Şimdi Ara

50 000 TL ye kadar sıfır faizli kredili olacak. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
1.287
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Faizsiz kazanç vadeden finans hükuruluşları var. Ama onlarında oranları dudak uçuklatır. Bence nakit yoksa faizsiz kredi yaş iş. Bi tanıdıktan altın olarak borç alınsın. 2-3 sene aynı miktarda altın olarak ödenir. En mantıklı olanı bu

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilinçli yada bilinçsiz istesekte istemesekte faiz her parada var.
    Konu için ise yüz yüze gidip araç bayileri ile görüşmek gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

quote:

Orijinalden alıntı: 19can84

quote:

quote:

quote:

quote:

aynı mal peşin para satılırken 10 liraya , vadeli satılırken 11 liraya satıyorsa , o aradaki 1 lira bal gibi faizdir.

aksini iddia etmek insanın başta kendisini, sonra karşısındakini aptal yerine koymasıdır.

Değildir. Vade farkı islamda caizdir.

vade farkı denilen şey iktisadi bilimlerde faizin tanımıdır, ta kendisidir.

İslamda biri caiz diğeri değilse benim değil ya islamın ya da kendinde islamı yorumlama hakkını görenlerinlerin yetersizliği, tutarsızlığı veya yalancılığıdır.

İslam'da yasaklanan faiz çalışmadan dana 100tl mi vereyim bana 1 ay sonra 110 tl olarak öde tipinde faizdir. Bunu almakta vermekte haramdır. Yine 2li takaslarda bazı hususlar var. Örneğin kredi kartı bir mali taksitle aldığınızda faiz adı altında vade farkı alsa bile bu islam dininde faiz değildir.

İslam dininde ticaret ve paranın sürekli çalışması esastır. Tüccar zarar etmemek için malına peşin ve vadeli satış yapabilir. Ancak 10 aya kadar su vade 20 aya kadar su vade olayı caiz değildir.

sana şimdi 100 lira vereyim bana 1 ay sonra 110 lira ver demekle

sana şimdi 100 liralık ürün veya hizmet vereyim bana 1 ay sonra 110 lira ver demek arasında zerre fark yok.

Fark var. İslam hayatı düzenler. Bu düzenlemenin amacı birilerinin çalışmadan, ticaret yapmadan üretmeden para kazanmasını önlemek.

Ben sana 100tl vereyim bana 1 ay sonra 110tl öde demek resmen tefeciliktir. Bankaların tüketici kredileri bu şekildedir.

Ancak ben arabana boya bakin yapayim bana 100tl öde diyorum. Siz de simdi param yok 2 ay taksitle odeyeyom ve ya 2 ay sonra odeyeyim diyorsun. İslam burada tuccara kolaylik sağlıyor ve vadeye izin veriyor.

Siz emek veriyorsunuz ve emeginizin karşılığını geç alıyorsunuz bu da sizin zararinizi karşılıyor.

Amaç ticareti oldurmek yada imkansiz hale getirmek değil. Bilakis insanların çalışması ve para kazanması.

Bakım yapayım bana 100 lira verin deyip de karşı taraf 2 taksit yap dediğinde, 100 liralık ücret 110 liraya çıkıyorsa o aradaki 10 liralık fark zaten çalışmadan kazanılmış fark, yani faiz olmuş oluyor.

Veya peşine 100 liraya razıyken karşı tarafın taksit istiyeceğini öngörüp direkt 2 taksit 110 lira dendiğinde de o aradaki 10 liralık fark yine çalışılmadan kazanılmış para yani faiz olmuş oluyor, sadece kulak farklı taraftan gösterilmiş oluyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

aynı mal peşin para satılırken 10 liraya , vadeli satılırken 11 liraya satıyorsa , o aradaki 1 lira bal gibi faizdir.

aksini iddia etmek insanın başta kendisini, sonra karşısındakini aptal yerine koymasıdır.

İslamda biri caiz diğeri değilse benim değil ya islamın ya da kendinde islamı yorumlama hakkını görenlerinlerin yetersizliği, tutarsızlığı veya yalancılığıdır.

