Şimdi Ara

42 asgari ücretle alınabilir sıfır otomobil (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
102
Cevap
0
Favori
6.703
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
65 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mendieta58

42 ay boyunca yeme,içme,gezme,fatura ödeme,kira ödeme belki biriktirirsin..Oldu da yolda yürürken susadın bi su alayım diyip 50krs suya verirsen araç almak için 43.ayın maaşını beklersin benden uyarması

o içtiğin suyun tahliyesi için de 1 lira vermen gerekiyor.
    bunu da dikkate alalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bombar Dıman

Yabancı ülkelerle ilgili örneklerde, adamlar bilmem kaç aylık asgari ücretle otomobil alabiliyor denildiğinde, kimsenin çıkıp iyi de yemeden içmeden nasıl alınacak dediğini hatırlamıyorum. Bahsedilen fiyat 67.000 civarına denk geliyor ve bu Türkiye şartlarında sıfır araç alınabilecek bir rakamdır, kabul etmek lazım.

skoda kodiaq denen aracı bir ingiliz ayda 1.000 sterlin kazanarak 22 ayda alabiliyorken,
    yurdum insanı ayda 1.400 türk lirası kazanarak ancak 100 ayda alabilir.
    bak yemeden içmeden hesapladım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erka1907

quote:

Orijinalden alıntı: Bombar Dıman

Yabancı ülkelerle ilgili örneklerde, adamlar bilmem kaç aylık asgari ücretle otomobil alabiliyor denildiğinde, kimsenin çıkıp iyi de yemeden içmeden nasıl alınacak dediğini hatırlamıyorum. Bahsedilen fiyat 67.000 civarına denk geliyor ve bu Türkiye şartlarında sıfır araç alınabilecek bir rakamdır, kabul etmek lazım.

skoda kodiaq denen aracı bir ingiliz ayda 1.000 sterlin kazanarak 22 ayda alabiliyorken,
    yurdum insanı ayda 1.400 türk lirası kazanarak ancak 100 ayda alabilir.
    bak yemeden içmeden hesapladım.

Hele birde işin içine ikinci el girerse aradaki fakrı o zaman görün,

ayda 1.000 pound biriktirerek 12 ayda 12.000 pound a Mercedes c serilerini çok rahat alıyorsunuz, hemde daha iki üç yaşında, aynı ikinci eli TR de kaç ay biriktirerek alabilirsiniz, en az 130 ay falan.

• Türkiye=1603 x 42 ay = 67.326 lira = 1.2 litre Renault Clio

Almanya=1500 x 42 ay = 63.000 Euro = Volvo S90 Plugin Hybrid veya BMW 530i xDrive (2 litre)

ARTI ( + ) 1.2 litre Clio

Sonuç ortada.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • asgari emeğin,, 42 maaşının 22 si israilli işgalciler gibi elhamdülillah yemekteyiz,, inşallah bu 42 maaşın tamamınıda yemek için bakanlığımızın çalışma başlatmasını diliyorum,, 2019 a selam ve dua ile, imza hülogg,,

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bakan yeni yıla, makara kukarayla başladu

• ayağına yorganına uzatcılar nerede görsün bu haberi. tarih kendini tekerrür eder.
  • 2002 'ye göre Türkiye 'yi bugünkü konumu ile karşılaştırılmış ilerleme var mı yok mu mesele bu 42 maaş ya da başka şeylere niye takılıyorsunuz bende bu kafaları anlamıyorum 90 'dan 42 'ye düşürülmüş ise ülke de ilerleme olduğunu gösterir bu tablo okuyun vasıfsız değil vasıflı birey olunda 12 maaş ile araç alın ağlayacağınıza kalkıp Almanya ile Türkiye karşılaştırması yaparak komik olmayın..
  • quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Türkiye=1603 x 42 ay = 67.326 lira = 1.2 litre Renault Clio

Almanya=1500 x 42 ay = 63.000 Euro = Volvo S90 Plugin Hybrid veya BMW 530i xDrive (2 litre)

Sonuç ortada.

Al işte ben bu kafalara çok güleceğim daha eğer sen cidden Almanya da isen böyle her gün burada mesaj yazmaya devam edersen seni o Almanya şutlar yakında görürsün.. Çünkü Almanya çalışan insanları ister ülkesinde ama seni sabah akşam burada görüyoruz, bende sabah akşam buradayım ama işsizim öğrenciyim böyle o yüzden buralarda görülmem mantıklı da sen Almanya 'ya yerleştim çalışıyorum diyorsun da bu nasıl iş çalışma mantığım almıyor..
  • Burda yazıp çizenlerin enaz yarısı sandıkta gene malum partiye verecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: x2yk

quote:

Sonuç ortada.

