Şimdi Ara

Allah kimseyi maddi sıkintıya düşürmesin (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
261
Cevap
15
Favori
28.248
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
346 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hayatımda borç almaktan da vermekten de nefret ederim. Ablama,enişteme yedirdigim paranın hattı hesabı yoktur lüks içinde yaşamak için o kadar k.kartı borcuna girdiler sonra ödeyemeyince bana koştular arabamdan bilgisayarımdan oldum. Ama kimin umurunda yarın borcumu istesem ben kötü olurum borç vereli 6 ay olmuş kuruş para dönmedi daha bana. Ama gitsen evlerine baksan 1 günlük ekmek bayatladı diye yemeyip çöpe atan insanlar. Ikeadan ordan burdan çıkmayıp sahibindende araba bakan insanlar. Kısacası akrabada olsa acımayın borç morç vermeyin siz borç verince yokluğu görmeyince har vurup harman savurmaya devam ediyorlar olan sizin paraya oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: huqqa

Çalışıncada olmuyor.. 3 üniv bitirdim y.lisans da yaptım adamlar 1750 tl maaş veriyor

Servis yok, cumarteside çalışılıyor (şuan mesaiden dönüyorum son otobüse bindim ve mesai ücreti verilmiyor..)

Bitirdiğiniz 3 üni hangileri ve hangi bölümler acaba söyler misiniz?

Söyleyin de biz bitirmeyelim

• quote:

Orijinalden alıntı: m-99

Bu hayatta paranın satın alamadıkları da var. Parayla saadet olmuyor. Para Şan Şöhret hepsi bir hiç. Geçen gün hayatını kaybeden Dolores'in bu konudaki sözlerini hatırlayın:

Belfast Telegraph gazetesine verdiği röportajında ünlü şarkıcı, "Hayatın para ve ünle ilgisi olmadığını anladım. Hepsi çöp. Sevgi en önemli şey" demişti.
    Allah kimseyi maddi sıkintıya düşürmesin

ondaki para ve ün bende olsa bende aynısını derdim

• Amin, insanlara sosyal olun diyorlar, gençliğin içine kapanık olmasının, özgün eksikliğinin, başarısız olmasının altında ki gerçek, parasızlık

• İlkokul 1.sınıfın yaz tatilinde babam kolumdan tuttuğu gibi eniştemin tuhafiye dükkanına götürdü işe başladım.yerleri suluyor ufak tefek getir götür yapıyor ticareti öğreniyordum.ilk haftalığım 10.000 lira idi cumartesi günü almış sevinçle eve gidiyorken heyecandan yolda düşürmüşüm.(ders oldu hayatımda düşürdüğüm tek paradır)

Neyse zamanla eniştenin oğullarının yanımda pazar pazar dolaşır olduk 5 gün pazara gidiyor haftasonu istanbul mahmutpaşaya mal almaya gidiyorduk.inanılmaz yorucu bir tempoydu..çok yorulurduk çok kazanırdık..çok da namuslu ve ahlaklı insanlardı Allah bin razı olsun.onlardan çok şey öğrendim.neyse sonra üni kazandım,yine onların yardımıyla okudum.tatilllerde çalışıyordum 3 hak ediyorsam 5 verirlerdi.okul bitti öğretmen olduk evlendik çoluk çocuk ev araba hepsi var çok şükür.yalnız ticaret iliklerime işlemiş.ufak tefek araba,ev,cep tel satıp 3 5 lira kazanınca mutlu oluyorum..Anladın mı konu sahibi arkadaşım,yada sorayım? Ne anladın?

