Şimdi Ara

Akvaryum canlıları ile ilgili soruları buradan alabilirim. Yardım bölümü. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
147
Cevap
3
Favori
8.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bugrakurt23

sorunum çözüldü gibi artık balıklar hep üstte değil yüzmeye başladılar biraz. İştahsızlık cama yapışma vb. yok yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim bir sorun olduğu zaman size sorarım teşekkürler

Ne demek ben teşekkür ederim. Dediğim gibi stres sorunudur o zaman korkulacak bir şey yok. İyi hobiler...
  • 25 lt'lik akvaryumda 2 melek, 3 lepistes, 2 çöpçü ve 1 moli ve 1 kök çınar besliyorum iç filtrenin havası yeterli olacakmı (şelale filtrem bozulduğu için yeni iç filtre aldım)
  • quote:

25 lt'lik akvaryumda 2 melek, 3 lepistes, 2 çöpçü ve 1 moli ve 1 kök çınar besliyorum iç filtrenin havası yeterli olacakmı (şelale filtrem bozulduğu için yeni iç filtre aldım)

Şelale filtre, dış filtre bunların ne kadar oksijen çözümünü artırıp artırmadığına filtrelere göre karar veremezsiniz. Suda belirli miktarca Oksijen çözünür bu filtre olmasa bile gerçekleşir. Filtreler su yüzeyinde yaptığı farklı akıntılarla bunu dahada artırır. Yani kısacası su yüzeyinde ne kadar dalgalanma çok ise o kadar çok oksijen çözünür. Beslediğiniz akvaryum 25 Lt o akvaryumlar için küçük öncelikle akvaryumunuzu büyütmenizi tavsiye ederim. Onun dışında o canlılar çok oksijen gereksinimi duymazlar o yüzden havası yeterli olacakdır sıkıntı yaşamazsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Leopanda

quote:

25 lt'lik akvaryumda 2 melek, 3 lepistes, 2 çöpçü ve 1 moli ve 1 kök çınar besliyorum iç filtrenin havası yeterli olacakmı (şelale filtrem bozulduğu için yeni iç filtre aldım)

Şelale filtre, dış filtre bunların ne kadar oksijen çözümünü artırıp artırmadığına filtrelere göre karar veremezsiniz. Suda belirli miktarca Oksijen çözünür bu filtre olmasa bile gerçekleşir. Filtreler su yüzeyinde yaptığı farklı akıntılarla bunu dahada artırır. Yani kısacası su yüzeyinde ne kadar dalgalanma çok ise o kadar çok oksijen çözünür. Beslediğiniz akvaryum 25 Lt o akvaryumlar için küçük öncelikle akvaryumunuzu büyütmenizi tavsiye ederim. Onun dışında o canlılar çok oksijen gereksinimi duymazlar o yüzden havası yeterli olacakdır sıkıntı yaşamazsınız.

ısıtıcıyı nasıl çalıştırmalıyım birden ısı artınca balıklar şoka girmez mi?

• Isıtıcı hemen ısıyı yükseltemez zaten bir sakıncası olmaz. 26 dereyece ayarlayın kafi
  • quote:

quote:

quote:

ısıtıcıyı nasıl çalıştırmalıyım birden ısı artınca balıklar şoka girmez mi?

Akvaryum ısıtıcısı , ısıyı yavaş yavaş yükseltir. birden yükseltirse zaten dış cam tüpünü su içinde bile çatlatabilir.

• akvaryumun köşesinden su sızıyordu su sızan yere antibakteriyel silikon çektik bu silikon kuruduktan sonra balıklara zarar verir mi?
  • quote:

akvaryumun köşesinden su sızıyordu su sızan yere antibakteriyel silikon çektik bu silikon kuruduktan sonra balıklara zarar verir mi?

