Şimdi Ara

Amatör fotoğrafçının soruları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
315
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Makine: Samsung NX300
    Tripod: Digipod TR462

LENS-1: SAMSUNG 45MM F1.8
    LENS-2: SAMSUNG 20MM F2.8
    AKSES.: Uzaktan kumanda
    AKSES.: SAMSUNG MC PROTECTOR
    AKSES.: SAMSUNG PARASOLEY

gibi basit ama işimi gören ekipmanlara sahibim.
    Portrede 45mm kullanırken manzarada 20mm kullanıyorum.
    Ama zoom çekim yapmak istiyorum bi böceği makro çiçeği, gözü.
    Ayrıca öğrendim ki samsungun 16-50 Pz lensi varmış.

Sorularım
    1- 45mm ve 20mm lenslerimi satıp 16-50Pz lens alsam KALİTEDEN ödün verir miyim ?
    Düz mantık olarak bakınca hem 45 i hem 20mm yi içeriyor. Ama değişkenli lenslerde optik sayısı fazla olduğu için kalite düştüğünü biliyorum.
    Ama daha detayını bilmiyorum. Düz mantığa göre hareket etmek istemiyorum.

2- 50-200 lens alırsam yüksek mm de kuştur böcektir havadaki martıdır, samanyoludur çekebilir miyim yeterli midir yoksa 400 lira civarına adaptör ile kullanacağım manuel bir zoom lens mi almalıyım ?

3- Her tekniği teorik olarak öğrenip uygulamaya çalışıyorum sıradan olduklarını biliyorum ancak fotoğraflarında şuna şuna dikkat et diyebileceğiniz bir şey var mı ?
    Son 5 fotoğrafta ADOBE LR kullandım diğerlerinde oynamadım.
    https://www.flickr.com/photos/150993448@N02/with/26314257809

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penanggalan -- 1 Kasım 2017; 19:8:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Penanggalan

Merhaba şu anda bütün ekipmanlarım

Makine: Samsung NX300
    Tripod: Digipod TR462

LENS-1: SAMSUNG 45MM F1.8
    LENS-2: SAMSUNG 20MM F2.8
    AKSES.: Uzaktan kumanda
    AKSES.: SAMSUNG MC PROTECTOR
    AKSES.: SAMSUNG PARASOLEY

gibi basit ama işimi gören ekipmanlara sahibim.
    Portrede 45mm kullanırken manzarada 20mm kullanıyorum.
    Ama zoom çekim yapmak istiyorum bi böceği makro çiçeği, gözü.
    Ayrıca öğrendim ki samsungun 16-50 Pz lensi varmış.

Sorularım
    1- 45mm ve 20mm lenslerimi satıp 16-50Pz lens alsam KALİTEDEN ödün verir miyim ?
    Düz mantık olarak bakınca hem 45 i hem 20mm yi içeriyor. Ama değişkenli lenslerde optik sayısı fazla olduğu için kalite düştüğünü biliyorum.
    Ama daha detayını bilmiyorum. Düz mantığa göre hareket etmek istemiyorum.

2- 50-200 lens alırsam yüksek mm de kuştur böcektir havadaki martıdır, samanyoludur çekebilir miyim yeterli midir yoksa 400 lira civarına adaptör ile kullanacağım manuel bir zoom lens mi almalıyım ?

3- Her tekniği teorik olarak öğrenip uygulamaya çalışıyorum sıradan olduklarını biliyorum ancak fotoğraflarında şuna şuna dikkat et diyebileceğiniz bir şey var mı ?
    Son 5 fotoğrafta ADOBE LR kullandım diğerlerinde oynamadım.
    https://www.flickr.com/photos/150993448@N02/with/26314257809

1 - 16-50 lensi hayatından ve zihninden çıkar. Elinde bunlar varken resim çekmekten soğursun.
    2 - Kuş, böcek, martı söylerken ve düşünürken birbirine yakın gibi gelseler de tamamen farklı lenslerle yakalanacak şeylerdir. Benim tavsiyem Samsung 60 mm f2,8 makro lens edin. Orta yollu bunlarla bağlarsın ihtiyacını.
    Ayrıca martıyı boşver. Her yer martı oldu : )

