Şimdi Ara

98 oktanlı bnzine 95 karışırsa bişe olurmu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
3.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar mesela 98 oktanlı bnzini fulluyosun deponu ama daha sonra paran olmuyo ve 95 almak zorunda kalıyorsun bunun motora zararı olurmu?bide mesela 98 oktan bnzinle ful doldurdun yol bilgisayarı kaç km gideceni 600 km gösterdi diyelim onun üstüne 95 ekleyince yol bilgisayarındaki sayı artmıyo yada çok az artıyo bunun sebebi nedir?

• Bildiğim tek şey, 98 Oktanlı benzin yüksek motor hacimli araçlar için.. Performansı ciddi derece arttırıyor, çok farkediliyor..

Ben genelde uzun yola çıkarken hep 98 oktan yada Shell'den 100 oktan alırım.. Gerçekten sollamalarda ara hızlanmalarda fark ediyor..

Ama ilk depoda değil, 2. ve 3. depo da belli oluyor neyin ne olduğu..

Aracım 1.6 16 V Megane II.. Şehir içinde ya 95 alırım yada 97 alırım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 23 Temmuz 2006; 1:20:23 >
  • Bence bişi olmaz
  • Bişe olmaz Ben gecen 95 aldım ustune po dan 97 onun ustune de 98 aldım Nos etkisi yarattı
  • Nos etkisi güzelde hocam fazla karışım iyi değil sonra foss etkisi yapar
    quote:

Orjinalden alıntı: ..dEnZeL..

Bişe olmaz Ben gecen 95 aldım ustune po dan 97 onun ustune de 98 aldım Nos etkisi yarattı

• bence 98 oktan benzin daha hızlı yasmnaya yol açttığı için daha kaliteli bir benzin arabaya hiç bir zararı yok
  • zararı yok bişi olmaz, ben yarım depoya 50ytl lik 97 oktan attım ,karışık marışık ama baya farketti, vuruntu azaldı yani düşük devirde...
  • quote:

Orjinalden alıntı: dkerem

arkadaşlar mesela 98 oktanlı bnzini fulluyosun deponu ama daha sonra paran olmuyo ve 95 almak zorunda kalıyorsun bunun motora zararı olurmu?bide mesela 98 oktan bnzinle ful doldurdun yol bilgisayarı kaç km gideceni 600 km gösterdi diyelim onun üstüne 95 ekleyince yol bilgisayarındaki sayı artmıyo yada çok az artıyo bunun sebebi nedir?

hiç bir şey olmaz arkadaşım... en baba örneğin 10 lt 95 oktanın varsa 10 lt de 98 koyarsan deponda 96.5 oktan benzinin olur............

o yol bilgisayarınada artık inanmayın dilimizde tüy bitti...oktan metre denen malzeme varsa ondan öyle göstermiştir yada sıcakta aldıysan buharlaşma olmuştur.........
  • oktan(8 karbonlu demek) zaten hidrokarbonların 1 molündeki carbon sayısı .yani 98 oktanla 95 oktan aynı madde bişicik olmas

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeLiM_50 -- 23 Temmuz 2006; 17:04:40 >
  • olabilir, en güvenilir olarak yetkili servisine danış, 95 kullanması gereken ve sürekli 98 kullanarak servisin yolunu tutan araba olmaz demeyin oluyor... bunun dışında 98 oktan zaten araca 95 ile fiyat farkını gözetebileceğimiz bir performansın p'sini getirmez...
  • söylediklerine aynen katılıyorum gerçekten fark ediyor bu arada ben zamanında 95 ve 98 i çok fazla karıştırdım ama bişi olmuyor benim bildiğim kadarıyla
    quote:

Orjinalden alıntı: Chryin

Bildiğim tek şey, 98 Oktanlı benzin yüksek motor hacimli araçlar için.. Performansı ciddi derece arttırıyor, çok farkediliyor..

