Şimdi Ara

5 Sene Sonra Ekran Kartı Diye Birşey Kalmayabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
1.974
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Google kobrayı saldı.Stadia oyun sektörünü bir anda olmasa bile zamanla değiştirecek gibi.Fiyatları uygun olursa kim neden oyun donanımına para versin ki? Bu nesil konsollar da bir ihtimalle son nesil konsollar olabilir.Yahut onlar da bir sonraki nesilde google'ı taklit edip aynı sisteme geçebilirler.Donanım olarak sadece tvye ihtiyaç duyulabilir.Garip bir döneme girdik ve bu beni heyecanlandırıyor.Kolpacı Nvidia da ray tracing için rtx serisini çıkardı 6 ay oldu olmadı gtx serisine de ray trace getirdi.Bu kazıkları yemek istemeyen kullanıcılar kesinlikle google'a bir şans verecektir.Amd ekran kartı işinden değil de konsollara ürettiği apularla çarkını döndürüyordu.Stadia da amd kullanacak.Intel de gpu işine girecekti.Daha görünürde hiçbir ürünleri yok.Bence geç kalınmış bir hamle.O yüzden hiç şans vermiyorum kendilerine.Konsollar özel oyunları sayesinde yine hayatta kalır diyen arkadaşlar için de cevabım şu video.

Şu videoyu bi izleyin.Can Sungur çok tatlı anlatmış Stadia ve oyun dünyasının geleceği teorilerini.

Stadia muhabbeti 6:40ta başlıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=T-yskOUU5Zs&lc=z23ijlbg4o3qergrc04t1aokgdncwppifaetxxftwgtabk0h00410

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aterikasedi -- 22 Mart 2019; 20:49:7 >

• Öncelikle gtx modellerine de ray tracing desteği verilecek olması, oyunları çatır çatır oynatacakları anlamına gelmiyor. Nvidia yeni bir teknolojiyi (iyi veya kötü) oynanabilir performansla sunabildi. Hatta neredeyse 4k'da bile bu mümkün durumda. Şuan yalnızca 3 tane oyunda ray tracing desteği var, bence de pek etkili değil ama bu oyunları en kötü ihtimalle 1440p'de 60 fps üzeri performansla çalıştırabiliyor. Daha önce dx10'da kartların nasıl döküldüğünü görmüştük. Dx11 yine benzer durumdaydı. Dx12'nin pek özel bir tarafı olmadı. Çoğu dx11 kart dx12 oldu. Ancak rt işi cidden önemli bir gelişme ve geldiği gibi kullanılabilir oldu. En kötü ihtimalle 350 dolara 1080p'de gayet kabul edilebilir performans alınabiliyor.

Tüm bunların üzerine eski kartlara gelecek rt desteği, yalnızca destekliyor demiş olmak için yapılacak ki; bu durum zaten vardı. Nvidia rt'yi tanıtırken 1080ti'ın rt gücünden bahsediyordu (çok düşük diye). Yani istenirse bunlar da rt destekleyebilirdi. İstendi, desteklenecek. Peki oyun oynatabilecek mi? Pek değil. Çünkü bu konuda çok zayıflar. Donanımsal desteğe sahip değiller.

Peki Nvidia bunun için neden uğraşıyor? Rt işinin yaygınlaşması için. Oyun yapımcıları mevcut tüm kartların destekleyeceği grafiklerle oyun hazırlamak isterler. Rt konusunda da geneli kapsayacak bir teknik söz konusu olmalı. Hileli de olsa rt rtdir. 1080ti'ın 30 fps verdiği yerde 2080ti 60 fps verirse, mis. İstenen yapılmış demektir. En azından insanları rtx serisi kartlar almaya da daha rahat ikna eder Nvidia. Hatta daha sonraki seriler için önemli olur bu durum. Onları satmak kolaylaşır.

Google'ın yaptığı ise daha önce denenmemiş veya bilinmeyen bir şey değil. Evet daha güçlü şekilde geliyor. Yazılım, donanım ve bağlantı desteği daha iyi olacaktır. Ancak insanlar hemen kabullenir mi bilinmez. Birçok insan internete bağlanmadan oyun oynamak istiyor. O yüzden stadia herkese hitap eder demek güç. Tabi bir de dünyanın her yerinde bağlantı durumu ne olacak? Yeterli bağlantı hızı her yerde yok. Hatta bazı yerlerde bağlantı yok. Buna yönelik güçlü bir çözüm olmalı ki sonrasında insanları ikna edebilsinler.