Solvent içermeyen, oksitlenemeyecek malzemeler olması lazım. Akvaryum silikonu diye geçiyor zaten çoğu silikoncu bilir. Sorduysanız sıkıntı yok veya sorun ona göre değişim yapın yapabiliyorsanız.
  • Leopanda kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam yaklaşık 50 lt'lik akvaryum almayı düşünüyorum. Ama daha önce hiç akvaryum kullanmadığım için (fanus kullanmıştım) paldır küldür yapmak istemiyor ne nedir uygunluğuna göre yapayım diyorum. Akvaryumun yanına neler lazım filtre, ısıtıcı vs. Birden 3-4 çeşit balık beslemek istiyorum hangi türler birbiriyle anlaşır (görünüşleri şık olmalı önemli :) )
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Laz

Merhaba hocam yaklaşık 50 lt'lik akvaryum almayı düşünüyorum. Ama daha önce hiç akvaryum kullanmadığım için (fanus kullanmıştım) paldır küldür yapmak istemiyor ne nedir uygunluğuna göre yapayım diyorum. Akvaryumun yanına neler lazım filtre, ısıtıcı vs. Birden 3-4 çeşit balık beslemek istiyorum hangi türler birbiriyle anlaşır (görünüşleri şık olmalı önemli :) )

50 lt akvaryumunuzu yükseltmenizi her daim öneririm. Yapma ihitmaliniz varsa 100 Lt iyi olur. Lepistes, moli, plati, neon, çöpçü,vatoz gibi balıklar besleyebilirsiniz. Akvaryumda olması gereken iki şey var. Filtre ve ısıtıcı. (Filtrenizden hava çıkışı önemli, eğer dış filtre kullanıyorsanız yukarıdan verip su yüzeyinde dalgalanma yaratabilirsiniz veya bir hava motoru alabilrisiniz, iç filtre kullanıyorsanız zaten sıkıntı yok hava çıkışı var) Diğer şey iste ısıtıcı. 26-27 derece bizim için uygundur besleyeceğinz türe göre değişiklik gösterir ama karma akvaryum için konuşuyorum. Tek tür yapabilrisiniz güzel olur karışık lepistes çöpçü,vatoz olabilir. En kullanışlısı ideali, eğer hiçbir deneyimim yok, üreyen canlı değil güzel görünsün diyorsanız japon balığı ve çöpçü de yapabilirsiniz. Ama lütfen kurarken dikkatli olun, mümkünse akvaryumu kurmadan önce çok temiz sağlıklı bir akvaryumdan bir miktar su alıp yeni akvaryumu kurduğunuzda o suyu ona ekleyin. Taze suda bakteri yoktur bakteri kolonisi oluşabilmesi için oturmuş bir akvaryumdan su almanız gerekmektedir. Veya bakteri kültürü de satın alabilirsiniz. Akvaryumunuz o şekilde 3-4 gün sistemler çalışır durumda beklettikten sonra balığınızı ekleyebilirsiniz. Sağlıklı balıklar

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Laz

50 lt akvaryumunuzu yükseltmenizi her daim öneririm. Yapma ihitmaliniz varsa 100 Lt iyi olur. Lepistes, moli, plati, neon, çöpçü,vatoz gibi balıklar besleyebilirsiniz. Akvaryumda olması gereken iki şey var. Filtre ve ısıtıcı. (Filtrenizden hava çıkışı önemli, eğer dış filtre kullanıyorsanız yukarıdan verip su yüzeyinde dalgalanma yaratabilirsiniz veya bir hava motoru alabilrisiniz, iç filtre kullanıyorsanız zaten sıkıntı yok hava çıkışı var) Diğer şey iste ısıtıcı. 26-27 derece bizim için uygundur besleyeceğinz türe göre değişiklik gösterir ama karma akvaryum için konuşuyorum. Tek tür yapabilrisiniz güzel olur karışık lepistes çöpçü,vatoz olabilir. En kullanışlısı ideali, eğer hiçbir deneyimim yok, üreyen canlı değil güzel görünsün diyorsanız japon balığı ve çöpçü de yapabilirsiniz. Ama lütfen kurarken dikkatli olun, mümkünse akvaryumu kurmadan önce çok temiz sağlıklı bir akvaryumdan bir miktar su alıp yeni akvaryumu kurduğunuzda o suyu ona ekleyin. Taze suda bakteri yoktur bakteri kolonisi oluşabilmesi için oturmuş bir akvaryumdan su almanız gerekmektedir. Veya bakteri kültürü de satın alabilirsiniz. Akvaryumunuz o şekilde 3-4 gün sistemler çalışır durumda beklettikten sonra balığınızı ekleyebilirsiniz. Sağlıklı balıklar

"Ama lütfen kurarken dikkatli olun"

Hocam bu cümle en önemlisi pek bilgim omadığı için 1 haftadır sıkı araştırma içindeyim öyle akvaryumlar gördüm ki balığa acıdım. Herşeyi uygununa göre yapmak istiyorum. Vatoz, çöpçü ne işime yarar hocam akvaryumda ?

