Şimdi Ara

Alacak verecek konusu ( konu dışı )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.251
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar buranın yaş ortalaması yüksek olduğu için buraya açmak istedim konu kirlilik yaptıysa kusura bakmayın

Babama araba almayı düşünüyoruz ve 4 ay önce evi satılığa çıkarmıştık ve çıkardıktan bir kaç gün sonra mahalle caminin imamı talip oldu ve eve hemen yerleşip parayı 1 martta verebileceğini ( parayı verene kadar tapusu bizde kalıcak ) söyledi garanti olsun diyede sözleşmeyi 31 marta kadar sözleşme yapalım dedi tamam dedik 10.000 tl kapora aldık

1 mart oldu mart sonuna verebileceğini söyledi sonuçta sözleşmeye mart sonu yazdık

bugün 0 araç alan bi arkadaşın konusunu gördüm cuma günü zam geleceğini söylemiş babamı arayıp bilgi verdim parayı şimdi verme şansı varsa şimdi versin parası yoksa sıkıntı yok mart sonu versin derim babam adamı aramış adam diyoki fuzuli evimde bi sorun çıktı 45 gün sonraya sarkmış demiş. o zaman arabasını ederine ne eksik ne fazlasına nakit yerine saysın dedim adam arabasını kâr etmek için vaadeli olarak satmış ben bunu duyunca çıldırdım o kâr etmek için vaadeli olarak satıyo biz neden o kâr edicek diye bekleyelim babama dedim sözleşmeyi yinele yada fes edin kapora bizde kalır 5 ay bekletti evde oturdu

yarın konusulacak yeni sözleşme yapılacak açıkcası adama 4 ay süre verdik. Sözleşmeyede sıkışmasın,garanti olsun diye 1 ay fazladan yazdık şimdi 45 gün daha bekle diyor ve kar etmek için arabasını vaadeli satmış ben böyle şeylerde çok üzülürüm ama şu şartlarda fiyatı arttırmamızda bence etik olmayan bi durum yok haksız mıyım?

sözleşmeyi 2 ay uzattırıcam 250.000 tl alacağımız vardı 2 ay süre için ne kadar yazılmalı ne eksik ne fazla olsun istiyorum sadece hakkımızı istiyorum babam pek anlamaz yardımcı olurdanız sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HemşireZED -- 23 Mart 2021; 11:33:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• araba ve ev satışında ticaretin altın kuralı para peşin kırmızı meşin vadeli verip dert sahibi olacağıma boş dursun
    sözleşmede zamanında ödenmediğinde tazminat hükmü yoksa zor tahliye davası acsanız ne zaman biteceği belli değil bu şartlarda dediği tarihi beklemek en iyisi ders olur bir daha kine dikkat ederseniz
  • çok kolay satış tarihindeki gram altın fiyatı ne ise ona göre TL talep edeceksiniz veya sözleşmeye direk gram altın yazaksınız örneğin bugünkü kur ile 250 bin TL 576 GR altıın yapıyor bu gram üzerinden anlaşabilirsiniz artı eksi size kalmış

• Anlatım çok kötü.

Sözleşmenin bir görüntüsünü atın ne yazılmış ne yazılmamış bakalım ona göre yorum yapalım.

• Eminev parayı vermiyo fln diye eylem yapıyodu millet eğer dogruysa o size parayı hiç veremeyebilir

• quote:

Orijinalden alıntı: darksnr

çok kolay satış tarihindeki gram altın fiyatı ne ise ona göre TL talep edeceksiniz veya sözleşmeye direk gram altın yazaksınız örneğin bugünkü kur ile 250 bin TL 576 GR altıın yapıyor bu gram üzerinden anlaşabilirsiniz artı eksi size kalmış

4 ay önce ilk sözleşme yapıldığında altın 500 liraya yakındı kabul etmez :)

• araba ve ev satışında ticaretin altın kuralı para peşin kırmızı meşin vadeli verip dert sahibi olacağıma boş dursun
    sözleşmede zamanında ödenmediğinde tazminat hükmü yoksa zor tahliye davası acsanız ne zaman biteceği belli değil bu şartlarda dediği tarihi beklemek en iyisi ders olur bir daha kine dikkat ederseniz

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: m_kucukaksoy

araba ve ev satışında ticaretin altın kuralı para peşin kırmızı meşin vadeli verip dert sahibi olacağıma boş dursun

Ben vazgeçtim derse önden ödediği 10.000tl bizde kalır ayrıyetten oturduğu kadar kira bedelini bize öder sözleşmede yazıyo

Ayrıyetten tapu hala bizde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HemşireZED -- 23 Mart 2021; 11:56:45 >
  • HemşireZED kullanıcısına yanıt
    o zaman sıkıntı yok karşılıklı konuşarak çözmeye bakın cözülürde

dostum eğer dediğin gibi cami imamı ise kabul etmek zorunda islam hukukunda geçer bu altın borç olayı, eğer etmezse kendinedir onun imamlığı :)

• quote:

dostum eğer dediğin gibi cami imamı ise kabul etmek zorunda islam hukukunda geçer bu altın borç olayı, eğer etmezse kendinedir onun imamlığı :)

Hocam adam deseki madem altın kuruna göre hesaplıyoruz ilk sözleşmeyi yaptığımızda altın 500 liraydı evin fiyatını düş dese ben ne diyebilirim ki adama adam haklı duruma çıkar

• Eğer eviniz zor satılacak bir mahalle yada durumda değilse vazgeçin...