Intel'in amacı ise çok farklı. En azından şimdiye kadar bildiğimiz amaçla hareket ediyorsa. O da grafik işlemci mimarisi geliştirip daha sonra ortaya çıkabilecek yeniliklerden pay kapma derdi. Bu yüzden RTG'yi bile satın alabilir ilerde.
  • O sistemin düzgün çalışması ve her yerde popülerleşmesi daha çok uzun sürer. Fiber internet şart bir kere. 25 mbps minimum yetiyor dediler ama o sadece gereken hız. Gecikmeyle ilgili bir şeyden bahsetmemişler. Ayrıca koleksiyonerler ve eski kafalıların bunu kabullenmesi de çok uzun sürer. Yakın gelecekte yayılabilecek bir şey değil bence. Ayrıca olur da yayılırsa... bütün dünyadaki oyunculara aynı anda hizmet verebilecek kadar fazla donanım bulundurmaları da bana imkansız geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 22 Mart 2019; 21:27:54 >
  • Öncelikle gtx modellerine de ray tracing desteği verilecek olması, oyunları çatır çatır oynatacakları anlamına gelmiyor. Nvidia yeni bir teknolojiyi (iyi veya kötü) oynanabilir performansla sunabildi. Hatta neredeyse 4k'da bile bu mümkün durumda. Şuan yalnızca 3 tane oyunda ray tracing desteği var, bence de pek etkili değil ama bu oyunları en kötü ihtimalle 1440p'de 60 fps üzeri performansla çalıştırabiliyor. Daha önce dx10'da kartların nasıl döküldüğünü görmüştük. Dx11 yine benzer durumdaydı. Dx12'nin pek özel bir tarafı olmadı. Çoğu dx11 kart dx12 oldu. Ancak rt işi cidden önemli bir gelişme ve geldiği gibi kullanılabilir oldu. En kötü ihtimalle 350 dolara 1080p'de gayet kabul edilebilir performans alınabiliyor.

Tüm bunların üzerine eski kartlara gelecek rt desteği, yalnızca destekliyor demiş olmak için yapılacak ki; bu durum zaten vardı. Nvidia rt'yi tanıtırken 1080ti'ın rt gücünden bahsediyordu (çok düşük diye). Yani istenirse bunlar da rt destekleyebilirdi. İstendi, desteklenecek. Peki oyun oynatabilecek mi? Pek değil. Çünkü bu konuda çok zayıflar. Donanımsal desteğe sahip değiller.

Peki Nvidia bunun için neden uğraşıyor? Rt işinin yaygınlaşması için. Oyun yapımcıları mevcut tüm kartların destekleyeceği grafiklerle oyun hazırlamak isterler. Rt konusunda da geneli kapsayacak bir teknik söz konusu olmalı. Hileli de olsa rt rtdir. 1080ti'ın 30 fps verdiği yerde 2080ti 60 fps verirse, mis. İstenen yapılmış demektir. En azından insanları rtx serisi kartlar almaya da daha rahat ikna eder Nvidia. Hatta daha sonraki seriler için önemli olur bu durum. Onları satmak kolaylaşır.

Google'ın yaptığı ise daha önce denenmemiş veya bilinmeyen bir şey değil. Evet daha güçlü şekilde geliyor. Yazılım, donanım ve bağlantı desteği daha iyi olacaktır. Ancak insanlar hemen kabullenir mi bilinmez. Birçok insan internete bağlanmadan oyun oynamak istiyor. O yüzden stadia herkese hitap eder demek güç. Tabi bir de dünyanın her yerinde bağlantı durumu ne olacak? Yeterli bağlantı hızı her yerde yok. Hatta bazı yerlerde bağlantı yok. Buna yönelik güçlü bir çözüm olmalı ki sonrasında insanları ikna edebilsinler.

Intel'in amacı ise çok farklı. En azından şimdiye kadar bildiğimiz amaçla hareket ediyorsa. O da grafik işlemci mimarisi geliştirip daha sonra ortaya çıkabilecek yeniliklerden pay kapma derdi. Bu yüzden RTG'yi bile satın alabilir ilerde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 22 Mart 2019; 21:32:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: nkvelioglu

