Şimdi Ara

ALERJİK HASTALIKLAR VE TEDAVİLERİ KULÜBÜ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
50.703
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Alerjik hastalıklar günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olup, gün geçtikçe artmaktadır.
  Ben de yaklaşık 3 sene önce ilkbahar mevsimiyle başlayan yaklaşık 3-4 ay devam eden polen alerjisi başladı.
  (Bu arada yaşım 33)Bende böyle bir konu altında açılan bu formla bu hastalıklarla uğraşan tüm arkadaşlarımızın bir araya gelerek gerek tedavi gerekse diğer konularda görüş alış verişi yapılmasının çok yararlı olacağını düşündüm.

  Dediğim gibi bu hastalığım 3 sene önce başladı ve her sene Nisan ayında başlıyor.Benim ki Alejik Rint.Gözlerde sulanma kaşıntı, Hapşırma ve en sorunlusuda Burun tıkanıklığı oluyor.Hatta bu tıkanıklık nefes almada zorluk çektiriyor ve bazı akşamlar uyutmuyor.

  Şu anda Alşerjik testleri yaptırdım ve buna göre tedavi şeklini Doktorla yapacağım muayene sonucuna göre belirlenecek herhalde.aslına aşı düşünüyorum ama bakalım doktorun tedavisi ne şekilde olacak.

  Neyse arakadaşlar özeliikle aynı şikayette olan arkadaşların yazılarını bekliyorum.Belkide birbirlerimize vereceğimiz bilgiler,Tedavi hatta bu konuda uzamanlaşmış olan kurum ve hastaneler hakkında bilgi alışverişi eminim yararlı olacaktır.
  SAYGILAR..... • bende senin gibi o bozuk seridenim
  sölediklerinin aynısı bende fazlası ile mevcut durumda güneşe çıkmak benimiçin çok güç oluyor bazen bende de alerjik rinit var 7 türüne test yaptırdım. Burnumda et vardı unu aldırdım ama bu hastalığın şu an için (yaş itibarı ile) bi tedavisi yok yaş 27
 • Bu konuyu açman çok iyi olmuş arkadaşım.

  Gece uyuyamama dışındaki bütün yazdıklarını ben de yaşıyorum.

  Burun akmasını minimuma indiren NASONEX adlı bir burun spreyi kullanıyorum.
  Alerjik rahatsızlık için fexadyne adlı bir kapsül ilacım var. (sürekli kullanmıyorum)

  Hapşırmayı artıran başlıca neden bulunduğun ortamdaki tozdur.
  Tozu en iyi saklayan ise zemindeki halıflexdir.
  Eğer bulunduğun ortam halıflex kaplı ise sık süpürülmesi gerekir.

  Bu sorundan şikayeti olan ve anlattıklarım dışında ilaç kullanan/tavsiyesi olan varsa bilgilerini bizlerle paylaşsın.
 • hastalığın tam bir tedavisi yoktur.. bazen ketotifen( zaditen , astafen) uzun süreli kullanımı ile alerjik reaksiyonda azalmalar görülebilmektedir.. pek görülmemekle anafilaktik şok kritik olabilmektedir. larinks ödemi sonucu boğularak ölüm gerçekleşir.. bazen bronşial asthma nüksetmesi olarak ortaya çıkabilir bu amaçla salbutamol içeren inhaler ve oral tedavi preparatları kullanılır ( ventolin , ventosal) . durum daha dramatik boyutta ise kortikosteroid li inhaler, diskus , turbuhalerler kullanılabilir.. en iyisi bir alerji uzmanına başvurup gerekli tedavi rejimini uygulamaktır..