• hocam nickinizin neden o isimde olduğunu öğrenmiş olduk.şaka bir yana paran yoksa arkadaşında yok .3 gün işsiz kaldım sanki işsiz kaldığımı benden daha iyi öğrenmiş zerzavatlar(arkadaşlarım) ne arayan var ne soran çalışırken az çok görünürlerdi selam sabah vardı işsiz kalınca o da kaybediliyor maalesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scooting2563 -- 23 Ocak 2018; 12:21:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet Kösek

Tebrik ederim. Hayatımın en büyük yanlışı benim için de üniversite okumak oldu. Çok boşladım, uzadı. Sizin yüzüne bakmayacağınız elemanların adayı oldum. 26 yaşımdayım ve tekrar 18 yaşıma dönseydim kesinlikle üniversite okumazdım. Hatta 14 yaşımdan kazmaya başlar, liseyi açıktan okurdum. Yazık oldu. Birkaç ders kaldığı için de artık bitirmem şart oldu.

Rızık konusuna ise katılmıyorum. Kapitalist sistemde sizin gibilerinin oranı %1. Dünyanın %10'u açlıktan dolayı ölüm riskinde ve sadece açlıktan her yıl 1 milyon kişi ölüyor. Neyse ki gelir kaynaklarım var, miras var. Hallediliyor hepsi. Ha bu arada Allah'ın varlığına evrendeki tek bir zerre kadar bile olasılık vermiyorum. Eğitimsizliğin zararı da bu. Orta çağ dinlerine bağlı kalmak.

Allah varda kendisine faydası yok daha; yaratıklarına,kullarına nasıl faydalı olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scooting2563 -- 23 Ocak 2018; 12:30:29 >

• Konu biraz değişmiş borç alma verme meselesine dönmüş ama daima derim : Ne borç alırım (Allah muhtaç etmesin), ne de borç veririm. Vereceksem de kanımdan canımdan olana verir almayı da beklemem.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

maddi sıkıntı elbetteki çok kötü bir durum ama benim daha çok zoruma giden tarafı ,dünyada hep zenginlerden taraf olunması
    bir hukuk sorunun olsa dahi paran olmadığından iyi bir avukat tutmazsın ,belki haklı olduğun davada haksız çıkacaksın (hukuk bilmediğinden)
    insanlık doğrudan ,dürüstten yana olacağına çoğu zaman zenginden yana oluyor

hani belki eti az yemeye razı olabiliriz ,lüks yaşamasak da olur ama hiç değilse adil davranılsa (insan olarak)
    cuma günü vaiz verenler genelde fakirliğin kötü bir şey olmadığını anlatıyor ama baksan kendisi yaşayabildiği en lüks yaşantı peşinde
    malın mülkün hiç önemi olmadığını söyleyenler ,genelde tapma derecesinde düşkünlükleri oluyor

dünya zenginden yana bu doğru ama emin ol insan olabilmek en büyük zenginliktir ,çünkü herkeste bulunmaz
    sonra zengin olan her zaman ölene kadar zengin olmayabiliyor ,fakir olan da her zaman ölene kadar fakir olmayabiliyor
    fakirken zengin olmak güzel bir şeydir ama zengin iken fakirliğe düşmek her şeyden beterdir

hocam yıl olmuş 2018 insanlık mı kalmış .boşuna arıyorsun insanlığı!neredeyse adresini verinde hemen gidip bizde bulalım şu insanlığı!

• quote:

Orijinalden alıntı: ***Respect***

Suriyeli olsaydın sana maaş bağlarlardı.

Maalesef ülkede durum bu...

o zaman suriye'li gibi gezelim birkaç arapça kelime öğrenelim nasıl olsa arapçayı suriye'liden başka bilen yok.onlar gibi giyinelim bizi de maaş bağlasınlar.eğer gerçekten tutarsa içimizdeki suriye'liler 3 kat artar
  • quote:

Orijinalden alıntı: kendi0

Dubai’de dilenciler ayda 279 bin kazanıyor, sen hala öğlenleri bir porsiyon köfteye bile muhtaç ol!

https://www.google.com.tr/amp/s/www.ntv.com.tr/amp/video/dunya/dubaiye-gelen-dilenciler-ayda-ortalama-279-bin-tl-kazaniyor,2x5WtPcCTkyw8l1O_BL1RQ

Dubai yolcusu kalmasın .öncelik biletli olanlara lütfen.haydi hep beraber mülteci olarak Dubai'ye gidelim kendimizi kurtardıktan sonra tekrar geri geliriz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scooting2563 -- 23 Ocak 2018; 12:46:21 >

• Peki bu konuda Mercedes Benz Reklamının çıkması?

