Şimdi Ara

8700K Delid Tamamlandı ( -24C ) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
8
Favori
9.126
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu ayarlarda bu test tüm stabilite testleri arasında en fazla yük bindiren test, sıcaklıklardanda anlayabilirsin. Bunu yaptıktan sonra diğer sentetik testleri yapmaya pek gerek yok, zaman kaybı olur. Fakat yinede hiçbir test %100 stabilite garantisi veremez, en zor yükte bile stabilite korunurken, düşük bir iş yaparken stabilite bozulabilir. Fakat 40 dakika bu teste dayanabilmesi sistemin %95 stabil olduğunu gösterir fakat ne kadar çok testi sürdürürsen o kadar stabilteden emin olursun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 14 Aralık 2017; 20:23:38 >
  • Konuyu başından beri takip ediyorum. Öncelikle başarılı sonuçlar aldığınız için tebrik ederim.

Benim merak ettiğim, 8700K dahil Intel'in birçok işlemcisinde görülen spike (İşlemci sıcaklığının aniden yükselip düşmesi olayı, mesela fanlar birden hızlanır ve yavaşlar) olayı ne durumda? Yada benzer bir durum yaşadınız mı önce bunu bilmek gerekiyor.

Bu arada masaüstü resminiz ROG logosu galiba. Baya beğendim paylşabilir misiniz?
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Bilgilendirme için teşekkür ederim hocam bu ayarları göstemiş oldugunuz iyi boşuna test alıyoduk dünden beri :) sıcaklıklar da iyi gibi heralde 5ghz de daha ısı düşmesi olmaz zannedersem veya voltaj düşürmek lazım , tekrar teşekkür ederim .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • HaybridX kullanıcısına yanıt
    Ben öyle bir sorunlar karşılaşmadım hocam hiç sıcaklığın aniden düşüp çıkması yada başka bir sorunla karşılaşmadım , fan hızlarını corsair linkten yönettiğim için 1200rpm sabitledim . Verdim gazı bakalım 5.2 ve 5.3 denemeleri yapıcam sıcaklık artısı ne olucak bakalım

• Delid olmasaydı o test ile 100 derece görürdün.
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Normal delidsiz işlem yaptım ki ayarlar böle değildi 92-96 arası gitti geldi 1 dk kapatmak zorunda kaldım testi ama delid bu kadar ısı farkı yaratması şaşırtıcı bişi

• Değerler muhteşem, güle güle kullanın artık

• Teşekkürler hocam , şimdi birkaç güne şu ürün çıkıcakmıs 5 derece düşük oluyo diyorlar delid için bakalım alıp üst metal yerine bu bakırı takıp derece ölçümü yapıcam

8700K Delid Tamamlandı ( -24C )

• quote:

Orijinalden alıntı: thenotoriousmma

Cpuz de gözüküyo hocam 1.344v

core voltage demiyorum vid diyorum.
  • Eski versiyonu hocam belki bugda kalmıştır bi ara bakarım tekrar

• şimdi ben delidsiz 5.1 hızına çıkıyorum 1.31v ile. 5.0 1.28v ile kullanıyorum. sıcaklık prime95 small fft testinde maksimum bir core 94 gördü. gerisi 88lerde geziyordu hep.

delid yapsam sonuç ne olur sizce ? performans ve sıcaklık olarak ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ScriptKidie

şimdi ben delidsiz 5.1 hızına çıkıyorum 1.31v ile. 5.0 1.28v ile kullanıyorum. sıcaklık prime95 small fft testinde maksimum bir core 94 gördü. gerisi 88lerde geziyordu hep.

delid yapsam sonuç ne olur sizce ? performans ve sıcaklık olarak ?

bende 1.265 ile 5ghz cekiyorum bir arkadsim var ayni anakart 8700k 1.340 la cekebiliyor oda 5ghz icin. biraz sans isi heralde olay orda.
  • Zyrou Z kullanıcısına yanıt
    1.265 5ghz stabilite testini sağlam yapın Çok zor bir değer ama dediğiniz doğru tamamen silikon kalitesi.

siz 1,26 ile 5 yapıp tıkanabiliyorsunuz ryzende gördüm bunu. bazı işlemciler 3,8 olmuyordu 3.9 oluyordu ya da 3,9da daha düşük voltajda stabil kalabilen işlemci 4e çıkamıyordu, 3,9da daha yüksek voltajda stabil kalabilen 4e çıkabiliyordu vs.
  • quote:

1.265 5ghz stabilite testini sağlam yapın Çok zor bir değer ama dediğiniz doğru tamamen silikon kalitesi.

siz 1,26 ile 5 yapıp tıkanabiliyorsunuz ryzende gördüm bunu. bazı işlemciler 3,8 olmuyordu 3.9 oluyordu ya da 3,9da daha düşük voltajda stabil kalabilen işlemci 4e çıkamıyordu, 3,9da daha yüksek voltajda stabil kalabilen 4e çıkabiliyordu vs.

occt 1h bide aida64 testi yaptim sikinti yok stabilete konusunda.