  Allah bütün hastalara şifa versin..
 • quote:

  Orjinalden alıntı: Haydar_Dümen  hastalığın tam bir tedavisi yoktur.. bazen ketotifen( zaditen , astafen) uzun süreli kullanımı ile alerjik reaksiyonda azalmalar görülebilmektedir.. pek görülmemekle anafilaktik şok kritik olabilmektedir. larinks ödemi sonucu boğularak ölüm gerçekleşir.. bazen bronşial asthma nüksetmesi olarak ortaya çıkabilir bu amaçla salbutamol içeren inhaler ve oral tedavi preparatları kullanılır ( ventolin , ventosal) . durum daha dramatik boyutta ise kortikosteroid li inhaler, diskus , turbuhalerler kullanılabilir.. en iyisi bir alerji uzmanına başvurup gerekli tedavi rejimini uygulamaktır..

  Allah bütün hastalara şifa versin..


  ya hocam dediklerinden hiç bişi anlamadım one öle vostropal, ventüs falan filan
  ama bu konu seni bozar sanırım

  Eğer doktorsan galiba bizden intikam alıyosun ; ulan ben 30 sene okudum anca öğrendim alın sizede bunu çözmek kalsın der gibi valla bişe anlamadım

  biz burunla ilgileniyoruz da
 • yok eczacıyım.. ama genel olarak konuşunca karışık oluyoo yada çok açıklayacı yazmam için sayfalar tüketmem lazım bunada vaktim yok. kısaca değindim..
 • Arkdaşlar bende alerjik Rint olduğu için daha çok bu konuda hastalık hakkında araştırma yaptım.
  Şu anda hitrizin isminde alerjik ilaç kullanıyorum.Genelde faydasını görüyorum ama burun tıkanıklığına iyi gelmiyor.Burun spreyi vermişti doktor ama 3 senedir kullandım faydasını görmeyince bıraktım.
  Ayrıca şu anda hemen çoğu testi yaptırdım.Sonuçta çayır, çimen ağaç polenlerine karşı alerjim çıktı.
  Bu arada ankarada ikamet eden arkadaşlar (ssk güvencesi ile ) sanatoryum hastanesi ve yeni öğrendim Gülhane askeri hastanesinin alerjik kliniğinde muayene olabilirler.Benim tavsiyep tabiki gülhane.Çünkü orası daha uzmanlaşmış.Ama benim haberim olmadığı için sanatoryumda testleri yaptırdım ve orda tedaviye devam ediyorum.ayrıca sanatoryumda alerji kliniği yeni açılmış ve sadece bir doktor var.ÇOK ileri bir güne randevu veriyorlar.

  Neyse arkadaşlar bu alerji hakkında aşağıda internette bulduğum bilgiler var .Gerçi bunların çoğunu biliyorsunuzdur ama yinede faydalı olacağını düşündüm.

  Alerjik rinit nedir ?

  Alerjik rinit, ortamda (çevrede) bulunan bir alerjenin nefes alma sırasında buruna alınıp, burnun iç yüzüne yapışması sonucunda bu alerjene karşı hassasiyeti (duyarlılığı) olan çocuğun burnunda mikrobik olmayan bir iltihap sonucu ortaya çıkan şikayetler ve bulgulardır. Yani bir tür mikrobik olmayan kronik (= müzmin) nezle halidir. Bu nedenle ana bulgular burunda kaşıntı, sulanma, hapşırma, aksırma, damakta kaşınma, öksürük ve boğaz ağrısı, boğazı temizleme isteğidir. En sık buruna yapışabilen alerjenler bahar aylarında ortaya çıkan polenlerdir. Bu nedenle alerjik rinit en sık bahar aylarında görülür.

  Alerjik Rinit Niçin Bahar Aylarında Görülür ?

