Şimdi Ara

Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
6
Favori
5.134
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu fon hakkında düşünceleriniz nedir? son 1 yıl içinde iyi kazandırmış. Ayrıca yeni teknolojileri de severim ,teknolojik ürünlere ilgim yüksek. bu yüzden bu fona karşı sempatim daha çok.

bu fona şimdilik 5000tl para koydum ama dolar ve euroları zararına da olsa bozdurup bu fona yatırmayı düşünüyorum .

bu fon dışında önerebileceğiniz fon var mı?

• AFT orta vadede bir süredir takip ettiğim yatırımlarımı bir kısmını da tuttuğum bir fon. YAY ise muadilidir. Her ikisine de yatırım yapmış olsam da AFT daha performanslı görüyorum. Bir kaç sebebi var ama detaya girmeyeyim. Eğer yatırım tutarınız düşükse, ancak yurt dışı hisselere yatırım yapmak istiyorsanız yegane fonlardan biridir. Hem aracı kurumlarla uğraşmazsınız, hem vergilendirme gibi durumlarla uğraşmazsınız, operasyonel yükünüz az olur, Ancak miktar yüksek ise en az 100k dolar civarı, direk hisselere yatırmak daha avantajlı. Meblağ yükseldikçe aracı kurumlardaki maliyette daha düşük oluyor. Bunun dışında iş bankası elektrikli araçlar fonu var IPJ, Tacirler değişken fon TCD, TKF.. Tabi bunlar TL bazlı yatırımlar olduğu için sadece hisse bazlı kazanç sağlıyor, ancak yabancı hisselerde kur avantajı da var. Bir nevi dövize yatırım yaparak enflasyon ve tl nin değer kaybına karşı koyarken, hisseler sayesinde de yatırımınızın reel olarakta arttırmış oluyorsunuz. Fonlar orta uzun vadeli düşünülmeli, kısa vadede zarar edebilir, hızlı değişimlere karşıda tepkiniz yavaş olur. Nasdaq %5 düştüğü gün, siz çıkışı ancak ertesi gün verebiliyorsunuz, gerçekleşmesi ise öbürkü gün fiyattan oluyor, para ise hesabınıza 3 gün sonra geçiyor. Yani ciddi bir düşüşte kaçma şansınız yok. Bu yüzden sadece eylül ayındaki dalgalanmada 1 günde zararım ciddi zararım olmuştu, her ne kadar kardan zarar olsa da. Kısaca kaçma şansınız yok fonlarda.

• 2 tane yabancı hisse senedi fonu

2 tane yerli hisse senedi fonu

1 tane değişken fon alacağım

1 tane elektrikli araçlar karma fonu

altın fonu almama gerek yok onun yerine paramın bir kısmı gram altında durur. zaten altın ile paralel gidiyorlar hiç bir esprisi yok.

• DBH - DENİZ PORTFÖY EUROBOND (DÖVİZ) BORÇLANMA ARAÇLARI FONU - %20

IPJ - İŞ PORTFÖY ELEKTRİKLİ ARAÇLAR KARMA FON - %30

AFT - AK PORTFÖY YENİ TEKNOLOJİLER YABANCI HİSSE SENEDİ FONU - %20

TKF - TACİRLER PORTFÖY HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON) - %30(stopaj yok.)

geçen hafta pazartesi günü bu fonlara alım emri girdim. valör tarihlerine göre alımlarım gerçekleşti. Orta ve uzun vadeli düşünüyorum.

anaparanın orantısal dağılımlarını fonların yanına ekledim.

Aracı kurum akbank mobil.

YTD

• VitesKolundakiTesbih V kullanıcısına yanıt

Mart a kadar borsa iyi kazandıracak gibi,ama martta yaptırımlar uygulanırsa iş kötü.

• ozbey08 kullanıcısına yanıt

Martta ne var ki?

• VitesKolundakiTesbih V kullanıcısına yanıt

abd ve ab yaptırımları. bize martta kadar süre verdiler dediklerimizi yapın yoksa yaptırımları uygularız diyorlar.

