Şimdi Ara

8ohm amfiye 6ohm hoparlör takarsak bir zararı olurmu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
101
Cevap
2
Favori
38.655
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bağlanmaz amfinin desteği varmı biliyorum varsa olabilir araştır ama çoğu ev amfisi 8 ohm destekler 8 ohm luk amfiye daha yüksek ohmlu bağlaya bilirsin örnek 8 ohmluk amfiye 16 ohm gibi ama düşük bağladığın zaman amfinin gücü artar çalıştırır diye birşey yok düşük ohmlu olunca kısa devreye girer ve zararlıdır yani bağlayamazsın amfi 6 ohm destekliyoda olabilir o zaman bağlanır ama yoksa bağlanmaz
    birde amfin çalışmıyorsa bağlantılarını gözden geçir sorun yoksa amfide problem vardır zaten ama düşük ohmlu bir şey bağlanmaz
  • quote:

Orjinalden alıntı: ufukman
    ...
    Yamaha V361 ;
    4 Ohm, 1 kHz , Distorsiyon oranı % 0,7 : 105W*5 kanal.
    Dinamik Güç / Kanal ( 8 / 6 /4 /2 Ohm) >> ( - /105/130/150 W )
    üstteki tabloda da anlaşılacağı üzere (Yamaha RX V361 modeli için.) 8ohm değeri verilmemiş. çünkü bu amfinin kaldırabileceği değerin üstünde ama yine de bağlanabilir sorun olmaz. 80w gibi bir güç alırsınız. ama sesi sonuna kadar açarsanız amfiniz yanar..
    .
    (tablodaki değerler yamaha kataloğundan alınmıştır.)

o zaman Yamaha böyle bir tablo vererek hata yapmış ben de boşuna okumuşum o okulları..
  • @emre_ozk ya birşeyler atladın; hatalı bağladın. ya hoparlörün çalışmıyor.hoparlörün bozuk diytorum. ya da amfilere doğru muameleyi çekemiyorsun.

sonuç olarak hoparör 8 om ise oto radyo-kasetçalara rahatlıkla bağlarsın.

standart radyo teyp yazdığın nedir?

empedans kadar güce de (watajlar; hem amfinin hem hop.ün) dikkat etmeniz lazımdır.
  • 4-2 ohm çalıştıran cihaz 8-16 ohm u havada karada çalıştırır yüksek ohm anfinin kaldırmayacağı gibi kural yok. sadece daha az watt alısınız cihazda yazan bilgiler dikkate alınmalı cihazı yapan firma çeşitli testlere sokup o değerleri yazıyor ama illa o ohmun altında takdınız diye hemen yanacak değil çok yüklenmezseniz ama cihaz normal daha fazla ısınacaktır vede çoğu cihazlarda ısı ve kısa devre korumaları mevcuttur.
    şimdi anfinin gücü 100w takdığınız hp 200w diye cihaz bozulmayacak sadece 100w ses alacaksınız
    powerlarının 4 ohmdan aşağı (eğer çalışıyorsa tabii) herzaman ısıya yol açcaktır çünkü çıkışlar kısa devreye doğru gidiyo ama 8ve 16 ohm dana yukarı takmak asla bozmaz ama nasıl bir ses alınır onu duymak lazım..
  • arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler sonuç olarak hoparlörler bozuk çıktı . hatta son olarak 9v elektrik verdim hoparlöre hiç cızırtı bile çıkmıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kadircitak

4-2 ohm çalıştıran cihaz 8-16 ohm u havada karada çalıştırır yüksek ohm anfinin kaldırmayacağı gibi kural yok. sadece daha az watt alısınız cihazda yazan bilgiler dikkate alınmalı cihazı yapan firma çeşitli testlere sokup o değerleri yazıyor ama illa o ohmun altında takdınız diye hemen yanacak değil çok yüklenmezseniz ama cihaz normal daha fazla ısınacaktır vede çoğu cihazlarda ısı ve kısa devre korumaları mevcuttur.
    şimdi anfinin gücü 100w takdığınız hp 200w diye cihaz bozulmayacak sadece 100w ses alacaksınız
    powerlarının 4 ohmdan aşağı (eğer çalışıyorsa tabii) herzaman ısıya yol açcaktır çünkü çıkışlar kısa devreye doğru gidiyo ama 8ve 16 ohm dana yukarı takmak asla bozmaz ama nasıl bir ses alınır onu duymak lazım..