  Aslında alerjik hastalıklar her mevsimde görülebilir. Örneğin alerjik astımın en sık nedeni evde halı, klim ve benzeri tüylü eşyalarda üreyen akarların (mite) çıkartılarıdır ve bunlar ev tozuna karışarak solunan havaya katılıp nefes alınca bronşlara gider. Akar alerjisi en sık kış ayında görülür ve alerjik astım nedenidir. Bu konuda bu web sitesinin “Alerjen nedir ?” bölümünde gerekli bilgiler verilmiştir. Ancak alerjik rinit nedeni olan alerjenler en sık oranda polenlerdir. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi polenler bahar aylarında ot, çicek ve ağaçların çiçeklerinin açması ile atmosfere yayılırlar. Yani hastalar bu mevsimde alerjik oldukları madde ile karşılaşırlar. İkincisi ise neden polenlerin sıklıkla burun ve göz bulgularına neden olduğudur. Bunun da nedeni polenler büyük çapa sahip yapıda olmalarıdır. Burnumuzun en önemli görevi havayı süzmek, ısıtmak ve nemlendirmektir. Bu nedenle polenler burundan geçerken süzülürler ve böylelikle burun duvarlarına yapışırlar. Bu yapışma sonucu orada bir alerjik iltihap gelişir ve bu mikrobik olmayan iltihap hastalık bulgularına neden olur.

  Polen nedir ?

  Polenler ot, ağaç ve çiçeklerin üremelerinde görevli olan çapları ortalama 5-40 mikron arasında değişen erkek gametlerdir. Bilindiği gibi bu erkek gametlerin bitkilerin dişi organına ulaşması gerekir. Bu ya rüzgarla hava yoluyla olur yada böcek ve sinekler aracılığı ile olur. Bu nedenle polenlere ait klinik bulgular bu bitkilerin çiçeklerini açtığı üreme mevsimi olan bahar aylarında olur. Rüzgarla etrafa yayılan polenler alerjiden sorumludur ve daha hafif olanlardır. Bunlar sadece bitkinin bulunduğu yerde değil kilometrelerce uzağa bile rüzgarla polen gönderebilir. Böceklerler aktarılan polenler ise daha ağırdır ve havada asılı bulunmadıkları için pek alerjiye neden olmazlar. Örneğin çayır, çimen ve ağaç polenleri rüzgarla taşınan ve havada dolanan polenler olduğu için alerjik nezleye (saman nezlesi) neden oldukları halde, ev içi ve dışında bulunan süs bitki ve çiçeklerinin poleni daha ağır bir yapıya sahip olu böceklerle taşınırlar ve alerjiye pek neden olmazlar. Ot, ağaç ve diğer polene sahip olan bitkilerin dağılımı ve çiçek açma zamanları yetiştikleri toprak ve mevsimsel özelliklere göre değişir. Her yerde aynı bitki yetişmez. Bu nedenle alerjik olan polen tipi o yöredeki bitki örtüsü (flora) ile ilgilidir. Örneğin sıklıkla Amerika’da olan amerikan nezle otu bizim ülkemizde alerjik etken olarak rastlanmaz. Ancak özellikle Akdeniz bölgesinde sık bulunan zeytin sık bir saman nezlesi etkeni iken bu Afrika ve benzeri ülkelerde bir alerji etkeni olarak saptanamaz. Ayrıca bahar mevsiminin başlangıç zamanı, havanın yağmurlu olması vb nedenler de havada bulunacak olan polenin çıkma zamanı ve yoğunluğunu etkileyecektir. Bu da klinik bulguların çıkma zamanı ve şiddetinin değişmesine neden olacaktır. Polenler büyük partikül yapısına sahip oldukları için sıklıkla nefes alırken burunda tutuldujları için alerjik saman nezlesine neden olurlar. Partikül çapı daha küçük olanlar yada ağızdan soluma ile bronşlara ulaşanlar ise daha az oranda alerjik astıma yol açarlar.

  Polene benzer alerjik rinit yapan başka alerjen var mıdır ?

