Şimdi Ara

Akvaryum canlıları ile ilgili soruları buradan alabilirim. Yardım bölümü. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
148
Cevap
3
Favori
8.790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: CallOfTheWild

quote:

Orijinalden alıntı: brkyilmazzz

50x40x25 akvaryumum var bir veya iki tane chellengr kopek baligi besleyebilirmiyim ?

Hayır. köpek balığı doğal ortamında 250 cme ulaşabilen bir türdür.
    ne yazıkki bu hobide olmaması gereken bir tür.an az 3000 litre akvaryum gerekir.
    50 litreniz var size uygun 2 japon veya 3-5 adet lepistes olabilir.

http://www.akvaryum.com/pangasius_sanitswongi_(challenger)__tatlisur_58_318.asp

Gereken cevap verilmiş zaten, teşekkür ederiz. Ama lütfen dikkat edin "VEYA" demiş arkadaşımız. İkisi aynı akvaryumda olmasın o türlerin :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Leopanda

quote:

quote:

50x40x25 akvaryumum var bir veya iki tane chellengr kopek baligi besleyebilirmiyim ?

ne yazıkki bu hobide olmaması gereken bir tür.an az 3000 litre akvaryum gerekir.

Gereken cevap verilmiş zaten, teşekkür ederiz. Ama lütfen dikkat edin "VEYA" demiş arkadaşımız. İkisi aynı akvaryumda olmasın o türlerin :)

Neden bahsettiğinizi anlamadım ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Neden bahsettiğinizi anlamadım ?

Dediğiniz şeyi vurguladım. Demişsiniz ya japon veya lepistes besleyebilirsiniz diye. Orada ki "veya"yı vurguladım. İki türün bir arada olaması uygun olmaz dikkat edilmesi lazım diye

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bugrakurt23

arkadaşlar 2 kılıçkuyruk balığımda halsizler ve dibe çöktüler bir tanesi ters döndü ne yapmalıyım?

balıklarınızın bu duruma gelmeden önceki sürecini anlatırsanız iyi olur.
    yemleme sıklığı ?
    akvarum litresi ?
    filtreleme havalandırma ?
    ısıtıcı ?
    Akvaryum periyodik temizliği ?
    kullanılan ilaçlar ?
    belirtiler ? (kızarma, morarma, yara bere, sürtünme vs.)

Balıklarınız hakkında ne kadar geniş bilgi verirseniz birşeyler yakalama şansımız artar.

Şu an için birkaç gün dinlendirilmiş su ile akvaryumun %50 suyunu değiştirin derim.
    İç filtre temizliği yapın. Bol havalandırma ve ısıtıcı olsun.
    Yem yemiyorlarsa vermeyin suyu kirletmesin. Gözlemleyin durumu yazın.

balıklar 2 gün önceye kadar iyilerdi herhangi bir sorun yoktu, yemleme sıklığı günde 3 defa pul yem. akvaryum litresi 80 lt, iç filtre 15 w 880 lt. hava motoru 3W-3,5L/min. ısıtıcı 27 C ayarlı. temizlik haftada bir %30 dip çekimi. ilaç kullanmıyorum, belirti olarakta sadece kumlara sürtünme var.

• Tropheuslar hakkında ne düşünüyorsunuz malawi cikletleriyle yasarmi kaç litre akvaryum gerekir.
    Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

arkadaşlar 2 kılıçkuyruk balığımda halsizler ve dibe çöktüler bir tanesi ters döndü ne yapmalıyım?

balıklarınızın bu duruma gelmeden önceki sürecini anlatırsanız iyi olur.
    yemleme sıklığı ?
    akvarum litresi ?
    filtreleme havalandırma ?
    ısıtıcı ?
    Akvaryum periyodik temizliği ?
    kullanılan ilaçlar ?
    belirtiler ? (kızarma, morarma, yara bere, sürtünme vs.)

Balıklarınız hakkında ne kadar geniş bilgi verirseniz birşeyler yakalama şansımız artar.

Şu an için birkaç gün dinlendirilmiş su ile akvaryumun %50 suyunu değiştirin derim.
    İç filtre temizliği yapın. Bol havalandırma ve ısıtıcı olsun.
    Yem yemiyorlarsa vermeyin suyu kirletmesin. Gözlemleyin durumu yazın.

balıklar 2 gün önceye kadar iyilerdi herhangi bir sorun yoktu, yemleme sıklığı günde 3 defa pul yem. akvaryum litresi 80 lt, iç filtre 15 w 880 lt. hava motoru 3W-3,5L/min. ısıtıcı 27 C ayarlı. temizlik haftada bir %30 dip çekimi. ilaç kullanmıyorum, belirti olarakta sadece kumlara sürtünme var.