yanmaz diye bir şey yok yanar 100 wattlık amdiye 200 watlık hoparlör bağlanınca son seste 200 watt verebilecek şekilde ayarlarsanız gaini yanar bu yüzden gaini kısmak gerek normal ayar yaparak bi sorun olmaz yani amfinin gücü 100 watt ise daha fazlasını çekmek olmaz neyse gücü o ama yüksek wattlı bağlanır tabi yanmaz ısınsa bile bir sorun olmaz okadar çok ısınacak kadar ama verilen ohm değerinden düşük olmamalı

• dün itibariyle quadral quantis 500 front aldım arkada 120/240 watt 4/8 ohm yazıyo jvc ye bağladım çok güzel çalıyo ama benim anlamadığım kabin 4 ohm mu 8 ohm mu girilen amfiye göremi ayarlıyo benim jvc 8 ohm çok güzel çalıyolar bide internetten araştırdım 350 euro civarı bu frontlar kipada büyük indirime girmiş 199 ytl ye aldım ben, junıorlardan daha iyidir diye düşündüm inşallah yanlış yapmamışımdır
  • quote:

Orjinalden alıntı: kadircitak

4-2 ohm çalıştıran cihaz 8-16 ohm u havada karada çalıştırır yüksek ohm anfinin kaldırmayacağı gibi kural yok. sadece daha az watt alısınız cihazda yazan bilgiler dikkate alınmalı cihazı yapan firma çeşitli testlere sokup o değerleri yazıyor ama illa o ohmun altında takdınız diye hemen yanacak değil çok yüklenmezseniz ama cihaz normal daha fazla ısınacaktır vede çoğu cihazlarda ısı ve kısa devre korumaları mevcuttur.

+1 noktası virgülüne kadar hoparlör anfi ohm ilişkisini çok doğru anlatmışsın.

Aslında hiç gerek yok ama daha iyi anlaşılması için bir kaç eklemede ben yapayım.

Anfiye yüksek ohm değerinde bağlanan hoparlör asla anfiyi yakmaz, hoparlör anfiden daha az akım çekecektir dolayısı ile çıkış transistörleri zorlanmadığından anfi ısınmayacak ve yanmayacaktır.

Eğer anfinin desteklediği ohm değerinden daha düşük ohm'da hoparlör bağladığınızda bu defa hoparlör daha fazla akım çekecektir, eğer koruma devresi varsa anfi kendini korumaya alır yoksa hoparlör çalışır, pat diye bir anda yanmaz. Peki nezaman yanacaktır? Çıkış transistörünün kaldırabileceğinden daha fazla yüklendiğinizde normalinden daha fazla ısınacaktır ve sınır değerleri geçtikten sonra yanacaktır.

8 ohmluk kendi yaptığım bir anfiyi 2 ohm'da yaklaşık 2 yıl arkadaşım kullandı, peki neden birşey olmadı çünkü 8 ohmluk fabrika değerlerine göre anfi 2x50v gerilim ile beslenmeliydi, benim verdiğim voltaj ise 2x30v idi. Anfinin çıkış gücü düştüğünden 2 ohm olarak bağladım. Test ettim güç hoparlörlere yetecek seviyeye geldi ve ısı normal değerlerdeydi. Daha sonra anfiye 2x50v gerilime sahip bir trafo taktım ve hoparlörleri seri bağlayarak 8 ohm'a yükselttim, anfiyi yapalı 3 yıldan fazla oldu hala sorun yok.

Eğer ben anfininde hoparlöründe sınırlarını zorlamak istiyorum derseniz, tavsiyem sistemi distosiyona sokmayın ve ısılarına dikkat ediniz, hatta bazı hoparlörler zorlandığında yanık bobin kokusu gelir, maksimum açabileceğiniz sesi belirleyin üzerine çıkmayın.

Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yakuza283 -- 7 Temmuz 2008; 0:22:21 >

• arkadaşlar bir sorum daha olacak benim evde kullandığım diana 4+1 ses sistemim vardı bunun bass hoparlörü yandı. 4ohm 80 w öyle yazıyordu bende elektronikçiye gittim arabada kullanılan basslardan almak istedim alıyordum adam dedi çalışmaz diye ohomajı farklı olur diye bişeler dedi bende almadım ben bu 4ohm 80w basın yerine yine aynı 4ohm 600 w lık bir araç wooferi alsam olur
    http://www.nebbu.com/index.php?p=show&pid=214535&k_id=1285&kn=Woofer bunu almayı düşünüyorum..
  • olmaz o 600 watt dediğin zaten en fazla 150 wattır ki etmez beliki yakmasına takılır ama deneme boşuna ses alamazsın iyi bağlanmasına bağlanır ama senin 80 watt dediğin rms dimi peak değil 4ohm sa 4 ohm takabilirsin 80 rms se o oto sub wooferleri 5 para etmez vinsten dandik şeyler o senin dediklerin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamo99 -- 13 Temmuz 2008; 17:41:24 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: mamo99

olmaz o 600 watt dediğin zaten en fazla 150 wattır ki etmez beliki yakmasına takılır ama deneme boşuna ses alamazsın iyi bağlanmasına bağlanır ama senin 80 watt dediğin rms dimi peak değil 4ohm sa 4 ohm takabilirsin 80 rms se o oto sub wooferleri 5 para etmez vinsten dandik şeyler o senin dediklerin

valla hoparlörün arkasında yazan 4ohm 80w . bu oto subwooferleri olmazsa bunun yerine başka ne koyabilirim. veya bu sistemi çöpe atıp yenisinimi alayım. veya bu subwoofere bide oto amfiside alsam olurmu.
  • yenisini al doğru karar
  • bi subwoofer ı yandı diye bi cihazı çöpe atmak müsrifliktir bir sürü altarnatif hoparlör bulunur linkini verdiğin subwoofer olsun olsun 50 watt ı geçmez ( üzerlerinde yazanları pek kaele almayın dandik markaların) bir punch bir kıcker rms si 125 watt olanları düşünürsek yanından bile geçemez ayrıca dianada gerçek 80 watt olacağına inanmıyorum sen yinede subwoofer ı sök al eline aynı ayarda bişey al tak hem daha ucuzdur alırken kalın geniş yanaklı bulabilirsen çok daha ii ses alırsın ha ben bunlarla uğraşmak ismem dersende artık 4,1 yerine daha ii bişey 5,1 alırsan daha iyi olur tam kapsamlı film izlersin

• quote:

Orjinalden alıntı: cinali35

bi subwoofer ı yandı diye bi cihazı çöpe atmak müsrifliktir bir sürü altarnatif hoparlör bulunur linkini verdiğin subwoofer olsun olsun 50 watt ı geçmez ( üzerlerinde yazanları pek kaele almayın dandik markaların) bir punch bir kıcker rms si 125 watt olanları düşünürsek yanından bile geçemez ayrıca dianada gerçek 80 watt olacağına inanmıyorum sen yinede subwoofer ı sök al eline aynı ayarda bişey al tak hem daha ucuzdur alırken kalın geniş yanaklı bulabilirsen çok daha ii ses alırsın ha ben bunlarla uğraşmak ismem dersende artık 4,1 yerine daha ii bişey 5,1 alırsan daha iyi olur tam kapsamlı film izlersin

cevabınız için teşekkürler. uğraşmayı severim hatta şuan normal hoparlör bbağladım belli bir sesten sonra hoparlör kaldırmıyor. bu linkteki dediğiniz gibi iyi birşey değil gitti gidiyorda 100 120 lira arasında pioneer subwoferler var 1000w onlar işe yararmı . ben subwoferi biraz büyük almak istiyorum hem arabada hem evde kullanacam.