  Küf mantarları da polene benzer bahar aylarında alerjik rinit hatta astıma neden olurlar. Bunlar ev içi ve ev dışı allerjen olma özelliğine sahiptirler. Bunlar sıklıkla ev içinde organik eşyaların, yemeklerin, ev dışında ise bitki ve hayvanların üzerinde yaşayan mikroplardır. Yenilen mantarlarla herhangi bir ilgileri yoktur. Küf mantarları nemli, organik besin artığı bulunan ortamlarda ürerler. Buradan da havaya bol m,ktarda üremelerini devam ettiren mantar sporlarını bırakırlar. Bunlar polenlerden çok daha küçük 3-5 mikron çapındaki hücrelerdir. Havaya kolayca karışır ve taşınırlar. Üredikleri yerde sarı, yeşil vs renk oluştururlar. Üremeleri ve etrafa spor bırakmaları yıl boyu olabilse de en sık havaların ısındığı ve orta şiddette rüzgarın olduğu bahar ve yaz aylarında üremeleri en üst düzeyde olur. Kışın düşük dereceli ısıda ve hele karlı ortamda üreyemez ve alerjiye neden olan sporlarını bırakamazlar. Yani üremelri ve etrafa spor yayabilmeleri hava sıcaklığı, nemi ve diğer iklim koşulları ile ilgilidir. Bu nedenle polen alerjisi ile karışabilen alerjik bulgulara neden olabilirler. Çok küçük yapıya sahip oldukları için hem alerjik nezle hem de alerjik astıma neden olurlar.

  Çocuklarda allerjik rinit şikayet ve bulguları nelerdir?
  Alerjik rinit hapşırma/aksırma, burun tıkanıklığı, burunda su gibi akıntı, burunda ve yumuşak damakta kaşıntı şikayetlerine yola açar. Bu bulgular sıklıkla yukarıda bahsedilen nedenlerle bahar aylarında olur. Bu nedenle “bahar alerjisi, bahar nezlesi, saman nezlesi ..” gibi isimler de halk arasında verilmiştir. Ayrıca yine yukarıda bahsedildiği gibi gözlerde yanma, sulanma, kızarma ve kaşıntı belirgindir. Hem göz hem de burun yakınmasının olması tam bir “nezle” tablosuna yol açar Bazen bu bulgular sıradan nezle, grip gibi algılanabilir. Hatta çoğu nezle ilacının içerisinde antialerjik madde olduğu için, bu ilaçların kullanımı ile yakınmalar geçer ve yanlış algılamanın devam etmesine yol açar. Bu ise doktora başvuru ve alerji tedavisinin gecikmesine neden olur. Ancak bu sıradan nezle gibi ortalam bir haftada geçen bir tablo değildir. Hastalar ellerinde sürekli yanlarında burnu silmek için mendil taşımak zorunda kalır. Burun tıkanıklıklarının devam etmesi nedeniyle gece uyku düzeni bozulur. Gündüz olan sık hapşırma, burun kaşıntısı ve gözlerde yanma, sulanma ciddi konsantrasyon bozukluklarına yol açar. Çocuk ise okul başarısı, erişkinise iş başarısı düşer. Sürekli burun kaşıma nedeniyle “alerji selamı” denen burnu önden arkaya ovalam hareketi çok tipik olarak görülür. Bu hareket uzun süre yapılması sonucu burun kemerinde yatay bir çizgi olur. Ayrıca burun tıkanıklığı nedeniyle göz alt kapaklarında sürekli bir morluk vardır. Burunda olan sürekli alerjik reaksiyon ve burun akıntısı özellikle geceleri olan geniz akıntısı ve gece öksürüklerine neden olur. Gündüz ise sürekli genizi temizleme sesi çıkarılır. Alerjik rinit ortalama % 20 oranında yıl boyu görülür. Bunun en sık etkeni ev tozu akarlarıdır. Ayrıca yıl boyu alerjik rinite havyan, mantar ve bizim ülkemizde çok sık görülmeyen hamam böceği allerjenleri de yol açabilir. Ancak ev tozu akarlarının neden olduğu yıl boyu süren alerjik rinitte burun tıkanıklığı daha ön planda olan yakınmadır. Ancak kronik burun iltihabı ve sinüzitte sıklıkla görülür. Sürekli hapşırma, aksırma, burun kaşıntısı ve göz yakınmaları da vardır. Ancak bu yakınmaların şiddeti polenlere bağlı bahar alerjisine göre daha azdır. Burun tıkanıklığının şiddeti ise daha fazladır.
  Her halükarda özellikle bahar aylarında sık nezle-grip hali olan, yineleyen sinüziti olan, gözlerinde yanma-sulanma-kızarma olan çocuklarda mutlaka alerjik rinit düşünülmeli ve gerekli araştırmalar yapılmalıdır.