• wolwes kullanıcısına yanıt
    Borç konusu öyle hocam. Kardeş kısmını bilemem, insanın bazen yüreği el vermiyor ve ne olursa olsun borç veriyor. Ama öteki türlü akrabalar veya tanıdıklar konusu değişik.

Dediğiniz gibi durumu iyi olan insanlar 2 kuruş paraya ihtiyacı olunca, hemen borç istiyorlar. O borç asla geri gelmez. Çünkü hesabından fazla harcama yaptığı için o paraya ihtiyacı olmuştur ve yerine koyamayacak asla.

Geçenlerde bir akraba, bir evi var kredili olarak almış hala ödüyor. Bir arabası var. Birde hırs yapıp, yatırım diye kredi ile ikinci ev aldı . Sonra milletten borç istiyor. Kardeşim sat ikinci evini, kullan paranı. Ne millete yapışıyorsun
  • Sensuski kullanıcısına yanıt
    Borç vermedi diye akrabalarınla iletişimini koparıyorsan sorun sendedir arkadaşım, boşuna başkasında kusur arama. Hayat şartlarının kimi nasıl zorladığını bilemezsin bazen. O yüzden verdiğin tavsiyeyi uygula, kimseye muhtaç olma.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mlbozkurt

Peki bu konuda Mercedes Benz Reklamının çıkması?

muhtemelen bu forumda takılanlarınbuyuk cogunlugu benim gibi, senin neyden bahsettigi hakkinda bir fikri yok.. bu devirde hala interneti rek-lam en-gelleyici kullanan varsa gitsin magaraya resim falan cizsin... 56k modemle internete baglansin...
  • Kendi hayatımı ve nazicane tavsiyelerimi yazmak istedim samimi yazınızı görünce.

Oradaydım, bilirim.

Ben liseye başladığımda kanserden vefat etti babam. Çok şükür evimiz vardı, arabayı satmıştık kanser tedavisi için. Maddi olarak bitik noktadaydık. Ne amcamlardan fayda geldi -babama ait sonradan değerli olduğunu anladığımız bazı şeylerin üstüne kondular hatta, Allah böyle akrabayı düşmanımın başına vermesin...-, ne de bir çıkış yolu bulabildik.

Babamdan o güne kadar öğrendiğim şey azimli ve sorgulayıcı olmaktı; başarılı sayılabilecek bir öğrenciydim, okumayı seviyordum ve kapasitem dahilinde elimden geleni yaptım. Lisede ve üniversitede burs kazandım, günde 2.5 saat yağmurda kışta rezil durumdaki otobüslerde süründüm okula gidip gelmek için. Okuduğum Deniz Ulaştırma İşletme Müh. bölümü -askeriye gibi-üniformalı ve oldukça yüksek disiplinli bir eğitime sahipti. Mezun olduktan sonra bu mesleğin bana getirisi ve götürüsünü (sağlık başta olmak üzere) tarttım ve karada iş aramaya başladım.

İnsan gibi şartlarda çalışmak için aylarca iş aradım. Kaderin ve şansın yardımıyla; bazı insanların burun kıvıracağı bir iş buldum. Ne işle uğraşırsan uğraş, istersen çöpçü ol ama en iyi çöpçü ol derdi babam... Öyle oldum, kendimi gösterdim ve kısa sürede yükseldim. Geriye dönüp baktığımda mutluluk duyduğum "bunu da ben yapmıştım" diye anlatabildiğim işler yaptım, özveriyle, gece 2'lere kadar zorlu şartlar altında çalışarak...

