Şimdi Ara

Adalar'da bir devir sona eriyor; faytonların yerini elektrikli araçlar alacak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
137
Cevap
0
Favori
1.834
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Pahalı olacaksa ne anladım ben bu işten. Birde cari açığı kapatmak için at mı lazım yoksa bunlar mı

Madem üretmiyoruz tüketmeyelim. Artık kimse at avrat silah demesin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tostumm kullanıcısına yanıt
    Cezalandırılsın ozaman şikayet edildiği zaman ilgilensin kurallara uydurulsun insanlar , ben kandırarak hiç para almadım ama bu adamların hepsi hırsız vs değildir elersin öyle olanları , ayrıca tüketmek derken aklıma yasaklanan yerli tütün geldi onada bir fikriniz var mı dinlemek isterim

• aycibin A kullanıcısına yanıt
    Usta bunlar ne anlar , oh iyi olmuş hepsi yansın gibi cümleler bilirler acaba birinin işi elinden gitsin bak mabadlarını nasıl yırtarlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suratsızadam -- 19 Haziran 2018; 21:50:43 >
  • Elektrik motor yardımlı fayton sorunu çözerdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: suratsızadam

Cezalandırılsın ozaman şikayet edildiği zaman ilgilensin kurallara uydurulsun insanlar , ben kandırarak hiç para almadım ama bu adamların hepsi hırsız vs değildir elersin öyle olanları , ayrıca tüketmek derken aklıma yasaklanan yerli tütün geldi onada bir fikriniz var mı dinlemek isterim
    Yaw he he, adamlar mafyalaşmış burada, belediye başkanını bile darp ettiklerini bilirim. Donanım haber klavye bilginleri, her şeyin en doğrusunu bilenler cemiyeti klavye başından sallasın dursun. Atları boş ver çalışan insanları düşünüyorsan faytoncuların çoğu zaten plaka sahibi değil, onlar da atlardan farksız şartlarda yaşamıyor, bir para aldıkları yok, bütün parayı plaka sahibi götürüyor, adada at peşinde koşacağına gitsin daha iyi koşullarda çalıştırılsın, adalardaki bu sorunun düzeltilmesi seni acaba neden bu kadar rahatsız ediyor bilemedim. Klavye başından yaşadığımız yere karışma istersen neyin ne olduğunu senden öğrenecek değiliz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 19 Haziran 2018; 22:12:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Elsa

Venediğin sokaklarına göz atın elektrikli gondol nasıl geçecek oradan

Alıntıları Göster
    Gondollar kanaldan yuzuyor sokaktan gecmiyor zaten gondol nedir bilmediginizi dusunuyorum?

• tostumm kullanıcısına yanıt
    Yav he he den sonrasını okumadım

• quote:

Orijinalden alıntı: tostumm

Adada ulaşım sorunu halledilsin hele sen sonra sevgilinle binersin faytona, 3-5 saat gelip keyif çatacaksın diye biz burada sürünemeyiz, merak etme tüm atları kaldıracaklarını zannetmiyorum onlara binersin.

Alıntıları Göster
    Arkadasim bu otobusler de olsun, ama fayton gelenegi yok edilmesin.

Ikisi bir arada olabilir.

Hayirli gunler

• quote:

Orijinalden alıntı: K_Spartakus

Tabii ki evlerine ekmek götürsünler ama ekmek tekneleri olan atlara vahşice davranıp bir deri bir kemik bırakıp onları ölüm makinası gibi kullanıp üstüne her türlü kötülüğü de yapıp sonra biz bu hayvanları salacağız demek Müslümanlığa sığmaz.

Hele hele hayvan hakları için caydırıcı bir kanunda yokken hayvanların ölüsü üzerinden ticaret yapmak Müslümanlığın neresinde var!

Hak mıdır!

Yoksa ilahi adalet midir!

Kendi ayaklarına sıkıp sonra öyle böyle olur diye ağlamayacaklar
    Yazdiklarimi okumamissiniz bende atlarin kullanilmasina karsiyim.

Hayirli gunler

• Ben başından beri "faytona binme atlar ölüyor" kampanyasına karşıydım.

