Şimdi Ara

939 lira emekli maaşı almak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
147
Cevap
5
Favori
20.754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
363 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar vereceğim bilgiyi yeni jenerasyondan 4a hizmetiyle (SSK) çalışıp bilmeyenler olabilir. Lütfen bu konuda bilgilenin hakkınızı hukukunuzu arayın. Aramıyorsanız bile en azından bilin.
    2018'de
    - En düşük emekli memur maaşı 1910 lira,
    - En düşük esnaf (bağ-kur) emeklisi maaşı 1144 lira, (1444 lira sanıyordum yanlışlık olmuş)
    - En düşük işçi emeklisi (SSK) maaşı;
    - 2000'den önce emekli olanların 1545 lira,
    - 2000'den sonra emekli olanların 939 LİRA

Görüldüğü gibi devlet SSK emeklilerini 2000'den önce ve 2000'den sonra diye ayırmış. Böylece devletimiz, vatandaşını emekli olduktan sonra da çalışmaya mahkum ediyor; mecbur ve zor durumda bırakıyor. Şu an emekli olan bir insan 939 lira parayla nasıl geçinebilir? Avrupa ile kıyaslayıp "emeklilik yaşı düşük bu sebeple böyle" gibi bahaneler uydurmayalım. Çünkü ben de size Avrupa ile Türkiye'nin yaşam standartlarını kıyaslarım. (Çalışma saatleri vs.) Bizim insanımız avrupa insanına göre en az 10 yıl erken yaşlanıyor. 2000'den sonra SSK'dan emekli olanlar intibak işlemi için dört gözle 2019 genel seçimlerinin yaklaşmasını bekliyorlar. İntibak çıkarsa 2000 sonrası SSK emeklilerine 50 ile 355 lira arası zam yapılabilecek o da yetmez ama işte... Seçimler de olmasa vatandaş kuru ekmeğe talim.
    Bkz:
    http://blog.milliyet.com.tr/emekli-maasi-felaket/Blog/?BlogNo=578734

Edit: Bahsettiğim 939 lira maaş asgari ücret üzerinden emekli olanlar içindir. İsteğimiz en düşük emekli maaşının asgari ücrete eşit olmasının sağlanmasıdır. Bilmiyorum çok şey mi istiyoruz, isteğimiz bu devlete ağır mı geliyor? Asgari ücret kadar diyoruz 2 katı falan demiyoruz ki... Bunun adı neden asgari ücret o zaman? Asgari ne demek? Alt sınır demek, en düşük demek değil mi? İnsanın yaşamını sürdürmesi için gereken... Tutup da asgari ücretin 700 lira aşağısını vermekte ne olursa olsun kabul edilebilir bir sebep göremiyorum. Hele ki ülkeyi geliştirdiği düşünülen ve savunulan bir hükumet başımızdayken vaziyet böyle. Bizim gelişmiş halimiz buysa vay halimize demekten beri duramıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kaptaniguana -- 8 Mart 2018; 12:57:56 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hiç bir ücret veya maaş , asgari ücretin altında olamaz.

Ne yazık ki ülkemizde böyle . 9000 gün yani 25 yıl , e.sandığı,ssk ve bağkurdan prim ödedim ve bağkurdan emekli oldum 1565 TL aylık maaş alıyorum.

Nasıl mı geçiniyorum , bankanın ek hesabını ve kredi kartımı kullanarak , yani borç içinde .

Bir millet kaderini kendi eliyle yazar. Dünyada basit ve sosyolojik anlamda iki tip toplum vardır.

Bilime inanan , üreten toplumlar

Hurafeye inanan tüketen toplumlar

Bizler ikincisi olduğumuz için ve bu durumdan da kurtulup ,bilim toplumuna geçmek gibi bir çabamız olmadığı için , bu açmazları yaşayacağız.

Şunu da unutmayın , bilim toplumları , farkında olmadan bizleri yönetir ve istediği bilgiyi verir ve satar. Bu duruma da ne acıdır ki karşı çıkma gibi şansımız yok. Ancak geçte olsa bilimi seçersek belki..

Arkadaşlar ben polemik ve siyasi olsun diye yazmadım Konuyu açan arkadaş doğru bir noktaya el atmış. Lütfen konuyla ilgili yazın .Gereksiz tartışma olmasın.
    2006 yılından sonra 4A sgk sisteme girenler zaten 60 yaşından önce emekli olamıyor. 900 lira da verseler 5000 bin lira da hiçbir önemi yok.

Türkiye'de ortalama ömür belli. Mezarda emeklilik var artık. Bu noktaya getirenleri iktidar yapıp destekleyenler çocuklarının geleceğini mahvetmenin keyfini doyasıya sürsünler şimdi.

