Şimdi Ara

AirFiber Kablosuz anten üzerinden internet

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
1
Favori
13.518
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Edit: Arkadaşlar ping testini hız testi.com üzerinden değilde speedtest ookla uygulamasından telefonda wifi üzerinden yapınca 30 ms çıktı. ki bu değer gayet iyi bir değer. Yoğun saatlerde yine ölçüm yaparım

Edit2: Akşam 7-11 arası denedim wifi üzerinden 4 cihaz bağlıydı hız 2-3Mbit arasında değişiyor ve ping ise 30 dan tekrar 100ms'e çıktı. Ancak ilk bağlattığım zamanki gibi aşırı düşük hız yada 300-400 ping hiç almadım.Gündüz saatlerinde hangi siteden ölçersem ölçeyim genelde 30-40 arası çıkıyor ping değeri hız ise 6Mbit in altına düşmüyor.

Arkadaşlar bu konuyu benim gibi airfiber denen kablo kullanmadan çatıya takılan anten vasıtasıyla kullanılan internet hakkında bilgi bulamayanlar için açıyorum.

Arkadaşlar interneti dün bağlattım. gelidiler anteni takıp ayarları yapıp gittiler.
    Başta anten ve modem parası olarak 450 lira veriyorsunuz ardından telefona kontör yükletir gibi aylık olarak internet yükletiyorsunuz.

Anten bu:
    AirFiber Kablosuz anten üzerinden internet

Bizim ev 2 kat+çatı ve etrafta yüksek bina yok.bu yüzden direk çatıya bağladılar. Ama eğer eviniz tek katlı ise yada etrafta daha yüksek binalar varsa sizden 10-15 mt uzunluğunda profil istiyorlar isterseniz ona takıyorlar.

Öncelikle şunu söyleyeyim. evimin önünden geçen tek altyapı ttnet altyapısı ve sadece bakır kablo var. En yakın dağıtım noktası ise 5 km uzağımızda.Alabildiğim en yüksek hız 2Mbit idi.

Peki anten internet nasıl?

İlk bağlattığımda yanı kurulumun hemen ardından indirme hızı 1mbit'in altındaydı.ping ise 300 den yukarıdaydı.İlginçtir ki upload hızı 2Mbit olarak download hızının üzerindeydi. Ama bir kaç saat sonra gece civarı hızım 5mbit'e çıktı ping ise 100-150 arası değişiyor.

şu an ise yaklaşık kurulumun üzerinden 14-15 saat geçti İndirme hızı olarak Internet Download manager üzerinden saniyede 700kb indirme yapıyorum yaklaşık 6Mbit hıza denk geliyor ve beni tatmin ediyor ama ping hiç 100ms in altına düşmedi ping seviyesi galiba hep böyle. Eğer online oyun oynayacaksanız tavsiye etmiyorum.Ayrıca az önce 1dk olarak internet gitti ve geri geldi şuan bi sıkıntı yok.

youtube üzerinden 1080p videoyu kesintisiz izleyebiliyorum ama örneğin bi dizi sitesinden bu değeri kaldırmıyor 720p izlemek gerek.Bazen 720p de arada takılıyor ama bir kaç saniye ardından izlemeye devam edebiliyorsunuz.

Vpn bağlandığınız zaman zaten yüksek olan ping iyice yükseliyor.Sayfalar yüklenirken biraz beklemeniz gerek.

Edit: Arkadaşlar hem youtube hem normal siteler üzerinden videoları donmadan izleyebiliyorum.Ayrıca VPN de gayet hızlı çalışıyor.

En yoğun olan saatler akşam 7-11 arasıymış o saatlerde hızını falan ölçüp buraya yazarım. Yine kullandıkça beğenirsem iyi yönlerini varsa sıkıntılarını buraya yazarım.

Bana sorarsanız eğer evinizde fiber altyapı varsa bu işe bulaşmayın fiber bağlatın.Yada bakır kablo var ama dağıtım noktası yanınızdaysa yine kablo üzerinden bağlatın.

peki bu sistemi kimler bağlatabilir:

Benim gibi evinin yanıda altyapı yetersiz olanlar bağlatabilir. Ben mesela 2Mbit adsl internete ayda 70 lira veriyordum. Ama bu anten internet ayda 45 lira istiyor eğer tek aylık değilde 3 aylık yada 6 aylık yaptırıranız fiğyatı 30 liraya kadar düşüyor.(Başta 450 tl alıyorlar anten ve modem parası için ve o aletler sizin oluyor.kendi özel modemi var normal adsl modemler genelde desteklemiyor.)

yine kullandıkça görüşlerimi buraya editlerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dedemlililer -- 22 Mart 2019; 11:55:39 >

• Ubnt Litebeam de 100ms pingi nasıl aldın?
    Speedtest sitesimi yoksa oyun serverimi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Diamondx D kullanıcısına yanıt
    hıztesti.com.tr den ölçtüm
  • Diamondx D kullanıcısına yanıt
    Speedtest'in kendi uygulamasından telefonda wifi üzerinden ölçtüğümde 30ms gösteriyor ping süresi.
  • Binada alt yapı olmadığı için bende bu tarz bi şirketten internet aldım ping 20-30 arası 6-7 arası hız idare eder ama aklımda su soru var hep bunlar bize neti dağıtıyor antene gelen sinyali peki takip edebiliyorlarmı istedikleri gibi girilen siteleri şuan ortak ağ kullanıyoruz gözüküyor güven vermiyor sistem bana bilen varmı takip konusunu?

