Şimdi Ara

Ahlâklı ateistler ahlâkınızı temellendirir misiniz? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
153
Cevap
0
Favori
3.605
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ah lake....

Göl demek istedin galiba şeklinde okunabilir.

Ahlak göle benzer. Dağ veya yeraltı suları ya da sellerle beslenir.

Denize dokulurse yerellikten uzaklaşır. Kapalı havzaysa yerel okunur.

Ahlakın kaynağı da yağmur olmalıdır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • HADO77 kullanıcısına yanıt
    Ateist diye tanımlanan kesimin ateizm anlamadığını duşunuyorum.

Yani duygular materyalin anlam kazanmış hali olarak evrim geçirmiş olmalılar.

Hormonlar aşk sevgi vs nin kokeni materyalin tortusu hukmunde olmalı.

Bunlar kazanılmış şeyler olmadığı gibi ateist devamlı evrime değişen yapısı ile mesela çölde ahlaklı olamayabilir.

Zira yağmur yoksa Ahlakın kokeni de ortadan kalkar.

Bu yuzden ateist denen kişi duygu ve materyal değişimi halinde etkilenen varlıktır.

• Konuya ağır cahil yobazlar ve fetocular basmış.Gene iyice pisliğe dönmüş burası.
  • Seni bekliyordum....

Şimdi 2 trilyon beyin hucresiyle anne diyeceği şeyi bile tanımayan bilgisayar dahisi iddialı sayısal zeka felaketi kardeşi olsa akletse ona dahi hakaret edecek dahi konuya gelmiş. Ateistlere gulerim. Seni kale bile almıyorum.

Ateizm yaratıcısıyla ilişkikurup çoğal şey değil mi hassas arkiiş. Biraz mert ol ya da kaybol.

Eccuk akılı adam seninle muhatap bile olmaz. Kendini kandırdığı kuçuk dunyana don.

• Amma komik şeyler yazmışsın. Uzatma yahu. Mürtede verilecek cezayı istediğin kadar eğip bük açıklayamazsın.

• Ateizm de kanarmış kanı akarmış vay be...

• cemsinan kullanıcısına yanıt
    Kime göre neye göre olacak bu açıklama? Senin aklına hitap etmiyorsa etmiyordur, benimkine ediyor. Hadi uza.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E57029DB9

Bir de şöyle bir durum var, inanç düşüncenin değil davranışın ürünüdür. Bu özellikle eskiden daha belirgin bir ayrımdı. Yâni o insanlar için 'inanmak', aslında müslüman gibi hissetmek ve yaşamaya çalışmakla eşdeğerdi. Onlar çoğu zaman şimdiki insanların yaptığı gibi dini akıl odaklı tenkid veya kabul etmezlerdi. Bu sebeple mürted olan birinin pişman olması, gerçekten de müslüman olması anlamına gelir. Yâni inanmadığı halde inanıyormuş muamelesi yapmaz kendine. O zamanlarda ki müşriklerin İslam'a girmeme bahanesini hatırla: ''Atalarımızın dinini mi bırakacağız?'' , yani şunu demiyorlar: ''Dinin şurası şurası bize saçma geliyor o yüzden inanmıyorum''. Bu mesele anlaşılınca, aslında mürted olmanın doğrudan İslam toplumunun dikine gitmek olduğunu, ve mürted olanın pişman olmasıyla eski yaşantısına geri dönmesi arasındaki ilişkiyi anlayabilirsin.

Ekleme: Mürtedin katli mevzusu, düşünceyi, bilimi engellemez mi? İslam'da beş şey koruma altındadır: Can, mal, din, akıl, nesil. Ve hükümler bu beş esasın korunmasını temel alır. Mürted olan birisi, mümin halkın bu beş konudaki güvencesine bir tehdit unsurudur. Müşrik ve münafıkların yaptığı gibi müminlerin canına kast edebilirler, mallarını çalabilirler, veya zina ederek nesli tehlike altına alabilirler. Bunlar anlaşılır, ancak asıl zararı din ve akıl konusunda verebilirler. Bir mürtedin, mürted olduğunu anlamak için, İslam toplumunda propaganda yapması mecburidir. Yoksa kimse bir mürtedin mürted olduğunu kolay kolay anlayamaz. Ve İslam hakkında propaganda yaparak, insanların değerlerine dil uzatması dinin ve aklın korunmasına ters düşer. Tıkırında işleyen bir düzeni bozar.

