Şimdi Ara

Allah kimseyi maddi sıkintıya düşürmesin (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
261
Cevap
15
Favori
28.248
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
346 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hocam olsun ...daha yeni arkadaşım vefat etti durumu da çok iyiydi uludaga gidrken vefat etti 17 yaşındaydı emin ol su an ne harcasığı paranın ne de aldığı giysinin degeri var
  • Bence sen arkadaslarini bir sorgula. Mesele mekana gidip oturmak degil. Yeri gelir parkta cekirdek de citlenir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • izayoi kullanıcısına yanıt
    Eyvallah🤭

• Çok yakın akrabamın iş yerinde çalışıyordum. Benden sonra hiç tanımadığımız bir sürü kişiyi işe aldı onlara vermesi gereken ücreti verdi normal olarak. Bana ise vermesi gereken ücreti vermedi üstelik durumumu bile bile ben hakkımı aramak için söylemeye gittiğim de ise ihtiyacın mı var dedi postayı koydu. Ben arkadaşlarımın arasın da beş,on liranın hesabını yapmaz iken akraba eş dost olarak saydıklarımız bize hakkımızın lafını eder oldu.
  • Maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuk yapması kadar yanlış bir şey yok lakin kişi olarak biraz da kendinizi sorgulamanızda fayda var. Cebinde beş kuruşu olmayıp da zamanla çalışıp çabalayarak ve risk alarak iyi yerlere gelen çok insan tanıyorum.

Kısacası, hayıflanarak bir mok elde edemezsiniz. Tercih siniz...
  • değerli genç kardeşim, aylık 6 bin tl geliri olan birisiyim, bir ev aldım son taksitlere doğru ödeyemez hale geldim ve 15 bin kadar ekstra içeri girdim, 3 tane abim var hiç birinden 5 kuruş para çıkmadı. inleye inleye aldığım eve haciz gelecek 15 gün içinde ödeme yapmassam. 5 aydır inim inim inliyorum kimseden fayda yok.
  • Fakirlerin ve bunun edebiyatını yapanların bir çoğu sigara bağımlısı..
    size bir tüyo : sigara içen birine borç vermeyin, emanet bile vermeyin. Sigara içtiklerinden değil, borçlarına sadık değiller. Bir çoğunda karakter eksikliği, bozukluğu var. Yani oran yüksek.. Bittecrübe sabittir. Zaten sigara fakirlik yapar. Adamın parası olsa zaten sana vereceğine bağımlı olduğu sigaraya verir parasını..

Yanlış anlaşılmasın ben edebiyat yapıyorsun demiyorum.
    Bir çok kişi işsiz veya AKP yüzünden işsiz kaldı. Dershane sektörü bitti. Tek başına bu bile 100.000 kişinim durumunu bozdu. Üstelik bu kişiler üniversite mezunu. AKP okumuş kitleyi işsiz ve parasız bırakıp ilkokul mezunlarına para ,iş dağıtıyor. Biliyorlar ki okumuş kesim kendisine oy vermiyor..

Bu gidişle Türkiye çok sakatlıklar ortaya çıkacak.

"Ayakların baş olduğu yerde, başlar ayak altında ezilir. Hz.Ali (r.A)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikail13 -- 23 Ocak 2018; 21:15:38 >

• Konu borç konusuna dönmüş.

Parayı ödeyemese , üstüne dahi yatsa helal olsun diyip içinize dert olmayacak kadar yakın hissettiğiniz insanlara borç verin.Bu kardeşiniz olur , dostunuz olur , çok sevdiğiniz kıymet verdiğiniz bi arkadaşınız olur , tertibiniz olur vs.O para gitti mi üzülmeyecekseniz verin.Yoksa paranın arkasından koşturmaya , üzülmeye hazır olun.Borç demek namus demektir.Borcunu sorunca sanki borcu kendisi vermiş gibi seni azarlayan , ezen tarzda çıkış yapan insanlara hiçbirşey diyemiyorum.Keşke ben de o kadar yüzsüz olabilsem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: faruk

Arkadaşa borç verdim üstüne yattı. Yediğim ilk kazık.

Çok ağlayan birine 2 haftalığına borç verdim, 1 sene sonra istediğimde hemen mi lazım dedi.

Birinin işleri durma noktasına gelmişti. İşleri yoluna koysun diye borç verdim, 6 ay sonra bir o kadar daha istedi 2 haftalığına. Araba almak için biriktirdiğim parayı adama bağladım, 2 sene boyunca otobüslerde süründüm. 2 sene sonunda kazıya kazıya zor aldım. Kıymet bildi mi? Hayır. Ağza alınmayacak şeyler söylediği için konuşmuyoruz.

Bir akraba bende kart yok senin karttan taksitle ödeyelim ben sana her ay öderim dedi. Ayıp ediyorsun lafı mı olur dedim, 6 aydır hiçbir taksidi ödemedi. Ağzımı açıp lafını edemiyorum.

