Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (280. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.921
Cevap
191
Favori
287.810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 278279280281282
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    öncelikle cevabınız için teşekür ederi sapmaları kısmen düzelttim motor akım ayarını yaptım bu sefer motorun sesi çok arttı normal mi yoksa bir sıkıntımı var sizce

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 5MAG8 -- 10 Aralık 2019; 0:4:9 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 5MAG8

öncelikle cevabınız için teşekür ederi sapmaları kısmen düzelttim motor akım ayarını yaptım bu sefer motorun sesi çok arttı normal mi yoksa bir sıkıntımı var sizce
    Ben daha önce hiç motor akımlarını ellemedim.Ama ses illaki oluyor sürücüyleri kaliteli alıp sesi azaltan duydum sadece.

Edit:Yukarda z sıfırlamayı söylerken eksik birşey kalmış.Kartvizit kalınlığını kumpasla ölçüp yazılımda z home pozisyonunu - kartvizit kalınlığı şeklinde ayarlamada yapılacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atmin -- 10 Aralık 2019; 0:52:15 >
  • Ben araştırdım biraz y eksenine iki motor koyduğum için akım ayarı yapmam gerektiğini söylediler onu ayarladım z kalibrasyonunuda bugün yada yarın yapıp tekrardan buraya yazarım olup olmadığını

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kalibrasyonu yaptım oldumu tam bilemiyorum ama bir kaç baskı yaptım o baskılarda katmanlar çok belli oluyor (yani tek tek sayılabilir düzeyde ) düz bir yüzey çıkmıyor neden olabir bir bilginiz varmı
  • Merhaba bir sorum olucak hypercube yazıcımda ne yaparsam yapayım tabla ayarını tutduramadım auto bed level yaptığımda (g29) kullanarak yukarıda kalıyor mesh level manuel yaptığımdada aynı sorun var yardımcı olabilecek var mı?

• Civata - somun gibi baskılarda somunu civataya takmakta zorlanıyorum öyle ki civatanın tüm dişlerini inceltmeden somunu takamadım bu tür birbirine geçmeli baskılarda bir püf noktası var mıdır benim kaçırdığım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • NocHe kullanıcısına yanıt
    100 mikron da baskı alın.
    Elinizde mevcut ise pla ile baskı yapın.
    Çok iyi bir parça soğutma kullanın.

• yusuforhan kullanıcısına yanıt
    Bilgiler için teşekkürler hocam resimdeki baskıyı 200 mikronda yazdırdım ama bu büyük parçada bile sıkıntı oldu aceba somun kısmını %110 boyutlandırsam z ekseni hariç sorun olur mu dişlerde
    |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NocHe -- 8 Ocak 2020; 9:45:10 >
  • NocHe kullanıcısına yanıt
    Doğru olan boyutla oynamak değil üstte bahsettigim şeyleri yerine getirmek. Boyutla oynamak belki bu baskıda işinizi görür ama başka baskılarda aksine sorun çıkarır.

• Arkadaşlar merhaba, esnek filament aldım ancak extrudere giderken extruder motorunun orda dişlilerin arasında sıkışıyor, esnek filament basmanın yöntemleri nelerdir, itmeli değilde çekmeli extruder gerekiyor diyorlar, onumu değiştirmemiz lazım.
  • MESUT52_34 kullanıcısına yanıt
    Öncelikle dişliler ve dişlidensonra tüpe kadar sağlam yol yaparsanız çok yavaş basım yapabilirsiniz. Ben dişlinin ucuna kadar giden bir metalle çözmüştüm olayı. Ama yavaş yazmanız lazım.

• Oda olamazsa bowden dedikleri üstten direk hotende yittiren sistemi kurmanız lazım

• 17 Ocak 2020 Güncelleme:

Extruderler hakkında bilgi, ayarlar ve kalibrasyonlar. Kapsamlı bir Extruder kalibrasyon yazısı:

Marlin Extruder Ayar ve Detaylı Kalibrasyonu

.
  • yazıcı tablasında mı yoksa x ekseninde mi sorun var bilmiyorum ama tablanın bazı bölümlerinde nozzle yüksek kalıyor... biraz araştırdım ve kalitesiz yataklar zamanla bükülme yapıyormuş ama yeni kestirdiğim aynanın yüzeyinde bile aynı sorunla boğuşuyorum seviye ayarı yapsam bile orta kısımlarda kalkma yapıyor cam gibi zor yapışan yüzeylerde özellikle n11 den manyetik yüzey aldım onda da seviye ayarında sıkıntı çekiyorum yatağı değiştirmem şart mı yoksa alternatifim var mı arkadaşlar bir de yazıcının çalıştığı oda sıcaklığı genel olarak düşük hatta bu aralar 5-6 derece oda sıcaklığı bu durumda ve baskı kalitesinde ne kadar etkili?
  • quote:

Orijinalden alıntı: NocHe

yazıcı tablasında mı yoksa x ekseninde mi sorun var bilmiyorum ama tablanın bazı bölümlerinde nozzle yüksek kalıyor... biraz araştırdım ve kalitesiz yataklar zamanla bükülme yapıyormuş ama yeni kestirdiğim aynanın yüzeyinde bile aynı sorunla boğuşuyorum seviye ayarı yapsam bile orta kısımlarda kalkma yapıyor cam gibi zor yapışan yüzeylerde özellikle n11 den manyetik yüzey aldım onda da seviye ayarında sıkıntı çekiyorum yatağı değiştirmem şart mı yoksa alternatifim var mı arkadaşlar bir de yazıcının çalıştığı oda sıcaklığı genel olarak düşük hatta bu aralar 5-6 derece oda sıcaklığı bu durumda ve baskı kalitesinde ne kadar etkili?
    aynı derdi bende çok çektim hatta kalkmaya başlayınca parmakla bastırmaolsun hızlı yapıştırıcı ile yapıştıma falan çok sıkıntılı oluyordu, camda kullandım kırılana kadar, bu aralar çıplak yatağın üzerine baskı alıyorum aseton ile erimiş abs yi krem kıvamında sürüyorum öncesinde kolonya ile yatağı siliyorum okadar sıkı tutuyor'ki hele obje büyük ise tabla soğumadan kopartmak çok zor ben, tabla ayarını nozzle ve yatak sıcak iken ayar yapıyorum

• NocHe ve Baristatales,

Bahsettiğiniz sıkıntıyı ben de yıllar önce yaşamıştım. Hatta kullandığım cam tabla da bombe var diye düşünmüş, camcıya gidip onun yerine ayna kestirmiştim. Bu konuyu camcıya sorduğumda camda bombe olmaz cevabı almıştım. Sonradan farkına vardım ki adam haklı. Bu tür durumda yani ayarı yapılan nozzle ın tablanın bazı yerlerinde yüksekte kalması sorununun tek açıklaması x ekseninde nozzle ve extruderi taşıyan millerin eğriliğinden kaynaklanıyor. Yani bu milleri çıkartın düz bir zeminde örneğin masada yuvarlayın dediğimi anlayacaksınız. Bunun da sebebi bazen biliyorsunuz filament ve extruder problemleri yaşadığımızda filamenti elimizle aşağıya doğru itiyoruz ya da farkına varmadan bu millere yük uyguluyoruz. Neyse lafı uzatmayayım bu durumlarda X eksenindeki extruder i taşıyan millerinizin düzgün, eğrilmemiş olduğundan emin olmalısınız.

Hepinize selamlar, saygılar...
  • Selamlar. Yatak sorunları için, direk çıplak yatağa çıktı almayın.
    Ayna kestirin ve güzelce yerleştirin. Ne kadar çok klemensle tutturursanız o kadar iyi.
    Sonra güzelce z eksenini 4 köşeden de kalibre et tamamdır.

Bu arada şöyle bir 3D Baskı Time Lapse videosu hazırladım;
  • alfabeta40 A kullanıcısına yanıt
    benim yazıcının x eksenindeki tekerler ilk geldiğinde sıkıydı ve biri hiç dönmeyip sürükleniyor bitanesi de arada dönüyordu bunların vidaları çok sıkı diyerek biraz gevşettim ama biri hala sürükleniyor ben de kafamda dedim ki bu tekerlerin bir tarafı aşındı oraya geldiğinde tablaya yaklaşıyor dönüp de aşınan yer üst kısma gelince tabladan uzaklaşıyor ama sizin dediğiniz daha da mantıklı benim yazıcıya sıkı bir bakım yapmam gerekiyor anlaşılan ama bu konularda biraz bilgi eksiğim var
  • Arkadaşlar ultimaker2 tarzı kartezyen çalışacak güzel bir opensource 3b yazıcı yapmak istiyorum. bana tavsiye edebileceğiniz model varmı. bu konuda yardımınıza ihtiyacım var. yardımcı arkadaşlara malzeme desteği verebilirim.
    hangi modeli yapmamı önerirsiniz. kapalı kasa ve pratik olacak.
  • yucelnet kullanıcısına yanıt
    Çok güzel ve temiz bir baskı.
  • 
Sayfa: önceki 278279280281282
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.