Al işte ben bu kafalara çok güleceğim daha eğer sen cidden Almanya da isen böyle her gün burada mesaj yazmaya devam edersen seni o Almanya şutlar yakında görürsün.. Çünkü Almanya çalışan insanları ister ülkesinde ama seni sabah akşam burada görüyoruz, bende sabah akşam buradayım ama işsizim öğrenciyim böyle o yüzden buralarda görülmem mantıklı da sen Almanya 'ya yerleştim çalışıyorum diyorsun da bu nasıl iş çalışma mantığım almıyor..

Hocam hızınızı alamayıp yanlış kişinin mesajını alıntıladınız galiba. Attığım mesajlara bir bak. Hiç Almanya'da yaşıyor gibi bir halim var mı? Keşke o şartlara haiz olsak. Adamlar aynı paraya gırtlak model 2-3 litre hybrid araç alıp üzerine eşantiyon olarak Clio alıyor diyorum hesabımda. Bunu anlayabilseydiniz keşke.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: x2yk

quote:

Sonuç ortada.

Hocam hızınızı alamayıp yanlış kişinin mesajını alıntıladınız galiba. Attığım mesajlara bir bak. Hiç Almanya'da yaşıyor gibi bir halim var mı? Keşke o şartlara haiz olsak. Adamlar aynı paraya gırtlak model 2-3 litre hybrid araç alıp üzerine eşantiyon olarak Clio alıyor diyorum hesabımda. Bunu anlayabilseydiniz keşke.

Pardon ya justprogrammer diye bir üye o sandım seni, o Almanya 'dayım diyordu artı paso yazıyor o da nasıl orada çalışıyor anlamadım, neyse gelelim sen doğru yazdın yanlış hesap yok tamam doğru ama Almanya ile Türkiye niye karşılaştırılıyor anlamıyorum 3 trilyon dolar lık ülke 83 milyon nüfus ile 1 trilyon dolara yakın ya da tam olan ülke 80 milyon nüfusu nasıl eşitleyebilirsin adamlar VW 'den yıl da 10 milyar dolar kar yapıyor biz toplam ithalattan 163 milyar dolar ediyoruz nasıl bu ülke ile yarışabiliriz.. İTÜ ile Karabük Üniversitesi 'ni karşılaştırmaktan ne farkı var bunun..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x2yk -- 2 Ocak 2018; 18:7:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Polestar191

Tarih derslerinde osmanlinin gerileme doneminde yaptigi sacmaliklari dinlerken nasil koca koca adamlar bu kararlari vermis diyordum e bakiyorsun vallahi aynisini simdi yasiyoruz demekki tarih tekerrurden ibarettir derken atam bunu kast ediyormus

Ya yolda biri adres sorsa cevap veremeyecek kıvamdasin gelmis yüz binlerce kişilik orduları yönetmiş insanlara laf ediyorsun..işte internetin en kötü yanı

• x2yk X kullanıcısına yanıt
    İkinci dünya savaşı sonrası Almanların ekonomisi o kadar kotuyduki avuç avuç parasının degersizlikten sobada yakıldığının fotoları var.

Üstelik ülkede civi üstünde çivi kalmamış ve bütün dunyaya fasist devlet imajı vermişti.

İTÜ ile Karabük üniversitesinin kıyası olarak bakma. Çalışan öğrenci ile çalışmayan öğrenci olarak bak.

Senin bu kafa yapın toplumun çok büyük bir kısmında var oldukça bizden bir bk olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ARES007

İkinci dünya savaşı sonrası Almanların ekonomisi o kadar kotuyduki avuç avuç parasının degersizlikten sobada yakıldığının fotoları var.

Üstelik ülkede civi üstünde çivi kalmamış ve bütün dunyaya fasist devlet imajı vermişti.

İTÜ ile Karabük üniversitesinin kıyası olarak bakma. Çalışan öğrenci ile çalışmayan öğrenci olarak bak.

Senin bu kafa yapın toplumun çok büyük bir kısmında var oldukça bizden bir bk olmaz.

