Şimdi Ara

5.56 mm Milli tüfek teslimatında 65 bin rakamı geçildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
1.439
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Ülkemiz güvenlik güçlerinin 5.56 mm piyade tüfeği ihtiyaçları kapsamında üretim yapan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Kalekalıp ve Sarsılmaz’ın teslim ettiği tüfeklerde 65 bin rakamının geçildiği duyuruldu.

Ayrıca Bkz.Çin, Mars görevine verdiği ismi açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, teslimat kapsamında yaptığı açıklamada "MKEK, Kalekalıp ve Sarsılmaz’ın ürettiği 5,56 milimetre piyade tüfeği sayısı toplamda 65 bini geçti. Şartlar ne olursa olsun savunma sanayimiz tedbirlerini alarak üretimlerine devam edecek." Derken koronavirüs salgınıyla mücadele edilirken dahi çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Peki üç şirketin geliştirdiği MPT-55, KCR-556, SAR 223 tipi tüfeklerin özellikleri neler? Gelin bunlara kısaca göz atalım.

MPT-55

MKEK tarafından büyük abisi MPT-76’dan edilen tecrübelerle geliştirilen MPT-55 uzun ve kısa namlulu (MPT-55K) olmak üzere iki tipte üretiliyor. MPT-55K meskun mahal gibi dar alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış. MPT-55, 3 kilo 300 gram ağırlığa sahipken MPT-55K, 3 kilo. Etkili menzili 400 m olan tüfek, dakikada 850 atım kapasitesine sahip.

KCR-556

Kalekalıp’ın geliştirdiği KCR-556, üç farklı namlu modeli ile üretiliyor. Tüfeğin uzun versiyonunda 368 mm, kısa versiyonunda 280 mm ve yakın muharebe için geliştirilen versiyonunda ise 190 mm namlu bulunuyor. Modüler yapıda olan tüfek, her iki elle kullanıma uygun. 400m etkili menzile sahip tüfek dakikada 750 ile 950 arasında mermi atabiliyor. Seyyar dipçikli uzunluğu 810 mm olan tüfek, 3.2 kg ağırlığında.

SAR 223

Sarsılmaz üretimi SAR 223 ise zorlu ortamlarda hatasız çalışabilmesi ve daha az bakım gerektirmesi dolayısıyla tercih edilin bir silah. SAR 223’ün C/T/P olmak üzere 3 tipi bulunuyor. Dakikada 700 ila 900 atım yapabilen tüfeğin namlu uzunlukları 270mm ile 370mm arasında değişiyor.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/milli-tufek-teslimati-65-bini-gecti/1818904

• Aynen eskiden ipekliyi bile kendimiz üretirdik şimdi buğdaya bile muhtaç kaldık! Sen uzayda mı yaşıyorsun? Herkesin çay içtiği ülkede Çaykur bile Varlık Fonu'na aktarıldıktan sonra zarar açıkladı yahu 1.5 milyar TL!!! Koskoca ülkede maske yok şu anda yeni asker alınamıyor askere. Askerdekiler de terhis edilemiyor. Ama cezaevlerindeki suçlular çıktı.
    https://gazetemanifesto.com/2020/caykurun-zarari-15-milyar-liraya-ulasti-351390/?fbclid=IwAR131v6II2Jl4Sc-hvo_wBpUtAcSHrmo6hCKB-uRRMQ4oiQir73-zJWtGMU
    Türkiyenin Buğdayının kendine yettiğini ,alınan extra buğday ile makarna un gibi ürünleri ihraç ettiğini bilmiyormusun nerede yaşıyosun

İha üreten bir ülkeye yakıştırdığın şeylere bak

G3 yüzünden verilen şehitlerden haberin yok

O zaman cumhuriyet tarihi boyunca ondan bundan tüfek alacağına üretseydin yaaa

Şimdi yerli lisanslı milli tüfek ,keskin nişancı hepsi üretiliyor çok şükür ,çelik yeni mi icat oldu ,tüm NATO standartlarını karşılayan silah yapıyoruz şuna bak nerede yaşıyosun sen
    Kim ne derse desin devlet destek verince neler oluyor memlekette. Yıllarca muhalefetin aşık olduğu ülkelerin verdiği g3lerle pkk li itlerle savasiyorduk. Şimdi o itler mağaralardan cikamayip orda çürüyor.

Tabi yeterli değildir savunma sanayisi ile sağlıkta gelinen nokta gibi eğitimde de aynı şekilde ilerlemeniz lazım.
    Ben geçen sene terör riski olan Van' da askerlik yaparken g3 ve adını hatırlamadığın diğer eski tip tüfek yerine bu mpt ler gelmeye başlamıştı. Tamam biraz fazla büyük ve ağırlardı g3e göre ama lütfen g3 2.dünya savaşından kalma silah. Artık yıllardır yeni silahların gelmesi gerekiyordu. Küçük mptler daha iyi alternatif bence malum bizim askerler uzmanlar genelde ufak tefek adamlar(bende dahil) ama g3 nedir ya , dedem askerdeyken gelmiş o g3ler
  • anıtkabirin bayrak ipini ithal eden ülkeden nereye geldik ...