Balıklarınız bu sisteme göre sağlıklı olmalıydı. Demekki yolunda olmayan birşey var. Sorun nitrat sorunu.
    Alttaki yazıyı okumakta fayda var.
    Önerim ise kaya tuzu (salamura) 80 litreye 4 tatlı kaşığı tuz ilave edin tabi üstten boca şeklinde değilde filtrenin olduğu kısmın tam karşısından azar azar yedirerek.
    Daha sonra su değişiminde oranlayarak yeni ilave suya orantı miktarı kadar tuz ekleyin yine.
    Dip çekimi yaparken kumunuzu vakumlayarak altını üstüne getirecek biçimde çekin.
    Yemi önemsemiyorlarsa yem vermeyin birkaç gün birşey olmaz.
    Birde husus aşırı yemleme yapmamak lazım. Su çabuk kirlenir.
    Balık yem dibe inmeden bitirebilmeli. Dipteki yem sorun kaynağıdır.

Balıklarda Sürtünme Problemi

Akvaryumlarda sıkça rastlanılan bir sorundur. Özellikle çiklitlerin popüler olmasından sonra daha fazla farkedilmiş bir problemdir. Ancak çoğu zaman nedeni doğru tanımlanmayarak dış parazit hastalığı olarak algılanır ve buna uygun tedaviler denenir. Gerçekte dış parazitlerin büyük çoğunluğu zaten gözle görülebilir boydadır ve oldukça nadirdirler. Sık ve özellikle ithal balık eklenmeyen, doğadan canlı veya yem girmemiş bir akvaryumda dış parazit nedeniyle sorun yaşanması oldukça nadir görülen bir durumdur. Balıklarda görülen sürtünme sorununun en sık nedeni sudaki yetersiz biyolojik dönüşümün sonucu olarak yükselen nitrit değerleridir.

Nitrit değerlerinin yüksekliği basit bir akvaryum testiyle ölçülebilir. Bunun için üretilmiş suya daldırılan şeritler vardır. Renk reaksiyonu esasına dayanan bu basit testler bize sudaki nitrit seviyeleri hakkında bilgi verir. İdeal bir akvaryumda nitrit ölçülemeyecek kadar düşük olmalıdır.

Nitrit sorunu yaşanan bir akvaryumda test yapmadan bile sorunu farketmek olasıdır. Balıklar kuma veya dekorasyon malzemesine çoğu zaman yan yatarak sürtünürler. Bunu genelde titreme benzeri hareketler izler. Yüzgeçler kapanıp açılarak titreştirilir. Bu belirtiler yemleme sonrası iyice artar. Bakteri kültürü eklenmesi sorunu dramatik olarak düzeltir. Ancak yeni kurulan bir akvaryumla karşı karşıya değilsek, kültürün eklenmesi genellikle sadece geçici bir çözüm olacaktır. Asıl sorunu yani suda yüksek nitrit değerleri oluşturan hatayı bulmak esas hedef olmalıdır.

Kalabalık, yeterli su hareketi olmayan, kalitesiz yemlerle bolca yemlenen, düzenli olarak kısmi (%20 gibi) su değişimleri yapılmayan her akvaryum, yüksek nitrit riskiyle karşı karşıyadır. Su sıcaklığındaki ani düşüşler de biyolojik dönüşümü bozarak sorun yaratabilir.

Dış filtrelerin yüksek yüzey alanına sahip (biyolojik dönüşüm için gerekli) substrat olmaksızın çalıştırılması da bu sorunun sık karşılaşılan bir nedenidir. Su geçirgenliği olmayan mercan kırığı ve bunun gibi maddelerin filtereye doldurulması kaba mekanik filtrasyondan ileri gidilmesini engeller. Açıkcası oldukça pahalı olan orjinal substrat kullanılamayacaksa süngerin tercih edilmesi diğer tüm malzemeden üstün sonuç verecektir.

Yüksek nitrit değerlerinin bir diğer nedeni de taban kumunda biriken artıklardır. Özellikle bitki gelişimine uygun ortam yaratmak için kalınca kum serilmiş akvaryumlar bu riski daha fazla taşırlar. Akvaryumda kumu karıştıran balık türlerine yer verilmesi bu riski azaltır (botya, tarak balığı gibi). Su değişimlerinde dip süpürgesi ile taban kumunun vakumlanması bu riski ortadan kaldırır.

Akvaryum hobisinin aspirini kabul edebileceğimiz tuz (iyotsuz kalın tuz) nitrit zehirlenmelerini de engelleyebilir. Bu nedenle su değişimleriyle beraber akvaryuma az miktarlarda bile tuz eklenmesi faydalı olacaktır.

