Şimdi Ara

(3D) FULL HD TV KULLANICILARI İÇİN OYUNLARDAKİ LAG (GECİKME) PROBLEMİ VE OLASI ÇÖZÜMLERİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir Kullanıcı, 3 Masaüstü Kullanıcı
195
Cevap
6
Favori
19.485
Tıklama
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Televizyonlar >> (3D) FULL HD TV KULLANICILARI İÇİN OYUNLARDAKİ LAG (GECİKME) PROBLEMİ VE OLASI ÇÖZÜMLERİ
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    6876 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: lemartes

almis oldugum sony 40xh720 icin amatorce yaptigim timer testini veriim.

hdmi 2 girisi ustunden laptop ekrani ile karsilastirdim (uzman arkadaslar laptop ekraninin crt e gore farki konusunda katki saglar umarim)

game mode

http://imageshack.us/photo/my-images/844/fotoraf050.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/141/fotoraf052v.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/703/fotoraf066.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/844/fotoraf050.jpg/

1-2 tanede normal mode te aldim fakat en net gozukeni buydu, neden fark bukadar dusuk cikti bilmiorum mouse hareketinde bariz bi lag vardi normal mode ta

http://imageshack.us/photo/my-images/254/fotoraf053.jpg/

Normal modda bir gariplik var, zaten ben tam göremiyorum kaç çıktığını ama eşit gibi :)
    Oyun modunda 40ms HX serisi için tam beklediğim rakam sayılır. LED TV için gayet iyi.
    |
    |

• Yüzbaşı
    402 Mesaj
    quote:

Normal modda bir gariplik var, zaten ben tam göremiyorum kaç çıktığını ama eşit gibi :)
    Oyun modunda 40ms HX serisi için tam beklediğim rakam sayılır. LED TV için gayet iyi.

10 kadar ayri resim cektim degerler 10-15ms arasi degisio normal mode ta, ama game modeta oldugu gibi cursor rahat hareket etmiyor, bi tuhaflik var eet.
    |
    |
    en kötüsüde lg ve samsung olur özellikle samsungg lar çok kötü
    sony ise bence hhem gömrüntü kalitesi hemde oyun olarak en iyisii
    toshibaların her seerisi oyunlarda iyi ama görüntü kalitesi
    çoğunda iyi değil
    lag içinde crt ye göre bakilması lazim diye biliyorum
    albani bu işin tekniğini açıllammıştı ama nerede?
    sanirim üreticiler fişan düşüük lag çıksın diye crt değillde
    laptop veya lcd monitörr ile bunları test ediyorlar
    |
    |
    Kathrein-913
    Technisat Digicorder
  • Yüzbaşı
    285 Mesaj
    Selam arkadaşlar 3000 liraya kadar 42" ve üzeri en düşük lag oranı olan 3d tv hangisidir? Passive 3d ve smart tv özellikleri olsa iyi olur ve bildiğim kadarıyla sadece lg, philips ve toshiba da mevcut. Acaba philips ve toshiba da lg ile kıyaslandığında nasıl input lag durumu? Son olarak active kullanan sony samsung vs de lag biraz daha düşük yanılmıyorsam lg ye kıyasla ama active shutter a katlanabilir miyim bilmiyorum :)
    |
    |
    8325 Mesaj
    Büyük yanlışı düzeltelim ki samsung lag konusunda kesinlikle başarısızdır. Grafik işleme motoru çok kuvvetli olduğu için SD ve HD yayınlarda iyi ancak oyunlarda en kötü performanslardan birini verir. Oyun konusunda Panasonic plasmaların yanında Toshiba başta olmak üzere Sony TV performansında görece daha iyi sonuçlar verir.