O sistemin düzgün çalışması ve her yerde popülerleşmesi daha çok uzun sürer. Fiber internet şart bir kere. 25 mbps minimum yetiyor dediler ama o sadece gereken hız. Gecikmeyle ilgili bir şeyden bahsetmemişler. Ayrıca koleksiyonerler ve eski kafalıların bunu kabullenmesi de çok uzun sürer. Yakın gelecekte yayılabilecek bir şey değil bence. Ayrıca olur da yayılırsa... bütün dünyadaki oyunculara aynı anda hizmet verebilecek kadar fazla donanım bulundurmaları da bana imkansız geliyor.
    Google'dan bahsediyoruz.Lag olayı ilgii ülkeye server kurulmasıyla aşılabilecek birşey.Bütün oyunculara yetecek donanımı da bünyesinde barındırabilirler.Para sıkıntıları yok.Kaz gelecek yerden tavuğu esirgemezler diye düşünüyorum.
  • Türkiye' de çoğu kullanıcının sıkıntısız kullanabilmesi minimum 10 yıl demek. Bu iş sadece parayla bitmiyor. Onca ülke varken bizimkine server açmalarına kadar geçecek süreyi geçtim bizim ülkedeki çoğu kullanıcının fiber internete de erişmesi şart. Fibersiz düzgün olabilecek bir şey değil. Ve bu sadece eve gelen fiber internet de değil. O google sunucusundan gelen verinin bütün yol boyunca fiber hatlardan geçmesi gerek. Yoksa o lag çekilmez. Var mı bizim ülkede böyle bir fiber altyapı? Yok. Yakın gelecekte de olmayacak. Telefondan 4g 5g üzerinden assasins creed oynayacaklarına inananlara da şunu diyebilirim. O lagla anca yine candy crush oynarsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 22 Mart 2019; 21:51:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nkvelioglu

Türkiye' de çoğu kullanıcının sıkıntısız kullanabilmesi minimum 10 yıl demek. Bu iş sadece parayla bitmiyor. Onca ülke varken bizimkine server açmalarına kadar geçecek süreyi geçtim bizim ülkedeki çoğu kullanıcının fiber internete de erişmesi şart. Fibersiz düzgün olabilecek bir şey değil. Ve bu sadece eve gelen fiber internet de değil. O google sunucusundan gelen verinin bütün yol boyunca fiber hatlardan geçmesi gerek. Yoksa o lag çekilmez. Var mı bizim ülkede böyle bir fiber altyapı? Yok. Yakın gelecekte de olmayacak. Telefondan 4g 5g üzerinden assasins creed oynayacaklarına inananlara da şunu diyebilirim. O lagla anca yine candy crush oynarsınız.
    Dünya bizim ülkeden ibaret değil.Bizim internet altyapımız yetersiz olabilir.Yeterli olan birçok ülke mevcut.Bu da projenin başarılı olması için yeterli olabilir.Biz 10 sene sonra rahat oynarız 20 sene sonra rahat oynarız ayrı mevzu.Bu proje donanım sektörünü etkileyecek mi ? Şüphesiz ki etkileyecek.Bizim gibi geri kalmış ülkeler bir süre daha donanıma muhtaç halde devam eder muhtemelen.Benim buradan gördüğüm adamlar sağlam geliyor.

• aterikasedi kullanıcısına yanıt
    Konu başlığı 5 sene sonra ekran kartı kalmaz diyor. Ben de ona göre yazdım. İnternet alt yapısı iyi olmayan tek ülke biz değiliz. Hatta azınlık bile değiliz. 5 sene sonra hiiiiç bir şey değişmez. Değişmemeli de zaten. Bütün dünyanın yükünü Google sunucuları ve donanımları zaten kaldıramaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 22 Mart 2019; 22:27:54 >
  • Korsan hep vardı ve büyük ihtimalle hep var olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yoizhik

Korsan hep vardı ve büyük ihtimalle hep var olacak.
    Korsan tabiki var olur o ayrı.Mevzu ekran kartına 2000tl para verip , yine de 4k 60fps alamadan korsan oyun oynamak mu yoksa aylık atıyorum 50tl verip donanım ihtiyacı olmadan 4k 60hz garantili orjinal oyun oynamak mı.2 senede bir ekran kartı değiştireceğine o parayı bu servise verip işi garantilemek ve donanımla uğraşmamak birçoğuna daha kolay gelecek.Bu da donanım sektörüne büyük darbe vuracak.
  • Bende 10 sene önce 5 sene sonra ram kalmaz anakartlara entegre olur vs diyordum üzerine 3 sürüm çıktı. Dünyada para ticaret ve rekabet olduğu sürece donanım hiçbir zaman bitmez bitemez üstüne anakart işlemci ram ekran kartı ana donanım gibi başka bir donanım daha çıkabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: flonky