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• AKINLASINN A kullanıcısına yanıt
    Martı örnekti hocam kahkaha attım yorumunuza umarım sizde bol bol gülersiniz :)
    Cevaplarınız için çoook teşekkür ederim

Hocam bir şey sormak istiyorum hazır sizi yakalamışken
    Uzun pozlama için makineyi bulb moduna alıyorum 10 saniye çekiyorum çok parlak oluyor.
    5 çekiyorum çok karanlık oluyor. Bu tamamen deneme yanılma ile bulunacak bir şey mi yoksa bir tekniği var mı ?
  • quote:

Martı örnekti hocam kahkaha attım yorumunuza umarım sizde bol bol gülersiniz :)
    Cevaplarınız için çoook teşekkür ederim

Hocam bir şey sormak istiyorum hazır sizi yakalamışken
    Uzun pozlama için makineyi bulb moduna alıyorum 10 saniye çekiyorum çok parlak oluyor.
    5 çekiyorum çok karanlık oluyor. Bu tamamen deneme yanılma ile bulunacak bir şey mi yoksa bir tekniği var mı ?

Demek ki 7 saniyeye ayarlanacak o fotoğraf doğru ışıkta çıkması için. Tabi bunu derken de diyafram ve iso yu sabit tuttuğunuzu varsayıyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Evet bence de aynı şekilde.

Elinizdeki lensler iyi, ayrıca macro lens almalısınız isterseniz.

Uzun pozlama olayında da
    Ekrana bakın

-2......0......+2

Gibi bir gösterge oluyor.

10Saniye yaparsanız +2,

5 saniye yaparsanız -2

Filan oluyordur.

Siz 0 yapmaya çalışmalısınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 2 Kasım 2017; 0:10:11 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Buradan deneyebilirsiniz http://www.canonoutsideofauto.ca/play/
    veya buradanhttp://camerasim.com/apps/original-camerasim/web//

Süre ile oynarsanız -2 +2 skalasında değişim olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 2 Kasım 2017; 10:8:9 >
  • Flickr hesabınızdaki fotoğraflar başarılı. Elinize sağlık.
    30 saniye pozlamaya kadar bulb modunu kullanmanıza gerek yok. Bulb modunda sürekli deklanşöre basmanız gerekir. Eğer deklanşör kitleyen kablolu veya uzaktan kumandalı tetikleyiciniz yoksa bulb modunu kullanmayın. Çünkü elinizi deklanşörden çekerken mutlaka bir titreşim oluşur. Diğer taraftan uzun pozlama için kablolu veya kablosuz tetikleyici veya zaman ayarlı çekim kullanın. Uzun pozlama yaparken makineyi tripod ya da titreşim yapmayan düz bir zemin üzerine yerleştirip M moduna alın. ISO 100 değerinde, f.11 veya daha yukarısı bir değerde dursun enstantane değeri ile sensöre düşecek ışığın süresini ayarlayın. Eğer karanlık çıkarsa f değerini düşürün veya enstane süresini artırın.

08180021(1)-01 by Mehmet Atacan, on Flickr
    Makro çekim için 45mm lensi tam makro lens gibi olmasa da kullanabilirsiniz. 30mm ile manuel netleme yaparak çektiğim bir fotoğraf. Çektikten sonra kırpmıştım. 45mm ile benzeri çekilebilir.

• coldasice kullanıcısına yanıt
    Yorumlarınız için teşekkür ederim hocam :) Deneyeceğim hepsini

• quote:

