Şimdi Ara

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) (124. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.620
Cevap
125
Favori
210.587
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 122123124125126
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Selamlar, bowden yani uzaktan itişli sisteme uygun almayın. Sigma3D standart olarak direkt itişli sistem de çalışıyor. Aldığınız yerde " short distance " yazan seçeneği almaya özen gösterin.

Ufak bir öneri, orjinal yerli üretim sigma hotend alırsanız, hotend kaynaklı tıkanma probleminden kurtulmuş olursunuz.
  • Yerli üretim hotendi nerden alabilirim elinizde bir link falan var mıdır acaba şimdiden teşekkür ederim.
  • Nevzatsenturkk N kullanıcısına yanıt
    Üretim ve satışını biz yapıyoruz, özelden yazıyorum detayları.
  • Merhabalar.

Yusuf beyin yardimlariyla Sigma3d yazicisinin montajini yaptim. Extruder kalibrasyonunu yaptim. 100 mm filament 104 mm'lik extruzyon ile cikiyordu. Adim sayisini ona gore yukselttim.

Ilk basta plastik tablaya yapismiyordu. Nozulu tablaya iyice yaklastirdiktan sonra bu sorun cozuldu.
    Ilk ciktilarimdan once kabaca bir tabla ayari yapmistim. Yusuf beyin daha once paylastigi cura ayarlarini kullandim (layer height=0.2, first layer height = 0.2, nozul sicakligi = 215).
    Bu sekilde cikarttigim xyz kupu resimleri:
     3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )

Daha sonra daha ince tabla ayari yapmaya calistim. Bir gemi cikarttim. Geminin ustundeki ince sutunlar cikti alinirken kirildi.

Daha sonraki denemelerimde aldigim ciktilar iyice bozuldu. Bazen first layer height = 0.18 olarak deneyip nozulu biraz uzaklastirdim. Sicakligi 230 derece olarak da denedim. Yine de ilk bastaki kaliteyi bile tutturamadim.

z eksenindeki kayis cok bol duruyordu. Ani hareketlerde cok sallaniyordu. Kayisi gerginlestirdim. Sonuc cok farketmedi.

Bu da bu ciktiyi (veya benzerini) alirken cektigim video:https://www.youtube.com/watch?v=zPHBVjSTeZs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi myselim -- 8 Eylül 2018; 9:47:29 >

• myselim M kullanıcısına yanıt
    Selamlar,

Siz kayış gerginliklerini gitar teli gerginliğine benzer şekilde ayarladıktan sonra, gerekli dilimleme ayarlarını yapalım birlikte.

Whatsapp dan teamwiever bilgilerinizi göndermeniz yeterli.

Kolay gelsin.
  • Yusuf beye cok tesekkur ediyorum. Yardimlari sayesinde sorunumu cozdum.

En onemli sorun extruder kalibrasyonunun yanlis olmasiymis. Gerekli filamentin yarisindan az filament basilmaktaymis.

Ayrica x ve y eksenindeki kayislar boldu. Onlari tavsiyesi uzerine gerdim.
    Extruder motor dislisi extruder dislisine sıkı sıkıya oturmuyordu. Extruder dislisi yaklasik yarim milim oynama yapabiliyordu. Motoru extrudera biraz daha yaklastirarak bu sorun da cozuldu.
    Dilimleme ayarlarini da yeniden gozden gecirdik.

Su anda aldigim cikti kalitesinden gayet memnunum. Kucuk iyilestirmeler olabilir tabii ki, ama bu da zamanla olacak.

Tekrar tesekkurler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi myselim -- 9 Eylül 2018; 18:41:48 >
    Ne demek, keyifli baskılar dilerim. İlerleyen günlerde çıktı örneklerinizi paylaşırsınız
  •  3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )

Yusuf bey merhabalar.Ekteki resimde sigma yazıcı için kullanmış olduğum makerbase 1.0 kart ve güç kaynağı var.Karttan güç kaynağına ve oradan şebekeye bağlantı yapmak istiyorum.Hangi tür kablo kullanılmalı ve bu kabloları nereye bağlamalıyız?.Birde yazıcıyı ilk defa kullanırken nelere dikkat etmeli,hangi testleri uygulamalıyız,yazılımı nasıl yükleriz? Önerileriniz için teşekkür ederim