Ayrıca Bu Konuya Bakmanızda Faydalı Olacaktır.
    Akvaryumda nitrit nitrat döngüsü.
    http://forum.donanimhaber.com/m_82044557/f_//tm.htm#82044557

• Bu arada balıklarınız da stresten dolayı kaynaklanan hastalıklarda olabilir. Bu hastalıkların başında herhangi birşey gelebilir ama hastalığın da sebebi vardır çoğu da zaten stresten olur. Son zamanlarda ışıklandırmayı olabildiğince az açmanızı tavsiye ederim, yemlemeyide günde 3 defa uygundur ama farklı yemlerle beslemenizi tavsiye ederim. Her gün makarna yemek gibi bir şey olur. Daha sağlıklı balıklar için döngü iyi sağlanmalı.
  • arkadaşlar balıklarım öldü yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim. Sorun melek balıklarımdaymış kılıçların kuyruğunu ve yüzgeçlerini yemişlerdi
  • quote:

arkadaşlar balıklarım öldü yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim. Sorun melek balıklarımdaymış kılıçların kuyruğunu ve yüzgeçlerini yemişlerdi

Akvaryumda melek olduğundan bahsetmemiştiniz . Sağlık olsun buda bir tecrübe.
    Bu forumda da defalarca konuşuldu. Akvaryum forumlarında da bolca kaynak var. Melekler ile canlı doğuranlar birlikte bakılmamalı.
    Benim fikrim ise melekler tek tür bakılmalı.

80 Litre sırf melekler için bile çok yetersiz. Yanına birde canlı doğuran melek için tam bir av ortamı olur.
    Melekler için minimum akvaryum hacmi 150 litre olmalı ve akvaryum yüksekliği standardın üzerinde olmalı.

• CallOfTheWild kullanıcısına yanıt
    katılıyorum melek balıkları tek tür bakılmalı. Yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim.
  • Tetrazonlar ile Kiraz Karidesler bir arada beslenebilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: jr1907

Tetrazonlar ile Kiraz Karidesler bir arada beslenebilir mi?

Tetrazoneler biraz hareketli balıklardır. Akvaryumunuzun hacmi mümkün olduğunca büyük, popülasyon az olursa eğer daha az sıkıntı çekersiniz ama o durumda bile yakaladıkları karidesleri küçüklükten yoklamaya büyüdüklerinde yok etmeye başlarlar. Karidesler ayrı bir dünya gibi düşünürseniz daha mantıklı olur
  • Akvaryumun ic camı camur gibi nasıl temizlerim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: YamukPena

Akvaryumun ic camı camur gibi nasıl temizlerim?

Çamur gibi derken? Yosunlanma vardır büyük ihtimal. Gün ışığında tutuyorsanız akvaryumunuzu gün ışığından uzak bir yere alma ihtimaliniz varsa alın derim, daha sonra eğer akvaryumunuz vatoz türü balıklara uygun tür besliyorsanız vatoz atabilirsiniz 1-2 tane veya salyangoz. Eğer aşırı derecede ve hemen geçmesini istiyorsanız. Cam temizleme aparatları mevcut onlardan temin edip onunla işinizi görebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dadrocker

Tropheuslar hakkında ne düşünüyorsunuz malawi cikletleriyle yasarmi kaç litre akvaryum gerekir.
    Teşekkürler

Hayatım boyunca en sevdiğim balıklar kategorisinde yer aldı. Hem renkleri ve uyumları açısından, hem de yaşayışları açısından çok seviyorum açıkcası.İmkanım olsa iki tane akvaryum kurup tropheus yapmayı düşünüyorum. Ama seneye kaldı sanırım. Kısaca bilgi vermek gerekirse en az 130 50 60 yaparsanız çok güzel olur. Aksi takdirde stres, bloat gibi hastalıklar baş gösterebilir. Malawi cichlidi ile bakmanız pek uygun olmaz, her zaman tek tür öneririm. Emin olun her verdiğiniz emeğe, paraya, özene değecektir :)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dadrocker

Tropheuslar hakkında ne düşünüyorsunuz malawi cikletleriyle yasarmi kaç litre akvaryum gerekir.
    Teşekkürler

Hayatım boyunca en sevdiğim balıklar kategorisinde yer aldı. Hem renkleri ve uyumları açısından, hem de yaşayışları açısından çok seviyorum açıkcası.İmkanım olsa iki tane akvaryum kurup tropheus yapmayı düşünüyorum. Ama seneye kaldı sanırım. Kısaca bilgi vermek gerekirse en az 130 50 60 yaparsanız çok güzel olur. Aksi takdirde stres, bloat gibi hastalıklar baş gösterebilir. Malawi cichlidi ile bakmanız pek uygun olmaz, her zaman tek tür öneririm. Emin olun her verdiğiniz emeğe, paraya, özene değecektir :)

Tesekkur ederim hocam şuanda 80 litrelik akvaryumun var icinde 8 adet yavru 4-5 cm sari prenses var asil amacim şubatta en az 300 litrelik bir akvaryum yapip sari prenses ve ikola kolonisi oluşturmaktı ama beslenme sartlari farklı olduğu için vazgectim.Tek tur ikola besleyecegim ama piyasada yavru ikola bulamadim damizlik buldum biryerde onun tane fiyatida 80 tl bana biraz pahali geldi ortalama fiyatlari nedir.