Ben genelde uzun yola çıkarken hep 98 oktan yada Shell'den 100 oktan alırım.. Gerçekten sollamalarda ara hızlanmalarda fark ediyor..

Ama ilk depoda değil, 2. ve 3. depo da belli oluyor neyin ne olduğu..

Aracım 1.6 16 V Megane II.. Şehir içinde ya 95 alırım yada 97 alırım..
  • quote:

Orjinalden alıntı: dkerem

arkadaşlar mesela 98 oktanlı bnzini fulluyosun deponu ama daha sonra paran olmuyo ve 95 almak zorunda kalıyorsun bunun motora zararı olurmu?bide mesela 98 oktan bnzinle ful doldurdun yol bilgisayarı kaç km gideceni 600 km gösterdi diyelim onun üstüne 95 ekleyince yol bilgisayarındaki sayı artmıyo yada çok az artıyo bunun sebebi nedir?

98 oktanlı benzine 95 oktan karışırsa olacak en kötü şey yakıt sistemi içerisindeki polimerlerin izotoplarla homojen bir şekilde birleşip anti- benzin warriorlarıyla tepkimeye girmesidir.... Bunun sonucunda ise aracın 1.8 altı ise bir cacık olmaz.... 1.6 ise 98 oktan koymanda birşey ifade etmez.. Cüzdan zararlısı...
  • quote:

Bişe olmaz Ben gecen 95 aldım ustune po dan 97 onun ustune de 98 aldım Nos etkisi yarattı

ne mide var sendede amma karıstırmıssın

• Ya ben bişe sorucam...Grand Cheroke neden 95 oktan benzin kullanmak zorunda...Galerici özellikle uyarmış bu nedendir...Halbuki 4.7 Lt çok farkedermi 98 Oktan felan alsak
  • bence bu kadar da basit görmeyin illaki bunun bir ölçüsü veya kullanım şekli vardır yoksa kafana göre koy dolaş olcak iş mi zaten bildiğim kaddarıyla yeni üretilen araçlarda 97 oktan kullanın fln diye uyarı bulunuyor (bmw nin bir motorunda gördüm )
  • quote:

Orjinalden alıntı: TSMC

Ya ben bişe sorucam...Grand Cheroke neden 95 oktan benzin kullanmak zorunda...Galerici özellikle uyarmış bu nedendir...Halbuki 4.7 Lt çok farkedermi 98 Oktan felan alsak

Daha önce LPG li çalışmıştır araç ondan.. .
  • Tecrübe ile sabit..Bişey olmuyor...
  • BEYLER4 ALLAH AŞKINA YORUM YAPMADAN OKTAN NE DEMEK Bİ ARATIN FORUMDA YA ELLİ KERE YAZDIK ELLİBİRİNCİYİ YAZMAYALIM..........

ARKADAŞLAR OKTAN BENZİNİN TUTUŞMA DERECESİNİ GÖSTERİR..OKTAN YÜKSELDİKÇE TUTUŞMA DERECESİ ARTAR BU SAYEDEDE MOTORDA OLUŞAN KONTROLSÜZ ATEŞLEME YANİ VURUNTU AZALTILIR... OKTAN BUDUR...HA BU 98 LER İÇERİĞİNDEN DOLAYI HEM BUNU YAPIYOR HEMDE YANDIĞI ZAMAN DAHA ŞİDDETLİ BİR PATLAMA YAPIYOR... ARACINIZ EĞER MİNİMUM 95 OKTANLA KULLANILIR YAZIYOSA İSTERSEN 100 LE 95 KARIŞTIR HİÇ BİR ŞEY OLMAZ.....
  • quote:

Orjinalden alıntı: trapezoid

quote:

ne mide var sendede amma karıstırmıssın

para olsaydı sırada shell 100 oktan vardı ama para suyunu cekti

• mesela 2000 accend hyundai sizde sadece düz kurşunsuz kullanmalımı ?

önereceginiz başka çeşit varmı? mesela yeni çıkanlar gibi po97 felan
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.