Şimdi Ara

Almanyada Asgari Ücret ile neler yapılabilir (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
139
Cevap
3
Favori
10.890
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
147 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kortekes

Git o zaman seni tutan yok , kazanan Burdada alır

Ha tamam öyle hemen uçağa atlayıp gidebiliyoruz yani, süper.

Peki neden bu ülkede kalıp, burada gelir adaleti sağlamayı düşünmüyoruz?

Bu konuyu açan arkadaşın cebine girmeyen para dönüp dolaşıp senin cebine girdiği için olabilir mi?

• quote:

hayatımda gördüğüm en büyük ak çomarı olarak seni blokladım

• quote:

Orijinalden alıntı: x2yk

Eğlenceli konumuz açılmış, bu tarz konuları açanların evlerinden hiç çıkmadıklarini ve internette doğup ailelerine teslim edildiğini düşünmeye başlıyorum artık. Google de arama yap 100 Euro araba ilanı bul ve o parayı verince o arabayı evine götürüp kullanacağını sananlar var ya her şeyi internete bakarak yaşarsa sonrasında böyle konular açılması normal oluyor.

Parasını verince arabayı mı vermiyorlar ne diyorsun sen anlamadım?

Ne diyon ya sen ne diyon bir söylesene?

• EleSuDökenSuat kullanıcısına yanıt

Oraya git önce o aracı almaya kalk ondan sonra prosedür nasıl işliyor, daha ne ek ödemeler çıkıyor, bir bir öğrenirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: x2yk

Oraya git önce o aracı almaya kalk ondan sonra prosedür nasıl işliyor, daha ne ek ödemeler çıkıyor, bir bir öğrenirsin.

Bu ülkede daha arabayı almayı hayal edemiyoruz sen ne diyorsun ya?

Kıçı kırık şahin bile 40.000 TL olmuş. Sen neyin kafasını yaşıyorsun birader?

Prosedür dediğin nedir senin allah aşkına? Devlet senden 40.000 Euro vergi mi alacak?

• quote:

Orijinalden alıntı: Kemal

Asgari ücretle ne alındığından vazgeçtim.

2 yıla bir fuara gidiyoruz. Dönüşte de çikolata alıyoruz.

Fiyat hep aynı 0,59 Euro... Ama benim ödediğim TL her seferinde nerdeyse İKİYE KATLIYOR.

Adamlar asgari ücretiyle 1,5 TON MUZ ALABİLİYOR, 150 KG ET ALABİLİYOR, 1000 LİTRE BENZİN ALABİLİYOR... Ve sırf bunlar yüzünden bizi kıskanıyorlar.(!!!)

VE sen, onlar alabiliyor da ben neden alamıyorum diye SORACAĞIN YERDE, cebinde kuşa dönmüş asgari ücretle hala birilerini savunmak derdindesin ya,

İNAN BU KADARINI BİLE HAK ETMİYORSUN...

Aslında olay bu. Çok basit. Ama anlamak istemiyorlar.

• EleSuDökenSuat kullanıcısına yanıt

Ben ülkemle Almanya yi karşılaştıracak zekalıkardan değilim. Ha bir eşitlik olur ülkeler arası o zaman yine bu fiyatlara satılır yerde gökte şimşekler çaktıririm gücümün yettiğince ama kalkıpta Almanya'da 100 Euro Türkiye de neden 100 Euro değil diye ağlayanlardan da değilim. En azından sapla samanı bilerek hareket ediyorum.

Ve ülkende şahin in 40 k olması mesele değil mesele 2010 da 37 asgarî ücrete sıfır araç alabiliyorken bugün neden aynı sıfır aracı 60 asgarî ücrete alıyoruz diye hesap sorabilen bir millet olsak sorunu hep birlikte el birliği ile cozebilecegiz ama kalkıp Almanya da 100 Euro burada alamıyoruz diye hak aramaya kalkanlardan olursak bir avuç zümre olarak kalırız ve tüm sorunda bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x2yk -- 17 Haziran 2020; 18:57:9 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Riven Mı

Ülkeyi bu hale getiren Türk Halkıdır.
    Sonuc olarak geldimiz nokta o olur. Nihayetinde yetkiyi verende halk, oyu basanda halk. Haklisin yani.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • kortekes kullanıcısına yanıt
    Hergün parasızlıktan öldüm bittim diye ağlayan sen bu yorumu yaptın he? Gitme imkanı verseler hepimizden önce kaçarsın burda edebiyat yapma.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 2 yıldır biliyorum ben bunu hatta bizzat yaşadım.