İş 3D'ye geldiğinde ise şu an piyasadaki kullanıcı yorumlarına bakıldığında 3D modunda en yüksek FPS değerini LG LW4500 veriyor. Yalnız kriter 3D, bunu unutmayın. Smart TV'de olsun derseniz LW5500'e çıkın maksimum. Bunlar pasif teknolojide size tavsiye edebileceğim TV'ler. Ağer SG teknolojisiyle sorunum yok derseniz o zaman kesinlikle her şeyi geçin, Panasonic plasma bakın derim.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
    AMD Phenom II X4 955 Black Edition AM3 3.2 GHz 8 MB Cache 4, Gigabyte 880GA- UD3H AM3 AMD 880G / SB850 DDR3 1866 MHz (O/C) DV, Kingston 4 GB (2x2 GB) KIT Hyperx DDR3 1333 MHz CL7 XMP Ram, Cooler Master HAF 912 PLUS GX 80PLUS 750W Midt ATX, Sapphire HD 6950 GDDR5 1 GB 256Bit AMD Radeon DX11, Samsung 1 TB 32 MB SATA 2 7200 RPM, LG 3D Cinema TV 42LW4500, Sony PS3, Sony PSP 3000, iPOD Touch 4G 32GB White

• Yüzbaşı
    285 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: dusty

Büyük yanlışı düzeltelim ki samsung lag konusunda kesinlikle başarısızdır. Grafik işleme motoru çok kuvvetli olduğu için SD ve HD yayınlarda iyi ancak oyunlarda en kötü performanslardan birini verir. Oyun konusunda Panasonic plasmaların yanında Toshiba başta olmak üzere Sony TV performansında görece daha iyi sonuçlar verir.

İş 3D'ye geldiğinde ise şu an piyasadaki kullanıcı yorumlarına bakıldığında 3D modunda en yüksek FPS değerini LG LW4500 veriyor. Yalnız kriter 3D, bunu unutmayın. Smart TV'de olsun derseniz LW5500'e çıkın maksimum. Bunlar pasif teknolojide size tavsiye edebileceğim TV'ler. Ağer SG teknolojisiyle sorunum yok derseniz o zaman kesinlikle her şeyi geçin, Panasonic plasma bakın derim.

Teşekkürler cvp için. Az önce arkadaşımn yanından geldim lw4500 de film izledikten sonra sg nin yanına bile yaklaşmam gözlüğü resmen unutuum :) Ancak son update, input ayarı ve game mode yapılmasına rağmen cod mw de ciddi lag vardı :( Birşeyi yanlış veya eksik yapmış olabilir miyiz?

• Yarbay
    6876 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: longcafe

quote:

Teşekkürler cvp için. Az önce arkadaşımn yanından geldim lw4500 de film izledikten sonra sg nin yanına bile yaklaşmam gözlüğü resmen unutuum :) Ancak son update, input ayarı ve game mode yapılmasına rağmen cod mw de ciddi lag vardı :( Birşeyi yanlış veya eksik yapmış olabilir miyiz?

PC modda denenebilir ya da oyun modunda TruMotion ve local dimming i kapatıp deneyebilirsin. Bir de oyuna başlamadan önce TV yi kapatıp başlamak çok yararlı olabiliyor, daha önce Smart TV vs kullandıysan TV nin işlemcisi şişiyor. Reset atarak başlamak işe yarayabilir.

• Yüzbaşı
    285 Mesaj
    yukarıda belirttiğim pc mode vs tüm ayarları yaptım lw 4500 olduğundan smart tv de yok. Bende 5500 almak üzere olduğum için bayağa tedirgin oldum acaba update ler vs farklı olduğundan biraz daha iyi olur mu durum? Bir de digiturk moviemax hd de trumotion düşük dahi olsa hareketlerde takılma gibi garip bir durum vardı kapalıyken ortadan kalkıyor sorun ancak usb veya media dan izlediğimiz filimlerde tru m. yüksek dahi olsa böyle bir problem olmadı.
    |
    |
    380 Mesaj
    kardeş ne samsungtan neede lg den oyuncu issen bu tvler alınmaz rezil bunnlar
    uzaak dur bunnlardan
    sony sharp panasonic philips al rahat et
    bu forumda anlaşıllmaz bir biçimde lg ler pompalanıyor
    herhallde ucuz diye
    oyunncu adam lg almaz
    yinnede sen bilirsin
    Kathrein-913
    Technisat Digicorder
  • Emekli Yönetici
    8325 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: yamanci35

kardeş ne samsungtan neede lg den oyuncu issen bu tvler alınmaz rezil bunnlar
    uzaak dur bunnlardan
    sony sharp panasonic philips al rahat et
    bu forumda anlaşıllmaz bir biçimde lg ler pompalanıyor
    herhallde ucuz diye
    oyunncu adam lg almaz
    yinnede sen bilirsin