Alıntıları Göster
    Öyleyse mürtedin hükmü tarihsel midir

• Konuyu aşırı canım sıkıldığı için baştan sona okudum ve Atsız'a bir kere daha hak verdim.

"Bu ülke delilerle, gerizekalılarla, ruh hastalarıyla doludur"

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zodion

Öyleyse mürtedin hükmü tarihsel midir

Alıntıları Göster
    Hâşâ. Ben günümüzde mürted olmanın eskisinden çok farklı dinamiklere dayandığını düşünmüyorum. Hikmet hâlâ aynı

• quote:

Orijinalden alıntı: E-Nazmi

Konuyu aşırı canım sıkıldığı için baştan sona okudum ve Atsız'a bir kere daha hak verdim.

"Bu ülke delilerle, gerizekalılarla, ruh hastalarıyla doludur"
    Benim niye bu tarafa uğramadığımı anladın mı.
  • lawbreaker kullanıcısına yanıt
    seninle inanç konusunda tartışmak istemiyorum üslubuna ve inancına saygısızlık olarak algılanmasın diye ama sayfayı açıyorum ilk senin mesajın var. rahatsız edici bir şekilde dini devre dışı bırakma hissi uyandırıyor şimdi sormak istediğim şu:

bir toplum mantar gibi bitmedi. topluca oluşmadı. insanlar zamanla topluma dönüştü. toplum oluşma aşamasına kadar yaşayan insanların ahlakını ne oluşturdu? senin sözlerinden ahlak toplumsal değerlerden oluşuyorsa toplum öncesi insanların ahlakı yok muydu

ve başlangıcını dahi bilmediğimiz din (inancıma göre ilk insanla başladı. ilk insanın tam olarak kaç yıl önce yaşadığını kesin bilmiyoruz) bu kuralları koyduktan sonra toplum benimsemiş ve gelenek haline gelmişse tamamen yanılıyor olursun
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E57029DB9

Hâşâ. Ben günümüzde mürted olmanın eskisinden çok farklı dinamiklere dayandığını düşünmüyorum. Hikmet hâlâ aynı

Alıntıları Göster
    Ama din bu zamanlarda sadakat meselesi değil ki

Robotların çağında ne ademe ne de onun sadakatına ihtiyaç var

Her şeyi geçtim şimdilerde bir modernistle bir müslümanı ayırt etmek çok zorlaştı

Aynı görünüyorlar çünkü

Demek ki olay başka

• quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

seninle inanç konusunda tartışmak istemiyorum üslubuna ve inancına saygısızlık olarak algılanmasın diye ama sayfayı açıyorum ilk senin mesajın var. rahatsız edici bir şekilde dini devre dışı bırakma hissi uyandırıyor şimdi sormak istediğim şu:

bir toplum mantar gibi bitmedi. topluca oluşmadı. insanlar zamanla topluma dönüştü. toplum oluşma aşamasına kadar yaşayan insanların ahlakını ne oluşturdu? senin sözlerinden ahlak toplumsal değerlerden oluşuyorsa toplum öncesi insanların ahlakı yok muydu

ve başlangıcını dahi bilmediğimiz din (inancıma göre ilk insanla başladı. ilk insanın tam olarak kaç yıl önce yaşadığını kesin bilmiyoruz) bu kuralları koyduktan sonra toplum benimsemiş ve gelenek haline gelmişse tamamen yanılıyor olursun
    Gece çok geç yazıyorum sende sabah erken giriyorsan ondandır, uzun süredir yazmıyordum aslında

İslama göre ilk insan 8500 yıl öncesinde yaratılmış ama çok daha eski fosiller var mesela 40 bin yıl öncesine ait mamut kemiklerinden yapılmış klübeler var ukraynada sergileniyor. Hangisine inanırsan artık

