Şimdi Ara

AEROCOOL PGS QS-200 KASA İNCELEMESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
7.650
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ne zamandır aklımda olan küçücük fıçıcık ama içi dolu turşucuk PC hayalimi sonunda gerçekleştirmek için birkaç aydır güzel bir micro-ATX kasa arıyordum. Geçen hafta hepsiburada'da şimdi birazdan bahsedeceğim Aerocool QS-200 model kasayı görünce kelimenin tam anlamıyla "ilk bakışta vuruldum"

Aerocool QS-200'de beni gördüğümde cezbedenler sanırım şunlar oldu:
    - İlk olarak boyutları tam idealimdeki gibi, sistemi kurduktan sonra koltuğunun altına atıp arkadaşına götürebileceğin mini bir tosuncuk. 37cm yüksekliği ve 40cm derinliği var.
    - Ön panelin sadeliği ve mesh ızgaralı yapısı (aslında bana biraz mini boy bir RC-690'ı hatırlattı)
    - Güç kaynağı olmaması
    - Havalandırmanın tam idealdeki gibi düz bir hat üzerinde gitmesi ve kesintiye uğramaması, HDD montaj tasarımı sayesinde araya HDD yuvaları bile girmiyor
    - Taban ve yan yüzey boyunca kablo toparlayıcıların olması
    - Uzun ekran kartı takılabiliyor olması (ilerisi için)

Mini bir sistem kurma düşüncesi zaten bir süredir aklımda vardı. Gigabyte'ın P55M-UD2'sini bir süre kullanma fırsatım oldu ve artık m-ATX anakartların da ATX kardeşlerinden bir eksiği kalmadığına emin olduğum için aklımdaki mini PC'yi hayata geçirmeye karar verdim. Intel'e para kazandırmaktan çok hoşlanmadığım için seçimimi AMD'den yana yaptım. Gigabyte'ın 785G çipsetli, DDR3 destekli ve katı kapasitörlü MA785GMT-UD2H modeliyle Phenom II X4 955 Black Edition işlemcinin beni 2-3 sene rahat idare edeceğine inanıyorum. Böylece emektar ve ultra gürültülü ATI 2600XT kartımı da emekliye ayırabileceğim. Eski sistemimden sadece 350W High power güç kaynağını bu yeni sistemde kullandım. Onu da yakın vakitte tekrar para bulabilirsem yapmayı umduğum PSU + Ekran kartı yükseltmesinde değiştireceğim artık.

Kurulum ve İnceleme:

İlk olarak kutu ve kasa resimleri (bunları başta unuttuğum için montajdan sonra çektim). Kutu gayet şık, kasa da shaggy halının üstünde ayrı bi güzel durdu

Bu da kasanın arkası, gördüğünüz gibi su soğutma deliği tarzı fantezi şeyler yok. 12cm fanın çoğunu kapladığı, vidasız PCI yuvalı bir arka paneli var.

Bu da sağ yanaktan bir kuple.

Kasanın yan kapakları parmak vidalı. Vidalar metalik ve çok zorlamadan açılıyorlar.

Kasanın içi boş hali. Gördüğünüz gibi gayet sade. Ön panelden gelen USB ve ses bağlantıları tel tel kablo yerine düzgün plastik içinde. Ön panel eSATA kablo bağlantısı da takılı geliyor.

Bu da içine High Power 350W takılı hali. Kabloların geçmesi için 5.25" yuvaların altında boşluk gibi bir yer yapmışlar kabloları oradan geçirdim. Zaten çok fazla toparlanacak bir kablo olmadığı için boştaki uçları birbirine bağladım. Yan taraftaki HDD yuvalarının olduğu parçanın 2 tane parmak vida ile moneli olduğuna dikkatinizi çekiyorum.

Şimdi burası önemli. Dikkat ettiyseniz HDD yuvalarının orada bulunan deminki parça yok. Neden? Çünkü o parça biraz önce bahsettiğim 2 adet parmak vida sayesinde sökülebiliyor. Bu sayede sağ üstte arzı endam eden anakartımızı şimdiye kadar hiçbir kasada takmadığım kadar rahat bir şekilde monte edebileceğim. HDD montajı kısmında ileride daha detaylı anlatacağım.