Yusuf bey merhabalar.Ekteki resimde sigma yazıcı için kullanmış olduğum makerbase 1.0 kart ve güç kaynağı var.Karttan güç kaynağına ve oradan şebekeye bağlantı yapmak istiyorum.Hangi tür kablo kullanılmalı ve bu kabloları nereye bağlamalıyız?.Birde yazıcıyı ilk defa kullanırken nelere dikkat etmeli,hangi testleri uygulamalıyız,yazılımı nasıl yükleriz? Önerileriniz için teşekkür ederim

• PCCrazy P kullanıcısına yanıt
    Bu kartı daha önce kullanmadım ancak sizin için bir araştırma yaptım bağlantı şemasını buldum. Biz normalde ramps ve arduino ikilisini kullanıyoruz. Tabiki MKS GEN L de bu iki kartın tek kartta birleştirilmiş hali. Güzel bir alternatif.

Güç kaynağının + ve - çıkışından alacağınız 12V akımı ve ısıtıcı tablaya giden akımı 1.5 luk esnek çok telli kablo le sağlayabilirsiniz. Diğer bağlantılar için standart jumper lar bile iş görür.

GEN L için marlin düzenlemelerini ve diğer ayarları youtube dan bakabilirsiniz.

• Yusuf bey cevabınız için teşekkür ederim.Z ekseni için kartta tek motor çıkışı var diğer z motorunu E0 yada E1 e takarsak sorun olur mu?
  • resimde tek z motorunun kablolarını çift hale getirip bağlamışlar
    anlaşılıyor gibi farklı bir durum olmadığını güşünüyorum.
    aynı karttan bende de mevcut ve aynı şekilde montaj yapmayı düşünüyorum.
    + 14 tane mesajın 4 tanesinin aynı olduğunu gördükten sonra hatalı olduğumu düşünüyorum.
  • PCCrazy P kullanıcısına yanıt
    2 adet z motor kablosunu paralel bağlayarak karttaki tek çıkışa bağlayabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: yusuforhan

Ne demek, keyifli baskılar dilerim. İlerleyen günlerde çıktı örneklerinizi paylaşırsınız
    Tabii. Birkac ornek:

• Ortam cok aydinlik olmadigi icin resimler cok kaliteli cikmadi.

Yukadirdaki vazoyu CURA'da "Spiralize outer contour" moduyla cikardim. Bu durumda anladigim kadariyla nesnenin tabani ve bir tane dis duvari basiliyor. Bu yuzden nesnede delikler olmasi gayet normal. Nesne yeterince saglam.

Son resimdeki mekanizmalar calisiyor.
    Sadece soldaki nesnedeki pinin icine girecegi delik bayagi kucuk cikti. Bicak ve zimparayla biraz ugrasmak gerekti. Anladigim kadariyla bu sorun 3d yazicilar icin genel bir sorun.
    Selamlar, baskılarınız çok güzel elinize sağlık. Problemli olan yerin de problemini zaten siz tespit etmişsiniz.

3D yazıcılarda sıcakken dökülen malzeme soğuduğunda fizik kuralları gereği büzüşerek çekme yapar. Bu çekme malzemenin cinsine göre değişir. Özellikle parçanın içinde bulunan yatay deliklerde bu çekmenin etkisi daha çok gözlemlenir. Bu sebepten parçalarda çizim yapılırken iç kısımdaki boşluklara gerektiği kadar çekme payı eklenir ki montaj sırasında problem yaşanmasın.

Kolay gelsin.
  • PSU montajindaki sorunu gidermek icin su parcalari kullandim:https://www.thingiverse.com/thing:3097529

Bi de uzun yazdirmalarda hobbed bolta takili somunlardan biri gevseyip dusuyordu. Ne kadar sıksam da fayda etmiyordu (hep elimle sıktım). Ornek resimlerde ikisinin arasina pul koyuldugunu gordum, fakat elimde pul kalmamisti. Metal pul bu sorunu engeller mi cok emin degildim zaten.
    Ben de plastik bir pul cikardim. Ondan sonra dusme olmadi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi myselim -- 13 Eylül 2018; 1:53:30 >
    Elinize sağlık güzel düşünmüşsünüz.

Hobbet bolt u sabitleyen somunları kontra sıkmak lazım, dediğiniz gibi pul da gerekiyor.
  • 
Sayfa: önceki 122123124125126
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.