Aç bak bakalım Alman tarihini ondan sonra oturup konuşalım Dünya Savaş 'larında Almanya en karlı ülke olmuştur mühendislerini savaşlara sürmeyip saklayan ve savaş sonrası mühendisleri ile büyük yatırımlarla büyük çıkış yakalatmıştır 50 yıllık bir ülke bu kadar kısa sürede büyüyebilir ve Almanya savaşlar da hep küçük ülkeleri yanına almıştır tıpkı İngilizler 'in anzakları çanakkale 'de savaştırması gibi anzaklar öldü birkaç gemiyi kaybetti ingiltere çekti gitti bize ne oldu bir sürü mühendis olabilecek genç 17 yaşında dönmemek üzerine çanakkale de savaşarak şehit oldu, Almanya için ise polonya ve avusturya gibi ülkeler böyle oldu açar bakarsın Almanya öyle bir girdi o ülkelere taş üstünde taş bırakmadı ve o ülkelerin bütün ganimetlerini aldı Polonyahttp://www.bbc.com/turkce/41962048 o naziler var ya o naziler Dünya 'da temizlemediği ülke kalmadı neredeyse avrupa 'da işte o ülkeler bugün hak istiyorlar bu haber de 48 milyar dolar diyor ama başka haberler de 300 milyar dolar para istiyor bir Türkiye 'nin 3 te 1 'i demek bu bu rakamlar senin ne ifade ediyor bilmiyorum ama Almanya Dünya savaşları 'nda arkada yer almış öne küçük ülkeleri sürmüş ve önemli gördüğü insanları sığınaklar da saklayıp üstüne küçük ülkelerin bütün altınlarını sömürmüş ve savaşlar sonrası 50 yıl da yatırımlarla bugüne gelmiştir senin ülken ise 17 yaşında genç parlak beyinlerini çanakkale de şehit vermiş ve savaş sonrası borç içinde bırakılmış bir ülke ve bu ülkeden Almanya çıkmasını bekliyorsun, daha nasıl anlatayım bir ülke de 100 mühendis ile 100 milyar dolar ile şirket kuruyoruz bir ülke de 100 vasıfsız insan ile eksi 100 milyar dolar ile şirket kurmaya başlıyoruz İtü ile Karabük Üniversitesi karşılaştırması cuk diye oturmuyor da ne oluyor..

• arkadaslar bu ulkede maaslarda vs pek bi sikinti yok. bu ulkede vergilerle alakali bir sikinti var. herkes aldigi maasin %76 sini direkt ve dolayli vergi olarak devlete oduyor. ve devlet vergi gelirinin %85 i dolayli vergi. insanlar 1600 tl maas aldigini saniuor ama 300 tllik bir hayat yasiyor.

kaynak
    https://indigodergisi.com/2016/10/dolayli-vergiler-nedir-halkin-cebinden-ne-cikacak/
    https://m.dunya.com/ekonomik-veriler/dolayli-vergi-yuku-yuzde-70e-dayandi-haberi-227803

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kaygerya -- 2 Ocak 2018; 19:12:4 >

• Mancolog M kullanıcısına yanıt
    Ordu yonetmekten daha zordur ilim muhendislik bu yuzden bati ilerde bundanda ziyade kendi donanmasini halice zincirleyip curumesini izleyen zihniyetimi savunuyorsun burda bana ayriyetten anadoludaki butun medreseler camiler neredeyse selcuklu eseriyken bizim vatandasimiz osmanliyi yerler goklere sigdiramiyor acin tarih kitaplarini okuyun biraz devlet kadrolarinda ve orduda hep devsirmeler var osmanlida ama selcuklu tamamen turk ve anadoluya yatirim yapmis bi devlet atalarima dedelerime saygim sonsuz ama dogruyu soylemek boynumuzun borcu bu topraklardaki herkesin icinde oyle

• x2yk X kullanıcısına yanıt
    Geldi komplo teorisyeni, siper alın beyler.

Gençliğim Aytunç Altındal safsatalarıyla geçtiği için uzaktan tanırım bu gaflet uykusundakileri. Kulaktan dolma bilgilerle kıraathanede güzel yancı olunur, çay kitlenir eyvallah kimsenin çorbasında değiliz ama burası kıraathane değil.

Argümana bak almanya mühendislerini saklamış, bir de adama kızıyor “tarih okumadın” diye :) dolaylı—dolaysız vergilere, rasyonel tek bir argümanları var mı acaba? İşleri güçleri dezenformasyon. Cam filmi kadar değeri yok valla hayat pahalılığın, adaletsizliğin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Radikal ve Sert

Doğru alınabilir.eski turkiyede alınamazdı.ekonomizin iyi olduğunu gösterir

• Yeme icme hesabi da yapsalar ya 2002 yilinda kac kg et, ne kadar ekmek alınıyordu, şimdi ne kadar alınıyor. Islerine geldigi gibi yorum yapıyorlar. Aslinda bunlara degilde alkış tutanlara kızıyorum. Halk sorgulamadikca, daha bizle cok alay edecekler.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.