Anakartımız takıldı. Şu mavi PCB'ye bayılıyorum. Kasanın genel mavi tonuna da güzel uydu bence.

İşlemcimiz de huzurlarınızda. Şimdilik kendi soğutucusuyla yetineceğim. Çok kafamı şişirirse bakıcaz artık bir çaresine ama beni işlemcinin standart frekansında üzmedi. 4 tane heat-pipe var AMD'yi soğutucuda masraftan kısmamasından ötürü kutluyorum.

IDE kablosunu ve DVD-ROM'u da taktım ve IDE kablosunu kablo toparlayıcılardan geçirdim.

HDD'ye ne olmuş öyleee Evet HDD'ler kasaya yan takılıyor. Detaylara birazdan geleceğim.

kasa fanlarının hem 3pin hem de 4-pin IDE girişleri var. Anakartınızda yeterli sistem fanı çıkışı yoksa direk IDE güce takabilirsiniz, tabi o zaman son devirde çalışıyorlar.

DVD montaj mekanızmasının ufak bir detayı. Bu şekilde kaydırdığınızda klips yukarı kalkıyor ve DVD'yi çıkarabiliyorsunuz. Diğer panelde de vida yok.

Sistemin kurulu halleri. demin DVD nasıl çıkarılır gösterirken geri takmayı unutmuşum

İşte şimdi kasanın en ilginç noktasına geldik. HDD montajı. Bu biraz önce bahsettiğim parça sistem montajı sırasında komple çıkarılabiliyor veya üzerindeki ayak açılıp kasa yanına bu resimdeki gibi açılabiliyor.

Kart okuyucu takmayacaksanız HDD'yi isterseniz resimdeki gibi kart okuyucu 3.5" yuvasının olduğu yere de takabilirsiniz.

Bu parçanın üzerinde 8 adet mavi renkli vida lastiği mevcut. Bunlar titreşimi önlüyor ve 3.5" HDD montajı yaparken bunları kullanıyorsunuz. Bu fotoğrafta dikkat ederseniz lastiklerin içine ufak ufak vidalar gömülü. Kullanım kılavuzunu okumadan hareket etmem sonucu her zamanki HDD vidalarını takmaya çalışmam sebebiyle vidalar lastiğin içinden kayıp direk HDD üzerine vidalandı Bunlar için aslında aşağıdaki kocakafa vidaların kullanılması gerekli. Resimde solda bir de 2.5" HDD görüyorsunuz. Bunu da deneme için notebook'tan söküp taktım. Bu aparat üzerine 2 tane 3.5" veya 3 tane 2.5" disk takılabiliyor. İleride SSD'ye geçmek isteyen varsa doğrudan 2.5" HDD montajı yapılabilmesi bir artı sayılabilir.

3.5" HDD montajı için bu vidaları kullanmanız gerekiyor. Bu vidaların koca kafaları vidanın lastiğin içinden kayıp geçmesini engelliyor ve lastik diskle vida arasında sıkışıyor. lastikler plakanın öbür tarafında da var, bu sayede diskten gelen titreşimi lastik emiyor.

3.5" ve 2.5" diskler yan yana. Aparat açıkken.

Aparat kapatılıp parmak vidalar takıldığında bu hale geliyor.

Fantezi için diskleri ters de takabilirsiniz ama bu durumda SATA kablolarının kasanın ön tarafından gayet sert bir U dönüşü yapması gerekiyor. Diğer montaj biçimi daha mantıklı.

Diskler yan takıldığı için içeride oluşan boşluğu göstermek için emektar (ve gürültülü) 2600XT mi taktım. Kullanacağımdan değil sadece modellik yapıyor. 24cm civarındaki bu kartın önünde hala 6-7 cmlik rahat bir boşluk mevcut. Zaten şansım yaver gider ve alacağım kişi vazgeçmezse yakında o boşluğu dolduracak bir 4890 gelecek

Kartlar arka panelde gördüğünüz mavi plastiklerin kasa içinden açılmasıyla takılıyor. Kasa dışından bunları açamıyorsunuz. Baya da sağlam tutuyorlar.

