Şimdi Ara

50 000 TL ye kadar sıfır faizli kredili olacak. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
1.287
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 19can84

kredi çekenlere keriz demedim,

0 faizli kredi veriyoruz diye 3 liralık malı 5 liraya veren yani faizi peşin peşin alan işletmelerin yaptığına "keriz avı" dedim.

O zaman kredi kartıyla peşint fiyatına 12 ay vadeli aldığımız elektronik eşyalar beyaz eşyalar vb herşeyin fiyatına bindiyorlar diyorsunuz. Keşke mümkün olsa da herkes nakit alabilse ama her zaman olmuyor işte
  • Tabii ki kredi kartı ile taksitli alışverişlerde de fiyata bindiriyorlar ve bunun faizden hiç bir farkı yok.

Sadece birinde alacağı faizi zamana yayıyor, diğerinde peşin alıyor.
  • Fiat'da 20.000 Tl sıfır faizli kredi var, dosya masrafı da yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MangerSing

Fiat'da 20.000 Tl sıfır faizli kredi var, dosya masrafı da yok.

Dosya masrafının olmaması iyi ama Fiat dan ne alınabilir?
  • Borusan Mini'lere 40.000 liraya sıfır faiz veriyormuş.Ama orda da araç tarzı ve fiyatları size uymaz.
  • Ben de kampanya çıktı sandım
  • halil altın H kullanıcısına yanıt
    Abi konuyu düzeltin araç 50.000bin tl olucak 20.000tl nakit varsa 30.000 tl kredi olucak ona göre yazın bu arada diğer krediyle ilgili yorumlar çöp biraz detaylı okuyunuz forumdaşlar hata yinede sizin değil.
  • quote:

Tabii ki kredi kartı ile taksitli alışverişlerde de fiyata bindiriyorlar ve bunun faizden hiç bir farkı yok.

Sadece birinde alacağı faizi zamana yayıyor, diğerinde peşin alıyor.

Taksitli satis faiz olmaz. Kredi kartindan saticiyla anlastiginiz vadeli fiyati cekilir. Burada aylik enflasyon vb gibi durumlardan odediginiz taksit degismez. Tabi bu degil tam olarak aciklama. Bir durumun faiz olmasi icin takas edilen urunler ayni cinsten olmalidir. Yani bu ay 1 kilo bugday alsaniz gelecek ay 2 kilo odemeyi taahhut etseniz veya taksitli olarak 2 kilo odeseniz bu da faiz olur. Faiz sadece parasal bir olgu degildir. Ancak takas edilen urunlerin cinsi degisirse bu artik ticaret olur

• aynı mal peşin para satılırken 10 liraya , vadeli satılırken 11 liraya satıyorsa , o aradaki 1 lira bal gibi faizdir.

aksini iddia etmek insanın başta kendisini, sonra karşısındakini aptal yerine koymasıdır.
  • 19can84 1 kullanıcısına yanıt
    Konuyu Internetten en azindan biraz arastirmanizi oneririm.

• bu alanlarla ilgili biri abd'de biri Türkiye'de yapılmış 2 masterım olduğuna güvenerek faiz nedir, ne değildir biliyorum diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: halil altın

quote:

Orijinalden alıntı: MangerSing

Fiat'da 20.000 Tl sıfır faizli kredi var, dosya masrafı da yok.

Dosya masrafının olmaması iyi ama Fiat dan ne alınabilir?

1.4 Linea LPG uyumlu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sythel

quote:

Orijinalden alıntı: halil altın

Merhabalar, Bir yakınım için en çok 50 000 liraya kadar sıfır faizle kredili araç araştırması yapıyoruz. Faiz hassasiyeti olduğundan önerilerinizi bu doğrultuda yapmanızı rica ediyorum. Nakit 20 000 lira kadar var. Geri kalanı ise taksitle ödenecek.

Araç sıfır olacak.
    Genç işi olmasın.
    Dizel veya lpg uyumlu olsun
    Ekonomik ve sorun çıkarmayacak bir araç için tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Hocam bende faiz konusunda hassasim ve aynı arastirmalari yaptim. 0 faiz diyenlerde dosya masrafı yada farkli masraf adi altinda fazla para aliyor. 500tl veriyor ise 30 tl masraf aliyor. Dogrudan faizdir bu. Eger size verdikleri paradan bir kurus fazla oduyorsaniz sebebi ne olursa olsun bu faizdir. Dikkatli olun bu konuda

Bankanın çıkarttığı masraf faiz değildir. Vade farkı faiz değildir. Dosya masrsfini tuketici mahkemesi ile geri alabilirsiniz.