Bende 10 sene önce 5 sene sonra ram kalmaz anakartlara entegre olur vs diyordum üzerine 3 sürüm çıktı. Dünyada para ticaret ve rekabet olduğu sürece donanım hiçbir zaman bitmez bitemez üstüne anakart işlemci ram ekran kartı ana donanım gibi başka bir donanım daha çıkabilir.
    Donanım şöyle bitmez.Chrome açacak ve ekrana gelen 4k 60hz görüntüyü sıkıntısız oynatabilecek güçte işlemciler veya gpular satılmaya devam eder.Kaslı güçlü donanıma olan ihtiyaç azalacak.Muhtemelen htpc tarzı salonda tvnin yanına koyulabilecek , şık , küçük ve sessiz kasalar daha moda olacak.Yeni nesil tvler varken buna bile gerek yok aslında.Öyle rgb ışıklı , gamer tabir edilen manda kasalar giderek azalacak.Güçlü ekran kartlarına gerek kalmayacak.Kalsa bile daha az satılacak ve zamanla yok olmaya mahkum olacak. Bunu şuna benzetiyorum.Netflix varken gidip kimse bluray player alıyor mu ya da spotify çıktığından beri kimse mp3 player taşıyor mu, telefona mp3 yüklüyor mu ? Mp3 playerlar spotifydan önce bitti gerçi.Bu da zamanla böyle olacak gibi.

Ben şahsen internet hızım müsait olursa Stadia'ya yönelirim.Adamlar sabit donanımla çalışıyor ve sabit performans garantisi sunuyor.Ben işlemci upgradeini düşünmeyeceğim , elimdeki ekran kartı kaç fps verir düşünmeyeceğim.Oyunu indirmekle dahi uğraşmayacağım.Sisteme gireceğim start diyeceğim ve oyunumu oynayacağım bu kadar basit.

• Bir bakmissin 5 yil sonra google yok :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şimdi bu sistemin mantığı sadece görüntü aktarma de mi ?
    Canli yayin videosu gibi ?
    O zaman 30 ms Ping yeter bence.
    Bir de 25 mbps full HD için.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Nvidia, amd onlerine engel olmazsa cok iyi super bir sey olacak.
    Nvidia yapay zekaya falan yonleniyor gerçi.
    Amd ne yapar artık bilemem

• dur ya daha 5080 ti çıkacaktı
  • quote:

Orijinalden alıntı: general4242

Nvidia, amd onlerine engel olmazsa cok iyi super bir sey olacak.
    Nvidia yapay zekaya falan yonleniyor gerçi.
    Amd ne yapar artık bilemem
    Evet sistemin olayı uzaktan görüntü aktarma.Tolga abi ve Hugo'nun 2019 versiyonu gibi de düşünebiliriz Biz buradan tuşlara basıyoruz adam orada hopluyor zıplıyor.Bu arada 25 yıl önce Hugo o teknolojiyle lagsız pingsiz nasıl oynanıyordu yahu? Belki de adamlar studyoda oynuyordu telefondaki çocuklar da oynadıklarını zannediyordu

Ne şekilde engel olabilirler sence ? Rtx dediler , dlss dediler gördük.Daha emekleme aşamasında.Crytek Amd kartlar ile çalışan ray trace demosu gösterdi.Yani amd kartlara da ray trace geliyor.A stadia da amd kullanıyor zaten.Harici ekran kartlarının bir esprisi kalmıyor.Ben intel'i merak ediyorum ne yapacak diye.İşlemci+gpu tarzı çok iyi oyun oynatan kombin birşeyler yaparsa bi nebze tutunabilir.Rakipleriyle aynı fiyata 2katı performans verebilirse de tutunabilir fakat bunlar olmazsa sıradan bir üçüncü eleman olacak.

Hugoda da ping oluyordu izlerken fark ediyordum tus sesi ile hareket farklı bile oluyodu hatta

• quote:

Orijinalden alıntı: general4242

Hugoda da ping oluyordu izlerken fark ediyordum tus sesi ile hareket farklı bile oluyodu hatta
    Lag olayını hallederlerr.Google bu.Ülkemize server kurmalarına bakar.Bu sene ülkemizde hizmet vermeyecekler sanırım ama sistem rayına oturunca buraya da gelecektir.
    Aylik kac TL olur acaba ?
    15 bin tl lik sistemin yapacagini yapacak yani nasil kaar edecek bunlar baya pahalı olur gibi sanki ?

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.