Evet, LG'ler ucuz ve son 3D teknolojisi olduğu için bu kadar fazla insan tarafından konuşuluyor. Haliyle fiyatı da düşük olunca pek çok kullanıcısı bulunuyor. Şu saydığınız TV'lerdeki SG kullananları geçiyorum. Philips'in FPR 3D PFL7XXX serilerinden herhangi birinde PS3 denediniz mi? Deneseydiniz, philips'i çıkarırdınız listeden. Sony, Sharp, Panasonic güzel dediniz de bakalım herkesin onların alt segmentinden değil de gerçekten sizin önerdiğiniz modellerinden alabilecek gücü var mı acaba?

Ne yalan söyleyeyim, benim yok... Olsun çok isterdim, o ayrı
    |
    |
    AMD Phenom II X4 955 Black Edition AM3 3.2 GHz 8 MB Cache 4, Gigabyte 880GA- UD3H AM3 AMD 880G / SB850 DDR3 1866 MHz (O/C) DV, Kingston 4 GB (2x2 GB) KIT Hyperx DDR3 1333 MHz CL7 XMP Ram, Cooler Master HAF 912 PLUS GX 80PLUS 750W Midt ATX, Sapphire HD 6950 GDDR5 1 GB 256Bit AMD Radeon DX11, Samsung 1 TB 32 MB SATA 2 7200 RPM, LG 3D Cinema TV 42LW4500, Sony PS3, Sony PSP 3000, iPOD Touch 4G 32GB White

• Yüzbaşı
    380 Mesaj
    @yönetici

biizim yeğene şuanda kullandığı 7serisi philips almadan önce
    önce 980 alındı,3 defa değişim çııktı
    yerine nano bile geldi yine değiştii
    bunnlarınhepside sorunlu çıktı dostum
    sonra gittik philips fpr 3d li philis alınddı
    hala kalkkıp lag lug için lg demeyin lüttfen
    ya kalitte yerlerde diğer sıkıntılar diz boyu
    evet sadece ucuz diye innsanlar haklı olarak alıyor
    halamı 3d lg diyorusnuz anlamış değilim m
    bu sg fpr tartışması avrupada bizdeeki gibi fanatikklik olayı gibi değil
    bizde ilk olarak fpr 3d için ucuz diye seçtik rezzil oldu
    kısaca lg anca ucuz diye alınır başkkda hiç bir numarası yok
    |
    |
    Kathrein-913
    Technisat Digicorder
  • Yarbay
    3376 Mesaj
    tüplü tv den direk lg ye geçenler için yine de iyi bir kalite sıçraması. projeksiyon, plazma, lcd, led evrimini yaşayanlar için alıması zor bir tv
    |
    |
  • Yüzbaşı
    285 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: techraven

quote:

quote:

PC modda denenebilir ya da oyun modunda TruMotion ve local dimming i kapatıp deneyebilirsin. Bir de oyuna başlamadan önce TV yi kapatıp başlamak çok yararlı olabiliyor, daha önce Smart TV vs kullandıysan TV nin işlemcisi şişiyor. Reset atarak başlamak işe yarayabilir.

yukarıda belirttiğim pc mode vs tüm ayarları yaptım lw 4500 olduğundan smart tv de yok. Bende 5500 almak üzere olduğum için bayağa tedirgin oldum acaba update ler vs farklı olduğundan biraz daha iyi olur mu durum? Bir de digiturk moviemax hd de trumotion düşük dahi olsa hareketlerde takılma gibi garip bir durum vardı kapalıyken ortadan kalkıyor sorun ancak usb veya media dan izlediğimiz filimlerde tru m. yüksek dahi olsa böyle bir problem olmadı.
    |
    |

• Emekli Yönetici
    8325 Mesaj
    yamancı35, siz de sadece yeğeninize aldığınız ürünler üzerinden yorumlama yapıyorsunuz haklı olarak. Ancak buradaki 500 küsür kişi aynı anda mı yanılıyor acaba? Yapılan savunmaları fanatiklik olarak adlediyorsunuz ancak bunun sadece kullanım memnuniyeti olduğunu açıkça göremiyorsunuz. Daha sonrasında da oldukça agresif bir tavırla kullandığı teknolojiyi beğenen ve bundan memnuniyetlerini dile getirenleri eleştiriyorsunuz. Hem 980S alıp, oyun performansından söz edemezsiniz. İyi bir oyuncu, lagı hissedecek olan adam bilir ki TV'nin segmentinin yükselmesi, oyunun performansını düşürür. 980S üzerinden oyun değerlendirmesi yapmayalım bence.

