Şimdi Ara

Alan dışı tercih hakkında yardım!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.465
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ben liseden dil bölümü mezunuyum. İng. Öğrt. bitirdim. Tekrar sınava hazırlanıp rehberlik ve psikolojik danışmanlık okumak istiyorum.
    Ne yazık ki her sene değişien sınav sistemi yüzünden şu an hangi sınavlara girmem lazım neler yapmam lazım hiç bir bilgim yok!

Dil mezunu olduğum için alan dışı tercihte hangi sınavlara girmem gerekiyor, neler yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok memnum olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Solu -- 27 Kasım 2010; 17:16:24 >

• Yukarı!

Bu arada neden mesleğini yapmıyorsun diyenler olmuş hemen bilgi vereyim dil seçecekler (hatta öğretmenlik seçecekler) daha dikkatli olsun.

Şu an atama bekleyen 18 bin ingilizce öğretmeni vardır. Bu sayıya her sene 3 bin kişi daha eklenir. Tabi devletimiz atama da yapmayınca her yıl sayı giderek artmaktadır. Ben uyarımı yapayımda sonradan bizim gibi olmayın!

Özelde çalışmak isterseniz (mesela dershaneler gibi) ilk yıl para almadan çalışırsınız veya en fazla 200-300 lira stajerliğiniz kalkana kadar. Sonraki yıllarda da artık eşşek gibi çalışıp ne kadar alırsanız. Kolejler ve diğer özel kurumlarda aşağı yukarı aynıdır.
  • Sizin de girdiğiniz sınav olan YGS'ye girmen gerek önce. Ardından Edebiyat-Coğrafya ve Matematik-Geometri sınavlarına girmen gerekli. Bu arada senin içini rahatlacak bir bilgi vereyim. Bu değişen sistem ile alan dışı tercihte puan çok ama çok az kırılıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: WssN

Sizin de girdiğiniz sınav olan YGS'ye girmen gerek önce. Ardından Edebiyat-Coğrafya ve Matematik-Geometri sınavlarına girmen gerekli. Bu arada senin içini rahatlacak bir bilgi vereyim. Bu değişen sistem ile alan dışı tercihte puan çok ama çok az kırılıyor.

Anladım. Peki alan dışı için ayrılan kontenjanlar varmış diye duydum bu doğrumu yoksa kontenjanlar genele açık mı?
  • YUKARI
  • Genele açık, normal okul puanından 10 puan civarı az alırsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: caneker

Genele açık, normal okul puanından 10 puan civarı az alırsın.

Teşekkürler,

Acaba TM-2 den 300 puan üstü için hangi sınavlardan kaçar net yapmak lazım bilgi verebilirmisiniz?

Birkaç puan hesaplama motoru denedim ancak pek inandırıcı gelmedi
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.