Şimdi Ara

A4 boyutuna nasıl 2 fotoğraf basılır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
10.346
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • A4 boyutlu fotoğraf kağıdına 2 fotoğraf basmak istiyorum. Ama arada hiç boşluk olmasın istiyorum. Daha sonra ikiye kesip 15x21 boyutunda iki fotoğrafım olsun istiyorum.

Aynı anda 100 tane fotoğraf seçip "print" diyerek 50 tane kağıda basmak istiyorum.

picasa ya da Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi ile 13x18 boyutunda basabiliyorum tek kağıda 2 tane ama beyaz boşluklar oluyor bu durumda. Ben kağıtta hiç boşluk kalmasın istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

• quote:

Orijinalden alıntı: SworderDante

Bir çok yazıcı tam köşelere basmakta sıkıntı yaşar o yüzden kenarlıklı basar.Kenarlıksız baskı isteyebilirsin ama o zamanda görüntünün kayması problemi olabilir en mantıklısı beyaz kenarları kesmek.

Teşekkür ederim ama sıkıntım bu değil. Kenarlıksız baskı alıyorum zaten ama tek kağıda 2 fotoğraf nasıl alırım?

PS ile düzenleyerek alabilirim ama çok zaman alır.

Derdimi daha açık anlatayım: Elimde bol miktarda A4 fotoğraf kağıdı var.
    400 tane fotoğraf çıktısı alıcam ve boyutları A5 olsun istiyorum. (200 tane de kağıt kullanıcam)

Fotoğrafları seçip "1 sayfaya 2 tane sığdır" deyip çıktısını alabileceğim bildiğiniz bir program var mı?
    Daha sonra da giyotin ile tam ortadan kağıtları kesip 400 tane A5 boyutlu kenarlıksız fotoğraf elde edeceğim. (inş.) :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pirekare -- 26 Eylül 2013; 0:12:46 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: pirekare

quote:

Bir çok yazıcı tam köşelere basmakta sıkıntı yaşar o yüzden kenarlıklı basar.Kenarlıksız baskı isteyebilirsin ama o zamanda görüntünün kayması problemi olabilir en mantıklısı beyaz kenarları kesmek.

Teşekkür ederim ama sıkıntım bu değil. Kenarlıksız baskı alıyorum zaten ama tek kağıda 2 fotoğraf nasıl alırım?

PS ile düzenleyerek alabilirim ama çok zaman alır.

Derdimi daha açık anlatayım: Elimde bol miktarda A4 fotoğraf kağıdı var.
    400 tane fotoğraf çıktısı alıcam ve boyutları A5 olsun istiyorum. (200 tane de kağıt kullanıcam)

Fotoğrafları seçip "1 sayfaya 2 tane sığdır" deyip çıktısını alabileceğim bildiğiniz bir program var mı?
    Daha sonra da giyotin ile tam ortadan kağıtları kesip 400 tane A5 boyutlu kenarlıksız fotoğraf elde edeceğim. (inş.) :)

Kağıtları kesip direk A5 olarak bassanız daha kolay olmaz mı ?

Hmmm, evet bu da olabilir. 1-2 mm. yanlış kesince sıkıntı yaratabilir gerçi ama. Eğer 2 fotoyu tek kağıda sığdırıp çıkartan program yoksa bu şekilde yapabilirim.

her ne kadar basit bir yöntem olsa da insanın aklına gelmiyor işte bazen...

Çok teşekkür ediyorum.

• quote:

Dediğiniz gibi elinizde Giyotin varsa milimetrik olarak toplu kesim yapabilirsiniz problem olacağını sanmıyorum.