Şimdi şöyle hemen dönüyorum. Ne diyoruz kriter "3D". Anahtar kelime "3D" yani. Şimdi bu noktada önemli olan ilk etapta teknoloji. Evet, teknolojisine bakıldığı zaman red/cyan->SG->FPR sıralamasında siz SG tercih edersiniz, ben FPR. Ben FPR tavsiye ederim çünkü pasif, çünkü full hd, çünkü [email protected], çünkü SG'nin iki katı nit değer söz konusu, çünkü kullanım süresi uzun, çünkü migrenimi tetiklemiyor, çünkü oyun oynarken gözümü ağrıtmıyor... Daha da sayabilirim isterseniz ancak bana kalırsa gerek yok. Bunları siz de biliyorsunuz. Ucuzluk tüm bunların arkasında gelen kriter çünkü.

Daha sonra 2D oyun performansıından söz etmeme gerek yok zaten pek çok kişi de yine 2D'deki oyun performansından memnun ama önemli olan 3D'de verdiği FPS değeri. Ben ki bir TV'de Battlefield 3'ü multiplayer ve 3D modunda hissedilebilir lag düzeyi çok düşük olarak oynayabiliyorsam o paneli överim, bunu da sonuna kadar savunurum.

Ben Philips'in PFL7XXX serisini bizzat denedim PS3'ümü alıp, Teknosa'ya giderek. Denediğim oyun da o sıralar PC'imde de oynadığım Crysis 2'ydi. Sizi gerçekten temin ederim Philips'in dual view gaming olayından tutun da, single playerına kadar oynayışımı etkileyecek yüksek bir lag durumu oluştu. Aynı durum LW650S için de söz konusu olmuştu ancak LW4500 modeli bana aradığıma yakın performansı sunan tek 3D TV olmuştu. Ha sanmayın sadece LG ve Philips denediğimi. Samsung ve Sony de bizzat o gün denedim ancak SONY'yi ayrı tutmakla beraber fiyat konusunu göz ardı edemedim.

Şimdi ben size tüm bu verilerle ve 500 küsür adamın yorumladığı modellerle geliyorum. Siz bana "LG için lag lug demeyin" diyorsunuz. Kusura bakmayın ama gördüğüm ve inandığım şeyi savunurum. Siz de savunun tartışma ortamı olsun işte. Daha ne?

• Yüzbaşı
    285 Mesaj
    quote:

yamancı35, siz de sadece yeğeninize aldığınız ürünler üzerinden yorumlama yapıyorsunuz haklı olarak. Ancak buradaki 500 küsür kişi aynı anda mı yanılıyor acaba? Yapılan savunmaları fanatiklik olarak adlediyorsunuz ancak bunun sadece kullanım memnuniyeti olduğunu açıkça göremiyorsunuz. Daha sonrasında da oldukça agresif bir tavırla kullandığı teknolojiyi beğenen ve bundan memnuniyetlerini dile getirenleri eleştiriyorsunuz. Hem 980S alıp, oyun performansından söz edemezsiniz. İyi bir oyuncu, lagı hissedecek olan adam bilir ki TV'nin segmentinin yükselmesi, oyunun performansını düşürür. 980S üzerinden oyun değerlendirmesi yapmayalım bence.

Şimdi şöyle hemen dönüyorum. Ne diyoruz kriter "3D". Anahtar kelime "3D" yani. Şimdi bu noktada önemli olan ilk etapta teknoloji. Evet, teknolojisine bakıldığı zaman red/cyan->SG->FPR sıralamasında siz SG tercih edersiniz, ben FPR. Ben FPR tavsiye ederim çünkü pasif, çünkü full hd, çünkü [email protected], çünkü SG'nin iki katı nit değer söz konusu, çünkü kullanım süresi uzun, çünkü migrenimi tetiklemiyor, çünkü oyun oynarken gözümü ağrıtmıyor... Daha da sayabilirim isterseniz ancak bana kalırsa gerek yok. Bunları siz de biliyorsunuz. Ucuzluk tüm bunların arkasında gelen kriter çünkü.