Gelelim toplumsal kurallara ve değerlere adı üstünde zaten toplumsal yani toplumun oluşmasından önce olduğunu söylemek zor. Şöyleki bir apartmanda yaşıyorsan o apartmanın kurallarına uymak zorundasındır bunu bilerek orada yaşar veya yaşamazsın. Gecenin 4 ünde son ses opera dinletmezler adama ha yok ben dinliycem dersen git tek başına kimseyi rahatsız etmeyeceğin yerde yaşa derler tam o hesap. Tek başına yaşayan adamın otobüste yer verecek kimi olabilir veya kime tecavüz edebilir kimin malını çalabilir. Bu tarz kurallar zaman içinde insanlar birlikte yaşamaya çıktığında yavaş yavaş deneyimleyerek oluşan şeyler.

Dini devre dışı bırakmak demişsin de dinlerin bu kuralları tasdiklemekten başka yaptığı bir şey yok ki, yani bazı spesifik şeyler dışında müslümanlar için başka inançlardan kimseyle arkadaşlık etme domuz eti yeme alkol alma gibi. Hiç bir inançta adam öldürmenin hırsızlığın doğrulandığını kabul gördüğünü cezasız bırakıldığını göremezsin dolayısıyla kaynağının dinler olmadığı da bu anlamda çok açık değil mi.
    Daha kolay anlaşılması için bir örnek vereyim diyelim ki kuantum fiziği ile ilgili bir kitapta einsteinın uzay zaman bükülmesi teorisine atıfta bulunulmuş olsun burada bunu görüp işte bu teorinin kaynağı budur diyebilir misin elbette hayır.

iki oldu ve ayrı ayrı rakamlar verildi lütfen şu 8500 ün kaynağını yazsana

şöyle sorayım

basit bir aletin dahi kullanım klavuzu var kutuda. kainattaki her şey de bir alet insan dahil. insana kullanma klavuzu anlatılmadan yapılmış olması akla uygun mu bunun belgesini bulamamış olmamız bizim hatamız olamaz mı bulamadığımız veya bilemediğimiz herşeyi inkar etmek akla uygun mu
  • quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

Gece çok geç yazıyorum sende sabah erken giriyorsan ondandır, uzun süredir yazmıyordum aslında

İslama göre ilk insan 8500 yıl öncesinde yaratılmış ama çok daha eski fosiller var mesela 40 bin yıl öncesine ait mamut kemiklerinden yapılmış klübeler var ukraynada sergileniyor. Hangisine inanırsan artık

Gelelim toplumsal kurallara ve değerlere adı üstünde zaten toplumsal yani toplumun oluşmasından önce olduğunu söylemek zor. Şöyleki bir apartmanda yaşıyorsan o apartmanın kurallarına uymak zorundasındır bunu bilerek orada yaşar veya yaşamazsın. Gecenin 4 ünde son ses opera dinletmezler adama ha yok ben dinliycem dersen git tek başına kimseyi rahatsız etmeyeceğin yerde yaşa derler tam o hesap. Tek başına yaşayan adamın otobüste yer verecek kimi olabilir veya kime tecavüz edebilir kimin malını çalabilir. Bu tarz kurallar zaman içinde insanlar birlikte yaşamaya çıktığında yavaş yavaş deneyimleyerek oluşan şeyler.

Dini devre dışı bırakmak demişsin de dinlerin bu kuralları tasdiklemekten başka yaptığı bir şey yok ki, yani bazı spesifik şeyler dışında müslümanlar için başka inançlardan kimseyle arkadaşlık etme domuz eti yeme alkol alma gibi. Hiç bir inançta adam öldürmenin hırsızlığın doğrulandığını kabul gördüğünü cezasız bırakıldığını göremezsin dolayısıyla kaynağının dinler olmadığı da bu anlamda çok açık değil mi.
    Daha kolay anlaşılması için bir örnek vereyim diyelim ki kuantum fiziği ile ilgili bir kitapta einsteinın uzay zaman bükülmesi teorisine atıfta bulunulmuş olsun burada bunu görüp işte bu teorinin kaynağı budur diyebilir misin elbette hayır.