Onlar her şeyi 5 liralık yapıp çimde uzanıyor zaten kangal köpeği gibi hayat sürsünler.

düzeltme : erkeğin 63 yaşını doldurması gerekiyor para alması için. ( 1 ocak 2007den itibaren sigortalı olduysanız )
  • Tek sorun emekli olsa oda iyi emekli olunacak iş yok iş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu ülkede 65 e gelmek bile çok zor. Artık insanlar 1 yılı 3 er gidiyor. İşte çalışan 12 saat , haftanın 6 günü, 72 saat sözde yasa 45 saaat çalıştırın diyor Ve aldığı maaş 1600 bu şartlarda zaten sağlık ve temel ihtiyaçlardan geri kalıcaktır. Bu yüzden Türkiye’de ilerki yıllarda yıpranma ve hatta insan ölümleri daha geri yaşlara gerileyeceğini tahmin ediyorum. Eskiden daha güzeldi bu topraklar şimdi insanlar okadar iğrençki ne sesi çıkıyor birşeye nede değiştirmek in çaba gösteriyor. Ne koyarsan önüne önüne bakıp geçiyor. Siyasiler yandaşlar ve çevrelerinin yediği paralar aldığı maaşları görünce bile savunuyor millet ama kendisi 1600 ve 900 tl ile geçinmeye çalışıyor şimdi suç onlardamı yoksa vatandaştamı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dersimli62f -- 8 Mart 2018; 14:50:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darkgothess

Tek sorun emekli olsa oda iyi emekli olunacak iş yok iş

iş çok ama suriyeliler varken üç kuruşa çalıştırılacak neden . kendi vatandaşına para vereyim derdinde millet. ayrıcada kimse belli bir yaşın üzerinde ihtiyarı çalıştırmak istemez

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Emekliyi devletin sırtında kambur olarak görüyorlar, boşa giden para diye düşünüyorlar o yüzden. İnsana değer sıfır.

• Bu ülkede 65 i görsek ne mutlu be

• Öğrenmek istediğim için soruyorum, babam 2008 emeklisi şubat ta emekli oldu ilk maaş 535 bağlandı şimdi 1576 tl alıyor ve 6552 günden yaş 48 ve 18.5 yıl çalışma şekli ile emekli oldu.. arkadaşları 7000 9000 den emekli oldu 700 800 tl ile başladılar.. bu 939 tl nasıl oluyor 2000 sonrası diyorsunuz ya düşük emekli oluyor diye..

• Aslında emeklilik diye birşey olmayacak.Ama insanlar primde ödemeyecek.3 Bin maaş alan 4 bin alsın.En azından gençken daha iyi yaşar insanlar.

• redbul_540 kullanıcısına yanıt
    çoğu kişi çar çur eder sokakda yaşlı insandan geçilmez diye yapılmıyor bu olay, başka açıdan iyi gibi geliyor herkes hakettiği parayı istediği yere harcıyor gibi geliyor çok ortada bi konu ekonomistlerle oturup konuşmak lazım uzun uzun bir de fiyatlar epey artacaktır arz talep dengesinden yatırım yapmak zorlaşabilir sonuçta herkes emekliliğinde para getirecek bir şeylere yönelecek ev,arsa,dükkan,ticaret vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4Vagrant -- 8 Mart 2018; 1:3:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: x2yk

Öğrenmek istediğim için soruyorum, babam 2008 emeklisi şubat ta emekli oldu ilk maaş 535 bağlandı şimdi 1576 tl alıyor ve 6552 günden yaş 48 ve 18.5 yıl çalışma şekli ile emekli oldu.. arkadaşları 7000 9000 den emekli oldu 700 800 tl ile başladılar.. bu 939 tl nasıl oluyor 2000 sonrası diyorsunuz ya düşük emekli oluyor diye..

Benim babamda 2004 yılında emekli oldu, ilk maaşını hatırlamıyorum ama oda şu an 1575 alıyor. Neye göre kıyas yapmışlar anlamadım. Yalnız konuya değinecek olursak bunca yıllık çalışmanın karşılığına bakın 939 tl maaş.! Avrupada ki adam emekli ikramiyesi ile dünyayı geziyor, bizim devletimizin bağladığı maaşa bak. Değil dünyayı, türkiyeyi bile gezemeyecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: ibrahim0674

quote:

Öğrenmek istediğim için soruyorum, babam 2008 emeklisi şubat ta emekli oldu ilk maaş 535 bağlandı şimdi 1576 tl alıyor ve 6552 günden yaş 48 ve 18.5 yıl çalışma şekli ile emekli oldu.. arkadaşları 7000 9000 den emekli oldu 700 800 tl ile başladılar.. bu 939 tl nasıl oluyor 2000 sonrası diyorsunuz ya düşük emekli oluyor diye..

