Şimdi Ara

'Gülücük' ve 'Öpücük' Sözcüklerindeki Ses Olayı [ANKET]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
2
Favori
38.855
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki

"Gülücük" ve "Öpücük" Sözcüklerindeki Ses Olayı [ANKET]

(En Son Oy Tarihi: 5.9.2023)
Giriş

I) Gül-üş-cük ---> Gülücük | Öp-üş-cük ---> Öpücük şeklinde olup Ünsüz Düşmesi vardır
    II) Gül-cük ---> Gülücük | Öp-cük ---> Öpücük şeklinde olup Ünlü Türemesi vardır

• gülüş-cük dediğiniz de gülüş fiilimsi oluyor ben bunu zaten baştan elerim gülücükle anlam ilgisi kalmadığı için. ama şöyle düşünün cık küçültme eki olduğu için gülücük aslında gülmenin küçük olanı yani gülüş-cükten gelse gülüşmenin küçültülmüşü (?) olurdu. sınavda karşıma gelse %100 ünlü türemesi yaparım.
  • Türeme var
  • Ünsüz düşmesi olacak.Yukarıdaki arkadaşlara ve oylamadaki üstünlüğe katılmıyorum.Eminim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kose81 -- 20 Mayıs 2019; 0:19:23 >
  • Kose81 K kullanıcısına yanıt
    Evet öyle ben de eminim hatta hocamız böyle bir çelişki var düşmeyin diyerek anlattı.

-cük küçültme eki isimlere gelir yani gül- fiiline böyle bir ek gelmez. Önce gülüş diye isim olur daha sonra -cük eki gelir.
  • MKILIÇ kullanıcısına yanıt
    Başarılı
  • Cık-cik eki isimlere geliyor diye biliyorum.
  • Almanca Einschubvokal, Sprossilbe, Vokalentfaltung, Anaptyxis, Adventivlaut; Fr. anaptyxe, adventice; İng. anaptyxis, adventitious sound). || Seslerin özelliklerine veya birbirleriyle birleşme şartlarına bağlı bazı nedenlerle, Türkçe ve dilimize girmiş yabancı kelimelerin ön, iç ve son seslerinde ünlü veya ünsüz türemesi biçiminde kendini gösteren ses olayı: Yabancı kelimelerde: ruze > oruç, limon > ilimon, rişte > erişte, scala > iskele, station > istasyon; grup > gurup, Christian > Hırıstiyan, akl > akıl, aks > akis, keyf > keyif; ayva > hayva, aveng > heven, kehrubBa > kehribar; bionic > biyonik, dialogue > diyalog vb. Türkçe kelimelerde: ur- > vur, orada > horda, ağıl > hağıl, ırak > yırah, in- >yin-, irin > yirin, idiz > yitiz «yüksek» ip > yip, söğüt > söğürt, başla- > başla-y-an, kaplu baga > kaplum-baga, genç-e-cik > gencecik, az-ı-cık > azıcık, gül-ü-cük > gülücük vb.

Kaynak:TDK

• LawLove kullanıcısına yanıt
    İlginç bir durum.Fakat hala dediğimin arkasındayım.Elimdeki dilbilgisi kaynaklarından baktım ve cik eki arkadaşların da dediği gibi isimden isim yapan bir ek.İnternet üzerinden de bir araştırma yaptım.10 küsür sitenin hepsinde ünsüz düşmesi olduğundan bahsediliyor(e-ödev dışında ) Araştırmaya devam ediyorum.Fakat gerçekten TDK yanlış yapmış mıdır sorgulamasındayım... Diğer örneklere de bakarsak hepsi isim fakat gül bozuyor
    Ne yalan söyleyeyim önceden ben de öyle biliyordum ama tdk bile böyle diyorsa bence doğrusu budur
    Yanlış hatırlamıyorsam tm öğrencisisiniz. Türkçe dersime okulda belki tanırsınız Kadir Gümüş giriyor. Burayı yıldız attırarak dediğim gibi anlattı.
  • MKILIÇ kullanıcısına yanıt
    Evet tm öğrencisiyim.Kadir Gümüş'ü de isim olarak duydum ama videolarını hiç izlemedim.Eğer dediğiniz gibiyse gerçekten acayip bir durum var ortada çünkü elimdeki Türkçe kitabında da ünlü türemesi diyor.Ortada büyük bir ikilik var gibi duruyor.
  • Önder Hoca'ya mesaj attım görür umarım.Şimdi de TDK'ye yazacağım -_- Yoruldum.Lanet soru...
  • Muhtemelen farklı ekollerin (Türkiyedeki top Edb. fakültelerinin) tartışma konusunda ikileme girdiği bir mevzu bu. Bu tarz şeyler hiçbir sınavda irdelenmez, muallak.
  • Limit El Kitabı ünsüz düşmesi var demiş. Ama üstekki arkadaşın dediği gibi bir belirsizliğin var olduğunu da belirtmişler. Bazı kaynaklar ünlü türemesi var diyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6lue -- 20 Mayıs 2019; 6:15:29 >
    Tdk'ye de her konuda güvenilmez ki. Adamlar ''şey'' i isim olarak almıştı, birçok hocanın onlara gönderdiği maillerden sonra nihayet ''zamir'' olarak düzelttiler yoksa öylece kalacaktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6lue -- 20 Mayıs 2019; 6:31:9 >
  • Düşme yok mu cevap ne
  • Tdk'ye göre iş yapılmaz, ona güvenemeyiz. Adamlar bir yerde ayrı yazdıkları kelimeyi başka bir kelimeyi açıklarken bitişik kullanıyor falan, daha kendileri dil bilgisinden habersiz.
    Cevap?
  • Tabii ki cevap yok.Olsa şaşardım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.