Bu iş karışır o para zor gelir.

İptal edin dediğiniz gibi parayı oturduğuna sayın.

Şimdiden daha 4 ay uzatma...

Doğru işler değil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi True_Sun -- 23 Mart 2021; 13:21:30 >

işte buna adil alış veriş deniyor :) 600 TL de olabilirdi kar etmek veya zarar yok altın gram aynı :)

siz bilirsiniz

• quote:

işte buna adil alış veriş deniyor :) 600 TL de olabilirdi kar etmek veya zarar yok altın gram aynı :)

siz bilirsiniz

Evet zarar etmeyeceğimizi bilsem haklısınız ama bu ülkede olanları biliyorsunuz

dolar altın artınca arabalara zam geliyor

peki dolar altın düşünce indirim geleceğini bilsem hiç düşünmem öyle yaparım yani sizin dediğiniz normal şartlarda adaletli bir ticaret doğru ama bende alacağım arabanın fiyatını düşünmek zorundayım

aslında sizin dediğinizi doğru buluyorum yanlış anlamayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HemşireZED -- 23 Mart 2021; 12:31:49 >
  • Borç alıp verirken altın baz alınarak iş yaparım. Altın olmazsa dolar, dolar olmazsa euro.

Kul hakkından sakınıp adil olmak lazım.

• İmam--- vade--- satış...

Hiç uğraşma müftüye git konuş 1 saat içinde çözer.

• İmama bak vadeli araç satmış, en doğru olan satış sistemi para bir yana tapu bir yana bu tarz durumlarda her zaman sorun olur, mart sonunda çıkmaz ise zararınız örnegin 10.000 bin lira olduğunu söyleyin veremem der ise evde durduğu kadar kirayı versin evden çıksın. İkisinide kabul etmiyorsa mart sonu parayı getirsin imam diye sıradan bir insandan ayırt edilicek güvenilirliği falan yok. En kötü hiçbiri olmaz derse ters yapar ise kaporayı vermeyin 45 gün sonra paranin tamamını getirsin kaporayı hesaba bile katmayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Canbey96 -- 23 Mart 2021; 22:46:11 >
  • Anlaşma mart başında bitmiş, bir sonraki anlaşma da mart sonunda bitecek. Bu durumda yeniden anlaşma/ anlaşmama hakkınız olur mantıken, aldığınız 10bin lira da oturduğu sürenin kira bedeli olur. Usül olarakta bir standart yok. A kişisi aynı fiyat geçerli der, b kişisi yasal enflasyonu ekletir, c kişisi anlaşmanın bittiği günden satış gününe kur farkı alır, d kişisi o anlaşma bitti fiyatı 50bin yükselttim der. Mal sizin bu seçeneklerin hepsi hakkınız, kabul etmezse mevcut anlaşma bitmiş zaten verdiği kaporayı kiraya sayıp çıkar gider. Kişinin imam olması da bu durumu değiştirmez.

• Şu konu ne oldu acaba neler konuşuldu...

Kısacası imam eve çökmüş. uyanıklık yapıp sizden vadeli gibi tapuyu almadan oturmaya başlamış.

Siz 5 ay önce alabileceğiniz ürünün o zamanla bu zamanki değeri arasında iyi fark olmuştur. Hatayı en başta eve oturtmakta yapmışsınız maalesef. Yok ben peşin satıyorum o zamana kadar satılmazsa size veririm deseydiniz rahat olacaktınız.

Sözleşme bittiyse çıkartın evden.Genel olarak çevredeki evlerin kirası neyse verdiği paradan düşüp kalanını verin gitsin. Normalde vermesenizde olur ama onun size hakkı geçsin sizin hakkınız geçmesin.Öteki tarafta verirler odunu alttan.

Ya da evde kaldığı süreç için anlaştığınız fiyat üzerine kira bedeli isteyin. O şekilde de zararınız bir miktar azalacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eloq -- 1 Nisan 2021; 20:52:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eloq

Şu konu ne oldu acaba neler konuşuldu...

Kısacası imam eve çökmüş. uyanıklık yapıp sizden vadeli gibi tapuyu almadan oturmaya başlamış.

Siz 5 ay önce alabileceğiniz ürünün o zamanla bu zamanki değeri arasında iyi fark olmuştur. Hatayı en başta eve oturtmakta yapmışsınız maalesef. Yok ben peşin satıyorum o zamana kadar satılmazsa size veririm deseydiniz rahat olacaktınız.

Sözleşme bittiyse çıkartın evden.Genel olarak çevredeki evlerin kirası neyse verdiği paradan düşüp kalanını verin gitsin. Normalde vermesenizde olur ama onun size hakkı geçsin sizin hakkınız geçmesin.Öteki tarafta verirler odunu alttan.

Ya da evde kaldığı süreç için anlaştığınız fiyat üzerine kira bedeli isteyin. O şekilde de zararınız bir miktar azalacaktır.

evin fiyatını 5.000 tl arttırıp 1 ay daha verildi

• quote:

Orijinalden alıntı: HemşireZED

Hocam adam deseki madem altın kuruna göre hesaplıyoruz ilk sözleşmeyi yaptığımızda altın 500 liraydı evin fiyatını düş dese ben ne diyebilirim ki adama adam haklı duruma çıkar

Alıntıları Göster

Eğer adalet istiyorsanız düş derse düşmek zorundasın ama bunlara gerek yok bence. Anlastiginiz fiyata satın gitsin.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.