Dikkat ederseniz ön paneldeki fan direk ekran kartına üflüyor ve arada hiçbir engelleycek şey yok. bence bu önemli bir artı.

Ayrıca PCI yuvaları kapatan metaller kırmalı değil. Bu sayede ekran kartını geri çıkarıdğımda boşalan kısmı tekrar metal parçayla kapatabildim.

Dalgınlıkla arka fanın IDE güç bağlantısını da arada takmışım...

Bu da makine çalışırken 2600XT. Diskle kart arasında epey boşluk var. Yandan güç girişli kartlar için de problem çıkacağını sanmıyorum.

Hafif karanlık oda pozu.

Tam karanlık oda pozu. Maksat mavi LED fanların odada yarattığı disko etkisini göstermek

Sistemi kurduktan sonra Gigabyte'ın EasyTune 6'sını kurdum. Bu sayede fanların devri 800-900 civarına indi ve masaüstü kullanım için daha uygun hale geldi. Orjinal devrinde fanlar 1500rpm dönüyor, şu an hala on-board ekran kartı kullandığım için hiç bu kadar soğutma gücüne ihtiyacım yok. Kasa fanları 900 devirdeyken masaüstünde idle durumda sıcaklıklar sistem yaklaşık 30 derece, CPU yaklaşık 40 derecede seyrediyor.

AMD Overdrive kurup birazcık multiplier kurcaladım (ilk defa BE bir işlemcim oluyor da kusuruma bakmayın ). 14x'e değiştirerek frekansı 2.8GHz'e düşürdüm ama masaüstü kullanımda sıcaklıklarda bir değişiklik olmadı. Biraz ileriye götürdüm onda da çok birşey farketmedi ama CPU fanı yükteyken daha çabuk şekilde devrini 2000'in üstüne çıkarıyor ki AMD'nin standart soğutucusu üzerindeki 8cm fanla yüksek devirde hiç çekilir gibi değil.

Evet kurulum vs. bu kadar. Özetleyecek olursak kasayla ilgili izlenimlerim:
    - Anakart ve diğer herşeyin montajı çıkarılabilir HDD aparatı sayesinde inanılmaz kolay. Uyduruk ATX kasaların hepsinden 10 kat rahat taktım anakartı ve diğer tüm kabloları.
    - HDD montajı süper olmuş. Niye daha önce kimsenin aklına bunları yan takmak gelmemiş diye düşünüyor insan. Hem 2.5" hem de 3.5" disk takılabiliyor olması ve titreşim emici lastikler hoş özellikler. Ben de mi SSD'ye geçsem acaba? Ama herşey sırayla
    - Önde 2 tane 12cm fan yuvası olması beni şaşırttı. Buna dikkat etmemiştim aslında ama önde hazır takılı gelen 12cm fanın üstünde bir tane daha yuva var ve arka fanın tama birebir karşısına denk geliyor. Overclock yapacak olanlar için drek önden arkaya kesintisiz bir hava tüneli gibi çalışabilir. Adam gibi bir cpu soğutucu alırsam kendim de deneyeceğim.
    - Kablo toplayıcılar işe yarıyor. her ne kadar 350w güç kaynağımın toparlanacak fazla bir kablosu olmasa da IDE kablosu ve diğer USB, ses vs. kablolarının ortada sallam sullam gezmesini gayet güzel önlüyor. Daha yüksek kapasite bir güç kaynağına geçecek olursam adam gibi kabloları düzenleyeceğim.
    - Mavi fanlar ve ön paneldeki LED'ler resmen "ben buradayım" diyor. Sessiz sakin kenarda duran kasa isteyenler pek yanaşmasın çünkü gerçekten kasa performans kasası olarak yapılmış. fanlar yüksek devirli ve masmavi parlıyor. sessiz sakin durmaları için mutlaka anakartın fan devir kontrolünü devreye sokmanız gerekli. ön panel ışıkları da çok güçlü yanıyor istemiyorsanız bunları takmayabilirsiniz tabi zaten kasanın her yanında ışık çıktığı için açık olup olmadığını anlamamanız mümkün değil
    - Ön panel bence çok estetik. Basit güzeldir diye hep düşünmüşümdür ve bu ön panel 3 USB, eSATA ve ses yuvalarıyla gayet işlevsel ve güzel.
    - 5.25" yuvaların ve PCI kartların vidasız monte edilmesi güzel. PCI vidasız montajı başarılı, kart aşağı doğru kaymıyor. İnşallah yakında 4890 ile daha sağlam bir testini yapacağım.

