Şimdi Ara

Ailem Ramazan'da zorla oruç tutturacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
4.054
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mezunum geçen sene oruç tutmamıştım bir şey demediler ama bu sene evde oldugumdan tutmam gerektiğini söyluyorlar. Daha 2 haftadır adam akıllı ders çalışıyorum zaten. Uyku düzeni, açlık, susuzluk ve ders..
    Sizce nasıl ikna etmeliyim ailemi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Oruç tutarak.

• oruçu veren allah sabrını da vermiştir ben de tutucam
  • Dünya hayatın mı yoksa ahiret hayatın mı ? Tarafını seç.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Olm bu işler öyle milletin lafiyla olacak şeyler değil tutmak istiyosan tut sana kimse zorla oruç tutturamaz.

• kardes kac yasına gelmiş adamsın belki seneye gidecen başka şehirde okuyacaksın ailenden uzak. düzgünce söyleyeceksin ailene sınavım var çalışmamı etkileyecek tutmayacağım diye olur biter. zorla tutturmak neymiş al karşına konuş cocuk değilsiniz ailen de laf anlar heralde kimseyi ilgilendirmez senin olayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Justinian -- 8 Mayıs 2018; 21:17:29 >
  • hocam onlara tutuyorum de gönülleri olsun ama kütüphanede çalışmaya başlayacağım ev bunaltıyor de gider gelirken yersin bir şeyler. ya da para işi sıkıntı olursa sadece su içersin kütüphanede yemekte yemeyiver su içsen yeter zaten
  • hocam bunyeyle alakali kimisi ogle bayilmaya basliyor kimisi de aksam ezanindan sonra bile tutabilecek seviyede 1 2 gun dene hocam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • tut veya tutma ama sakın tutyorum diyip tutmamazlık etme üstelik oruç tutmak engellemez neden engellesin nefsine hakim olursun daha çok
  • ben çok küçük yaşımdan beri aksatmadan tutarım dindar biri deilim ama 2gün aç kalsam açlığımı hissetmem
  • Sakın öyle bir hata yapma aileni tanımadan, ben üstü oldukça kapalı şekilde ima ettim.Kavga kıyamet zorla kanıtladım kendimi kıvırdım baya.Çok kötü

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: adamcan123

Olm bu işler öyle milletin lafiyla olacak şeyler değil tutmak istiyosan tut sana kimse zorla oruç tutturamaz.
    Keske dediginiz kadar kolay olsa hocam, bir sekilde ikna etmeyi başardim diyelim bu sefer bana surat yapacaklar veya sonuçlar açıklandığında istegim yer gelmezse bunu oruc tutmadığıma baglayacaklar.

• 06madiba06 kullanıcısına yanıt
    Allah kolaylik versin ailenle ne diyim.

• 2 haftadır çalışmaya başlamışsın, ders yükün ağır, oruç tutman lazım, ve sen orucu bu mazeretle tutmuyorsan haksızsın çünkü sadece iki haftadır çalışıyormuşsun.

Ama ateist muhabbeti geçmiş öyleyse yapacak bir şey yok tutacağın oruç Allah varsa bile sevap olmayacak çünkü tutmanın amacı sevap Vs değil

• Hocam valla acken daha iyi calisiliyor sabah deneme cozersin zaten cok acikmiyorsun sabahtan sonra ders calisirsin , tekrar yaparsin 7 ye kadar calisirsin sonra baya acikacagindan birakirsin iftar sonrasi devam edersin . Gecen yil buyuk kismini tutmadim tamamini tutan arkadaslarim vardi . Bu yil bir sikinti cikmazsa hepsini tutmaya calisacagim .

• Sen tutmak istersen engel olmuyor hocam onu geçicen bi kere. Gerekirse gece çalışırsın.

Bu yaşa kadar inancın şekillenmiştir (mecaz) zaten , tutmak istemiyorsan onu oturup konuşman lazım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 06madiba06

Keske dediginiz kadar kolay olsa hocam, bir sekilde ikna etmeyi başardim diyelim bu sefer bana surat yapacaklar veya sonuçlar açıklandığında istegim yer gelmezse bunu oruc tutmadığıma baglayacaklar.

Alıntıları Göster
    değişik kafalar :d
  • Yahu neye göre sevap değil diyorsun? Bilmediğin konu hakkında konuşup da insanları yanlış bilgilendirme.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ameller niyetleree göredir. İnsanları razı etmek için tutulan orucun insana faydası yoktur sevap açısından.

• Ben tuttum geçen sene öyle rahatsız etmedi. Hatta daha iyi bile oluyor kafa başka yerlere kaymıyor (mast vs.) Zaten ders çalışmanın açlıkla vs. alakası olsa 2 haftadır değil eylülden beri falan çalışıyor olurdun. Sen bilrisin sonuçta çocuk değilsin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.