• Ve bu tüfek tüm nato testlerini geçen nadir tüfeklerden biri, Teknofest'te incelenmiştim efsane bir tüfek helal olsun.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kim ne derse desin devlet destek verince neler oluyor memlekette. Yıllarca muhalefetin aşık olduğu ülkelerin verdiği g3lerle pkk li itlerle savasiyorduk. Şimdi o itler mağaralardan cikamayip orda çürüyor.

Tabi yeterli değildir savunma sanayisi ile sağlıkta gelinen nokta gibi eğitimde de aynı şekilde ilerlemeniz lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: mokoko_TR

anıtkabirin bayrak ipini ithal eden ülkeden nereye geldik ...

Aynen eskiden ipekliyi bile kendimiz üretirdik şimdi buğdaya bile muhtaç kaldık! Sen uzayda mı yaşıyorsun? Herkesin çay içtiği ülkede Çaykur bile Varlık Fonu'na aktarıldıktan sonra zarar açıkladı yahu 1.5 milyar TL!!! Koskoca ülkede maske yok şu anda yeni asker alınamıyor askere. Askerdekiler de terhis edilemiyor. Ama cezaevlerindeki suçlular çıktı.
    https://gazetemanifesto.com/2020/caykurun-zarari-15-milyar-liraya-ulasti-351390/?fbclid=IwAR131v6II2Jl4Sc-hvo_wBpUtAcSHrmo6hCKB-uRRMQ4oiQir73-zJWtGMU

• profecco kullanıcısına yanıt
    aynen joon waynen diyorsun yani hem sen kırmızı görmüş boğa gibi niye oldun ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mokoko_TR -- 27 Nisan 2020; 3:25:41 >
  • Ben geçen sene terör riski olan Van' da askerlik yaparken g3 ve adını hatırlamadığın diğer eski tip tüfek yerine bu mpt ler gelmeye başlamıştı. Tamam biraz fazla büyük ve ağırlardı g3e göre ama lütfen g3 2.dünya savaşından kalma silah. Artık yıllardır yeni silahların gelmesi gerekiyordu. Küçük mptler daha iyi alternatif bence malum bizim askerler uzmanlar genelde ufak tefek adamlar(bende dahil) ama g3 nedir ya , dedem askerdeyken gelmiş o g3ler

Türkiyenin Buğdayının kendine yettiğini ,alınan extra buğday ile makarna un gibi ürünleri ihraç ettiğini bilmiyormusun nerede yaşıyosun

İha üreten bir ülkeye yakıştırdığın şeylere bak

G3 yüzünden verilen şehitlerden haberin yok

O zaman cumhuriyet tarihi boyunca ondan bundan tüfek alacağına üretseydin yaaa

Şimdi yerli lisanslı milli tüfek ,keskin nişancı hepsi üretiliyor çok şükür ,çelik yeni mi icat oldu ,tüm NATO standartlarını karşılayan silah yapıyoruz şuna bak nerede yaşıyosun sen
  • Source kullanıcısına yanıt
    Merhaba, yerli basında da sürekli çıktı tüm nato testleri diye ama bişi bulamadım. Nedir bu tüm nato testleri?

• mokoko_TR kullanıcısına yanıt
    İhrqç demek istedin heralde?

• Bu malzemeler gelmiş olsa bile komutanlar bunları hemen vermezlerdi G3 kullandık bizde ; en azından kullanılmadan önce 10 yıl kadar bekletilir sonra verilirdi ben 2016 da bile böyleydi hesap edin, tanklar vs de aynı şekilde idi :)

• Nato testlerini geçtiğinden en ufak bir şüphem yok ve gerçekten mükemmel bir silah olduğunu düşünüp gurur duyuyorum. Ama merak da ediyorum ne bu nato testleri ? Tamam anladık yağmur çamur vs. vs. ama ben hepsini öğrenmek istiyorum. Ne Türk kaynaklardan ne yabancı kaynaklardan ne de nato ve askeriye ile ilgili sitelerden bulamadım 42 testin de tamamını. Bulan varsa atsın lütfen herkes tutturmuş bir 42 test ne bu 42 test arkadaş kime göre neye göre kaynak ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Bu hükümet dünyanın en doğru işini bile yapsa, bizim bu hükümeti alkışlayacak halimiz yok."

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay

• Keşke satılsada bizde alabilsek destek olmak için 3 tane aldırdık. Saklardık hem bakarsın 3. Dünya savaşı çıkar lazım olur.

Bu kafa tipi dünyada en son uyanacak kafa tipi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AR platformunun aynısı zaten, modüler güzel bi platformdur.Benim merak ettiğim herhangi bir lisans vs veriliyor mu acaba bu tüfekler için.Yoksa fabrikada bas demiri polimeri devam mı ? Bilen yazarsa sevinirim.

• Keşke satın alabilsek, çok isterim sahip olmayı

heykel kafası anlamaz bu işlerden eleştirilerinin altı boş ama sizin için önemli olan algı oluşturmak zaten....

• Güzel silah yapmışız. Yakında oyunlarda görürüz umarım. Gerçek hayatta kullanma imkanımız yok.

• edd121 kullanıcısına yanıt
    bir fuar videosunda herhangi bir lisans yok demişlerdi. ar 15 ama özgün tasarımmış. standart ar15 den farklılıkları varmış. bilmiyorum belki temel tasarımın lisans süreleri dolmuş olabilir. malum vietnam savaşında üretilen platform.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.