Var ama kaymalar olabiliyor. Evet sanırım bu şekilde halledicem.
    Hemen şimdi 2 kağıdı kesip 4 tane fotoğraf çıktısını alıyorum. Olursa devam... :)

Ama daha önceden denedim de bir sorun oldu gibi hatırlıyorum. Tam aklımda değil ama A4 baskısında çok iyi kenarlıksız çıktı alıyorum ama A5 olunca sanki bir yerler kalmıştı. Tam da hatirlayamadım. Hemen bi deneyeyim. Sağolasın hocam. :)
  • Problemi hatırladım. Yazdırma seçeneklerinde A5 (ya da 15x21) seçeneği yok.
    Hatta giyotinle kesilmiş 60-70 tane A5 kağıdım da varmış. Kesmişim ama çıktı alamamışım. :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pirekare -- 26 Eylül 2013; 1:13:42 >
  • quote:

Elbet vardır A5 seçeceği.Yazıcıda A5 girişi varsa programda sorun vardır.

Ama yok A5 seçeneği. Yazıcıda giriş var. Word kullanırken "print" deyince yazıcı özelliklerinde A5 var.
    Ama windows foto görüntüleyici ya da picasa ile "print" deyince A5 seçeneği yok.

Az önceki eklediğim ve şimdiki eklediğim ekran alıntılarını karşılaştırabilirseniz... Durum budur hocam. Deli olcam yahu... A5 neden olmaz ki?

• "standart yazdırma" yerine "fotoğraf yazdırma" seçilince A5 seçeneği gidiyor. Word ile girip "fot. yazd." seçince de gidiyor.
  • quote:

quote:

"standart yazdırma" yerine "fotoğraf yazdırma" seçilince A5 seçeneği gidiyor. Word ile girip "fot. yazd." seçince de gidiyor.

Normal A4e Standart ve Fotoğraf olarak yazdırın eğerki çok büyük fark yoksa direk standart olarak yazdığın eğerki standart yazdırmada görsel yazdırma özelliği varsa.
    Ya da yardımcı programlar deneyin.

Sıkıntı kenarlıksız yazdırma ile ilgiliymiş.
    Görsel yazdırmada da "standart" seçmeden "fotoğraf yazdırma" seçiliyken "kenarlıksız yazdırma" seçeneğini iptal edersem A5 boyutu geliyor.

Standart seçiliyken de "kenarlıksız yazdır" dersem A5 seçeneği oradan da gidiyor.

A4'e iki fotoyu sıkıştırıp yazdıran bir program buluncaya kadar kenarlık ile yazdırırım artık...

yardımların için çok teşekkür ederim...

• Photoshop ta yeni bi sayfa ac. bu sayfayi pixel olarak degil mm olarak sec ve olcuyu A4 kagit olcusunde yap. 297mm x 210mm
    yatay ya da dikey sana kalmis bi secim. sonra basmak istedigin fotolari bu actigin sayfaya getirip ctrl+T yaparak fotolarini kucultup yari yariya dizmis olursun. fotolarini kuculturken shift basmayi unutma yoksa fotonun orantisi kacar. bunu bu sekilde yaptiktan sonra ver printe gitsin ayrica Photoshopun print ayarlari menusunde A5 te olabilir eger varsa A5 kagitlarini kullanarak hic bi fotoyu kucultmeye ugrasmadan direk basabilirsin.

Ayrica ctrl+T fotoyu dondurmeyede yarar yine shift tusunu kullanarak dengeli dondurursun (kosedeki noktadan tutarak). ya da fotoyu diger perspektiften de gosterebilirsin bunun icinde ctrl+T yaptiktan sonra kose yerine yanda ortadaki noktadan tutup karsi tarafina gecirmek. ama oranti ayari bu durumda senin gozunun keskinligine kalmis olur. ona da bi kopya vereyim : actigin sayfaya cuk diye oturttugunda orantiyida vermis oluyosun. ben foto basmak icin Photoshoptan baskasini kullanmadim simdiye kadar.biraz zahmetli olsa da istedigim sonucu aliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erhan88 -- 26 Eylül 2013; 23:17:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: erhan88