Ayni ankaratlara sahibiz

5ghz 1.265v lcc Turbo 47 uncore ramler 3600cl15 1.38 v 1.150 vccio 1.150 vccsa

Sansliyim zaten cpu konusunda ama genede delid yapmayi dusunuyorum. (rahat duramiyorum)

Imzamdaki ryzen sistemimden de 4ghz 1.33vde kullaniyordum memnundumda 8700kya gectim hayirlisi suan hersey 10 numara :)

• quote:

Orijinalden alıntı: HaybridX

Konuyu başından beri takip ediyorum. Öncelikle başarılı sonuçlar aldığınız için tebrik ederim.

Benim merak ettiğim, 8700K dahil Intel'in birçok işlemcisinde görülen spike (İşlemci sıcaklığının aniden yükselip düşmesi olayı, mesela fanlar birden hızlanır ve yavaşlar) olayı ne durumda? Yada benzer bir durum yaşadınız mı önce bunu bilmek gerekiyor.

Bu arada masaüstü resminiz ROG logosu galiba. Baya beğendim paylşabilir misiniz?

Bu sıkıntıyı çözmenin yolları fan hızını sabitlemek olabilir, ısı aniden 60ı felan(daha yüksek de olabilir) geçince fan devreye girip bırakıyordu.

Fan hızını ısı ne olursa olsun yükselmeyecek şekilde ayarlayınca da sıkıntı olmuyordu sanki.

Bir de core voltaj düşürme olayı var onu ben beceremedim, oyunda sürekli reset yiyordu.

Benim ilk 7700k işlemcimde sıcaklıklar aniden yükselip fanlar aşırı gürültülü çalışıyordu.

Ben yukarıdaki işlemi yaptığımda epey azalmıştı.

En garantisi delid tabi ki, delidden sonra işlemci aniden ısınsa da fan rpm arttıracak kadar ısınmıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zyrou

quote:

Ayni ankaratlara sahibiz

Sansliyim zaten cpu konusunda ama genede delid yapmayi dusunuyorum. (rahat duramiyorum)

Imzamdaki ryzen sistemimden de 4ghz 1.33vde kullaniyordum memnundumda 8700kya gectim hayirlisi suan hersey 10 numara :)

o dediginiz voltaj degildir. vid voltaja bakacaksiniz. core voltage uzerine ekstra voltaj biner.

• quote:

Orijinalden alıntı: thenotoriousmma

8700K Delid Tamamlandı ( -24C )

OCCT 40 dk test

OCCT hızı düşürmüyor. VRM 'lerin çok ısınması, yetersiz voltaj veya yüksek sıcaklık nedeniyle işlemciniz 5Ghz'de sabit kalamıyor ve throttle (otomatik hız düşürme) yapıyor.

Kulaktan duyma bilgilerle önerilen yönergeleri dinlemeyin. Kendinizi boş yere uğraştırırsınız.

Bu işlemciyi oyun oynamak için kullanacaksınız. O nedenle en güzel test ortamı oynadığınız oyunlar. Oyun oynarken mavi ekran vb yaşıyorsanız çok az voltaj arttırıp yeniden deneyin. OCCT vb sentetik testler işlemciye günlük hayatta hiç kullanmayacağınız AVX komutlarını ykleyerek test eder. Sırf bu testten geçeceğim diye siz oyunlarda gereksiz yere ekstra voltaj vererek oyun oynarsınız. Eğer illa ben sentetik test yapacağım diyorsanız Prime95 'in 26.6 versiyonunu indirin. Bu versiyonda AVX komutları çalışmıyor. Bu testte worker 'ların hepsi çalışır vaziyette 1 saat test ederseniz çok yeterli olacaktır.

Sizin işlemciniz tecrübeme göre 5.0Ghz 'in üzerinde en az 1.4V gerektirir. Yüke bindiğinde LLC için 1V daha gelecektir ki 1.5V 'da işlemciyi soğutmak için custom soğutmaya ihtiyacınız var . Örnek vermek gerekirse ben kendi kullandığım işlemcime 5300Mhz için 1.35V veriyorum. %100 yükte 1.42V 'a kadar çıkabiliyor. Aynı model her işlemcinin voltaj kullanımı birbirinden farklıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: -MoDeStUs-

quote:

Orijinalden alıntı: Zyrou

quote:

Ayni ankaratlara sahibiz

o dediginiz voltaj degildir. vid voltaja bakacaksiniz. core voltage uzerine ekstra voltaj biner.

aynen voltaj degildir benim dedigim , biosda ne yazdigimi ve ekranimda ne gordugumu benden iyi biliyosunuz

Vid olsaydi o vid derdim.

• Toparlayacak olursak? delid işlemi 15 20c düşürüyor ayrıca metal sıvı yerine bakır kullanacağım demiştiniz kullandınızmı hocam.
  • IzzeT T. kullanıcısına yanıt
    toplamda 24 derece ısı kaybı yakalandı hocam

https://forum.donanimhaber.com/rockit-cool-copper-ihs-lga-1151-geldi--130883099#130883099
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.