• Netspeed, mileni, Türknet gibi sağlayıcılar da internet paketlerine ciddi zam yaparsa bu airfiber sektörü tekrar canlanır.

Aslında bu işi biraz daha kurumsal yapan sirketler olsa güzel olur. Gerçi kurumsallari da görüyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kuchiki

Binada alt yapı olmadığı için bende bu tarz bi şirketten internet aldım ping 20-30 arası 6-7 arası hız idare eder ama aklımda su soru var hep bunlar bize neti dağıtıyor antene gelen sinyali peki takip edebiliyorlarmı istedikleri gibi girilen siteleri şuan ortak ağ kullanıyoruz gözüküyor güven vermiyor sistem bana bilen varmı takip konusunu?
    Hocam bence bu meshnet tarzı bir sistem. Fiber altyapının olduğu bir yere bilgisayar kurup o bilgisayarın internetini anten üzerinden dağıtıyorlar. Yani biz intentete girerken aslında o antenin bağlı olduğu ana bilgisayar üzerinden giriyoruz. bir çeşit VPN gibi bişey. Ama bu sadece benim tahminim nasıl çalıştığı hakkında kesin bilgim yok ama eğer benim tahminim doğruysa girilen siteleri takip edebilirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dedemlililer

Hocam bence bu meshnet tarzı bir sistem. Fiber altyapının olduğu bir yere bilgisayar kurup o bilgisayarın internetini anten üzerinden dağıtıyorlar. Yani biz intentete girerken aslında o antenin bağlı olduğu ana bilgisayar üzerinden giriyoruz. bir çeşit VPN gibi bişey. Ama bu sadece benim tahminim nasıl çalıştığı hakkında kesin bilgim yok ama eğer benim tahminim doğruysa girilen siteleri takip edebilirler.

Alıntıları Göster
    Bende aynısını düşünüyorum VPN falan kurarak belki gizlenebiliriz , Mobil bankacılıga telefon internetinden giriyorum o yüzden ben sizede öneririm.