• Ortalama fiyatları o şekilde sağlıklı balık, cins balığa göre değişir bu işler. Her zaman gidip görüp almanızı özellikle tavsiye ederim...undefined

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leopanda -- 14 Aralık 2013; 13:32:34 >
  • Merhaba arkadaşlar yaklaşık 4 aydır balık bekliyorum şu anda 500 lt lik bir karışık ciklet tankım var.Biraz zaman geçtikten sonra bir kaç degisiklik ile tek tür e düşeceğim discus beslemesi düşünüyorum ileride.
    Şimdi benim sizlere sorum
    Akvaryum aşağıdaki linkte bulunan akvaryumu. 4 aylık süreçte tek kayıp verdiğim cins makrakanta :( 2 hafta da bir kesin 1 kaybım oluyor Nerede yanlış yapıyor olabilirim suyumun sıcaklığı sabit 29 derece makrakantalar hakkında bilgisi olan varsa paylasabilirmi
    Link
    http://m.youtube.com/watch?v=wTTrgQADHnE

Akvaryum
    500 LT KARMA CİKLET AKVARYUMU
    TETRA EX 1200
    EHEİM JAGER 300 W ISITICI
    3 METRE BEYAZ LED
    6 ADET MAKRAKANTA
    6 ADET PAPAĞAN
    5 ADET YUNUS
    5 ADET SARI PRENSES
    5 ADET ZEBRA
    2 ADET VATOZ

• CeCeKa kullanıcısına yanıt
    hocam su degişimlerini ne sıklıkla yapıyorsunuz akvaryum suyunuz kokuyormu ? akvaryumunuzda fazla balık var nitrat fosfat veya amonyak patlaması olabilir su degişimlerinizi sıklaştırın
  • quote:

Orijinalden alıntı: CeCeKa

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 4 aydır balık bekliyorum şu anda 500 lt lik bir karışık ciklet tankım var.Biraz zaman geçtikten sonra bir kaç degisiklik ile tek tür e düşeceğim discus beslemesi düşünüyorum ileride.
    Şimdi benim sizlere sorum
    Akvaryum aşağıdaki linkte bulunan akvaryumu. 4 aylık süreçte tek kayıp verdiğim cins makrakanta :( 2 hafta da bir kesin 1 kaybım oluyor Nerede yanlış yapıyor olabilirim suyumun sıcaklığı sabit 29 derece makrakantalar hakkında bilgisi olan varsa paylasabilirmi
    Link
    http://m.youtube.com/watch?v=wTTrgQADHnE

Akvaryum
    500 LT KARMA CİKLET AKVARYUMU
    TETRA EX 1200
    EHEİM JAGER 300 W ISITICI
    3 METRE BEYAZ LED
    6 ADET MAKRAKANTA
    6 ADET PAPAĞAN
    5 ADET YUNUS
    5 ADET SARI PRENSES
    5 ADET ZEBRA
    2 ADET VATOZ

Chidlidler ile makrakantaları bir arada beslemeyi pek uygun bulmam bende çoğu insan gibi. Makrakantalar sürü halinde yaşar en az 5 li şekilde ki sizde 6 tane var o konuda sıkıntı olmaz. Ama balıklarım malawi chidlidleri ile yaşıyor onda sıkıntı yok denilebilmesi için uzun bir zaman rahatlıkla hiçbir sıkıntı gözetmeden bakılmış olması lazım ki haa tamam uygundur diyebilelim. Ama iki gün veya iki ay bu şekilde bakılıp yaşıyorlar sonradan ölüm görüyorsanız bu yaşayacakları anlamına gelmez. Neyse konumuz şu ki makrakantaları chidlid balıkları ile bir tutmayın, balıklarınızı olabildiğince tek tür tutun. Akvaryum hacminiz çok güzel boy da buradan uygun duruyor discus için uygundur. Ama unutmayın ki discuslar daha zahmetli ve zor balıklardır. Her gün su değişimi yapılmalı yavruyken daha sonrada sık sık yapılması gerekmekte hergün olmasa da. Balıklarınızda makrakantaların ölümü durduğunda başka balıklarda kayıp gözetmezseniz sıkıntı yoktur bakımınızda. Sadece tür çatışmasından dolayı olmuştur. Akvaryumunuzun durumu güzel duruyor, bu kadar güzel duruma sakın bir tür daha atayım güzel dursun diye farklı bir akvaryumdan balık atmayın. Düzen bozulmasın. İyi balıklar dilerim :)

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.