Şimdi Ara

Ahlâklı ateistler ahlâkınızı temellendirir misiniz? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
0
Favori
3.607
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: MANGUTAY

Hocam nasıl bir çelişkiler yumağı içinde olduğunuzun farkındasınızdır umarım. Ne desem bilemedim. Bir yaratıcıya ve onun elçisine böyle şeyleri yakıştıramamak hali hazırda senin bir ahlakının olduğunu gösterir. Kıyas yapıyorsun çünkü yahu bunlar ahlaksızlık bir yaratıcı ve onun elçisi bunları nasıl emreder yapar deyip öfkeleniyorsun. Yani sen bunlara öfkelenmeden önce de bir ahlakın vardı. Bu ahlakını da vicdanına dayandırıyorsun. Vicdan dediğin şey belli ahlaki değerlerin üzerine kuruludur zaten. Ben tecavüz etmenin iyi bir şey olduğunu düşünüyorsam o konuda vicdan yapamam. O onun dayanağı değildir maalesef.

"Bana göre rıza ile yapılan her eylem ahlaklı demeyeyim de tercih meselesidir diyeyim." Hep yuvarlak cevaplar geliyor. Bir şey ya ahlaksızcadır ya da değildir. Yani rıza varsa ensest ahlaksızca değildir doğru mu anladım ? Karşılıklı rıza varsa tercih meselesidir ne demek hocam yapmayın etmeyin Ayrıca rıza yoksa neden ahlaksızlık? Benim vicdanım el vermiyordan ziyade daha kapsayıcı bir yanıtınız vardır belki.

Son cümleye ithafen, sen öyle diyorsan öyledir hocam. Likeladım.

Alıntıları Göster
    Çok açık yazayım.Benim ahlakım İslam dinine dayanırdı ve bu tür şeyleri dinde olduğunu bilmeden önce dindar olduğum için şükrederdim.Ama dinde olduğunu duyunca dediğin gibi din yüzünden kazandığım ahlak sayesinde kıyas yapıp dine yakıştıramıyorum.Yani bir babanın seni ahlaklı ( burdaki ahlak söz icabı) yetiştirip kendisinin ahlaksızlık yapması sonucu ona öfkelenip daha çok ahlaklı olma isteği gibi bir şey.Yani artık babanın ahlaksız olduğunu düşünüyorsun ama ondan kalan ahlak sayesinde onu yargılıyorsun.Saçma mı değil mi bilemem ama benim için durum böyle.

Peki,net cevap mı istiyorsun ? Evet,rıza dahilinde yapılan her şey ahlaklıdır.Rızanın olmaması neden ahlaksızlık kısmına gelince birine acı çektirmek bana da acı verir.Daha kapsamlı yanıtım yok,kapasitem bu kadar kusura bakmayın.

Yani bilmiyorum,Orta Doğu'nun haline bakıp hala Araplar şöyle ahlaklıdır falan filan dememi mi istiyorsun ki anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FC547EB8D -- 15 Ekim 2018; 16:5:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-FC547EB8D

Çok açık yazayım.Benim ahlakım İslam dinine dayanırdı ve bu tür şeyleri dinde olduğunu bilmeden önce dindar olduğum için şükrederdim.Ama dinde olduğunu duyunca dediğin gibi din yüzünden kazandığım ahlak sayesinde kıyas yapıp dine yakıştıramıyorum.Yani bir babanın seni ahlaklı ( burdaki ahlak söz icabı) yetiştirip kendisinin ahlaksızlık yapması sonucu ona öfkelenip daha çok ahlaklı olma isteği gibi bir şey.Yani artık babanın ahlaksız olduğunu düşünüyorsun ama ondan kalan ahlak sayesinde onu yargılıyorsun.Saçma mı değil mi bilemem ama benim için durum böyle.