İslam'da yasaklanan faiz çalışmadan dana 100tl mi vereyim bana 1 ay sonra 110 tl olarak öde tipinde faizdir. Bunu almakta vermekte haramdır. Yine 2li takaslarda bazı hususlar var. Örneğin kredi kartı bir mali taksitle aldığınızda faiz adı altında vade farkı alsa bile bu islam dininde faiz değildir.

İslam dininde ticaret ve paranın sürekli çalışması esastır. Tüccar zarar etmemek için malına peşin ve vadeli satış yapabilir. Ancak 10 aya kadar su vade 20 aya kadar su vade olayı caiz değildir.

sana şimdi 100 liralık ürün veya hizmet vereyim bana 1 ay sonra 110 lira ver demek arasında zerre fark yok.

Fark var. İslam hayatı düzenler. Bu düzenlemenin amacı birilerinin çalışmadan, ticaret yapmadan üretmeden para kazanmasını önlemek.

Ben sana 100tl vereyim bana 1 ay sonra 110tl öde demek resmen tefeciliktir. Bankaların tüketici kredileri bu şekildedir.

Ancak ben arabana boya bakin yapayim bana 100tl öde diyorum. Siz de simdi param yok 2 ay taksitle odeyeyom ve ya 2 ay sonra odeyeyim diyorsun. İslam burada tuccara kolaylik sağlıyor ve vadeye izin veriyor.

Siz emek veriyorsunuz ve emeginizin karşılığını geç alıyorsunuz bu da sizin zararinizi karşılıyor.

Amaç ticareti oldurmek yada imkansiz hale getirmek değil. Bilakis insanların çalışması ve para kazanması.

Katılıyorum ama borç para verirken de aynı şeyin olması lazım o halde. Verdiğiniz borç para, enflasyondan ötürü vade sonunda alım gücü düşmüş olarak size geri dönüyor. Ayrıca para emeğin karşılığı olduğundan borç verdiğinizde borcunuzu alana kadar emeğinizin karşılığını harcamaktan mahrum kalıyor, ya da bu süre içerisinde paranızı yatırıma dönüştüremediğinizden kazancınızı sınırlamış oluyorsunuz.

Paradan para kazanma olayı da sanırım sadece tefeciler için olsa gerek. Çok kazandığını düşündüğümüz bankacılar bile belli bir risk, yatırım ve istihdamla bu işi yürütüp para kazanıyorlar. Kazançları tartışılabilir hatta bizzat gereğinden fazla kazandıklarını düşünüyorum. Ancak şu anki ekonomik sistem için oldukça gerekliler. Paranın akışı, organizasyonu ve verimli kullanımından sorumludurlar.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bakım yapayım bana 100 lira verin deyip de karşı taraf 2 taksit yap dediğinde, 100 liralık ücret 110 liraya çıkıyorsa o aradaki 10 liralık fark zaten çalışmadan kazanılmış fark, yani faiz olmuş oluyor.

Veya peşine 100 liraya razıyken karşı tarafın taksit istiyeceğini öngörüp direkt 2 taksit 110 lira dendiğinde de o aradaki 10 liralık fark yine çalışılmadan kazanılmış para yani faiz olmuş oluyor, sadece kulak farklı taraftan gösterilmiş oluyor.

Bir şeyin fiyatından üretim ve işletme giderleri düşüldüğü vakit kalan miktara kar denir değil mi? Peki bu kar miktarını kim belirler? Ben 50ye mal ettim. 100'e satıyorum. Ne kadarı sizce haksız kazanç?

Bu işler kişinin vicdanı ile alakalı.. Size 100TL fiyat verirken ne oranda kar yaptığımı bilemezsiniz. Kurtarıyorsa vade farkı olmadan da taksitlendirebilirim. Kurtarmıyorsa yada daha fazla kazanmak istiyorsam 110tl de diyebilirim. Burada ürettiğim bir şeyden kazanç var. İslam dininde böyle biz cevaz verilmiş ancak bu cevazı yani izni kullanma konusunda üsteleme yok.