Photoshop ta yeni bi sayfa ac. bu sayfayi pixel olarak degil mm olarak sec ve olcuyu A4 kagit olcusunde yap. 297mm x 210mm
    yatay ya da dikey sana kalmis bi secim. sonra basmak istedigin fotolari bu actigin sayfaya getirip ctrl+T yaparak fotolarini kucultup yari yariya dizmis olursun. fotolarini kuculturken shift basmayi unutma yoksa fotonun orantisi kacar. bunu bu sekilde yaptiktan sonra ver printe gitsin ayrica Photoshopun print ayarlari menusunde A5 te olabilir eger varsa A5 kagitlarini kullanarak hic bi fotoyu kucultmeye ugrasmadan direk basabilirsin.

Ayrica ctrl+T fotoyu dondurmeyede yarar yine shift tusunu kullanarak dengeli dondurursun (kosedeki noktadan tutarak). ya da fotoyu diger perspektiften de gosterebilirsin bunun icinde ctrl+T yaptiktan sonra kose yerine yanda ortadaki noktadan tutup karsi tarafina gecirmek. ama oranti ayari bu durumda senin gozunun keskinligine kalmis olur. ona da bi kopya vereyim : actigin sayfaya cuk diye oturttugunda orantiyida vermis oluyosun. ben foto basmak icin Photoshoptan baskasini kullanmadim simdiye kadar.biraz zahmetli olsa da istedigim sonucu aliyorum.

Teşekkür ederim. 3-5 foto basacağım zaman ben de ps kullanıyorum ama 300-400 tane basıcam şimdi, dediğin gibi yapmak mazoşistlik olur resmen.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: erhan88

Photoshop ta yeni bi sayfa ac. bu sayfayi pixel olarak degil mm olarak sec ve olcuyu A4 kagit olcusunde yap. 297mm x 210mm

Teşekkür ederim. 3-5 foto basacağım zaman ben de ps kullanıyorum ama 300-400 tane basıcam şimdi, dediğin gibi yapmak mazoşistlik olur resmen.

sen mazosistlik olarak dusunuyosun ama ben eskiden dugun dernek fotograflari basarken bu yontemi kullaniyodum. sabahlara kadar ictigim demli caylarin kahvelerin haddi hesabi yok gozler kan canagi vaziyette... gerisini sen dusun. bide gelin damad ikilisine photoshopta makyaj derdi. bi keresinde damada resmen sac ektim photoshopta bi baskasini da sakal trasi yapmistim daha zordu o zamanki photoshop bilgilerime gore. simdi 2 dakikalik is.
    dur sana mazosistlik gibi olmayan bi yontem dusuneyim aklima gelince yazarim. yazmazsam demekki aklima bisey gelmemis demektir

• valla dostum ben su aralar Rusya'daki evimdeyim (bi tarafim donuyo ama... )ve bu bilgisayarimda hic bi program olmadigi icin acip kurcalayip bi yontem arastirmasi yapamadim. aklima da bi fikir gelmedi kayincom elektrik muhendisi oldugundan onun bilgisayarinda Autocad disinda program bulunmuyo o yuzden sen o 400 fotoyu basma illaki bi yontem vardir ama arastirmaya devam.
  • Erhan kardeşim çok teşekkür ederim.
    Kenarlıksız yazdırma şeçeneğini kaldırınca A5 baskı boyutu geldi. Denedim, kenarlık da fena durmadı. 3-4 mm.lik ince bir kenarlık olunca direkt A5 çıktısı alabiliyorum, windows, picasa, ps... hepsi oluyor.
    Bu 400 fotoyu sabahlara kadar uğraşıp kenarlıksız basmaktansa ince bi kenarlık olsun varsın deyip direkt A5'e basıcam...
    Hepsini seçip print derim, öyle çok uğraşmaya gelemem, printer uğraşsın artık... 2-3 saat sonra gider çıktıları alırım... :)
  • iyi iyi cozum bulmana sevindim. kafamizi sisirmezsin artik
  • Kafa şişirecek başka bir şey bulurum yakında, dert etme...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.