Benim babamda 2004 yılında emekli oldu, ilk maaşını hatırlamıyorum ama oda şu an 1575 alıyor. Neye göre kıyas yapmışlar anlamadım. Yalnız konuya değinecek olursak bunca yıllık çalışmanın karşılığına bakın 939 tl maaş.! Avrupada ki adam emekli ikramiyesi ile dünyayı geziyor, bizim devletimizin bağladığı maaşa bak. Değil dünyayı, türkiyeyi bile gezemeyecek.

Prim belli bir süre asgari ücretten daha yüksek yatırılmış olabilir. Yakında 2008 sonrasında emekli olanlar gibi bir ayrım da söz konusu olabilir. Yıldan yıla farkediyor miktarlar. Bu arada bağkur emeklileri de 1144 alıyormuş bir hata olmuş. Tanıdığım bir bağkur emeklisi de 1140 civarı alıyorum diyordu zaten.

http://blog.milliyet.com.tr/emekli-maasi-felaket/Blog/?BlogNo=578734

• quote:

Orijinalden alıntı: ibrahim0674

quote:

Vallahi bana tuhaf geliyor bu düşük dedikleri maaşları alan insanlar ya hani yıllarca prim ödemeyen insanlar var ya sonra bunlara bankadan kredi çekilerek emeklilik haklı veriliyor ya işte bunlar onlar olarak düşünüyorum ya da malulen emekli olanlar olarak düşünüyorum bir abi malulen emekli oldu hastalığı vardı, 2 sene oldu neredeyse o zaman dedi 1200 tl ile emekli oldum diye geçenler bir elektrik işçisi abim işinde ehli ve bir firma adı altında emekli oldu kendisi günleri çok 45 50 arası yaşta emekli oldu 8 9000 günüm var falan dedi ve 1635 tl ile emekli oldu.. Şimdi ben anlamıyorum işte niye ben bu 939 tl 'leri etrafımda görmüyorum.. Dediğim gibi 3600 günden emeklilik hakkı var yaş tutuyorsa oluyorsun emekli ya da özel bir durum var.. Bir arkadaşımın annesinin 10 senelik primleri vardı zamanında çalışmış ve evlenince işi bırakmış sonra son zamanlarda demişler adama karının sigortasını öde emekli et diye birkaç sene ödedi prim tak 1000 üstümü ne emekli maaşı almaya başladı birkaç sene oldu ve şuan babamdan 1576 tl den en fazla 100 tl alağı alıyordur ben daha az biliyorum ama 1500 tl de nasıl şimdi 939 tl alıyor bu insanlar.. Lütfen doğruları yazın gerçekleri yazın belge belge koyun buraya kaç günle kaç prim le işe giriş çıkış emeklilik hakkı lu bu hepsini koyun buraya direk 939 tl diyerek algı yapmayın girin turkiye.govç.tr 'ye gerçekleri koyun bizde öğrenelim.. Ama buraya face de sözcü de oda tv de konan yazıları paylaşmayın hiç gerçekçi olmuyor.. Gerçek bu..

• x2yk X kullanıcısına yanıt
    En düşük diye belirttim zaten tabanı. Şu anda yakınımın bağkura borcu var dediğin gibi kredi ile ödeme düşünüyor ama ssk dan daha fazla günü olduğu için ssk dan emekli olacak. Kredi borcunu maaştan düşecekler ama maaş 939 lira bağlanacak borcun ana parasına yaklaşık %35 faiz ve vergi parası ekleniyor. 40 bin borç oldu 55 bin. 48 aya vurursan ödenecek para 1000 lirayı geçiyor yani 939 lira borca dahi yetmiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kaptaniguana

En düşük diye belirttim zaten tabanı. Şu anda yakınımın bağkura borcu var dediğin gibi kredi ile ödeme düşünüyor ama ssk dan daha fazla günü olduğu için ssk dan emekli olacak. Kredi borcunu maaştan düşecekler ama maaş 939 lira bağlanacak borcun ana parasına yaklaşık %35 faiz ve vergi parası ekleniyor. 40 bin borç oldu 55 bin. 48 aya vurursan ödenecek para 1000 lirayı geçiyor yani 939 lira borca dahi yetmiyor.