Şehir atları doğada serbest yaşayan havyanlar değildir. Zaten şehirde alan yok orman yok nereye bırakacaksın? Devlet bakar mı binlerce ata? Bunun için hektarlarca orman alanı lazım, ve tonlarca saman ve barınak ve veteriner. Atlar olunca kurtlar kurtlar olunca da vahşi yaşam alanı doğacak, çözüm değil idare edemezler.

Atlar yaşamak için işe ve insanların bakımına ihtiyaç duyarlar. Eğer yılkı atı gibi yabani atlar değil ise yarış ve yük atları doğa şartlarında nasıl yaşıyacağını bilemez. Hele ki fayton çeken atlar hiç bilemez.

Fayton bazı atlar için son meslektir. Bir çoğu zaten hipodromdan yaşı büyüyüp artık yarışlara katılamayacağı için fayton çekerek hayatlarını yaşamaya devam eden ıskartaya çıkmış yarış atlarıdır. Köylerde de artık traktör kullanıldığı için bu atların faytondan başka yapacak ve faytonculardan başka da kendilerine bakacak sahip ve yerleri yoktur.

Ama "faytona binme atlar ölüyor" diyerek iyi faytoncu ile kötü faytoncuyu aynı kefede cezalandırmak, bilinçsiz kentli züppe hayvan severlerin marifetidir.

Acaba hiç biliyorlar mı bazı faytoncuların yıllardır aynı atlarına gözü gibi baktığını ve mesleğini sevdiğini. Ama kimi hayırsız faytoncular yüzünden onları da cezalandırıp, hem kendisine bakacak hem de hayvanına bakacak kadar para kazanamayıp artık sevdiği hayvanını köpek maması olması için satmaya kendisinin de artık başke bir ekmek kapısı bulmaya zorladık.

Oysa atlar faytonculara zimmetlense ve bir faytoncunun senede kaç hayvanının ne şekilde öldüğü tespit edilip rapor tutulsa ak ile kara belli olacaktı.

Hayvan hakları temsilcileri belediye veya sağlık bakanlığı görevlileri, tarım bakanlığı görevlileri yılda beş on defa bu hayvanların hangi şartlarda bakıldığını kontrol else ve kötü muamele yapan faytoncuların mesleki ehliyetine el koysa çok mu zordu bu hayvanların yaşatılması?

Fayton kötü bir şey değildir dünyada, modern Avrupa ve Amerikada ve daha bir çok yerde var. Ama bizde atlar yarış atı yapılırken sesi çıkmayan, köylerde çift sürerken sesi çıkmayan fayton çekerken birden bire ilk kez at gördüğü için dayanamıyor mudur nedir?

Ölen veya kötü muamele yapılan atların hesabı da doğru şekilde sorulmadı. Bu bir gerçek. Ayrıca kimse faytonculara mikrofon uzatıp da sizin sorununuz nedir neler oluyor demedi.

Ölen veya kötü durumdaki fayton atlarının kaçının gerçekten hasta ve yaşlı olduğunu bilmiyoruz. Kaçımız atdan anlıyor ki? Yaşlı at bakımsız görünür ve tabii ki hayatının son demleri bir şekilde ölür. Buna, faytoncu atına kötü bakıyordu at bakımsızdı, yolda işkenceyle öldürüldü demek belki de bizlerin cahilliği hatasıdır. Bilmiyoruz. Faytoncu için genç ve sağlıklı fayton atı bulmak kolay mı maliyeti nedir bilen var mı? Yok.

Ama bariz suçlu ve hatalı davranışı olan bu fayton mesleğinin sahipleri de var. Bunları da gördü bu gözlerim.

Adalarda 45 derece sıcaklıkta yüzlerce fayton atı güneş altında saatlerce müşteri için alanda bekletiliyor gidip gördüm. Fayton sahipleri gölgede keyif çatarken, ter içinde susuz saatlerce beklerken atlara bir tane gölgelik branda çekmek akıllarına gelmiyor ise bunu bu adamların akıllarına getirecek bir kurum bir dernekte mi yok? Atların dili olsa da söylese her sorunlarını.