  Alerjik rinit sadece burun yakınmalarına mı neden olur ?

  Alerjik rinit sadece burunda kaşınma, aksırma vb yakınmalarla giden basit bir hastalık değildir. Çünki burnumuz hava yollarımız ve bronşlarımızın başlangıcıdır ve tek bir hava yolumuz vardır. Tabiki burnumuzun mukozası dediğimiz iç yüzeyinin tüm özellikleri aynı yol üzerinde olan ve burundaki hava yolumuzun devamını oluşturan bronşlarımızda da aynıdır. Yani nefes aldığımız hava yolumuz burun ucundan bronşlarımızın sonuna kadar “tek bir hat” tır. Tek bir hatta bir bölge de olan olayın bu hattın devamlılığındakidiğer bir bölgeyi ilgilendirmemesi düşünülemez. Bu nedenle burunda olan alerjinin bronşları ilgilendirmemesi beklenemez. Bu nedenle alerjik rinitli hastalarda bronş alerjisi yani alerjik astım sıklığı ve riski çok daha yüksektir. Buna tıb dilinde komorbidite (birlikte olma özelliği) denmektedir. Bunu rakamlarla açıklamak gerekirse şöyle ifade edilebilir: Normal toplumda alerjik astım sıklığı ortalama % 5 kabul edilirse, alerjik rinitlilierdeki alerjik astım sıklığı (2-8 kat yüksek) ortalama % 25 dir. Ayrıca alerjik astımlı hastaların daha önceki yaşlarında % 70 oranında alerjik rinit geçirme yada halen yaşama öyküsü vardır. Bu nedenle özellikle çocuklar ve genç erişkinler başat olmak üzere alerjik rinitli hastalar alerjik astım açısından da değerlendirilmelidir. Ayrıca alerjik rinit kronik (müzmin, süregen) sinüzitin en sık saptanan nedenidir. Özellikle kronik mikrobik olmayan orta kulak iltihabının da en sık nedenlerinden birisi alerjik rinittir. Alerjik neden olduğu başka rahatsızlıklar da vardır. Bunların başlıcaları başağrısı, burun kanaması, uyku bozuklukları, konsantrasyon bozuklukları, performans düşüklüğü, yaşam kalitesinde bozulma vb dir. Bu ise çocuğun ders başarısında düşme, huysuzluk, ruhsal bozuklukların çıkmasına neden olacaktır.

  Alerjik rinit teşhisi ve sorumlu alerjen teşhisi nasıl konur ?
  Allerjk rinit teşhisi koymak oldukça kolaydır. Yukarıda bahsedilen oldukça tipik bulgulardan sonra alerjik bir zemin var mı araştırmak için kan testleri yapılabilir. Burundan alınan bir sürüntü ile allerji hücrelerinin varlığı araştırılır. Ancak asıl allerji tanısını ve allerjenin tipini belirlemek için allerji deri testi yapılır. Bu kesin sonucu verir. Tabiki bu arada alerjik rinitteki gibi burun tıkanıklığı, akıntı ve hapşırma gibi bulgulara yol açan diğer hastalıklar ekarte edilmelidir. Bu işlemler bir çocuk alerji uzmanı tarafından kısa sürede ve kolayca yapılabilir.