Tıpkı boşanma gibi.. Boşanmak caizdir ancak başta peygamber efendimiz (SAV) bu cevazı son çare olarak göstermiştir. İslam dininde ticaret yaparken bu şekilde vadede fark koymayanlara farklı sevaplar da önerilmiş.

Eğer ticaretin teşvik edilmesi adına kurallarda yapılan esneklikler olarak konuya bakarsanız anlamanız daha kolay olacaktır. Ancak direk "faiz" kelimesine takılırsanız işin içinden çıkamazsınız.

@flodd

Evet günümüzde bankalar zaruri olmuş durumdadır. Ancak kredi almak zaruri değildir. Faizle alınan para ile iş yapıldığı zaman da her zaman o para bizim ailede birşekilde çıkmıştır. Defalarca şahit oldum. Babam 10bin lira kredi çekip memlekette evi tamir ettirdi. Dut ağacından düştü, aylarca tedavi gördü.. Yetmedi motor çarptı sağ kolu 6 ay iş göremez oldu.. Ulsanmadı yine kredi çekti.. Bu kez tüberküloj teşhisi ile hastanede 15 gün yattı.. Şuan sadece taşıyıcı şekilde ömür boyu bu mikrobu çekecek.

Bu anlattığım tamamen benim olaya bakış açımdır. Rasyonel bir bakış açısı ile açıklamak mümkün değildir. Lütfen hassas bir konu olduğu için bu konudan tartışma yaşamayalım.

Ne diyorduk? Bankalar.. ve göze aldıkları riskler.. Üzgünüm ama risk almak kesinlikle aldıkları faizi haklı çıkartmaz.. Yoksa kumarhaneler en büyük risk ortamı olarak helal olurdu.. Ticaret demek.. Bir malı almak,üretmek ve satmak demektir.

60A ev mal edip 100 e satmak ticarettir ama 60bin ile kumar oynayıp 100tl yapmak haramdır.

• araba şeytan icadı, faizden uzak durmak isteyen arkadaşına hatırlat.
  • 2010 Aralık'da 0 Focus HB 1.6. comfort almıştım 29.000'e 20000 TL'si kredi 9000 TL'si peşin. Ki o zaman internetteki fiyatı 31.500'dü. Kredi 12 ay taksitle faizsiz ve dosya masrafsızdı. Babamdan almış gibiydim. İnanılmaz uygundu. 1 yıl sonra 32.500'e sattım. Bu yüzden fordu çok severim. Şuanda da faizsiz kredi veriyor ama dosya masrafı istiyor. Muhtemelen aralık ayında dosya masrafı da istemeyecek.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bir şeyin fiyatından üretim ve işletme giderleri düşüldüğü vakit kalan miktara kar denir değil mi? Peki bu kar miktarını kim belirler? Ben 50ye mal ettim. 100'e satıyorum. Ne kadarı sizce haksız kazanç?

Bu işler kişinin vicdanı ile alakalı.. Size 100TL fiyat verirken ne oranda kar yaptığımı bilemezsiniz. Kurtarıyorsa vade farkı olmadan da taksitlendirebilirim. Kurtarmıyorsa yada daha fazla kazanmak istiyorsam 110tl de diyebilirim. Burada ürettiğim bir şeyden kazanç var. İslam dininde böyle biz cevaz verilmiş ancak bu cevazı yani izni kullanma konusunda üsteleme yok.

Tıpkı boşanma gibi.. Boşanmak caizdir ancak başta peygamber efendimiz (SAV) bu cevazı son çare olarak göstermiştir. İslam dininde ticaret yaparken bu şekilde vadede fark koymayanlara farklı sevaplar da önerilmiş.

Eğer ticaretin teşvik edilmesi adına kurallarda yapılan esneklikler olarak konuya bakarsanız anlamanız daha kolay olacaktır. Ancak direk "faiz" kelimesine takılırsanız işin içinden çıkamazsınız.