Faytona binmeyin atlar ölüyor diye bas bas bağıranlar. Buyrun elektirikli faytonunuza binin işte, atlar da köpeklerinize kedilerinize mama olsun rahatladınız mı? Nasılsa cennete gidip kurtuldular diye de kendinizi avutun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MonitörKertenkelesi -- 19 Haziran 2018; 23:3:9 >

• Çin malı araçlara benziyor. Adalar için özgün yerli tasarımlar yapılabilir aslında ilk yapılan elektrikli arabalar gibi ben faytonların kaldırılmasındansa kontrol altına alınmasını tercih ederim .Örneğin her faytona bir gps modülü takılıp günlük yapacakları km sınırlanabilir esas problem daha çok para kazanmak için atların çatlayana kadar çalıştırılması zaten.Bir de bazı yorumcular dünyada sırf kendisi var sanıyor adada yaşayan turistler dışında bir sürü insan var toplu taşıma olmadığı için mecburen faytona biniyorlar onlar bu elektrikli araçlara binmeyi tercih edecektir mutlaka .

• Bu otobüsten bozma şey adanın atmosferine yakışmamış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MonitörKertenkelesi

Ben başından beri "faytona binme atlar ölüyor" kampanyasına karşıydım.

Şehir atları doğada serbest yaşayan havyanlar değildir. Zaten şehirde alan yok orman yok nereye bırakacaksın? Devlet bakar mı binlerce ata? Bunun için hektarlarca orman alanı lazım, ve tonlarca saman ve barınak ve veteriner. Atlar olunca kurtlar kurtlar olunca da vahşi yaşam alanı doğacak, çözüm değil idare edemezler.

Atlar yaşamak için işe ve insanların bakımına ihtiyaç duyarlar. Eğer yılkı atı gibi yabani atlar değil ise yarış ve yük atları doğa şartlarında nasıl yaşıyacağını bilemez. Hele ki fayton çeken atlar hiç bilemez.

Fayton bazı atlar için son meslektir. Bir çoğu zaten hipodromdan yaşı büyüyüp artık yarışlara katılamayacağı için fayton çekerek hayatlarını yaşamaya devam eden ıskartaya çıkmış yarış atlarıdır. Köylerde de artık traktör kullanıldığı için bu atların faytondan başka yapacak ve faytonculardan başka da kendilerine bakacak sahip ve yerleri yoktur.

Ama "faytona binme atlar ölüyor" diyerek iyi faytoncu ile kötü faytoncuyu aynı kefede cezalandırmak, bilinçsiz kentli züppe hayvan severlerin marifetidir.

Acaba hiç biliyorlar mı bazı faytoncuların yıllardır aynı atlarına gözü gibi baktığını ve mesleğini sevdiğini. Ama kimi hayırsız faytoncular yüzünden onları da cezalandırıp, hem kendisine bakacak hem de hayvanına bakacak kadar para kazanamayıp artık sevdiği hayvanını köpek maması olması için satmaya kendisinin de artık başke bir ekmek kapısı bulmaya zorladık.

Oysa atlar faytonculara zimmetlense ve bir faytoncunun senede kaç hayvanının ne şekilde öldüğü tespit edilip rapor tutulsa ak ile kara belli olacaktı.

Hayvan hakları temsilcileri belediye veya sağlık bakanlığı görevlileri, tarım bakanlığı görevlileri yılda beş on defa bu hayvanların hangi şartlarda bakıldığını kontrol else ve kötü muamele yapan faytoncuların mesleki ehliyetine el koysa çok mu zordu bu hayvanların yaşatılması?

Fayton kötü bir şey değildir dünyada, modern Avrupa ve Amerikada ve daha bir çok yerde var. Ama bizde atlar yarış atı yapılırken sesi çıkmayan, köylerde çift sürerken sesi çıkmayan fayton çekerken birden bire ilk kez at gördüğü için dayanamıyor mudur nedir?

Ölen veya kötü muamele yapılan atların hesabı da doğru şekilde sorulmadı. Bu bir gerçek. Ayrıca kimse faytonculara mikrofon uzatıp da sizin sorununuz nedir neler oluyor demedi.

Ölen veya kötü durumdaki fayton atlarının kaçının gerçekten hasta ve yaşlı olduğunu bilmiyoruz. Kaçımız atdan anlıyor ki? Yaşlı at bakımsız görünür ve tabii ki hayatının son demleri bir şekilde ölür. Buna, faytoncu atına kötü bakıyordu at bakımsızdı, yolda işkenceyle öldürüldü demek belki de bizlerin cahilliği hatasıdır. Bilmiyoruz. Faytoncu için genç ve sağlıklı fayton atı bulmak kolay mı maliyeti nedir bilen var mı? Yok.