• Arkadaşlar kullanalı 1 ay 5 gün oluyor. Bu internet yokluğun interneti. Kurdurmanızı sadece altyapınız yoksa yaptırın. İnternet gündüz yine idare ediyor ama akşam aşırı yavaşlıyor.
  • Uzun bir süre bu tür bir hizmet kullandım. Tekirdağ İstanbul ya da Bursa arası pinglerim 10ms civarı idi. Gayet iyiydi hani. Bunlarda önemli olan altyapının çevrede yaygınlığı. Size yakın başka bir yerde kullanılıyorsa sinyal tekrarlanarak geldiği için verimli oluyor. Ancak çok uzaktan geliyorsa sinyal kötü hava şartlarında vs. zayıflıyor ve performans ve ping ona göre olumsuz etkilenebiliyor hani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Uzun bir süre bu tür bir hizmet kullandım. Tekirdağ İstanbul ya da Bursa arası pinglerim 10ms civarı idi. Gayet iyiydi hani. Bunlarda önemli olan altyapının çevrede yaygınlığı. Size yakın başka bir yerde kullanılıyorsa sinyal tekrarlanarak geldiği için verimli oluyor. Ancak çok uzaktan geliyorsa sinyal kötü hava şartlarında vs. zayıflıyor ve performans ve ping ona göre olumsuz etkilenebiliyor hani.
    tekirdağ da bu hizmeti veren hangi şirketler var ? wifi telekom var fakat memnun olmayan çok . onu tercih etmeyeceğim. onun haricinde bir şey arıyorum.
  • Aylar sonra bildirim gelince tekrar durumu yazayım. Önceki anten bize biraz uzak olunca internet hızı kullanımın yoğun olduğu zamanlarda düşüyordu. Özellikle akşam saatlerinde. Ama Evimin yakınına yeni bir anten kurulumu yaptılar ve benim internetimi oraya bağladılar. Şuan hız konusunda bir sıkıntım yok. Akşam saatlerinde düşüyor hızı ama eskisi gibi değil. Genel ortalama hız 6Mbit be 30-40 ms ping süresi.
  • trak76 T kullanıcısına yanıt
    Siz nerede kullanacaksınız, orada olan firmalar önemli. Muratlı'da Renet vardı, sonradan İremnet oldu. 5 Mbit'lik en düşük paketi kullanıyorlar evde. Arada sıkıntı olsa da genel olarak fiyatına göre iş görüyor. Kapaklı'da Nimanet vardı, o da isim değiştiriyor olabilir. Verici karşı binada olduğu için aldığım hizmet çok iyiydi. Binadaki altyapı uygunsa 100 Mbit'e kadar da veriyorlardı. Öncesinde Speedtest'te hız sınırlaması uygulanmıyordu, 80 Mbps indirme, 90 Mbps yükleme hızı gördüğüm oluyordu. Bunun sebebi de çatıda kullanılan 100 Mbit switch. Şimdi gigabit switch var ama hız sınırı uygulanıyor Speedtest'e de. Bağlantıyı Vodafone fiberinden sağlıyor. Tabi evlerdeki Vodafone fiberde çalışma olduğunda kurumsal hizmet aldığı için onda kesinti olmuyor. Vodafone'un fiberi daha uzun kesiliyor. :D WiFi Telekom da var sanırım burada ama hiç denemedim, kullanan da tanımıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Siz nerede kullanacaksınız, orada olan firmalar önemli. Muratlı'da Renet vardı, sonradan İremnet oldu. 5 Mbit'lik en düşük paketi kullanıyorlar evde. Arada sıkıntı olsa da genel olarak fiyatına göre iş görüyor. Kapaklı'da Nimanet vardı, o da isim değiştiriyor olabilir. Verici karşı binada olduğu için aldığım hizmet çok iyiydi. Binadaki altyapı uygunsa 100 Mbit'e kadar da veriyorlardı. Öncesinde Speedtest'te hız sınırlaması uygulanmıyordu, 80 Mbps indirme, 90 Mbps yükleme hızı gördüğüm oluyordu. Bunun sebebi de çatıda kullanılan 100 Mbit switch. Şimdi gigabit switch var ama hız sınırı uygulanıyor Speedtest'e de. Bağlantıyı Vodafone fiberinden sağlıyor. Tabi evlerdeki Vodafone fiberde çalışma olduğunda kurumsal hizmet aldığı için onda kesinti olmuyor. Vodafone'un fiberi daha uzun kesiliyor. :D WiFi Telekom da var sanırım burada ama hiç denemedim, kullanan da tanımıyorum.
    çorluda kullanacağım. wifi telekom var ama memnun olmayan çok insan var. o yüzden o hariç başka bir şey bakıyorum.

• trak76 T kullanıcısına yanıt
    Vericileri bölgenize uzaksa sıkıntı olur. Yakın ise iyi hizmet alırsınız. Markadan ziyade altyapı meselesi.
  • Bursa da yeni adresimde türktelekom nakil işlemimi altyapı olmadığından yapamadık linyitnet air fiber 70 tl 12 mb geçtim bence şuana kadar çok iyi tavsiye ederim.

hız testim

PING ms
    13
    DOWNLOAD Mbps
    12.37
    UPLOAD Mbps
    1.85
  • Arkadaşlar selam ben de bu airfiber muhabbetini altyapı olmadığı için yaptım. modemini, çatıya kurulumunu, sözleşmesini vs her şeyi yaptılar sanırım altyapı sağlayıcı izni falan da varmış yani diğer altyapı sağlayıcıları gibi 1-1.5 aydır kullanıyorum hız olarak gel gitli standart yani.

benim merak ettiğim çatıya kurulan alette radyasyon muhabbeti dönüyor bu ne kadar doğrudur ? eğer tehlikeli şekilde radyasyon yayılımı varsa, uzun vadede zararsa iptal etmeyi düşünüyorum hız olarak da çok tatmin edici değil yaşadığım yerden dolayı. bir de içime sinmedi nedensizce. bir cevabı olan yardımcı olursa sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nagato Rinnegan -- 9 Aralık 2020; 16:40:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dedemlililer

Aylar sonra bildirim gelince tekrar durumu yazayım. Önceki anten bize biraz uzak olunca internet hızı kullanımın yoğun olduğu zamanlarda düşüyordu. Özellikle akşam saatlerinde. Ama Evimin yakınına yeni bir anten kurulumu yaptılar ve benim internetimi oraya bağladılar. Şuan hız konusunda bir sıkıntım yok. Akşam saatlerinde düşüyor hızı ama eskisi gibi değil. Genel ortalama hız 6Mbit be 30-40 ms ping süresi.

Netmax Çerkezköy yeni oluşumda

• Nagato Rinnegan kullanıcısına yanıt
    Hocam kullandığınız internetin sağlayıcı adı nedir ve kaç mbps hız paketi alıp kaç mbps alabiliyorsunuz?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.