Yorumlarınız için teşekkür ederim hocam :) Deneyeceğim hepsini

Rica ederim. :)
    NX300'de makro çekimde kullanabileceğiniz DMF (Direkt Manuel Odaklama/Focus) denilen çok faydalı bir özelliği var. Lensi manuel odaklamaya almaya gerek kalmadan, otomatik odaklamada iken manuel odaklama yapmaya yarıyor. Menüye girince 3. sıradaki insan sembolü olan menüde DMF seçeneğini açık yaparsanız aktif olur. Mesala kelebeğin gözüne netleme yapmak istediniz, deklanşöre yarım basılı iken (lensi manuel odağa almaya gerek kalmadan) lensin üzerindeki odak halkası ile manuel netleme yapabilirsiniz. Eğer odak halkasına dokunmazsanız makine otomatik netleme yapar. Böylece manuel odaklama ile otomatik odaklama arasında geçiş yapmak için vakit kaybetmezsiniz. Daha hasas odaklama yapmak için anlattığım yönteme ek olarak menüden odaklama yardımcısını açıp, manuel odaklama esnasında objeyi 5 ile 10 kat arasında büyüterek daha detaylı netleme yapabilirsiniz.

• coldasice kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim hepsini deneyeceğim :)

Hocam çok sıkmak istemiyorum ama sorularımın cevaplarını araştırılarak öğrendiğimden daha çok bunu uygulayan teorik yerine pratiğin yapan kişilerden cevapları almak daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Sorum şu, Elimde samsung MC PROTECTOR cam bir aksesuarı var, parasoley içinde takmam gerekiyor. İnternette okuduğum bir yazıda bu koruyucu camı taktığımda arada bir katman yapacağından dolayı görüntünün kötü çıkacağını kesinlikle takılmaması yazıyordu. Tavsiye edilmiyordu.

Başka bir sitede ise bunun herhangi bir şeye sebep olmayacağı,parasoley takılmasına olanak vermesi, lensin düşmesi gibi durumlarda asıl merceği koruyacağından dolayı takılması gerektiği yazıyordu.
    Bunun doğrusu nedir ?

Bahsettiğim şey:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penanggalan -- 2 Kasım 2017; 17:36:9 >

• Benim iki lensimde de MC PROTECTOR takılıydı. Unutmuşum siz yazınca aklıma geldi. Çapı lensinize göre ise kullanın fotoğraf kalitesine bir etkisi olmuyor. Lensinizi korumuş olursunuz.

• Konudan ayrı olarak aynı tripodu aldım geçenlerde makinaya bağladığımız kısımda vidanın yanında bulunan ve yaylı bir sisteme sahip olan o parçanın ne işe yaradığını biliyormusunu? Takıp çıkarırken büyük sorun
  • Siz dedikten sonra farkettim araştırdım buldum TABİ EĞER BAHSETTİĞİNİZ ŞEY İSE

Önce şunu göstereyim

Ardından kendi çektiğim;

Yani dikey pozisyonlar için o hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penanggalan -- 3 Kasım 2017; 22:10:9 >

• Penanggalan kullanıcısına yanıt
    Yok hocam o değil bu görsellerde daha net üst tarafta makinaya taktığımız vidanın yanındakinden bahsediyorum
    Amatör fotoğrafçının sorularıAmatör fotoğrafçının soruları

• Hocam onun mantığını bende bilmiyorum, ilk takarken bende çok zorlandım ama mantığını anladıktan sonra sorun yaşamadım benim için basitleşti.

Ben şöyle takıyorum üstteki plastiği çıkarıyorum makineye bir kere çevirerek 1-2 diş ilerlemesini sağlıyorum. Ardından makineyi tutuyorum altındaki küçük halkadan çeviriyorum oldukça hızlı ve basit şekilde halloluyor.

Sizde benim ilk aldığım gibi yanlış montaj yapıyor olabilir misiniz ?

Yani sürekli makineyi çevirerek o plastik parçayı bir küçük şey ile bastırıp montaj etmeye mi çalışıyorsunuz ?
    Olabilir, İlk takarken tırnağımla bastırarak çevirdim, Bahsettiğin plastik tripoddan ayrılan kısım sanırım, Deneyeyim bakalım bende.

• Sizin için yükledim abi umarım işinizi görür

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penanggalan -- 3 Kasım 2017; 22:38:54 >
    Benim beyin durmuş valla
    Başka bir arkadaşın tripodunu almıştım denemek için, Onu bu şekilde takmıştım nedense kendi aldığımı bu şekilde takmak aklıma gelmedi
    Çok sağol kardeşim düşünmen yeter emeğine sağlık
  • Rica ederim abi yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.