Ama bariz suçlu ve hatalı davranışı olan bu fayton mesleğinin sahipleri de var. Bunları da gördü bu gözlerim.

Adalarda 45 derece sıcaklıkta yüzlerce fayton atı güneş altında saatlerce müşteri için alanda bekletiliyor gidip gördüm. Fayton sahipleri gölgede keyif çatarken, ter içinde susuz saatlerce beklerken atlara bir tane gölgelik branda çekmek akıllarına gelmiyor ise bunu bu adamların akıllarına getirecek bir kurum bir dernekte mi yok? Atların dili olsa da söylese her sorunlarını.

Faytona binmeyin atlar ölüyor diye bas bas bağıranlar. Buyrun elektirikli faytonunuza binin işte, atlar da köpeklerinize kedilerinize mama olsun rahatladınız mı? Nasılsa cennete gidip kurtuldular diye de kendinizi avutun.
    Arkadaşım daha önceden de yazdım, adada ulaşım büyük bir dert, gençsen ve elinde yükün yoksa çok sorun değil ancak orta yaşlıysan ki adada yaşayan insanların çoğunluğu böyle kafa dinleme yeri burası dolayısıyla çoğunluğu yaşlı. Faytonlar çok pahalı bu cimrilik meselesi değil, 50 lira gibi paralardan bahsediyorum, benim düşüncem tur amacıyla olanların hepsi kalsın ancak ulaşım için elektrikli araçlarla takviye yapılsın. Bu atların iş görme-öldürülme meselesi iki ucu kirli değnek, şöyle düşünün başka küçük beldelerde de at kullanılmadığı için bu hayvanlar köpek maması oldular, işin içinde sırf adalar yok ki, bu mantıkla her yerde at kullanmamız gerekir ki mama olmasınlar. Benim kendi düşüncem artık bu atların gereksiz kısmı kısırlaştırılsın ve iş yapamayacak hale gelene kadar çalışıtırılsınlar, ondan sonra ne olacak dersen zaten ya yolda ölüyor bunlar ya da ölmezseler sahibi zaten icabına bakıyor, oturup iş görmez ata bakacak adam göremedim burada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 19 Haziran 2018; 22:34:35 >

• BOK KOKUSU TARİHE KARIŞTI OYUM AKPYE HÜLOOĞĞ

• Karaktersizler yeter o hayvanların sırtından çuvalla para götürdüğünüz resmen mafya olmuşlar
  • Geç bile kalındı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakankaran -- 19 Haziran 2018; 22:42:33 >
  • Doğru iş,tabi en fazla 3 kişilik araçlarda daha ucuza yapilmali bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: tasshelhoff

Gondollar kanaldan yuzuyor sokaktan gecmiyor zaten gondol nedir bilmediginizi dusunuyorum?

Alıntıları Göster
    Oralar suyun altında kalmış bir sokak bilginiz olsun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim bildigim faytoncular ipsiz sapsiz tipler, faytonlarin sahibi mafyalasmis bir kesim var. Atlarada kotu dzvraniliyor.

En son faytonchnun biri Sidika dizisinde oynayan bir oyuncuya tecavúz etmişti.

• quote:

Orijinalden alıntı: Elsa

Oralar suyun altında kalmış bir sokak bilginiz olsun

Alıntıları Göster
    https://yandex.com.tr/turbo?text=https%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FSport_of_Venice%3Futm_source%3Dturbo&fallback=1

Transportation bolumunu okursaniz venedigin 118 adanin uzerine kuruldugu ve o gondollarin yuzdugu yerlerin kanal oldugunu gorursunuz.

Ha venedikte gelgitin durumuna gore bazi sokaklar bazi zamanlar su altinda kaliyor ama oralardan gondol gecmiyor.

Neyse Benim anlatmak istedigim adamlar 2018 de bile hala kürekle idare edilen gondollar kullaniyorlar benzin veya elektrikli gondol degil.

Neden? Çünkü geleneklerini koruyorlar.

Hayirli gunler

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.