Alıntıları Göster
    Şu tartışmaya hiç girmeye niyetim yoktu ama, bunu da yazmadan edemedim. 8500 yıl falan nereden çıktı yahu ? Hıristiyan din adamları Yahudi metinlerine, kroniklere bakarak çıkardığı peygamber listesine göre 6500-7500 yıl gibi bir süreden bahsederler. Bizdeki bazı din adamları da bu geleneği devam ettirmiştir. İslam bu tip konularda hiçbir şekilde zaman falan vermez.

• quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

iki oldu ve ayrı ayrı rakamlar verildi lütfen şu 8500 ün kaynağını yazsana

şöyle sorayım

basit bir aletin dahi kullanım klavuzu var kutuda. kainattaki her şey de bir alet insan dahil. insana kullanma klavuzu anlatılmadan yapılmış olması akla uygun mu bunun belgesini bulamamış olmamız bizim hatamız olamaz mı bulamadığımız veya bilemediğimiz herşeyi inkar etmek akla uygun mu
    8500 ün kaynağı 7000+1500
    Tam nerde okudum hatırlamıyorum muhtemelen sen daha iyi bilirsin de hadislerden birinde 7000 yıl geçiyordu ararsam bulurum muhtemelen burdaki benden daha bilgili arkadaşlar da yazarlar

Aman alet edevat herşeyin bir yaratıcısı var muhabbetine girersek o zaman o iş yaratıcıyı kim yarattıya kadar gider bence yanlış savunma olur.
    Bilmediğimiz şeyi inkar edemeyiz zira bilmiyoruz dolayısıyla varlığını ispat edemediğimiz bir olgu için inkar sıfatı kullanılmaz.
    Ben sana yatağımın altında mor renkli bir ejderha var desem baksan göremesen (doğal olarak) ben sana onu nasıl inkar edersin belki başka boyutta ve sen bunu algılayamıyor ve inkar ediyorsun diyebilir miyim desem sen de evet haklısın diye ikna olur musun

Dinlerin insanlara çok faydası var yaşarken yaptığın ve karşılığını göremediğin herşeyin, yaşarken çektiğin çilelerin karşılığını öldükten sonra alacağını düşünüyorsun yada sana haksızlık yapıp bunun cezasını görmeyen birinin bu karşılığı öldükten sonra göreceğini zannedip mutlu oluyorsun. Bunlar psikolojik olarak insanın kalbini soğutan yatıştıran şeyler aynı zamanda toplumda düzeni sağlamakta katkısı var bunu kabul ediyorum. Ama dediğim gibi bu toplumsal kuralların dayanağı bu kitaplardır bunlar olmasaydı millet birbirini keserdi mantığı komik bence kusura bakma. Metroda yaşlı birine yer veren ateist arkadaşımın veya milyon dolarlar kazanma şansını umursamayıp binlerce çocuğun hayatını kurtaran J.Salkın bu davranışlarını açıklayamazsın

o kadar hadis okumuşluğum var kesin rakamlar verildiğini hatırlamıyorum

alet edavat meselesi

defaatle yazdım sana da yazayım büyük ihtimalle daha önceki yazılarımda görmüşsündür.
    bilgisayar veya telefon beni niye yaptın diye bir soru sorabiliyor mu insana
    hayır

işte tanrı-insan ilişkisi pc-insan ilşkisi gibidir.
    pc insanı anlayamaz zira farklı boyutun varlıkları
    ancak insanın programına yüklediği kadarını anlar
    insan da tanrıyı anlamkta acizdir. boyut farkı
    ancak tanrının izin verdiği kadarını algılar.

bir ateistin genel geçer ahlak kurallarına uyması ahlakın din temelli olmadığını ne kadar gösterirse, din temelli olduğunu da o kadar gösterir. aradaki farkı oluşturan bakanın görmek istediğne bakması oluturur.
    sen toplumsal sonuç olarak görmek istersen onu görürsün
    ben din kaynaklı görmek istersem de onu görürüm
    bu konuda yapacak çok bir şey yok

• quote:

8500 ün kaynağı 7000+1500
    Tam nerde okudum hatırlamıyorum muhtemelen sen daha iyi bilirsin de hadislerden birinde 7000 yıl geçiyordu ararsam bulurum muhtemelen burdaki benden daha bilgili arkadaşlar da yazarlar