kasanın fiyatı 55$ (hepsiburada) ve bence bu özellikler için hiç de fena değil. Kasanın gerçek kapasitesini ATI 4890'a terfi edebilirsem test edebileceğim. bunu yaptıktan sonra fan yuvalarını doldurup işlemci soğutucusunu da yükseltip adam gibi bir overclock testi de yapmayı planlıyorum. ama bunları yaparsam herhalde çıkacak gürültüden şimdiki gibi monitör yanında kullanmam pek mümkün olmayacak.

Sonuç: Kasayı çok beğendim. Kişiliği olan ve dışarıdan sade görüntüsüne karşın çok güzel inovasyonlarla donatılmış bir kasa. tek eksiği ön panel fanında fan filtresi olmaması ama uygun fiyatını göz önüne alınca kasanın verdiğim her kuruşa değdiğini söyleyebilirim. eğer evinize gelen arkadaşlarınıza hava yapmak için değil de fazla yer kaplamadan kullanabileceğiniz ucuz bir mini performans kasası arıyorsanız bence kesinlikle Aerocool QS-200'ü düşünebilirsiniz. kasayla ilgili sorularınız varsa da yanıtlamaya çalışırım.

• Hayırlı olsun hocam kasayı bende beğeniyorum teşekkürler inceleme için

Ön tarafta 2 adet fan yuvasının olması da ayrıca güzel olmuş, böyle ufak taralanmış bir kasa için extra soğutma performansı sunuyor. Yine arka taraftaki egzost fan kısmının da 12cm'lik olması ayrıca da çok güzel düşünülmüş...

Bu segmentteki çoğu kasa da ön ve arka fan yuvaları genelde 8cm'lik oluyor.

Gayet şık bir kasa güle güle kullan
  • mATX bir kasa için ön tarafda 2 tane 120mm fan yeri olması cok güzel ve işe yaramayan HDD yuvalarının cıkarılması öndeki içeri üfleyen 2 fanın önünü acıyor.
  • hayırlı olsun öncelikle..

rc-690ın ufaklığı diyebilirmiyiz..ben çok benzettim...resimlerden cok yakından eminimki çok daha güzel gözüküyordur.. soğutması nasıl? uygun fiyata çok güzel bir altenatif olmuş.. kasa arıyanlara haber olsun..bu arada kasanın ismini yazınca googla 3. sırada incelemen çıkıyor
  • tasarım,m-atx,fanlar bircok fan boslugu,vidasız montaj.. kücük bir kasa için herşey mevcut.. m-atx anakartım olsa bir dakika durmaz alırdım hayırlı olsun..
  • Hayırlı olsun Dostum incelemen Güzel olmuş Teşekkürler
  • Hayırlı olsunda harbiden içi dolu turşucuk olmuş neden biraz daha büyük bi kasa alıp ferahlık saglamadınız?
    Yani küçük kasayı begenmenizin,sıkışıklıgı sevmenizin nedeni nedir ? HTPC den hallice bir kasa gördügüme göre ?
  • kasa hayırlı olsun hocam... güzel inceleme olmuş eline sağlık
  • @LEON-X
    teşekkürler inşallah daha da iyi konfigürasyonlar görecek

@dewr
    evet benim için de bir mini RC-690 oldu bu kasa. hatta direk 2.5" SSD takılabilmesi açısından bazı artı yönleri bile mevcut.
    Soğutması çok iyi, hatta şu an kurduğum sistem için fazla iyi bu sebeple tüm fanları düşük devire aldım. Ön fanın önünde hava akışını engelleyecek hiçbir şeyin olmaması süper pozitif etkiliyor soğutmayı.