Peki,net cevap mı istiyorsun ? Evet,rıza dahilinde yapılan her şey ahlaklıdır.Rızanın olmaması neden ahlaksızlık kısmına gelince birine acı çektirmek bana da acı verir.Daha kapsamlı yanıtım yok,kapasitem bu kadar kusura bakmayın.

Yani bilmiyorum,Orta Doğu'nun haline bakıp hala Araplar şöyle ahlaklıdır falan filan dememi mi istiyorsun ki anlamadım.

Alıntıları Göster
    Bana ne Araplardan yahu ben de bayılmıyorum kendilerine. Orta Doğunun hali keşke Araplarla sınırlı kalsa. O meselede daha derin paradigmalar var. Cevap için teşekkürler hocam üzerine yorum yapmayacağım.

• quote:

Bana ne Araplardan yahu ben de bayılmıyorum kendilerine. Orta Doğunun hali keşke Araplarla sınırlı kalsa. O meselede daha derin paradigmalar var. Cevap için teşekkürler hocam üzerine yorum yapmayacağım.

Alıntıları Göster
    Arapla kafayı yemişler bunlar

Genel olarak prcıların gazabına uğramış beyinler söz konusu

Konuya gelecek olursak sanıldığının aksine teist olmayanların ahlakının temellendirmesine ihtiyaç yoktur ve müslümanların ise buradan kendilerine yol açma çabaları tabiri caizse kolaycılıktır eristik diyalektiktir

• quote:

Orijinalden alıntı: Zodion

Arapla kafayı yemişler bunlar

Genel olarak prcıların gazabına uğramış beyinler söz konusu

Konuya gelecek olursak sanıldığının aksine teist olmayanların ahlakının temellendirmesine ihtiyaç yoktur ve müslümanların ise buradan kendilerine yol açma çabaları tabiri caizse kolaycılıktır eristik diyalektiktir

Alıntıları Göster
    Neden ihtiyaç yoktur? Biraz detaylandırın hocam.
  • Türkler, Araplar sayesinde ahlak sahibimi oldu

• quote:

Orijinalden alıntı: WILDBOYS

Türkler, Araplar sayesinde ahlak sahibimi oldu

Güzel espiri

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WILDBOYS

Türkler, Araplar sayesinde ahlak sahibimi oldu
    tabii eskiden anamıza babamıza kardeşimize sarkan keyfi insan öldüren soygun yapan bir toplumduk
  • lawbreaker kullanıcısına yanıt
    Biz Türkler Arabın terbiyesi ve eğitimi ile gelişmiş toplumlarda yer buldukmu demek lazım.

Zeus onlardan razı olsun

• quote:

Neden ihtiyaç yoktur? Biraz detaylandırın hocam.

Alıntıları Göster
    Dinler düz ve literal anlamda sınırlı kalan yapılar değildir ve farklı bir yöntem yorum o çerçeveden men etmez seni.O halde diğerlerinin meşruyeti de bu şekil kaygılarla temellenme mecburiyetinden söz edilemez.Ayrıca ahlak tercihlerden bağımsız düalist yapının sürdürülmesine bağlıdır ve şunu biliyoruz ki iyi gerekçelendirilmiş bilgiyle gerekçelendirilmemiş bilginin epistemeolojik pozisyonu farklı değildir

• Ne Arapmış arkadaş
  • quote:

Ne Arapmış arkadaş
    Beacuse pr is new god
  • Ateistlerin ahlakini temellendir o zaman! Toplum icinde cirilciplak gezmek, evli kadinla evli erkegin cinsel birliktelik yasamasi veya tecavüz etmenin ateizme gore ahlaki bakis acisini ateizm felsefesine ve degerlerine bagli kalarak temellendir, bizde bilelim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zodion