Aman alet edevat herşeyin bir yaratıcısı var muhabbetine girersek o zaman o iş yaratıcıyı kim yarattıya kadar gider bence yanlış savunma olur.
    Bilmediğimiz şeyi inkar edemeyiz zira bilmiyoruz dolayısıyla varlığını ispat edemediğimiz bir olgu için inkar sıfatı kullanılmaz.
    Ben sana yatağımın altında mor renkli bir ejderha var desem baksan göremesen (doğal olarak) ben sana onu nasıl inkar edersin belki başka boyutta ve sen bunu algılayamıyor ve inkar ediyorsun diyebilir miyim desem sen de evet haklısın diye ikna olur musun

Dinlerin insanlara çok faydası var yaşarken yaptığın ve karşılığını göremediğin herşeyin, yaşarken çektiğin çilelerin karşılığını öldükten sonra alacağını düşünüyorsun yada sana haksızlık yapıp bunun cezasını görmeyen birinin bu karşılığı öldükten sonra göreceğini zannedip mutlu oluyorsun. Bunlar psikolojik olarak insanın kalbini soğutan yatıştıran şeyler aynı zamanda toplumda düzeni sağlamakta katkısı var bunu kabul ediyorum. Ama dediğim gibi bu toplumsal kuralların dayanağı bu kitaplardır bunlar olmasaydı millet birbirini keserdi mantığı komik bence kusura bakma. Metroda yaşlı birine yer veren ateist arkadaşımın veya milyon dolarlar kazanma şansını umursamayıp binlerce çocuğun hayatını kurtaran J.Salkın bu davranışlarını açıklayamazsın

Alıntıları Göster
    Yine araya gireceğim ama o bir rivayettir. Hadislerin farklı türleri vardır. Adem'den kıyamete kadar insanlığım ömrü yedi bin senedir diye geçer o rivayet. Bir diğer hadis ise benim ümmetimin ömrü 1500 seneyi pek geçmeyecek şeklindedir. Buradaki sene ile bizim bildiğimiz sene aynı şeyler değil. Gün hesaplaması farklı, kastedilen sene farklı. Bunlar birer rivayet, sahih hadis olsa dahi lafı olduğu gibi almak doğru olmaz. Sümerlerin senesi saat farkı dışında bizimle aynıdır. Buna rağmen resmi kayıtlarında 3 bin, 5 bin yıl hüküm süren krallar yazılıdır. Keza Yahudi metinlerinde yüzler sene yaşayan "kral" peygamberlerden bahsedilir. Bunlar 365 günlük sene değil, bazı şeylerle alakalı periyotlar olabilir.

İkinci mesele, bu rivayetleri aktaran İslam kaynaklarında üç dinin alimleri de mutabık olmuşlardır tarzı şeylerin yazmasıdır. Bu da bir düşünce ve yazım geleneğinin olduğunu gösterir. Çünkü dediğim gibi dünyanın veya insanlığın ömrünün yedi bin sene olduğu fikri hadislerde ortaya çıkmıyor, Hıristiyan din adamlarında da var bu. İslamiyette böyle bir şey yoktur yani.

Ayrıca bu iki rivayet de birbirini tutmuyor zaten. 1500 sene doğruysa, gün hesabı ikindiye göre yapılır, toplamda 6 bin, 6 bin 500 sene gibi bir şey yapar. Diğer rivayet ise dümdüz yedi bin rakamını verir. Doğrudan sene olarak almak veya bu rivayetleri İslam'da böyledir diye kabul etmek bu yüzden sıkıntılıdır.

• quote:

Alıntıları Göster
    Xristiyanların Kitab-ı Mukaddes'i temel alarak dünyayı 7.000 yaşında sayması nasıl oluyor da İslam'a mal ediliyor garip doğrusu

demek isterdim ama twitter'da en kral ateistin namaz Arabistan'da 6 defa kılınıyor günde deyip kaynak isteyenlere artistik artistik konuşup imsak'ı göstermesinden sonra

çok da bir şey demek istemiyorum bu korkunçluklara ama bu kadar bilgisizlik insanın asabını bozuyor.

@Kraven

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.