@Chris Brown
    Derli toplu ufak boy kasaları seviyorum, masaya koyup kullanabiliyosunuz, üstüne bişiy koyup rahatça masaüstündeyken bile erişebiliyorsunuz, arkadaşınıza LAN partisine gideceğiniz zaman koltuğunuzun altına alıp taşıyabilirsiniz ben asıl koca koca tam boy kasa alanları hiç anlamadım bugüne kadar. Üstelik kasanın içi sıkışık falan değil, iddia ediyorum piyasadaki ATX boy kasaların %90'ından daha kolaydır montajı. Soğutması da keza öyle çakma mini ATX kasalar gibi değil, çılgınlar gibi soğutuyo aferdersin.

Ayrıca Toplam sistem maliyeti ve ihtiyaç açısından düşününce bana ATX almak çok manasız geldi. Ekstra 3 tane PCI yuvayı ne yapıcam ki? Üstelik m-ATX anakart modellerinin ATX'lere göre özellikle Intel çipsetlerde 50$'a varan maliyet avantajları var (örn. Gigabyte P55M-UD2 ve P55-UD3R). RAID ve 3 tane PCI-E16x slot istemeyenler için mesela çift PCI-E16x slotlu P55M-UD2 süper bir çözüm ama illa ATX anakart takıcam diye insanlar 40-50$ daha pahalı UD3R'ye gidiyor ben israf olarak görüyorum bunu.

AMD tarafında da teknofiyat'ta 785G yazınca çıkan ilk 65$'lık biostar anakart micro-ATX. yani maliye todaklı sistem kurmak isteyenler de zaten gidip micro-ATX anakart alıyor. Sonra bunu gidip kocaman ATX kasaya takınca afedersin ama at şeyinde kelebek gibi duruyo bence. QS-200 gibi bir kasa hem ilerde ekran kartı upgrade için imkan veriyor hem de süper soğutma sağlıyor. Tabi "maliyet odaklı" diyince gidip 30$'a Quake kasa alıcak millet yine orası ayrı.

@Saw
    teşekkürler

• çok güzel bir paylaşım olmuş eline emeğine sağlık
    bayıldım kasaya notebook gibi olmuş sistem ( koltuğunun altına al götür )
    çok hoş gerçekten
  • inceleme oldukça güzel ve yeterli bilgi içeriyor. teşekkürler.

kasa oldukça hoş hazırlanmış. eğer biraz da kablo toplama imkanı olursa daha da serin ve sessiz çalışacaktır
  • Hayırlı olsun güzel inceleme olmuş
  • Kasayı ben de çok beğendim, elinize sağlık. Hayırlı olsun.
  • kasa güzelde bizim atx anakartımız buna sığmaz gibi
  • slm oncelıkle ıncelemenız cok guzel olmus elınıze saglık bende bu kasadan almayı dusunuyorum fakat benm anakatım uyarmı bılmıyorum anakart modelı:GA-945GZM-S2 rev.3.9 cevaplarsanız sevinirim.iyi günler
  • hı bide unutmadan birkaç şey daha soracagım kasa nasıl seslimi çalışıyor,ledli fanlardaki ledler kapatılabilirmi?
  • Hayırlı olsun teşekkürler inceleme için
  • Sonunda aradığım kasayı buldum sanırım. Fiyatı yüksekmiş ama değer gibi? Öndeki 2x120lik kısım birşelik mi yoksa fan yerleri ayrı ayrımı yani radyatör takılabilirmi?
  • Gelid Tranquilo işlemci soğutucusu bu kasaya sığarmı acaba...
  • incelemeyi görünce işte aradağım kasa dedim... tasarım çok iyi.. hem küçük hemde kullanışlı.. bugün kasa gelicek bakalım.. kullandığım nox cube ün havalandırması kötüydü.. ilaç gibi gelicek şimdi
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.