• İş derken bunlar işçi balığı gibi gözüküyor, zevk işi benim zevk aldığım şeyler vatoz ve çöpçülerde ben akvaryumunuzda renk olsun diye söyledim. Bir iş olacağından değil. Kurarken dediğimde açıkladığım gibi kurarsanız bir sıkıntı yaşamazsınız. Balığı yemlerken de mümkün mertebede az ve sık besleyin
  • 50 litrede 3-4 çeşit balık beslenmez.ancak tek tür lepistes 1e 3d olabilir.

o kadar araştırma yaptınız ama gözünüzden kaçmış.

forumdaki yazılarımı takip edin kurulumundan tutun benzer akvaryumlara neler önermişim okuyun.
    hepsinin cevabı var.

akvaryum kurulumu ve bakımı
    akvaryum hacminize göre balık seçimi
    veya seçtiğiniz türe göre akvaryum hacmi
    balık beslenmesi (seçtiğiniz türe göre)
    balık üremesi (seçtiğiniz türe göre)

googlede aratın binlerce kaynak var.
    türler için bakın.

http://www.akvaryum.com/Tatlisu/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CallOfTheWild -- 25 Kasım 2013; 17:29:09 >

• Kimeydi bu cevap?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leopanda -- 25 Kasım 2013; 17:41:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: CallOfTheWild

50 litrede 3-4 çeşit balık beslenmez.ancak tek tür lepistes 1e 3d olabilir.

o kadar araştırma yaptınız ama gözünüzden kaçmış.

forumdaki yazılarımı takip edin kurulumundan tutun benzer akvaryumlara neler önermişim okuyun.
    hepsinin cevabı var.

akvaryum kurulumu ve bakımı
    akvaryum hacminize göre balık seçimi
    veya seçtiğiniz türe göre akvaryum hacmi
    balık beslenmesi (seçtiğiniz türe göre)
    balık üremesi (seçtiğiniz türe göre)

googlede aratın binlerce kaynak var.
    türler için bakın.

http://www.akvaryum.com/Tatlisu/

50 litrede 2-3 çeşit balık türü beslenebilir, tabii uyumlu ve az olmak kaydıyla. Örneğin; Neon Tetra, Moli, Plati, Lepistes ve Çöpçü balığı besleyebilirsiniz.

• arkadaşlar 2 kılıçkuyruk balığımda halsizler ve dibe çöktüler bir tanesi ters döndü ne yapmalıyım?
  • Bunun bir suru nedeni olabilir. Son asamaya gelmissiniz ne diyeceğimi bilemedim. Su asamadan sonra kurtarmak çok zor gormeden etmeden

• 50x40x25 akvaryumum var bir veya iki tane chellengr kopek baligi besleyebilirmiyim ?

• quote:

arkadaşlar 2 kılıçkuyruk balığımda halsizler ve dibe çöktüler bir tanesi ters döndü ne yapmalıyım?

balıklarınızın bu duruma gelmeden önceki sürecini anlatırsanız iyi olur.
    yemleme sıklığı ?
    akvarum litresi ?
    filtreleme havalandırma ?
    ısıtıcı ?
    Akvaryum periyodik temizliği ?
    kullanılan ilaçlar ?
    belirtiler ? (kızarma, morarma, yara bere, sürtünme vs.)

Balıklarınız hakkında ne kadar geniş bilgi verirseniz birşeyler yakalama şansımız artar.

Şu an için birkaç gün dinlendirilmiş su ile akvaryumun %50 suyunu değiştirin derim.
    İç filtre temizliği yapın. Bol havalandırma ve ısıtıcı olsun.
    Yem yemiyorlarsa vermeyin suyu kirletmesin. Gözlemleyin durumu yazın.

• quote:

Orijinalden alıntı: brkyilmazzz

50x40x25 akvaryumum var bir veya iki tane chellengr kopek baligi besleyebilirmiyim ?

Hayır. köpek balığı doğal ortamında 250 cme ulaşabilen bir türdür.
    ne yazıkki bu hobide olmaması gereken bir tür.an az 3000 litre akvaryum gerekir.
    50 litreniz var size uygun 2 japon veya 3-5 adet lepistes olabilir.

http://www.akvaryum.com/pangasius_sanitswongi_(challenger)__tatlisur_58_318.asp

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.