  Allerjik rinit tedavisi nasil yapılır?

  Alerjik rinit tedavisinde temel yöntem tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenden korunmaktır. Polen alerjisinde bu pek olay değildir ve tam olarak gerçekleştirilemez. Polenden korunmak için alınacak önlemler; ot ve ağacınyoğun olduğu piknik ve açıka alanlarda mümkün olduğu kadar az bulunmak, mümkünse yüksek yerlerde yaşamak, saat 8 ila 14 arasında dış ortamda bulunmamaya çalışmak, polen mevsiminde mümkünse kapı ve pencereleri kapalı tutmak, klima ile bulunan mekan ve ulaşım araçlarını havalandırmaktır. Ancak bu önlemler tam uygulansa bile etkinliği oldukça düşüktür. Ev tozu akarından korunmak için nemli ortamdan uzak durmak, en azından yatak odasında halı, klim ve benzeri toz tutucu eşyaları kaldırmak, ıslak zemin temizliği yapmak, temizlik yapılırken o ortamda bulunmamak, akar allerjeni geçirmeyen yatak, yorgan ve yastık kılıfı kullanmak başlıca önlemlerdir.
  Çevresel allerjenden korunma önlemleri tek başına yeterli değildir. Bu nedenle ilaç tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Her hasta için ilaç tedavisi farklıdır ve alerjisinin ağırlığına göre bu değişmektedir. Bu tedavi programı profosyonellik gerektiren bir yönetimdir ve alerji uzmanları tarafından planlanmalıdır. Bu tedavide burundaki ve gözdeki kaşıntı, hapşırma ve akıntıyı giderecek anti-histaminik denilen antialerjik ilaçlar en sık kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar ağızdan kullanılabileceği gibi, direk buruna ve göze sıkılan damlalar halinde de kullanılabilir. Ancak burun tıkanıklığını gidermek ve daha ciddi alerjik rinit bulgularına hakim olmak için buruna sıkılan kortizonlu spreyler doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu ilaçlar hasta için uygun doz ve formulasyonda kullanıldığında yan etkileri olmayan oldukça güvenilir ilaçlardır. Ayrıca hastanın ön plandaki yakınmasına göre burundaki tıkanıklığı gideren, akıntıyı azaltan, gözdeki kızarıklığı azaltan vs ilaçlar da kulanılabilir. Ancak yakınmaların uzun sürdüğü, sık ve uzun süreli ilaç kullanmak gerektiği durumlarda hele alerjik rinitle birlikte alerjik astım bulguları da varsa allerji uzmanı kontrolünde alerji aşısı yapılması oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

  Alerji aşısı etkili midir, yan tekileri var mıdır ve kim uygulamalıdır ?
  Alerji aşının içeriği alerji uzmanı tarafından hastanın allerji test ve klinik bulgu sonuçlarına göre seçilmeli ve programlanmalıdır. Bu takdirde bu tedavi yöntemi oldukça etkilidir. Ancak her alerjen tipi için faydalı değildir. Özellikle alerjik rinite neden olan polen ise oldukça etkildir. Ama ev tozu akarı ve mantar alerjeninde ise daha az etkilidir. Ayrıca diğer önemli bir konu uygun alerjen seçimi ve ideal bir şema ile alerji aşısı uygulanması bu çocukları alerjik astım gelişiminden de koruyabilmektedir. Ancak uygun alerjen seçilmediği ve uygun dozlarda yapılmadığı durumlarda ise alerji aşısı çok ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu aşının yapılması sırasında çocuğa uygun olmayan yüksek doz yada konsantrasyonda yapılırsa ölümcül anafaksi denilen acil reaksiyona neden olabilir. Ayrıca düşük dozda yapılırsa bu durumda alerjik duyarlılığı arttırabilir. Ancak bir çocuk alerji uzmanı kolayca doz ve konsantrasyonu ayarlayabilir. Bu nedenle çocuklarda alerji aşısI sadece ve sadece çocuk alerji uzmanı tarafından uygulanmalıdır.
 • bahar ayları işkence..antihistaminikler de sarhoş gibi yapıyor insanı..
 • quote:

  Orjinalden alıntı: satinezgi

  bahar ayları işkence..antihistaminikler de sarhoş gibi yapıyor insanı..  Evet arkadaşım doğru söylüyorsun.Bahar ayları işkence ve bu antihistaminikler gün boyu uyku yapıyor ve sersem gibi oluyor insan.
 • nisan mayıs ayları gevşer burun yayları :D


  geçmiş olsun ben zaten sürekli hapşırık modundayım :D
 • Valla ben hapşırığa razıyım.Şu bURUN tıkanıklığı olmasa.Resmen nefes amakta zorlanıyorum.Sadece ağızdan nefes alabiliyorum.Ama bu allahtan devamlı değil.Örneğin haftanın bir iki günü böyle aşırı derecede burun tıkanıklığı oluyor.Bu durumlarda gece dahi uyku haram oluyor.Yinede bu na şükrediyorum.Ve en azından 3 ay gibi bir süre için bu durumu yaşıyorum.
  Geçen hastanede birisiyle konuştum 8 aydır devam ediyormuş ve bu zamanda hiç burnundan nefes alamıyormuş.Valla bunu çeken iyi biliyor.Yinede bu halime şükrediyorum.
 • quote:

  Orjinalden alıntı: ser_2004


  quote:

  Orjinalden alıntı: satinezgi

  bahar ayları işkence..antihistaminikler de sarhoş gibi yapıyor insanı..  Evet arkadaşım doğru söylüyorsun.Bahar ayları işkence ve bu antihistaminikler gün boyu uyku yapıyor ve sersem gibi oluyor insan.


  yeni nesil antihistaminiklerin yan etkileri daha azdır... firma adı reklam olmasın diye etken madde olarak söylüyorum..

  - desloratidin
  - fexofenadin
  - levosetirizin

  dikkat dağıtıcı ve uyku yapıcı özellikleri azdır yukardaki antihistaminiklerin..
  demenhidrinat,
  difenhidramin,
  feniramin,
  klorfeniramin,
  hidroksizin,
  doksilamin

  gibi ilaçlar yoğun biçimde sersemlik ve uyku yaparlar prospektuslerinde dikkat gereken işlerde çalışanların ve taşıt kullananlar tarafından kullanılmaması belirtilir..
 • Peki sayın Haydar Dümen, bu antiseptik ilaçların hepsi eşdeğermi.Geçen gün doktorun yazmış olduğu ilacın eşdeğeri olarak daha önce bahsettiğim ve kullandığım ilacı verdşler eczaneden.Hepsi aynı dediler.Bende yorgundum fazla uğraşmayayım diye onu aldım.Peki bu dedikleri doğrumu.
 • antiseptik değil antihistaminik..
  hayır eşdeğer değil tabiki. aynı etken maddeyi aynı miktarda içeren ilaç eşdeğerdir..

  mesela , zyrtec , allerset, hitrizin, ressital, cetryn eşdeğerdir.

  telfast, fexofen, fexadyne eşdeğerdir..

  ama telfast ve zyrtec eşdeğer değildir.
 • Arkadaşlar geçen gün televizyonda dinledim, muz, yoğurt alerjiye iyi gelip bağışıklık sistemini güçlendiriyormuş.
 • quote:

  Orjinalden alıntı: satinezgi

  bahar ayları işkence..antihistaminikler de sarhoş gibi yapıyor insanı..  ya zaten çiçek gördüm mü köşe bucak kaçıyorum bitkilerden nefret eder oldum ya bu hayat nasıl bi hayat yaww bahar ayı gelince çiçekler açmaya başlayınca biz numune insanlarda bu durumda gezmeye ne kadar tahammül edicez yok mu bunun bi ilacı

  ayrıca hem sarhoş hemde aşırı bi yorgunluk hissi oluyo bende ! 6-7 saat uyku bi insana yeten bir süre ama ben az da yatsam çok da yatsam o yorgunluk hissi üzerimden gitmiyo ? Şimdi öğlen vakitleri bu zamanlarda daha da halsizleştiriyo beni BU NASIL BİR HASTALIKTIR YAWW

  Ayrıca Güneşe çıktığım zaman gözlerimden yaşlar boşalıyoo


  HELPP HELPPP
 • Herhalde en kesin çözüm bahar aylarının yaşanmadığı bir ülkede yaşamak olur herhalde.
  Böyle bir ülke bilen var mı
 • arkadaşlar bendede var bu illet ya bahar geldimi iice patlıo polen evtozu bide küf mantarına benim alerjim yaşım 20 şu an ve 3 sene önce tedavi oluodum sözde,çünkü tedavinin hiç bi faydasını görmedim ve braktım doktor resmen sömürüodu yapılan iğnelerde bi ton para ve kesin bi çaresi yok şu an için bahar aylarında fexofen180 die bi ilaç kullanıorum en iisi bu dediler bilimiorum gerçi bünyeyi mahvedio ama dier türlü gece yatarken solunum zorlugundan uyuyamıorum kesin bi tedavisi olsa keşke ama napalım kaderimizse çekeriz
 • quote:

  Orjinalden alıntı: kamehame

  arkadaşlar bendede var bu illet ya bahar geldimi iice patlıo polen evtozu bide küf mantarına benim alerjim yaşım 20 şu an ve 3 sene önce tedavi oluodum sözde,çünkü tedavinin hiç bi faydasını görmedim ve braktım doktor resmen sömürüodu yapılan iğnelerde bi ton para ve kesin bi çaresi yok şu an için bahar aylarında fexofen180 die bi ilaç kullanıorum en iisi bu dediler bilimiorum gerçi bünyeyi mahvedio ama dier türlü gece yatarken solunum zorlugundan uyuyamıorum kesin bi tedavisi olsa keşke ama napalım kaderimizse çekeriz
  kardeşim sanada geçmiş olsun ben şahsen kendimi numune gibi görüyodum bu konuda ama bayağı bi kitle varmış

  hadi alejisi olan arkadaşlar hepimiz kuzey kutbuna yerleşelim
  orda nasılsa bitki yetişmiyo toz da yok daha doğrusu koku alacak hiç bişi yok

  toplanın gidiyosss
 • quote:

  Orjinalden alıntı: FANATİK_25

  quote:

  Orjinalden alıntı: kamehame

  arkadaşlar bendede var bu illet ya bahar geldimi iice patlıo polen evtozu bide küf mantarına benim alerjim yaşım 20 şu an ve 3 sene önce tedavi oluodum sözde,çünkü tedavinin hiç bi faydasını görmedim ve braktım doktor resmen sömürüodu yapılan iğnelerde bi ton para ve kesin bi çaresi yok şu an için bahar aylarında fexofen180 die bi ilaç kullanıorum en iisi bu dediler bilimiorum gerçi bünyeyi mahvedio ama dier türlü gece yatarken solunum zorlugundan uyuyamıorum kesin bi tedavisi olsa keşke ama napalım kaderimizse çekeriz
  kardeşim sanada geçmiş olsun ben şahsen kendimi numune gibi görüyodum bu konuda ama bayağı bi kitle varmış

  hadi alejisi olan arkadaşlar hepimiz kuzey kutbuna yerleşelim
  orda nasılsa bitki yetişmiyo toz da yok daha doğrusu koku alacak hiç bişi yok

  toplanın gidiyosss  Tamam ben varım.Ama orda belkide buzullara karşı alerjimiz çıkar.Bahtsız Kutup ayısı misali..
 • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.