Dinler düz ve literal anlamda sınırlı kalan yapılar değildir ve farklı bir yöntem yorum o çerçeveden men etmez seni.O halde diğerlerinin meşruyeti de bu şekil kaygılarla temellenme mecburiyetinden söz edilemez.Ayrıca ahlak tercihlerden bağımsız düalist yapının sürdürülmesine bağlıdır ve şunu biliyoruz ki iyi gerekçelendirilmiş bilgiyle gerekçelendirilmemiş bilginin epistemeolojik pozisyonu farklı değildir

Alıntıları Göster
    Hocam şunu söyleyeyim ortada bir iddia varsa bunun ispatlanması gerekir. Dualist yapının sürdürülebilmesi için sebep gerekir. Ahlaktaki dualizm iyi kötü çatışması baştan aşağı metafizik değil midir? E adam metafiziği reddediyorsa o zaman sürdürdüğü dualizm boşa çıkıyor. Anlamı kalmıyor. Ya rol yapıyor ya da önceki yaşantısından kalma inançların getirdiği bir takım etkilerin altında.
    İddiadan bahsettim. Kişi sağa sola ben ahlaklıyım sen ahlaksızsın diye ahkam kesiyor ama kendi düşünce sistemine göre ahlak diye bir şey yok. Tıpkı tanrı diye bir şeyin olmaması gibi. Bu aynı şuna benziyor ben dinsizim hiç bir tanrıya inanmıyorum ama seni de dinsiz olmakla itham edip ayıplıyorum. Cehennemde yanacaksın falan diyorum. Yani senin inandığını sana iteliyorum. Şimdi bunu söyleyince vay efendim biz psikopat mıyız? Yo değilsin ateist olmana rağmen ahlakın var ve o ahlak da yüksek ihtimalle İslam'ın dayatması. Bunu da yine klasik konuyu sündürme amaçlı Araplık mevzularına getiren oldu. Kardeşim yaygın din Hristiyanlık olsaydı Türklerin arasında o zaman da ahlakın Hristiyanlığın etrafında şekillenecekti bu kadar basit. Şekillenecekti diyorum bakın tamamen ona dayanacaktı demiyorum.
    Konuda ilk alıntıladığım iletide o yüzden malum ensest konusunu kanırttım. Adam karşı tarafı bununla suçluyor. Peki çek oradan metafiziği. Teyzen kadın sen erkeksin ne mani olacak buna? Gelen cevaplardan biri ahlaksızlık değildir oldu diğeri bilemiyorum bana öyle geliyor oldu. Şimdi ikili diyaloglarda cevaplar çok değişken ama toplu halde biri bir şey deyince hemen likelar havada uçuşuyor. Sorgulamak yok. İrdelemek yok.
    Şunu kimse söyleyemiyor "Kardeşim ahlak da dinler gibi insanları kontrol altında tutmak için uydurulmuş safsatalardır. Kişiden kişiye değişen beşeri bir olgudur." Konuda ben ahlakımı yasalara dayandırırım diyen oldu. 3 sene sonra yasa değişse adamın ahlakı da otomatik değişecek sanki. Yani şu cümleyi dememek için girilen hallere bak

• quote:

Hocam şunu söyleyeyim ortada bir iddia varsa bunun ispatlanması gerekir. Dualist yapının sürdürülebilmesi için sebep gerekir. Ahlaktaki dualizm iyi kötü çatışması baştan aşağı metafizik değil midir? E adam metafiziği reddediyorsa o zaman sürdürdüğü dualizm boşa çıkıyor. Anlamı kalmıyor. Ya rol yapıyor ya da önceki yaşantısından kalma inançların getirdiği bir takım etkilerin altında.
    İddiadan bahsettim. Kişi sağa sola ben ahlaklıyım sen ahlaksızsın diye ahkam kesiyor ama kendi düşünce sistemine göre ahlak diye bir şey yok. Tıpkı tanrı diye bir şeyin olmaması gibi. Bu aynı şuna benziyor ben dinsizim hiç bir tanrıya inanmıyorum ama seni de dinsiz olmakla itham edip ayıplıyorum. Cehennemde yanacaksın falan diyorum. Yani senin inandığını sana iteliyorum. Şimdi bunu söyleyince vay efendim biz psikopat mıyız? Yo değilsin ateist olmana rağmen ahlakın var ve o ahlak da yüksek ihtimalle İslam'ın dayatması. Bunu da yine klasik konuyu sündürme amaçlı Araplık mevzularına getiren oldu. Kardeşim yaygın din Hristiyanlık olsaydı Türklerin arasında o zaman da ahlakın Hristiyanlığın etrafında şekillenecekti bu kadar basit. Şekillenecekti diyorum bakın tamamen ona dayanacaktı demiyorum.
    Konuda ilk alıntıladığım iletide o yüzden malum ensest konusunu kanırttım. Adam karşı tarafı bununla suçluyor. Peki çek oradan metafiziği. Teyzen kadın sen erkeksin ne mani olacak buna? Gelen cevaplardan biri ahlaksızlık değildir oldu diğeri bilemiyorum bana öyle geliyor oldu. Şimdi ikili diyaloglarda cevaplar çok değişken ama toplu halde biri bir şey deyince hemen likelar havada uçuşuyor. Sorgulamak yok. İrdelemek yok.
    Şunu kimse söyleyemiyor "Kardeşim ahlak da dinler gibi insanları kontrol altında tutmak için uydurulmuş safsatalardır. Kişiden kişiye değişen beşeri bir olgudur." Konuda ben ahlakımı yasalara dayandırırım diyen oldu. 3 sene sonra yasa değişse adamın ahlakı da otomatik değişecek sanki. Yani şu cümleyi dememek için girilen hallere bak

Alıntıları Göster
    İyide ateizm zaten metafizik.Bu cümleyi söylerken bile bir isme ve bir eke referansta bulunuyorum ister istemez.Her ne kadar söz konusu kesim bu gerçeği bertaraf etmek için madde ve hareketten doğan nedenselliği ön sürmeye çalışsa da madde kavramının kendisi anlak olarak madde değil bilakis nedensellik bağını kurarken logicten yararlanılması olayı da var.Kant kitaplarında konu gereği yüklem ve özne ilişkisinden bahseder ve hegel ise kemikleri etle desteklemiş güçlendirmiştir.Böylece maddi olanda zerre kadar dahi olsa mananın ihtiva ettiği ortaya çıkmıştır.Çıkmıştır ki olay dekartın çizdiği basit çizgilerden ibaret olmamıştır artık.

Ayrıca bu imge çağında 'modern' olanla olmayanı ayırt etmek imkansızlaştı yani sıradan müslümanla sıradan ateist profilini aynı şekilde değerlendirebilirsin.

Ateizm titlesi farklı ahlaklar geliştirmeye engel değil fakat kitleden bahsedeceksek olursak maalesef ki ateistler memur zihniyetine kadar düştü.Az biraz okuyanıysa düz rölativist oluyor(evrimden önce deterministtiler şimdi indeterministler)

''Kardeşim yaygın din Hristiyanlık olsaydı Türklerin arasında o zaman da ahlakın Hristiyanlığın etrafında şekillenecekti bu kadar basit. Şekillenecekti diyorum bakın tamamen ona dayanacaktı demiyorum.''

Okumamışlık anlamsız internet öz güveniyle birleşince öyle oluyor.Bir çeşit cognitive bias olan bütün olguları iki tarafa indirgeyip kendisini bir tarafa atama suretiyle davasını meşrulaştırma ve bunun devamını ikame edebilmek için bundan sonraki anlam tutamlarını da bu kabule bağlı şekillendirmeden muzdarip olmamak için okumanın ötesinde öz farkındalık gerekiyor

''Teyzen kadın sen erkeksin ne mani olacak buna?''

Common sense mani olacak ve bunun için hangi ismi aldığın önemli değil.Bu soruya cevap veren adam rölativist ve aynı zamanda kantçıysa kendi içinde tutarlıdır

''Konuda ben ahlakımı yasalara dayandırırım diyen oldu.''