@flodd

Evet günümüzde bankalar zaruri olmuş durumdadır. Ancak kredi almak zaruri değildir. Faizle alınan para ile iş yapıldığı zaman da her zaman o para bizim ailede birşekilde çıkmıştır. Defalarca şahit oldum. Babam 10bin lira kredi çekip memlekette evi tamir ettirdi. Dut ağacından düştü, aylarca tedavi gördü.. Yetmedi motor çarptı sağ kolu 6 ay iş göremez oldu.. Ulsanmadı yine kredi çekti.. Bu kez tüberküloj teşhisi ile hastanede 15 gün yattı.. Şuan sadece taşıyıcı şekilde ömür boyu bu mikrobu çekecek.

Bu anlattığım tamamen benim olaya bakış açımdır. Rasyonel bir bakış açısı ile açıklamak mümkün değildir. Lütfen hassas bir konu olduğu için bu konudan tartışma yaşamayalım.

Ne diyorduk? Bankalar.. ve göze aldıkları riskler.. Üzgünüm ama risk almak kesinlikle aldıkları faizi haklı çıkartmaz.. Yoksa kumarhaneler en büyük risk ortamı olarak helal olurdu.. Ticaret demek.. Bir malı almak,üretmek ve satmak demektir.

60A ev mal edip 100 e satmak ticarettir ama 60bin ile kumar oynayıp 100tl yapmak haramdır.

Zaten rasyonel bir bakış açısı ile yorumlamadığınız için sizinle bu konuda tartışmak anlamsız olur. Herkesin inançları kendini bağlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cirrus- -- 17 Kasım 2013; 15:42:08 >

• Çıkmazzz...
  • Sıfır faiz ve sıfır dosya masrafı sadece Fiyatta var. Ama Fiyata pek cazip bakmıyoruz. Başka markalarda yok sanırım.

Diğer belli başlı markalarda da buna benzer kampanya olma ihtimali varmı dersiniz?
  • islamda faiz sadece ticaret yapan kişiler için caizdir. o da ticaret malları için onlar da tüccar oldukları için bu işi meslek olarak yapıp karınlarını o şekilde doyurdukları içindir. onun dışında faiz caiz değildir. fakat bence istediğiniz aracı gidip düşük faizle alın. günahını sevabını da %40 ötv alan sorumlulara havale edin. asıl soygunculuk budur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpmax

quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Otomobil firmalarının yaptığı sıfır faizli kampanyaları tamamen insanların kendisini kandırmasıdır.

Fiyat soruyorsunuz.
    Sıfır faizli kampanya ile 40.000 tl
    Nakit fiyatı 38.000 tl

Aradaki 2.000 tl ise sizce nedir?

Bir malın vadeli ve peşin fiyatı farklı olabilir. Faize girmez. Bakınız nette çok sayıda bilgi var.

Bu vadeli bir satış değil ki.
    Siz vadeli gibi taksit taksit ödüyorsunuz. Ama satıcıya değil, satıcının anlaştığı bir finans kurumuna.
    sizin aldığınız malın toplam parasını aynı gün satıcı peşinen almış oluyor. Sadece benim verdiğim örnekteki gibi 2.000 tl eksik olarak.

Eskiden yapılan yöntem olsaydı. Yani siz gidip her ay satıcıya taksit ödüyor olsaydınız ve o para satıcının kasasına aylık taksitler halinde giriyor olsaydı bu vadeli satış olabilirdi.

Ama günümüzde sistem böyle işlemiyor. Siz vade farksız taksitli aldığınızı düşünüyorsunuz. Arada aracı bir finans kurumu var. Sizin taksitle borçlandığınız kişi satıcı değil, finans kurumu oluyor. Finans kurumu belli bir miktar kesinti yaparak fatura tutarının kalan tutarını satıcıya aynı gün veriyor.

Siz finans kurumundan 38.000 tl nakit para alıp, satıcıya ödemiş ve bu parayı da taksitle 40.000 tl olarak finans kurumuna ödemiş oluyorsunuz. Bu 2.000 tl nedir?

Siz kendinizi nasıl ikna ederseniz edin, bu aradaki fark finans kurumunun hiç bir şey yapmadan para satarak elde etiiği bir faiz geliridir. .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bal974 -- 18 Kasım 2013; 16:05:56 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.