Şimdi Ara

AIRBAG OLAYINDA SRS VEYE SRP NEDİR?? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
36
Cevap
0
Favori
30.439
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Ömer Tuğrul

bildiğim kadarıyla srs olayı şöyle hava yastığının darbe algılayıcısı tampondan daha iç kısımlara konuluyor sonuçta insanı etkilemeyecek çarpmalarda boşu boşuna hava yastığının şişmesi engellenmiş oluyor...
    yanlışım varsa zaten arkadaşlar düzeltirler.
    yanlış. darbe algılayıcısıyla bir alakası yok. srp ve srs tamamen aynı sistemler. sadece artiz renault kendi bir isim uydurmuş araçlarında srp diyor. o da bir srs'dir aslında. bütün airbag sistemlerinin çalışma mantığı aynıdır. pek çok kimse inanmıyor ama emniyet kemeri takmadan airbag açılmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeremy Klakson

yanlış. darbe algılayıcısıyla bir alakası yok. srp ve srs tamamen aynı sistemler. sadece artiz renault kendi bir isim uydurmuş araçlarında srp diyor. o da bir srs'dir aslında. bütün airbag sistemlerinin çalışma mantığı aynıdır. pek çok kimse inanmıyor ama emniyet kemeri takmadan airbag açılmaz

Alıntıları Göster
    13 senelik mesaja cevap yazmanız mükemmel. Gecemi renklendirdi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Gorod kullanıcısına yanıt
    öyle bir amacım yoktu açıkçası. 13 senelik mesaj ama internet'te gezinen adamın karşısına çıkıyor. şimdi 13 sene önce yanlış bir bilgi verildiği için düzeltme hakkımız yok mudur? 30 sene de olsa düzeltirim açıkçası...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeremy Klakson

Alıntıları Göster
    emniyet kemeri takılı değilken (toka v.s.de yok) airbag açan yüzlerce araç gösterebilirim.
  • SRS emniyet kemeri takılı iken çalışır.

SRP emniyet kemeriyle bağımsız çalışır
  • Hay masallah konu ilk acildiginda lise 2 ye gidiyodum. Simdi 30 olduk.😋

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cihanabana -- 25 Mayıs 2020; 1:33:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: predator93

SRS emniyet kemeri takılı iken çalışır.

SRP emniyet kemeriyle bağımsız çalışır
    Hayır doğru değil. SRS hava yastıklı eski aracımda emniyet kemeri takılı olmadığı halde yolcu hava yastığı açıldı.
  • Geldim buradayım b yaş 43 oldu kızım 15 yaşında. Bu arada DH nin veri tabanına nazar değmesin maşallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi epsis -- 22 Ekim 2020; 22:7:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: epsis

Geldim buradayım b yaş 43 oldu kızım 15 yaşında. Bu arada DH nin veri tabanına nazar değmesin maşallah
    15 yılda sorunuzun cevabını bulmuşsunuzdur diye düşünüyorum hocam bizi aydınlatırsanız sevinirim. Google srs airbag yazdım ilk çıkan bu konu oldu

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Konu 1 mumdur konusu gibi olacak böyle giderse :))

• bu airbaglerin kemerli mi kemersiz mi çalıştığını daha kimse çözemedi :D

• hardcrss kullanıcısına yanıt

Bazı markalar emniyet kemeri takılı olmadan airbag açılmasını önlüyor ama çoğu markada bu yok. Hangi markalar dersen, bu konuda yayınlanmış bir liste bulamadım.

İşin doğrusu belli değil. Emniyet kemeri takılı değilken patlayan airbag insana daha çok zarar veriyor ama emniyet kemeri takılı değilken patlamayan airbag da büyük bir güvenlik açığı oluşturuyor. O yüzden firmalar arasında doğrusunun hangisi olduğu konusunda bir konsensus yok, kafalarına göre takılıyorlar anladığım kadarıyla.

• Jeremy Klakson kullanıcısına yanıt

Ben de boyle bir mentaliteye 4 yil sonra like atarim. Senelerin rakamlarin cok ta bir manasi yok farkli bir bakis acisindan bakarsak. Bilgi icin tesekkurler. Bu arada bu konuya nereden geldim onu da yazayim; sari sitede bir mercedeste gordum ibareyi ve merak ettim, teknik terimler ne ise yariyor/ anlami ne bilmeyi severim, bir aleti, araci kullanirken ona tam hakim olabilmeyi severim, bunun icin de onu iyi tanimanin onemli oldugunu dusunuyorum.

• epsis kullanıcısına yanıt

Hocam yaşıyomusun :) Sene 2024 sorunun cevabını aramaya geldim

• Evet tekrardan selamlar, 47 oldu yaş, kızım 18'ini doldurdu üniversiteye başladı bu sene. Ölümcül bir hastalığa yakalanmazsam bir kaç yıl sonra görüşmek üzere ✌️

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Allah bağışlasın hocam, ona da anlatırsanız güzel bir anekdot olur  

Bu arada kimse dememiş (!) biliyorum ama SRS ile SRP arasında hiçbir fark yok, aynı ürünün farklı isimlendirilmesi. Kemer takmadan airbag açılmaz muhabbeti de aslında şehir efsanesi. Airbagin açılması için emniyet kemeri vs gibi ön şart olduğuna dair resmi bir üretici yazısı yok. Bazı durumlarda sadece tek taraflı airbag açabiliyor. Bunu da sadece kemere göre değil; koltuktaki basınç sensörü, darbenin geldiği yön ve şiddete göre araç kendisi hesaplayıp gerçekleştiriyor. Veya hiç açmayabiliyor, bunun da sebebi darbenin sensöre gelmemesi diyebiliriz.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.