Daha sonra 2D oyun performansıından söz etmeme gerek yok zaten pek çok kişi de yine 2D'deki oyun performansından memnun ama önemli olan 3D'de verdiği FPS değeri. Ben ki bir TV'de Battlefield 3'ü multiplayer ve 3D modunda hissedilebilir lag düzeyi çok düşük olarak oynayabiliyorsam o paneli överim, bunu da sonuna kadar savunurum.

Ben Philips'in PFL7XXX serisini bizzat denedim PS3'ümü alıp, Teknosa'ya giderek. Denediğim oyun da o sıralar PC'imde de oynadığım Crysis 2'ydi. Sizi gerçekten temin ederim Philips'in dual view gaming olayından tutun da, single playerına kadar oynayışımı etkileyecek yüksek bir lag durumu oluştu. Aynı durum LW650S için de söz konusu olmuştu ancak LW4500 modeli bana aradığıma yakın performansı sunan tek 3D TV olmuştu. Ha sanmayın sadece LG ve Philips denediğimi. Samsung ve Sony de bizzat o gün denedim ancak SONY'yi ayrı tutmakla beraber fiyat konusunu göz ardı edemedim.

Şimdi ben size tüm bu verilerle ve 500 küsür adamın yorumladığı modellerle geliyorum. Siz bana "LG için lag lug demeyin" diyorsunuz. Kusura bakmayın ama gördüğüm ve inandığım şeyi savunurum. Siz de savunun tartışma ortamı olsun işte. Daha ne?

Peki inceleme sitelerinde yazılan digitalversus avforum vs pfl nin 30 lag olduğu yanlış bilgi mi?

• Emekli Yönetici
    8325 Mesaj
    quote:

quote:

Peki inceleme sitelerinde yazılan digitalversus avforum vs pfl nin 30 lag olduğu yanlış bilgi mi?

Ben buna yanlış bilgi demiyorum ama bakın bakalım 30ms'lik buldukları lag değerini hangi platformda almışlar? Misalenb enim imzamda yazan PC konfigürasyonumla Assassin's Creed: Revelations gibi piyasaya ilk çıktığındaki berbat optimizasyonu olan oyunda bile 86 fps gördü gözlerim. PS3'e geçince en yüksek 69 fps aldım burdan bakarsanız. Teknosa'da denediğim Philips'te elbette gecikmeyi ölçme şansım olmadı ancak siz de gidin deneyin diyebilirim bunu anlatabilmek için. Beni rahatsız edenin sizi de edeceği muammadır. Neticede Samsung için de oyunlarda "hiç lag yok." diyenler mevcutsa bu bize bu işin öznelliğini gösterir.

LW5500 için forumdan bir arkadaş monitör karşılaştırması yaparak 51ms bulmuştu lag değerini. 51 ms dediğimiz hadise hardcore olmayan fps oyuncusu için bile hissedilmeyecek bir input lagdır. Ha dersiniz ki "ben PSN'de aşmış durumdayım, FPS oyunlarda bırak 51ms'yi monitörün kağıt üstündeki 2ms bile etkiler beni" o zaman saygı duyarım ve LED panel almayın derim.
    |
    |

• Yüzbaşı
    285 Mesaj
    Ayni platformda yapilan testlerde lg min 66 amaa olsun :D az once bimeks de 47 lw5500 aldim bir de philips multi groom tras makinasi aldim eve donuyorm :) (cidden aldim tras makinesini espri degil)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    8325 Mesaj
    O halde hayırlı olsun, artık birinci ağızdan sizden de dinleriz performans değerlendirmesini en kısa zamanda
    |
    |

• Yüzbaşı
    285 Mesaj
    teşekkürler
    |
    |
    285 Mesaj
    Tv bugün geldi yorumum: Ortalama bir oyuncu olarak hani o hardcore felan diyorlar ya o da değil (ortalama bir göz bile fena rahatsız olur) beş para etmez oyun için ! Yarın iade alıyolar. Ama oyunla işim olmaz ben film izlerim diyorsanız 3d tadından geçilmez..
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
son dakika
SEO
haberler
Bey Azura
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,656
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.