Ben 30 yaşımda bu kadar kazık yediysem senin istediklerin acaba kaç katını yedi. Olaya tek taraflı bakma. Kazığı yedikçe kendine geliyorsun. Son borcu sadakaya sayıcam, sonra kardeşimden öte kimseye borç falan vermiycem.

Hay mubarek adam

Gelen Sadaka tasi misali adamdan almis

• quote:

Orijinalden alıntı: aterikasedi

Konu borç konusuna dönmüş.

Parayı ödeyemese , üstüne dahi yatsa helal olsun diyip içinize dert olmayacak kadar yakın hissettiğiniz insanlara borç verin.Bu kardeşiniz olur , dostunuz olur , çok sevdiğiniz kıymet verdiğiniz bi arkadaşınız olur , tertibiniz olur vs.O para gitti mi üzülmeyecekseniz verin.Yoksa paranın arkasından koşturmaya , üzülmeye hazır olun.Borç demek namus demektir.Borcunu sorunca sanki borcu kendisi vermiş gibi seni azarlayan , ezen tarzda çıkış yapan insanlara hiçbirşey diyemiyorum.Keşke ben de o kadar yüzsüz olabilsem.

dimi, borcu geri isteyince birde suç işlemiş muamelesi görüyosun

• Borç verme olayı çok göreceli bir durum, genelde verirken iyi ödemeyip geri istediğinde kötü oluyorsun. Allah herkesin yardımcısı olsun ama elaleme güvenmeyeceksin bu açık ve net, akraba işi komple hikaye zaten. Ki parası var biliyorum kısmıda çok doğru değil... Gırtlağına kadar borç adam iphone bilmem kaç ile geziyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperend

quote:

Orijinalden alıntı: aterikasedi

Konu borç konusuna dönmüş.

dimi, borcu geri isteyince birde suç işlemiş muamelesi görüyosun

Aynen öyle.İnsan borcunu isterken utanıyor yüzü kızarıyor , borçlunun zerre yüzü kızarmıyor.Bir de zeytinyağı gibi üste çıkıyor.Utanmasa para verip üstüne dayak yiyeceğiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Clexa

quote:

Orijinalden alıntı: NasyonalSosyalist

Üniversite sınavına çalışıyorum hocam. İyi bi bölüm kazanıp sağlam paralar kazanmak istiyorum çünkü çocuğumda bu sıkıntıları yaşamasın

Çocuk yapma

Eğitimli insanlar çocuk yapsın

• quote:

Orijinalden alıntı: Red Wheelbarrow

quote:

quote:

Üniversite sınavına çalışıyorum hocam. İyi bi bölüm kazanıp sağlam paralar kazanmak istiyorum çünkü çocuğumda bu sıkıntıları yaşamasın

Çocuk yapma

spermlerde eğitimin faydasımı varmış

• Rabbim yardımcınız olsun
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Çocuk yapma

Yok tabi hocam ama eğitimli kültürlü insanın yetiştirdiği çocukla; cahil insanın yetiştirdiği çocuk bir olurmu?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Çocuk yapma

Yok tabi hocam ama eğitimli kültürlü insanın yetiştirdiği çocukla; cahil insanın yetiştirdiği çocuk bir olurmu?

aynen bir olmaz. akademisyen çocukları uyuşturucu girdabında kaybolurken çobanlık yapan çocuklar sınavlarda 1. oluyor.

• Ayın 10’unda ödemek kaydıyla borç alan evli arkadaşlarım günü geldiğinde sen ne de olsa bakarsın bu ay idare et diyip üstüne bir de para istiyor. Mesela geçen ay yine evli bir arkadaşım 10 aylık çocuğu var 2 günlüğüne para verdim halen vermedi her gün yüz yüze bakıyoruz ama veremiycem demeye bile gerek duymadı.

Başkasını düşünüp kendimi sıkıntıya sokuyorum gelecekte borcuna sadık olabilecek kişileri de görmezden gelip kimseye yardım etmeme kararı aldım.

Bir de istemeye çekinşyorum isteyemiyorum onlar borç isterken daha rahat konuşuyorlar.

Sonuç ne mi param kalmadı 1 maaş kadar eşten dostan alacağım var ama Veren yok olsun. Ek hesap var oradan çekeriz faizi ben öderim yeter ki başkaları iyi olsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Çocuk yapma

aynen bir olmaz. akademisyen çocukları uyuşturucu girdabında kaybolurken çobanlık yapan çocuklar sınavlarda 1. oluyor.

Bu dediğin durum bir elin parmaklarını geçmez % 95 benim dediğim gibidir durum.

• Allah yardımcın olsun. inanclıysan dua et allah dualarını geri çevirmez. belki sınavındır. en kısa zamanda rahata ermen sebebiyle. allah'ım darda olanlara yardım et yüzlerini güldür..
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.