Bir de acı ama gerçek Türklere tembel gözüyle bakıyorlar çünkü çalışkan değiller. Hep işten kaçmak istiyorlar. Bu yüzden Almanya ya gidip de kazanamayan boş beyinliler de var.

5 Bin euro dan aşağı kazanmıyordum. Ama öküz gibi de çalışıyordum hem de gece.

• Tam bu videoyu izlerken bunu görmem peki

• Allah izin verirse 3 ay sonra taşınıyorum Avusturya ya

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • O değilde arabalar gerçekten çok ucuz acaba sirek 300-400 euro verip alınıyor mu gerçekten eğer öyleyse ben orda yaşasam zevkine araba parçalarım sürekli sinirlerim bozuldu yine

• Asgari ücretli biri sadece zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak olursa 1230 Euro harcaması gerekiyor Almanya'da bir ayda. Arkadaşlarla kafeye gideyim, sinemaya tiyatroya gideyim, restoranda yemek yiyeyim vb. basit zevkler tatmak istenirse bu paradan hiçbirşey kalmıyor. İstese de bu dediklerini alamaz yani. Bu spesifik olarsak seçilmiş bir iki ürünle yapılan saçma sapan karşılaştırmalara ne gerek var? Birşeyi üretiyorsan daha ucuza satarsın kendi vatandaşına. Petrol zengini ülkelerde de arabanın deposunu çok ucuza doldurabilirsin. Ama başka şeylerde(kira, gıda vb.) çok daha fazla ödemek zorunda kalırsın. Avrupa'da ev kirası, sebze-meyve, inşaat malzemeleri, ilaçlar, sigara, hastane, diş tedavisi, kuaför, ulaşım falan bunlar Türkiye'ye kıyasla daha pahalıdır. Bunları kalem kalem bulup ayrı başlık mı açmak lazım şimdi? Ekşi'de de aynı komedi dönüyor buradaki gibi. Belki de aynı kişiler bu başlıkları açanlar.

(Videonun 15:20 saniyesinde harcamalar kalem kalem görülebilir)

• Arkadaşlar Almanya'da çok az kişi asgari ucret alır.Yüzde 20 gibi bir oran alir ama maaşlar sandığınız gibi yüksek değil. Almanya'da maaşlar brüt konuşulur , çünkü herkesinnet maaşı farklıdır.

6 çeşit vergi sınıfı var ve bir sürü kombinasyon var.

Bekar adam en yüksek vergiyi öder, asgari ücretle çalışıyorsa eline 1000 euro falan geçer.

1000 euro ile de Almanya'da hele pahalı yerlerde yaşıyorsanız hiçbir şey yapamazsınız muhtemelen sosyal yardıma düşersiniz kiranızı falan devlet verir.

Almanya'da 2500 net maaş almak çok zordur, onunla bile 1000 euro kira verirseniz çok birşey kalmıyor. Ama bekar adamın mutfak masrafı çok olmuyor, evde yersen, araba falan almazsan ayda 900-1000 koyarsın kenara...

Çoğu Türk 1500-2000 arası net aliyor, çocuk yardımı sosyal yardım ıvır zivır deli gibi biriktiriyor öyle yapmaya çalışıyor malı mülkü. Çoğunun eşi çalışmıyor.

Hee okumuş eş alırsan ikiniz de çalışıp eve 4-5 bin euro sokabilirseniz ihya olursunuz...

Yani sandığınız gibi bir rüyası yok.

Ha eliniz iş tutarsa, inşaat işi falan ince isçilik o zaman fark yaratırsınız. Zira burada işçilik acayip pahali.

Maaslı çalışmadan cacık olmaz da işte zamanında gelip kafasıni çalıştiran elinden iş gelenler ihya olmuş.

Fark orada çıkiyor, zanaatı olan adam tr'de göremeyeceği şeyleri burada görebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanmerto -- 18 Haziran 2020; 2:58:31 >

• quote:

Yazık kafana.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.