• Bende son 1 aydır araştırıyorum kafama yatan hisseleri zaten yazmışsınız fon alımı her ay düzenli 1000tl almayı düşünüyorum
  • Bu fonu bende elimdeki kısıtlı TL ile aldım ama dövizleri bozup daha çok almayı düşünüyorum ama dövizi bozmaya elim gitmiyor bir türlü neden bilmiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Artıları

+ dövize endeksli olması bakımından uzun vadede avantajlı
    + yabancı borsalara yerli yatırım firmalarının uyguladığı fahiş komisyon ve ücretlerden sizi koruyor
    + portföylerinin tamamına hakim olmamakla birlikte getiri oranlarından da görüleceği üzere yenilikçi şirketlere yatırım yapıyor. yoğun bir bilgi birikimi ve araştırma gerektirdiği için yatırımı bizlerden çok daha iyi yaptıkları kesin.

Eksileri

- kısa vade olarak düşünülüyorsa dövizin negatif trende girmesi ve hatta bu durumun yabancı borsalardaki olası bir dalgalanmayla birleşmesi halinde ciddi zarar ettirebilir. (bireysel trade yapmanız halinde edeceğiniz zarardan daha az olur büyük ihtimalle)
    - valör süreleri çok fazla. işlem kabiliyetinizi sınırlıyor. öyle rahat rahat aldım-sattım yok yani bu fonlarda

kişisel görüşüm. uzun vade yatırımcısı olduğum için bu ve benzeri bir kaç fonu muhtelif yerli fonlarla birlikte portföyümde belli oranda tutuyorum. herkesin risk alma düzeyi ve kar/zarar anlayışı beklentisi farklıdır ama kendimden bir örnek vereyim fikir vermesi açısından, bistte ara ara yaptığım kar realizasyonlarında bu fonlara yatırım yapıyorum. kar cebe yakışır derler ya hani hep; kar cebe de yakışmaz, kar tekrar yatırıma yakışır:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ybt006 -- 3 Ocak 2021; 1:11:28 >

• Yanlız güzel fon, hisse seçimleri iyi diğer bankalar benzer bir şey niye yapmıyor? Telsa, apple, adobe hissesi filan?

• Çağdaş kullanıcısına yanıt

Yapı kredide var teknoloji fonu

• bende başlarda borsaya girmiştim lakin öyle deneme amaçlı girdim yüklü meblağ ile değil al sat al sat yaparak zararda ettim karda şuan artıdayım lakin araştıra araştıra daha az risksiz görerek fonları buldum ve bu fonları araştırmaya başladım

binevi bizim paramızı borsada profosyenel olarak kullanıyorlar

elimde bulunan fonlar bunlar AFT ICZ IPJ MAC NNF YAY

Araştırma sonucu bunlardan almayı planlıyorum AFS VE AOY

• Bendede aft var fakat beni kıllandıran bir şey var oda, bu fonun içerisinde 3 yıldır getirisi olmayan hatta neredeyse eksiye gitmiş hisse senetleri var sap, intel, bidu gibi ve fon yöneticisi neden bu hisseleri değiştirmiyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakeen -- 31 Ocak 2021; 11:3:31 >
  • hakeen kullanıcısına yanıt
    Pasif yönetim var bu fon da . 20 teknoloji hissesinden eşit miktarda alınmış . Eksi de olsa değiştirmiyorlar
  • Arkadaşlar merhaba US piyasalarında komisyon bakımından en uygun direkt yatırım yapabileceğim bir aracı kurum var mı?

• Aft fonu 2 nisan itibariyle fiyat sabitledi. Tefas da artmasina ragmen akbank ekranlarinda 2 nisan fiyati duruyor, nedenini bilen var mi

• Elimde AFT, NNF ve TKF fonları var

Şu anda da

TCD Tacirler değişken fon

YAY Yapıkredi yabancı tek. hisse senedi

AFA Akportföy amerika yabancı hisse

AFS Akportföy sağlık sektörü yabancı hisse

OPH Osmanlı portföy 1. hisse senedi

fonları takibimde.takip ediyorum ama gelecekte hangisinin daha iyi değerleneceğine nasıl karar verebiliriz?

• Konu açıldığı zaman 0.083 iken şimdi 0.097 yani %16 gibi. Değerlendirilebilir ben de bir miktar almaya karar verdim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.