Eee tamam benim babam 6552 gün mü ne çalışacak prim yatacak ve karşılığında 535 tl ile başlayıp 1576 tl 'ye 10 sene de gelecek sonra biri çıkacak 3600 primle ya da malulen emekli olacak gelecek 1500 tl babamla aynı parayı alacak.. Söyle şimdi bana nerede adalet demezler mi buna, bu para az olabilir ülkemiz için açlığı bırak ölüm maaşı bile de olabilir lafım yok ama herkese de yaptıklarının karşılığı olan bir şey veriliyor öyle mehmet sen 1000 gün yatır biz sana 10 k maaş veririz, ahmet sen 7000 gün yatır al sana 2 k maaş veririz diye bir sistem yok öyle de bir şey kimse beklemesin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x2yk -- 8 Mart 2018; 2:3:39 >

• Malesef gerçek 2008 sonrası daha az alıyor, ilerki yıllarda daha da azalır ve tamamen kaldırırlar gibi doymuyorlar.

• x2yk X kullanıcısına yanıt
    Diyorum ki normal şartlar altında emekli olanlar için taban, asgari ücretle eşit olmalı. Adam bir ömür asgari ücretten prim yatırdıysa asgari ücrete eşit maaş ver. Bağkur primi 700 lirayı geçmiş verdiği para 1144 lira. Ama yok işçiler emekliler velinimet.

• https://sgkrehberi.com/haber/149340/ Böyle bir haber daha okudum, haberlere bakarken bu üç bölüme ayrıldığı zaten yazıyor, 2000 öncesi 2000 ve 2008 arası ve 2008 ve sonrası diye 3 bölüme ayırıyorlar daha önce burada bunun konusunu da tartıştık, ve aklıma gelen bir şeyi daha yazayım babam emekli olduğu yıl 650 750 tl gibi bir maaş alıyordu yani klasik asgari ücret gibi bir şeydi ve emekli maaşı bağlandığında 535 tl idi, şimdiye bakıyorum bu haber dedikleri gibi asgari ücret 1600 tl 'lerde ve 1100 1200 tl maaşı varmış kadının babamın zamanındada geriden geliyordu emekli maaş bugünde aynı şey devam ediyor anladığım kadarı ile ha şu da oldu son birkaç sene de 1000 tl 'den asgari ücret 1300 tl 1404 tl ve 1603 tl 'ye ani bir çıkış yaşadı bizim emekli maaşımız asgari ücretten 100 150 tl fazla iken 80 tl farka düştü şimdi ise 1576 tl ve 89 tl zam aldık ama devlet asgari ücrete 1603 tl yapıp 199 tl zam verince takk bizim maaş asgari ücretinde gerisinde kaldı zaten bu mecliste görüşülüyor her gün haberlerini takip ediyorum, ya temmuz da dengelenecek diye haberler çıkıyor ya da ek ücret denilen ödenen kısıma yüzde 4 ten yüzde 8 'e çıkaracağız diyorlar o yüzden beklemedeyiz ne olacak diye bir de intibak muhabbeti var o da paso muallak oldu bir türlü açıklamıyorlar yok o ona atıyor yok o diğerine ama ben seçimi bekliyorlar diye düşünüyorum çünkü seçim zamanı kesenin ağzı açılır oy için bu planlar yapılır hep böyle de olmuştur siyasetin iki yüzlülüğü bu maalesef..

• Memleketin durumu hic iyi degil

• quote:

Orijinalden alıntı: Kaptaniguana

Diyorum ki normal şartlar altında emekli olanlar için taban, asgari ücretle eşit olmalı. Adam bir ömür asgari ücretten prim yatırdıysa asgari ücrete eşit maaş ver. Bağkur primi 700 lirayı geçmiş verdiği para 1144 lira. Ama yok işçiler emekliler velinimet.

O konuda haklısınız yıllardır aynı terane döner durur hep asgari ücretli ezilir hep emekli ezilir sonra insanlar neden emekli olup hala çalışıyor neden işsizlik artıyor babam emekli ama hala çalışıyor ne oluyor ben işsizim ha babamın işini yapmayacağım belki ama bu bütün sektörlerde geçerli ben yazılım işi yapmak istiyorum adam yazlım işinden emekli 3 4 k emekli maaşı alıyor artı çalıştığı yerden de 5 8 k alsa bu para 10 12 k ediyor şimdi adam tatlı para varken niye bırakıp 3 4 k ya teslim olsun dimi o yüzden işsizlik artıyor sürekli bir sirkülasyon yok.. Sistemi bir türlü oturtamadılar.. Bu iş nereye gidecek hiç bilmiyorum..

• Nankor olmayin 900 tl aldiginiza sukredin 2023 bor

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.