Zamanla parasını biriktirerek arabamızı aldım ve düğünümüzü yaptım. Çevremden de katkı olmadı değil ama herşeyi araştırmak ve bulabildiğiniz aklınıza yatan en iyisini kendi kazandığınız parayla yapmak gibi bir haz yok dünyada. İster 50 lira ister 50.000 lira olsun bu para, hiç mühim değil.

30 yaşındayım. Ömrümde kaç kere sınavlara girdim bilmiyorum ama sonunda çok istediğim akademisyenlik mesleğine ilk adımımı attım. Çok sevdiğim bir okulda, çok çok iyi insanlarla çalışıyorum.

Herşeyden önemlisi, çok şükür huzurum var. Paramız yokken de bu huzurlu ortamı oluşturuyorduk, para olunca evet daha kolay oluyor ama parası olup huzuru olmayan nice insan tanıyorum.

Özetle: Önce sizi yönetenlerin sizleri neden bu durumda bıraktığını sorgulayın. Sonra sistemin nasıl işlediğini, hangi sınavlara girmeniz gerektiğini, eksilerinizi ve artılarınızı öğrenin. Kısacası dünyayı ve kendinizi tanıyın. Zaten aklı başında her insan bu aşamadan sonra kendine maddi ve gelişimsel açıdan katkı sağlayacak bir yol arayacak/bulacaktır.

Bu yüzden hayatta en önemlisi;

+Annem, babam, kardeşim,
    +Eşim, çocuklarım,
    +İşim ve başarılarım.

Bunlara odaklanıyorum. Gerisi hikaye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chembond -- 23 Ocak 2018; 13:24:46 >

• Ayağınızı yorgana göre uzatın. Asla borç yapmayın kendinizi bilin kanaatkâr olun size yeter..

• quote:

Orijinalden alıntı: scooting2563

eskiden borç alıp ödemeyen şahıslar şimdide aynı şeyi bankalara devam ederek yapıyorlar.eskiden alacaklı şahıs peşinden koşardı tahsil için şimdi bankalar gece gündüz mektup gönderiyor evlerine tahsil için. borçlu olabilecek şahıslar değişmese de alacaklı değişebiliyor demekki

Elimden geldiğince birisine destek olmak isterim ama maalesef kimseye güvenim kalmadı. Umarım hiç kimse bir başkasına muhtaç duruma düşüpte hem karşısındakini hem kendini zor durumda bırakmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcse2k3

yıllar önce bir arkadaşım kpss kursuna gidiyordu,o ayki taksidi ödeyememiş sözde,kanka versene 2-3 'aya veririm dedi. Tmm dedim verdim. 250-300tl idi sanırım.

Sonra o arkadaş kursu bitirdi,sınavlara ,mülakatlara girdi,devlete kapağı atamadı.Özel şirket ile afrikada bi yerde 3000usd maaşla işe başladı. 1-2 sene çalıştı,bütün parasıyla geldi burda ev aldı,bilmemne korusunda bilmem kaç kişiyle düğün yaptı.Düğün öncesi elinde tomarla para ile geziyordu,dedim bro bizim borç vardı ya yıllar oldu,noldu o iş?

Elini cebine attı,içinde en az birkaç milyar olan desteden bi ellilik çıkarıp,Kanka 50TL sini vereyim bakarız dedi...Hala bekliyorum ve o anı hiç mi hiç unutamıyorum..Bir insan nasıl böyle bir karakterde olabiliyor ya?

O para için it gibi sabah akşam çalışırken,gezmemden,yememden,rahatımdan kısarken,5TL bile olsa birinin üzerine yatması bana çok koyuyor ya

O anda tokatı atsaydın keşke 250 liradan daha cok hoşuna giderdi daha çok rahatlardın

• Birine borc verebilecek durumunuz varsa ve sizden istendiyse o parayi hibe edin. Cunku eger sozu ozu bir insansa hibe etseniz de geri verir. Ama borc olarak verirseniz de geri odeme de sorun cikarsa o kisiyle iliskiniz bozulur.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.