümlülüğü gümrüğe girişte size doğuyor Amazon’a değil. İlave gümrük vergisi ülke içerisinde üretimi olan ürünlerde oluyor ayrıca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jermines -- 14 Ocak 2021; 9:13:38 >
  • Devletimiz gençlere ve diğer bireylere pandemi döneminde evde kalmasını söylüyor ama evde encok vakit geçirilen oyun konsolu gibi ürünlerede fais ek vergiler getiriyor . Böyle bir ironiyi anlamak mümkün değil
    Vergileri azaltıp fiyatı ucuzlayacağina daha fazla vergi getirerek zam yapıyor kdv ötv hadi anladık gümrük vergisi nedir zaten firmalar bu vergiyi gümrükten geçirince ödemiyor mu yakın zamana kadar 100 100 vergi oduyorduk şimdi yüzde 70 e düştü diye dua ediyoruz

• Devlet tasarruf yapacaksa önce kendi lükslerinden vazgeçmeli 1000 tane konsolun vergisi altlarındaki son model mercedesler değerindedir . Mercedese binmesinler . Millet vekili sayısı neden 600 yükseltildi !

Tbmm herhangi bir önemi mi kaldı !

Sarayın yapımı yıllık masrafı. Devlet kadrosu gereksiz yerek şişkin ülkede en dandik müdürlerin altında bile son model ithal arabalar

Fransa cumhurbaşkanı çiçek aldı diye 5 milyon icin adamı topa tuttular. bizdeki yapılan harcamaları görseler 2. fransız ihtilalini yaparlar

Bizim ülkede bu siyaset ve devletcilik anlayışı oldukça vatandaş yani halk için asla en ufak refah olmaz .

En temel ve basit, fiyat ve gelir istikrarını bile koruyamayan bir yönetim ne ise yarar

Ben yönetsem ülkeyi bunlardan 100 kat daha iyi yönetirdim. Veya herhangi siyaset geçmişi olmayan başka biri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EthanHunt81 -- 14 Ocak 2021; 13:44:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EthanHunt81

Devlet tasarruf yapacaksa önce kendi lükslerinden vazgeçmeli 1000 tane konsolun vergisi altlarındaki son model mercedesler değerindedir . Mercedese binmesinler . Millet vekili sayısı neden 600 yükseltildi !

Tbmm herhangi bir önemi mi kaldı !

Sarayın yapımı yıllık masrafı. Devlet kadrosu gereksiz yerek şişkin ülkede en dandik müdürlerin altında bile son model ithal arabalar

Fransa cumhurbaşkanı çiçek aldı diye 5 milyon icin adamı topa tuttular. bizdeki yapılan harcamaları görseler 2. fransız ihtilalini yaparlar

Bizim ülkede bu siyaset ve devletcilik anlayışı oldukça vatandaş yani halk için asla en ufak refah olmaz .

En temel ve basit, fiyat ve gelir istikrarını bile koruyamayan bir yönetim ne ise yarar

Ben yönetsem ülkeyi bunlardan 100 kat daha iyi yönetirdim. Veya herhangi siyaset geçmişi olmayan başka biri

600 tane pasif elaman duumdalar maalesef..

Ama demokrasilerde azinliklarinda soz hakki oldugu icin temsil haklari saglanmali..

Sadece sorunlari dile getirmek icin ordalar...

İcraaat bakanlar kuulunda.. ama bu her bolgeleye 2 mv. İlede mumkun hemde daha etkili olur kanimca..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yaki83 -- 14 Ocak 2021; 11:0:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yaki83

600 tane pasif elaman duumdalar maalesef..

Ama demokrasilerde azinliklarinda soz hakki oldugu icin temsil haklari saglanmali..

Sadece sorunlari dile getirmek icin ordalar...

İcraaat bakanlar kuulunda.. ama bu her bolgeleye 2 mv. İlede mumkun hemde daha etkili olur kanimca..

Alıntıları Göster

Halkın %99 azınlık durumunda zaten %1 e kölelik ediyor

• quote:

Orijinalden alıntı: matt3627

https://vergiyedair.com/2020/09/17/playstation-5-vergili-fiyat-hesabi/

Vergi uzmani Ozan Bingöl ün yazisini okuyabilirsiniz....
    4000 TL baz fiyat ğzerinden hesapla şu şekilde

Gümrük Girişi: 4.000 TL,
    Gümrük Vergisi : 800 TL,
    ÖTV: 960 TL,
    KDV: 1.035,8 TL,
    Vergiler Toplamı: 2.796,8 TL
    Vergili satış fiyatı: 6.796,8 TL.

1 aydır anlatıyoruz ama nato kafa nato mermerler fiyat 10.000'e çıkacak 20.000'e çıkacak (çünkü biz aldık öyle olsun istiyoruz, demediler...) diyenler ekonomiste inanırlar artık bir zahmet. Diskli 6.5-7, disksiz 5-5.5 arası olacaktır BUGÜNKÜ KURA GÖRE.

• 
Sayfa: önceki 980981982983984
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.