• quote:

aynı mal peşin para satılırken 10 liraya , vadeli satılırken 11 liraya satıyorsa , o aradaki 1 lira bal gibi faizdir.

aksini iddia etmek insanın başta kendisini, sonra karşısındakini aptal yerine koymasıdır.

Değildir. Vade farkı islamda caizdir.

• quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

quote:

aynı mal peşin para satılırken 10 liraya , vadeli satılırken 11 liraya satıyorsa , o aradaki 1 lira bal gibi faizdir.

vade farkı denilen şey iktisadi bilimlerde faizin tanımıdır, ta kendisidir.

İslamda biri caiz diğeri değilse benim değil ya islamın ya da kendinde islamı yorumlama hakkını görenlerinlerin yetersizliği, tutarsızlığı veya yalancılığıdır.
  • http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/1290/vade-farki-ile-alim-satim-yapmak-caiz-midir.html

Mobil olduğundan gerekli yerleri veremiyorum. Ama asagikarda yaziyor. Ben bunu marmara Üniversitesi ilahiyat fakültesinde öğretim görevlisi arkadaşımdan öğrendim kendisi hadis ve beşeri islam konuları konusunda uzman. Çok detaylı izah etmişti.

• quote:

quote:

quote:

İslamda biri caiz diğeri değilse benim değil ya islamın ya da kendinde islamı yorumlama hakkını görenlerinlerin yetersizliği, tutarsızlığı veya yalancılığıdır.

İslam'da yasaklanan faiz çalışmadan dana 100tl mi vereyim bana 1 ay sonra 110 tl olarak öde tipinde faizdir. Bunu almakta vermekte haramdır. Yine 2li takaslarda bazı hususlar var. Örneğin kredi kartı bir mali taksitle aldığınızda faiz adı altında vade farkı alsa bile bu islam dininde faiz değildir.

İslam dininde ticaret ve paranın sürekli çalışması esastır. Tüccar zarar etmemek için malına peşin ve vadeli satış yapabilir. Ancak 10 aya kadar su vade 20 aya kadar su vade olayı caiz değildir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

İslam'da yasaklanan faiz çalışmadan dana 100tl mi vereyim bana 1 ay sonra 110 tl olarak öde tipinde faizdir. Bunu almakta vermekte haramdır. Yine 2li takaslarda bazı hususlar var. Örneğin kredi kartı bir mali taksitle aldığınızda faiz adı altında vade farkı alsa bile bu islam dininde faiz değildir.

İslam dininde ticaret ve paranın sürekli çalışması esastır. Tüccar zarar etmemek için malına peşin ve vadeli satış yapabilir. Ancak 10 aya kadar su vade 20 aya kadar su vade olayı caiz değildir.

sana şimdi 100 lira vereyim bana 1 ay sonra 110 lira ver demekle

sana şimdi 100 liralık ürün veya hizmet vereyim bana 1 ay sonra 110 lira ver demek arasında zerre fark yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Otomobil firmalarının yaptığı sıfır faizli kampanyaları tamamen insanların kendisini kandırmasıdır.

Fiyat soruyorsunuz.
    Sıfır faizli kampanya ile 40.000 tl
    Nakit fiyatı 38.000 tl

Aradaki 2.000 tl ise sizce nedir?

Bir malın vadeli ve peşin fiyatı farklı olabilir. Faize girmez. Bakınız nette çok sayıda bilgi var.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

sana şimdi 100 lira vereyim bana 1 ay sonra 110 lira ver demekle

sana şimdi 100 liralık ürün veya hizmet vereyim bana 1 ay sonra 110 lira ver demek arasında zerre fark yok.

Fark var. İslam hayatı düzenler. Bu düzenlemenin amacı birilerinin çalışmadan, ticaret yapmadan üretmeden para kazanmasını önlemek.

Ben sana 100tl vereyim bana 1 ay sonra 110tl öde demek resmen tefeciliktir. Bankaların tüketici kredileri bu şekildedir.

Ancak ben arabana boya bakin yapayim bana 100tl öde diyorum. Siz de simdi param yok 2 ay taksitle odeyeyom ve ya 2 ay sonra odeyeyim diyorsun. İslam burada tuccara kolaylik sağlıyor ve vadeye izin veriyor.

Siz emek veriyorsunuz ve emeginizin karşılığını geç alıyorsunuz bu da sizin zararinizi karşılıyor.

Amaç ticareti oldurmek yada imkansiz hale getirmek değil. Bilakis insanların çalışması ve para kazanması.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.