Zeitgeiste uymak kolay olandır ve çoğunluk erdemli olmadığına göre bu insanlara da bu yakışır diyip geçmek lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 16 Ekim 2018; 14:3:27 >

• Zodion Z kullanıcısına yanıt
    İlk paragraf için; O nasıl olacak? Maddede metafizik olmasıyla Ateist felsefe sisteminin bu bulguyu içine alması aynı şey değil. Metafiziği ateiste kabul ettirmen için bilimsel olarak aha kardeşim bu metafizik bu da madde. Maddenin içinde yüzde şu kadar metafizik var. Aha bunlar da gözlemler,deneyler, saha çalışmaları vs. diyebilmen lazım. Evrim gibi işte. Hakkında bilgi var bulgu var ama kabul etmeyen etmiyor. Kendi gerçekliğinde açıklıyor her şeyi. Yoksa evrende düzen vardır diyenin önüne kaos teorisini koyuyorlar. Metafiziği kabul etse adam belki de Tanrının düzeni kaostur diyecek. Gerçi şimdi çıkıp şurada ben metafiziği kabul ediyorum ama ateistim diyen olursa hiç şaşırmam

Ayrıca; Common Sense yoktur, dinsel saplantılar vardır...
  • quote:

İlk paragraf için; O nasıl olacak? Maddede metafizik olmasıyla Ateist felsefe sisteminin bu bulguyu içine alması aynı şey değil. Metafiziği ateiste kabul ettirmen için bilimsel olarak aha kardeşim bu metafizik bu da madde. Maddenin içinde yüzde şu kadar metafizik var. Aha bunlar da gözlemler,deneyler, saha çalışmaları vs. diyebilmen lazım. Evrim gibi işte. Hakkında bilgi var bulgu var ama kabul etmeyen etmiyor. Kendi gerçekliğinde açıklıyor her şeyi. Yoksa evrende düzen vardır diyenin önüne kaos teorisini koyuyorlar. Metafiziği kabul etse adam belki de Tanrının düzeni kaostur diyecek. Gerçi şimdi çıkıp şurada ben metafiziği kabul ediyorum ama ateistim diyen olursa hiç şaşırmam

Ayrıca; Common Sense yoktur, dinsel saplantılar vardır...
    Bilim uzaydan gelmiyor onunda bir tarihsel süreci bir metodolojisi var.Hatta kimileri bu konuda uyanma emareleri gösterip o mantıkçı pozitivistlerin iddaasıydı bilim metafiziksen gelmedir demeye başladılar

Manzara sürekli değişiyor o noktada sabitlenmek isteyenler bunun farkında olarak yapıyorlarsa o kişinin kendi yaklaşımıdır ama çoğunluk safsatalara düşüyor maalesef

Ateizmle metafizik çelişmek zorunda değil

Ve common sense vardır

Dinle alakası olmayanlar dahi alışkanlıktan benzer tepkileri verebilirler

• quote:

Sen necisin,nesin hocam ? Müslüman mısın ,Müslüman isen hadisleri kabul eder misin? Dinsiz isen ahlakını temellendirebiliyor musun yoksa ahlaksız mısın ? Paragraftan anlayamadım da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FC547EB8D -- 16 Ekim 2018; 17:19:40 >

• Yasalardan ceza yememek için kurallara uyuyor olabilir. Bu yanlış mı ahlaksız mi yani?

• Ateistin ahlaki mi var..

Ulke allahsizlarca ele gecirilmis haberimiz yok..

Hangi konuya girsem atayistler dolu..

• quote:

Orijinalden alıntı: selahattın ısık

Ateistin ahlaki mi var..

Ulke allahsizlarca ele gecirilmis haberimiz yok..

Hangi konuya girsem atayistler dolu..

Ciddi olamazsın

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.