• quote:

Orjinalden alıntı: the_cantan

@emre_ozk ya birşeyler atladın; hatalı bağladın. ya hoparlörün çalışmıyor.hoparlörün bozuk diytorum. ya da amfilere doğru muameleyi çekemiyorsun.

sonuç olarak hoparör 8 om ise oto radyo-kasetçalara rahatlıkla bağlarsın.

standart radyo teyp yazdığın nedir?

empedans kadar güce de (watajlar; hem amfinin hem hop.ün) dikkat etmeniz lazımdır.

8ohm amfiye 6ohm hoparlör takarsak bir zararı olurmu

arkadaşlar daha önce bahsettiğim hoparlörler elimde bundan 3 tane var arkadaşım verdi ama benim dianada çalışmadılar arabadada çalışmadı. hoparlörler yeni gibi hiç çizik yok üzerinde.

• amfi çıkışına göre takarsın hoparlörü yani sen şimdi çıktın 1000 wattlara bahsettiğin subwoofer ın rms gücü 400 watt böyle bişey beslemen içinde 250 ,300 ytl lik bir oto amfisi alman lazım mono en az 200 wattlık bide sağlam bi güç kaynağı nerden baksan 100 lira yani sana çok pahalıya patlar sen eniyisi aynı ayarda bi tane bul tak kafan ağrımasın ben çok uğraştım bunlarla hatta şuan kullandığım subwoofer bu şekilde
  • Merhaba,

Çoğu anfinin speklerine baktığımızda ohm değeri düşük iken RMS gücü yüksek ve buna mukabil THD değeride yüksek oluyor. Genelde 4,6 ve 8 Ohm değerlerindeki güç ve THD değerlerinin verildiğini gördüm. Burada yazılanlardan anladığım kadarı ile hoparlor direncinin Anfi direncinden büyük olması gerektiği. Merak ettiğim konu ise, forumdaki birçok kişi wharfedale hoparlor kullanıyor ki bu hoparlorlerin ohm değeri 6 ohm. Buna göre anfinin direncini kaça ayarlıyorlar acaba? 8 den küçük değerlere ayarlanıyor ise güç yükse olacak fakat bu sefer THD değeri yüksek olacağından gürültü seviyesi fazla olmayacak mı? sanki bu anfiler 8 ohm da ve 8 ohm luk hoparlorler ile daha iyi çalışıyor gibi geldi bana.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bu konuyu biraz aydınlatır mı? 6 ohm luk wharfedale ler tamam güzel çalışıyor. herkes beğeniyor ama anfinin speklerine baktığımızda mesela onkyo için 6 ohmluk değerler için THD değerini %0.6 vermiş. 8 ohm için ise %0.08 vermiş.. 6 ohm için ses arttıkça distorsiyonda o derecede artaca anlamına mı geliyor?

• aynı başlıkta benim de bi sorum olacaktı arkadaşlar.. bende de altec lansing vs2421 model 2+1 var. subwoofer 13 cm 8 ohm ve 14 watt. ben de onu 16cm 6 ohm ve 100watt'lık sub'la değiştirmek istiyorum. amfi, sub'a 14 watt ses vereceği için sesini sonuna kadar açsam da bi yanma olmaz düşüncesindeyim. doğru mu düşünüyorum acaba?
  • yanlış düşünüyorsun ve bulaşma. ayrıyeten 6 ohm yapmamalısın!! 8 ohm yap. 16cm max. 50watts sw sürücü olur. piyasada ki pihilips 160mm sw sürücü mü kullanacaksın?

@emre_ozk
    arkadaşın hoparlörleri yakmış.sana şutlamış bu kadar.daha detaylı resim verebilsen.akabinde belki tamirata uygun yapıları vardır.

@gaziemir ses arttıkça distorsiyon o derece artacağı anlamına geleceği belki gelebilir. bu durumda bir genelleme yapamayız.eğer varsa üretilen distorsiyon, güç arttıkça bozulmada artacaktır.kaliteyle ilintinli.

8ohm hop ve 8 ohm amplinin daha rahat çalıştığı gözlenir ki doğru.
  • 8 ohm 25 cm bas hoperlör arıyorum.bulabileceğim yeri bilen arkadaş varmı İstanbul da
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.